Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Dar ti-a trecut prin cap ca as cauta unul SH... that's cool, desi nu pot sa inteleg logica.

Sticla... am o sticla de vinul cavalerului si una de whiskey. Dar prefer sa nu le folosesc cu aparatul. :) )

Pentru el am: 18-135 mm, 50mm f 1.8 si 70-300mm vr. Trepied Giotto si blit SB800.

 

Pe wishlist, sa zic asa, ar fi un D300/D300s si un macro cat mai performant dar care sa nu ma rupa la pret.

Share this post


Link to post

Nu vad ce ar fi rau in a lua un aparat sh. Inafara de blitz, cam totul e sh. Bine, setul de slave e nou, ca si triggerele.

Eu am dat 18-135, nu imi placeau rezultatele. Am luat un 17-50 f2,8 de la tamron- excelenta jucarie. Si 50-ul e tot sh, nu am cu el mai mult de 1000 cadre- insa nu imi pare rau de banii dati pe el.

Eu nu as da banii respectivi pe d300s, numai pentru filmare hasde si cateva alte briz-briz-uri nu merita 15 mil in plus.

Insa ma rog- your money.

 

LE: vrei ceva "scurt"- 60 mm sau "lung"- 105vr sau 200mm...?

 

LLE- ai aici ceva sticla de ales:

http://www.f64.ro/nikkor-af-s-micro-85mm-f-3-5g-dx-ed-vr-ii.html

http://www.f64.ro/tamron-af-s-sp-60mm-f-2-0-di-ii-macro-1-1-pentru-nikon.html

http://www.f64.ro/obiectiv-tamron-af-s-sp-90mm-f-2-8-di-macro-pentru-nikon.html

http://www.f64.ro/nikon-60mm-af-d-f-2-8d.html

http://www.f64.ro/obiectiv-nikon-af-s-micro-nikkor-60mm-f-2-8g-ed-macro-n-nano-crystal-.html

si asta http://www.f64.ro/micro-nikkor-55mm-f-2-8-ai-s-focus-manual-.html- dar e cu focus manual, nu cred ca te intereseaza. Insa e un obiectiv de exceptie.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Eu nu as da banii respectivi pe d300s, numai pentru filmare hasde si cateva alte briz-briz-uri nu merita 15 mil in plus.

 

 

Pai... i-am dat! Si nu imi pare rau.

E diferenta destul de mare intre ele la egonomie samd.

Cat despre diferenta intre D80 si D300/s... imensa!

Share this post


Link to post

Am tras cu D300, un aparat superb, nu incape comparatie cu D80.

Share this post


Link to post

Nikon L 100 sau FujiFilm S2000 HD argumente pro si contra,vreau sa iau unul din ele saptamana viitoare sau cel tarziu pana in 15 Martie.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Pai normal ca e MARE diferenta, d300 joaca in alta liga. Pe langa senzorul mai performant, sensibilitatea iso muuuult imbunatatita si vizorul mai mare, d300 are multe in plus fata de fratiorul de generatie mai veche. Normal ca mi-as dori si eu asa ceva, insa deocamdata asta avem, cu asta facem treaba.

Multe cadre frumoase cu noua jucarie.

Share this post


Link to post

Alezz, eu am Nikon L100. Daca nu te intereseaza, focus manual, iso - manual si sa faci poze de calitate in interior la lumina slaba ti-l recomand. In rest studiaza si fuji :P

 

Poate chiar ti-l dau pe al meu care nu are mai mult de 1000 cadre.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Fuji stiu ce-i poate pielea eu avand S5000 acasa am vazut un Nikon la oferta si se invart amandoua in jurul pretului de 800roni.Momentan Fuji e in fata ca el filmeaza si HD.

Da-mi un PM cu pretul daca tot zici ca te tenteaza sa-l dai.

Share this post


Link to post

Nikon all the way

Degeaba filmeaza hd fuji cat timp temperatura de culoare este foarte greu de "potrivit" cu realitatea (pentru scopul principal, adica poze)

Share this post


Link to post

Din primele documentari Nikon are o problema,ceva legat ca nu recunoaste diferenta intra baterii si acumulatori si cand ii bagi acumulatorii chiar daca sunt incarcati ii citeste cum ar fi descarcati.

Am gasit o ofarta la Fuji S2100 HD la 699 lei,nou si garantie 2 ani :D .Nu am avut probleme de culori cu Fuji si probabil Fuji o sa-mi iau mai departe pe Nikon il pastrez ca varianta de rezerva.

