Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

...corect .

 

pt genul de foto NG e mai preferat un 5d decat 1DM3...fiecare gram conteaza cand il cari cu carca si mai ales in conditii meteo cat mai diverse.

 

colegii care lucreaza la M____Fax  pe langa D3`uri au si D700 pt  ""street""...ca deh e mai mic , mai usor...fiecare model are targetul sau , numai ca noi (amatorii/pasionatii/hobistii ) nu ne permitem sa avem un body pt sport , unul pt street, unul pt ... pe cand agentiile , da.

 

 

 

dpdvd al vietii shutterului se stie ca canonu` da clasa la nikoane...abia de la D90 s-au trezit si astia sa bage un shutter garantat 100k la gama pt amatori...deci dorm linistit am abia 5988 de cadre cu body`ul asta. :D

 

 

 

 

 

...mda, iote ca nu mere la canon photome`ul . :o

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

E discutabil, in general nikonul se lauda cu body-urile cele mai solide, si e clar, cu cat urci in clasa cu atat gasesti o constructie mai serioasa. Personal eu orice ingrijorare o vad cam nejustificata. Lucrul japonez e facut sa dureze. ;)

Cat timp nu iti bati joc de el sa tragi rafala la -25 de grade apoi sa-l incazesti sub geaca, nu-l trantesti, nu-l lasi in praf, nu il lasi fara capac sau obiectiv.. slabe sanse sa cedeze daca nu a fost defect de fabricatie, caz in care trebuie sa cedeze in primele mii.

Share this post


Link to post

Mai incercati si cu asta. Merge pe Pentax.

Edited by Nasul

Share this post


Link to post

Am incercat la canon, dar nici macar rubrica shutter release nu exista.

Share this post


Link to post

Canon 1000d. Ce parere aveti? L-am gasit la 14 mil nou cu obiectiv de 18-55

Share this post


Link to post

Am comis-o azi.. mi-am luat si un 40D pe linga 400D :P

Nasule, cred ca ar trebui sa fie bunisoara, pe mine m-au enervat la camera aia ca au redus numarul de puncte de focus fata de 350D si 400D de la 9 la 7.

Share this post


Link to post
Canon 1000d. Ce parere aveti? L-am gasit la 14 mil nou cu obiectiv de 18-55

 

 

Unde ai gasit oferta?

Share this post


Link to post

Mai sunt care aduc de afara, in magazine ma indoiesc ca se poate gasi la banii astia si sa nu fie refurbished.

Share this post


Link to post
Mai sunt care aduc de afara, in magazine ma indoiesc ca se poate gasi la banii astia si sa nu fie refurbished.

 

Asa m-am gandit si eu. Am cautat mai devreme pe www.jr.com spre comparatie.

Share this post


Link to post
Canon 1000d. Ce parere aveti? L-am gasit la 14 mil nou cu obiectiv de 18-55

Il am din februarie si sunt super multumit de aparat (am doar vreo 4000 de cadre cu el in regim amator). Raport pret-calitate imbatabil. L-am luat de la Leo Iordache cu 1500 de roni la vremea respectiva.

Share this post


Link to post

WTF is Leo Iordache ?

Share this post


Link to post

E un tip din Bucuresti care comercializeaza echipament foto si video si incadrat in piata gri impreuna cu alti tipi asemeni lui. Oferta lui o gasesti aici. Toti cunoscutii care au cumparat de la el au fost si sunt super multumiti (aparate gen Nikon D200 si obiective pe masura).

Share this post


Link to post

Ah, bon ! Refurbished sau furaciuni ?

Share this post


Link to post

Nici una nici alta; al meu cel putin era nou. Cu acelasi pret îl luam din Germania din Media Markt, dar trebuia sa mai astept 2 luni. E mai convenabil decat sa cumperi din magazinele românesti. Daca ai ocazia sa cumperi din strainate e bine sa profiti. Furaciunile (sh) se cunosc de la o posta, chiar vindea cineva din Iasi in perioada aceea un 1000D cu 900-1000 de lei; ca or fi din loturi furate (en-gros) se prea poate, circula un zvon despre unele aparate de pe piata gri.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Merci, am inteles.

