Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

A cam iesit de pe piata SX110 din pacate... incepind de anul trecut ... din pacate de aia sarisem la S5IS...

Dar nici urmasa SX120 nu-i de aruncat.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

E interesanta oferta dar nu m-a dat pe spate la soft si optiuni...carcasa e cam din topor... plus ca e masiva...comparativ cu compacta de mai sus...

Omul e amator ca si mine si vb din experienta , am facut prostia sa iau unul mare si acum am ce cara dupa mine :)

Share this post


Link to post

Mie imi place sa simt aparatul in mana. Am facut doua poze la nunta de sambata cu o sapuniera si parca aveam un ... nu stiu cum sa ii zic in mana. Deci ma simteam anost. Ia mai bine un panasonic mic cu mega ois, maxim 8-10 mpix, un card de 4 gb si o husa si te-ai scos cu maxim 6 mil. Il pui in buzunar si te-ai scos. Da o fuga la altex si-ti alege. Baietii te lasa sa le testezi. Meri cu leptoaca si probeaza mai multe modele.

Share this post


Link to post

Ce sugeram noi mai sus e un compromis intre compacte si una ceva mai buna...

Ai un zoom multumitor, destule optiuni pe ea daca vrei sa te joci si modul Auto numai bun pt incepatori.

2 acumulatori AA fata de proprietari la compactele mici... care tin destul de bine , nesperat de bine.

Un SD de 4 si o husa nu costa f mult. Iar acumulatori si incarcator se gasesc pe toate gardurile la super oferte.

Daca vrea omul o sapuniera orientarea spre Sony, Minolta, Canon. Dar nu recomand.

Share this post


Link to post

Sony si Minolta fac sapuniere bune? Since when?

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru sfaturi, sa vedem ce cumpar pana la urma. Nu sunt adeptul vanzarii online, cel putin nu la sume mai mari de 100-200 ron. Deci o sa caut prin magazine...

Share this post


Link to post

Si io daca am basculat 19 mil pe un body d80 sh (cu garantie)- luat prin curier, tocmai din Drobeta trimis, 12 mil pe un obiectiv- trimis din Deva, tot prin curier, blitz de 9 mil - nou, de la f64 si alte muuuulte chestii- asta insemna sa umblu de nebun prin magazine?! Sau sa ma duc 400 km pana in B sa caut lucruri prin cine stie ce shop-uri sau sa ma intalnesc cu oamenii sa testez lucrurile?! Ia de la emag, ai si transport gratuit. Nu le fac reclama, dar au oferta buna. Si io ma pregatesc sa pun mana pe un produs de la ei, m-ar costa curierul cam 50 lei- insa imi ajunge gratis produsul acasa. Nu vad de ce nu as cumpara online...

Share this post


Link to post

1. Sony fac camere compacte foarte bune, nu stiu de unde iti iei tu informatiile, dar eu am vazut poze de o calitate excelenta.

Dar poate tu te raportezi la Leica.

 

2. Unii iau si nevasta fara sa o probeze prin anumite zone folclorice (uneori si second cu garantie de la 2 vecini), ce problema ai tu ca omul vrea sa probeze?

Poate vrea sa incerce la fata locului din cateva camere sa vada care ii place mai mult. Vorba ta.. sa vada cum tine aparatul in mana ;)

 

3. Eu nu io

Fost nu fo (prin alte muuuuuuuuuuuuuulte postari)

Platit nu basculat

etc etc

Ce naiba Luciene, doar esti profesor.. ce facem cu aceasta conversatie colocviala? ;)

 

.. m-ar costa curierul cam 50 lei- insa imi ajunge gratis produsul acasa.

Asta e motto curat =)) ori e gratis.. ori dai 50.. logica asta numai 3 facultati sa ai sa o poti pricepe.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Esti tu pacalici. Tu nu ai basculat atat pe sticla si din cauza asta esti gelos si rautacios.

Share this post


Link to post

Da' voi sunteti avocati (neplatiti) de rastalmaciti vorbele? Si ca sa nu muriti (de curiozitate) la emag e gartis livrarea la orice produs luna asta.

Tommy- de ce te iei de familia mea? Vezi ca si matale faci destule greseli prin topicuri. Chiar vrei sa le vanez? Atata timp cat nu scriu in imbaj Irc nu cred ca deranjez lumea. Iar daca deranjez, cu atat mai bine, pot alege sa nu va mai poluez vederea scumpa.

Sato- in loc sa mesteci acolo, mai bine ai posta si tu niste imagini din atat de nefolositul tau 9600 sau al sotiei d80, pe care ocazional il mai utilizezi.

Am incheiat, sincer ma plec in fata zeitatilor intr-ale "foto" (maronii sau nepostate) si ma dau deoparte.

Share this post


Link to post

Tommy bag sama ca ti-ai gresit cariera trebuia sa te faci profesor de limba romana --- la scoala generala...

Poate nu toti dau importanta la greselile de ortografie sau regionalisme cum le dai tu...conteaza continutul pina la urma...si dupa cite stiu Lucian e utilizator "profesionist" de asemenea scule...