Daca mai aveti pareri pana saptamana viitoare le ascult cu placere.

TBird,multumim pt oferta,pana acum am 2 preturi de referinta Nikon 800lei nou(plus card 4 giga geanta si 4 acumulatori cu incarcator) si Fuji 700lei nou.

Share this post


Link to post

Din primele documentari Nikon are o problema,ceva legat ca nu recunoaste diferenta intra baterii si acumulatori si cand ii bagi acumulatorii chiar daca sunt incarcati ii citeste cum ar fi descarcati.

Problema asta e doar la modelul care te-a interesat? Am avut pe mana Nikon L20 si nu am intalnit aceasta problema. Mai degraba as zice ca in loc de acumulatori a bagat baterii care...se descarca foarte repede... :D

 

... Nikon 800lei nou(plus card 4 giga geanta si 4 acumulatori cu incarcator) si Fuji 700lei nou.

 

Frumusetea la Nikon e ca are oferte bune comparativ cu ceilalti producatori. Cica uneori mai are program buyback.

 

Vad ca aparatele astea sunt bagate la compacte. Canon SX120 nu te atrage?

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Cu placere Alezz. Ai dreptate, ma documentasem si eu si sunt unele probleme cu recunoasterea acumulatorilor. Eu am avut noroc ca sa zic asa, aparatul meu a venit cu un firmware nou care ii recunoaste fara probleme. Sper sa te bucuri cat mai mult de noul tau aparat succes. Uite super zoom-ul la treaba :)

post-11852-126747178482_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am facut acum comanda online la Emag pentru un Fuji S2100HD sa vedem cat sunt de prompti,pretul este de 699roni cu garantie de 24 luni.Nikon a iesit din schiema avand 2 pacate:

1. Nu are vizor (EVF)

2. Nu filmeaza HD

Asta e alegerea care am facuto,numai timpul va dovedi daca e buna sau rea :)

Sa speram a va fi un pas inainte fata de vechiul S5000 care a murit eroic la datorie asta toamna.

Share this post


Link to post

Scriu si eu aici dupa mai bine de 4 in care am folosit cu succes vechiul meu Canon IXUS 30, ba inca i-am si luat acumulator de rezerva si am schimbat si un display la el cand l-am spart. A facut el poze prin Paris in 2 excursii, Viena, Salzburg, prin Germania, Cehia, Ungaria, la Istanbul in 2 ocazii, ca sa nu mai zic de Romania, de intalnirile nationale, si de Moldova si Ucraina. Din pacate insa a ajuns cam depasit cu cei 3 megapixeli ai sai si 3x zoom optic, pozele sunt cam pline de zgomot comparativ cu ce pot aparatele acum, asa ca se cere altul nou.

Unul din marile avantaje ale Ixusului a fost dimensiunea redusa, ocupa exact acelasi volum in buzunar ca si un pachet de tigari, si acumulatorii cu litiu ce aveau autonomie suficient de mare (cu 2 acumulatori poti face lejer peste 400 de poze) si puteau fi reincarcati intr-o ora si jumatate.

Asa ca m-am uitat din nou in ograda Canon, tot spre Ixus, cu ideea de a ma incadra intr-un buget de maxim 1000 ron.

Am gasit Canon IXUS 100IS la limita bugetulu, dar si Canon IXUS 95IS la 650 de lei. Ma tenta ideea de a lua noul aparat si de a folosi acumulatorul de rezerva pe care il am deja, pe de alta parte nu ma prea incanta zoom-ul optic de doar 3X si, in plus, nu stiu daca isi merita 100IS cei 350 ron in plus si, daca intr-adevar vor fi diferente notabile fata de vechiul meu IXUS, intrucat nu vreau sa dau atatia bani pe o foarte mica diferenta.

 

Ce mai avea in minus vechiul meu Ixus 30, era calitatea slaba a pozelor facute noaptea, unde pana si un telefon Nokia N73 se descurca mai bine, si faptul ca nu puteai face poze in conditii de ceata, noaptea, aparatul pozand toate picaturile de apa din aer.

 

Alte idei?