Share this post


Link to post

Lauryca, lasa-ma frate cu piata gri. E neagra chiar si ziua.

In romania exista un sigur service autorizat canon, atat. Normal garantia produselor luate din europa e valabila si in romania,

faptul ca samsarii astia nu dau ar trebui sa spuna ceva.

Share this post


Link to post

hmmm... destul de scumpi pentru piata neagra. eu mai am o oferta acum pentru un 450d nou cu doua obiective, unul de kit si inca unu mai mare, totul la 20 de mil. si daca se dovedeste adevarata il iau. cat timp arata si functioneaza impecabil chiar nu ma intereseaza de unde e. ofertele le iau de pe okazii si de la unii prieteni cu relatii.

Share this post


Link to post

Tommy, asa i-au zis altii, pe mine nu ma intereseaza ce culoare are. Nasule, totusi si ce e prea ieftin da de gandit.

Share this post


Link to post

Eu am preferat sa iau sh, insa cu garanti, anumite lucruri, cum ar fi: d80, 18-135, 50 f1,8 si rucsac (astea fara garantie, dar in stare perfecta), 17-50 are garantie ue/usa, nu m-am uitat, important e ca merge. Ultima achizitie de nou- blitz sb600 (l-am vazut mai apoi sh, la cateva luni, cu tot cu charger si acumulatori la 750, dar asta e, mai si pierzi). N-am nimic impotriva lucrurilor sh, atata timp cat ele sunt ingrijite. Cel care a cumparat 18-135-ul e f incantat de obiectiv (un bastan din Roman care a apreciat cat de bine e ingrijita jucaria). La fel- cand am dat d40-ul, prietenii destinatarului au crezut ca e nou cand l-a scos omul din colet. Sper ca si omul care primeste azi sau lui blitz-ul nissin sa fie si el multumit, blitz-ul arata ca nou, cu toate ca are un an si o luna. Deci eu as prefera mai degraba un sh ingrijit in favoarea pietei gri. Dar daca nu se poate si e musai nevoie, mai cauta omul si in alte surse.

Share this post


Link to post

SH cautam si eu. dar daca am gasit noi cu atat mai bine. eu prefer nou pentru ca nu ma pricep la dslr-uri si exista o posibilitate sa ma pacalesc. luni imi vine 450d-ul din moldova. sa vedem ce e de capul lui.

Share this post


Link to post

Salutare, eu sunt total amator in domeniul foto. Vreau sa imi cumpar si eu un aparat, m-am saturat sa fac poze cu telefonul... Ce ziceti de Nikon L100 , am vazut o oferta la Real 1000RON aprox... merita banii sau nu ? Un DSLR cred ca ar fi prea mult pentru mine... un compact cred ca este ideal. Ma intereseaza parerea voastra, stiu ca unii dintre voi chiar sunt profesionisti in domeniu :D . Multumesc.

Share this post


Link to post

http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...ef=vsc_boxpromo

 

Incearca asta e compact specificatii indestulatoare pt un amator. Nu cred ca e mai slab decit SX110 pe care l-am butonat si era ok si vroiam sa-l cumpar... pina la urma din varii motive am luat S5IS

 

Sau asta daca mai pui ceva bani:

 

http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...--pAJ3509B002AA

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Interesanta oferta si de ce nu si pretul. Camera este un "point and shoot" dedicat fara posibilitati de setare manuala. Zoom-ul optic de 15 este unul dintre avantaje, dar nu in aceasta consta calitatea unor fotografii.

La aceiasi suma ti-as recomanda Canon Powershot SX110 IS - Specificatii Canon Powershot SX 110 IS si Descriere generala

Aceasta camera este prevazuta cu control manual al functiilor, iar specificatiile sunt asemanatoare modelului anterior mentionat (Nikon) la un pret comparativ egal.

post-2099-1252340062_thumb.jpg

post-2099-1252340071_thumb.jpg

post-2099-1252340099_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Intre Canon Powershot SX110 IS si Canon PowerShot SX120 IS cred ca ar fi de preferat 120 avind in vedere ca are procesor DIGIC 4 iar 110 are DIGIC 3.

 

La inceputul lu' august mi-am luat Nikon L100 ... am oscilat intre el si Canon Powershot SX110 IS ...

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...