De incercat camera o poate face la orice Domo, Carefour, Altex. Iar de comandat sa comande online preturile sint mai mici sa nu mai zic ca apar promotii destul de bune...

Eu am luat destule de la Emag, garantia o asigura promt eventual cu schimbarea produsului...

Iar camera am comandat-o online in SUA...si laptopurile...si statiile radio...si altele...

Pina la urma daca e sa cumperi o camera foto te uiti la reviewuri pe site-urile de specialitate... si intrebi pe unii care le au deja sau le-au folosit.

Apropo de curier zicea omul daca nu ar fi fost gratuit...l-ar fi costat 50RON dar fiecare intelege ce vrea si face "caterinca"...

Share this post


Link to post

Pentru informarea ta, posturile la cafenea nu se contabilizeaza si oricum nu sunt eu la concurenta cu nimeni.

Eu vorbeam de capacitatea de a da un sfat corect, in conditiile in care marketingul abuzeaza consumatorul de informatii inselatoare:

megapixeli, icsi de zoom, design-uri lucitoare etc. Stii macar cum se calculeaza megapixelii aia? Dar zoomul?

Calitatea unei poze iesite dintr-o camera, daca dam deoparte peste 75% din ceea ce conteaza, anume conditiile in care pozam,

tine de: obiective (sau sticla daca intrebi pe anumiti colegi), senzor si abia in al 3-lea rand de procesor.

Cat timp luam in calcul orice mai putin astea, chetuirea buna sau proasta a banilor e treaba de noroc. Statistica spune ca de regula rezultatele sunt proaste. Nu stiu ce camere ai testat tu, cat te-ai documentat tu relativ la ele, dar vad ca rigoarea (in toate formele ei) e privita aici ca atac la persoana.

Evindent, e mult mai simplu.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Regret ca ati ajuns sa va contrati, pentru o simpla prostie. In ceea ce priveste e.m.a.g L100 acolo este 1069 RON. Eu l-am gasit in supermarket la 999RON cu cadou un binoclu Nikon... Mai cautam investigam. Va multumesc inca odata...

Share this post


Link to post
Regret ca ati ajuns sa va contrati ...

Stai linistit, in razboiul acesta se foloseste orice pretext. Ia cado Nikon, e util.

Share this post


Link to post

Din expera ienta - nu lua Fuji - au senzor bun, optica decenta, insa procesarea imaginii si algoritmul de compresie sunt de tot ... (substanta maro)

Am avut s9600 - si chiar daca nu era un aparat rau - pentru clasa lui avea nepermis de multe artefacte de imagine, purple fringing la nivel de sapuniera, si un White Balance de discromat...

 

Am mai trecut prin cateva aparate comparabile (inclusiv un Oly) si m-am "multumit" cu un Canon S3IS (sh) care in ciuda numarului mai mic de megapixeli (6 vs. 9 la fuji) si a opticii aparent mediocre, scoate in toate conditiile de utilizare poze net superioare, chiar in moduri semiatomate, nu doar pe manual

 

In concluzie - as merge pe ceva Canon sau Nikon - si pentru un amator - MUSAI cu acumulatori normali (R6 AA) - cele cu acumulatori proprietari iti vor crea mari frustrari ...

Share this post


Link to post

Acumulatorii dedicati tin mai mult decat o pereche de 2 sau 4 R6 iar costul achizitiei a unui acumulator nu e mare.

Sa mai discutat si faptul ca daca nu ai grija in permanenta de acumulatorii R6, puterea lor va scadea drastic ;)

 

Edit: merci pentru postarea la gazeta, nu editez greseala sa ramana pentru posteritate :P

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post
MUSAI cu acumulatori normali (R6 AA) - cele cu acumulatori proprietari iti vor crea mari frustrari ...

Cu un acumulator de rezervă nu vei avea nici o frustrare. Şi nici nu costă (cu mult) mai mult decât 2 seturi de acumulatori R6 + încărcător.

Oricum, un acumulator "proprietar" chiar ţine de te saturi... Al doilea e necesar doar dacă tragi sute de cadre o dată, ori dacă eşti uituc şi nu-l încarci când treci pe la o priză.

Share this post


Link to post

Pisico o explicatie buna cred ca si pt Tommy.

La nivel de aparat foto de amator un SX 110 sau mai sus e perfect. E relativ mic, incape in buzunar, nu ai grija de capac. Rezolutie suficienta, zoom optic satisfacator, acumulatori 2xAA care tin destul de mult - de 1500mA au tinut o zi de frecus, card de 2G plin si jucat cu zoomul la greu, plus butonat intr-o veselie...

Daca totusi vrei ceva mai "profi" S5IS la vreo 1200-1300RON. Filmele ies de o calitate bunuta pe ea, poti face zoom in timpul filmarii, sunet stereo, tot AA dar 4buc. Avantaj blitz extern daca vrei. Si ecranul mobil care face toti banii...