Share this post


Link to post

De ceva vreme nu mai reusesc sa conving un Fuji S5600 sa faca o treaba, respectiv sa ma uit prin EVF sa fac poza si sa mi-o afiseze 1,5 sau 3 sec pe LCD. Cumva se poate; alta data asa faceam pana s-au golit niste acumulatori si s-au resetat setarile. Acum merge ori sa ma uit pe EVF si sa imi afiseze acolo poza ori sa apas butonul EVF/LCD si sa se vada doar pe LCD totul. Am mai trecut odata prin treaba asta si iar am uitat cum se face, in manual nu gasesc nimic in sensul asta.

 

Folosesc un Pentax K10 ca aparat foto, dar ma mai ajut si cu Fuji cand mi-e greu sa il car pe celalalt.

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Salutare, am si eu nevoie de un sfat. M-am hotarat sa imi cumpar un DSLR. Am gasit unul SH, la un pret destul de atractiv zic eu. Canon 400D cu grip si obiectiv standard fara IS, cu 1000RON. Omul spune ca are 6000 cadre cu el... Ce ar trebui sa verific ? Ma gandesc... se poate reseta counter-ul shutter-ului ? Si in general un DSLR sh.. la ce trebuie sa fiu foarte atent...? Multumesc...

Share this post


Link to post

Dai vreo 50 de lei la service-ul Canon si poti afla cu exactitate cate cadre are aparatul. Doar la Nikon poti afla imediat cate cadre are trase. La nikon nu se poate reseta counterul, din cate stiu nici la canon. Pretul e bun, insa doar asa de putine cadre...

Share this post


Link to post

Doar 6000?!

Incredibil de putin!

Eu il am de o saptamana (aka DSLR-ul) si deja am vreo 1300 de cadre.

 

Se poate reseta counter-ul... dar exista un software care citeste cate cadre are camera... spor la citit

Share this post


Link to post

E la 40D softul, si nu merge mereu, cel putin la mine nu a mers pe 40D. Altfel la canon nu poti sa stii numarul de cadre, asa au ales ei deoarece nu este un criteriu fundamental. E posibil ca in laboratoarele lor sa se poata. Asa, la 9999 se reseteaza.

 

Spor la citit, daca zici tu :)

The shutter counter will not be displayed (or will be displayed as "0") on the 1D*, 5D, 10D, 20D, 30D, 300D, 350D, and 400D.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pe softpedia colegii spun ca se poate "vedea" cate cadre s-au tras cu un Canon DOAR la reprezentanta (sau service autorizat). Spun si eu ce spun ei. De resetat, nu se reseteaza, doar "se da peste cap", precum kilometrajul de la vechea dacie. Eu in nici doi ani am vreo 38k cadre (aparat luat cu 17k).

 

 

LE: nu am generalizat la Canon, doar ca la unele camere se poate vedea numarul de cadre. Daca nu se poate verifica si nu esti sigur de achizitie, try a nikon, bagi in opanda exif ultima poza facuta si afli instant cate cadre are aparatul.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi. O sa caut in Constanta un service care poate testa aparatul, si mie mi se pare cam putin 6000 cadre, e cam dubios. Ma oprisem la Canon 400D pentru ca are mai putin zgomot pe imagine la ISO mai ridicat decat concurenta de la Nikon.

 

 

Share this post


Link to post

E la 40D softul, si nu merge mereu, cel putin la mine nu a mers pe 40D. Altfel la canon nu poti sa stii numarul de cadre, asa au ales ei deoarece nu este un criteriu fundamental. E posibil ca in laboratoarele lor sa se poata. Asa, la 9999 se reseteaza.

 

Spor la citit, daca zici tu :)

 

 

La mine pe 450 a mers...

Nu pot sa te cred decat pe cuvant ca dupa 9999 se reseteaza; voi mai vedea atunci, ce zice softul...

Share this post


Link to post

MCojo m-am uitat acum mai atent... si zice asa " The shutter count information is available *only* on Canon DIGIC III/IV DSLRs " The shutter counter will not be displayed (or will be displayed as "0") 400D . Asta este foarte trist pentru mine, aveam o speranta, zice ca din cauza procesorului de generatie mai veche nu le poate vedea. Canon 450D are procesor DIGIC III . Multumesc oricum, o sa mai caut pe google poate poate gasesc vre-un soft ceva.

Share this post


Link to post

Nu e o resetare propriu zisa, e o dare a contorului peste cap cum zicea LucianM. La 400D e sigur, la 40D nu cred ca am 7 mii de cadre dar banuiesc ca e la fel :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...