 

Apropo de acumulatori dedicati daca iei originali e un pret de ex NB-5L 247RON, daca iei compatibili e 45RON. Depinde cu ce compari ca pret.

La banii de original iei un incarcator bun si un set de acumulatori buni AA 2 x 2seturi.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Ca si acumulatori- recomand cu caldura (testat de subsemnatul de ani buni) sanyo de 2700 mAh, luati de la altex cu tot cu charger la ~69 lei. Un set de 4 bc incarcati cu un charger inteligent MAHA m-au tinut peste 1000 de declansari la blitz-ul sb600 si inca mai aveau viata in ei. I-am incarcat (chargerul maha are puls cu delta-v negativ, 4 canale separate) ca sa nu raman in pana la nunta. Deci, daca ar fi dupa mine, as opta oricand pentru acumulatori AA vs dedicati. La camera foto (nikon d80) am un acumulator original dedicat si unul Hahnel- nu am observat diferenta intre ei la numarul de cadre trase. Dar daca as fi avut un grip si bagam in el 6 acumulatori AA de 2700- cam cat ar fi tinut? Si daca as fi ramas in pana, trageam fuga la magazin, puneam 6 baterii alcaline de 1-2 lei bucata si-mi continuam treaba. Ma rog, treaba e subiectiva, avand ambele tipuri de acumulatori in posesie (dedicati si AA). Totusi as recomanda o camera "slim", usor de purtat in buzunar- vad ca asta e targetul actual. Un bridge e mai dificil de carat si imposibil de bagat in buzunar. Eu am trecut de aceasta faza, mi-e aiurea sa fac poze cu o cumpacta, insa le recunosc meritele: portabilitatea si accesibilitatea. Cu 300 de lei ti-ai luat camera de la primul shop intalnit. Pentru pastrat amintiri- e ideala o sapuniera versatila.

Share this post


Link to post
In concluzie - as merge pe ceva Canon sau Nikon - si pentru un amator - MUSAI cu acumulatori normali (R6 AA) - cele cu acumulatori proprietari iti vor crea mari frustrari ...

Personal gasesc culorile de la Nikon un pic parca mai ... naturale. Pe modurile automate.

Share this post


Link to post
...

Sato- in loc sa mesteci acolo, mai bine ai posta si tu niste imagini din atat de nefolositul tau 9600 sau al sotiei d80, pe care ocazional il mai utilizezi.

Am incheiat, sincer ma plec in fata zeitatilor intr-ale "foto" (maronii sau nepostate) si ma dau deoparte.

 

Eu as zice sa ai grija ce-ti doresti. Daca ti se indeplineste s-ar putea sa te faci...maroniu. Sato e mai tare-n sticla decat esti tu. ;)

 

...

Poate nu toti dau importanta la greselile de ortografie sau regionalisme cum le dai tu...conteaza continutul pina la urma...si dupa cite stiu Lucian e utilizator "profesionist" de asemenea scule...

 

=)) Esti comic mosule. Totusi vad ca ai pus ghilimelele de rigoare.

 

...

Eu vorbeam de capacitatea de a da un sfat corect, in conditiile in care marketingul abuzeaza consumatorul de informatii inselatoare:

megapixeli, icsi de zoom, design-uri lucitoare etc. Stii macar cum se calculeaza megapixelii aia? Dar zoomul?

Calitatea unei poze iesite dintr-o camera, daca dam deoparte peste 75% din ceea ce conteaza, anume conditiile in care pozam,

tine de: obiective (sau sticla daca intrebi pe anumiti colegi), senzor si abia in al 3-lea rand de procesor.

...

 

Sa nu mai spun ca niciun aparat ultraprofesional nu face poze de unul singur. Conteaza foarte mult si utilizatorul. Poti sa dai "milioane" pe scule, daca nu ai viziune si ochi poti avea "sticla" lu' peste.

 

... Totusi as recomanda o camera "slim", usor de purtat in buzunar- vad ca asta e targetul actual. Un bridge e mai dificil de carat si imposibil de bagat in buzunar. Eu am trecut de aceasta faza, mi-e aiurea sa fac poze cu o cumpacta, insa le recunosc meritele: portabilitatea si accesibilitatea...

Bre, te hotarasti odata? Ori e alba, ori e neagra. Tot tu vii si te iei de ei ca iti strica pozele la nunta fir'ar sapunierele a drequ.

Share this post


Link to post

Spunea cineva ca nu vrea aparat mare, deci sapuniera i se potriveste cel mai bine. Nu am zis de x sau de y ca imi strica pozele.

Restul nu mai comentez, prefer sa stau sa admir somitatile.

Share this post


Link to post
... Nu am zis de x sau de y ca imi strica pozele...

Daca tu zici...

 

Astept sa-mi vina kit-ul wireless sa nu ma mai streseze cei cu sapuniere cand dau si ei cu flash. ...

 

In rest, no comment. Te las sa te admiri.

Share this post


Link to post

Daca aveti un aparat gurmand, va recomand cu caldura acumulatorii ANSMANN. Sint cam scumputi insa isi merita banii cu virf si indesat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...