Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

La dslr sunt doua marci principale, in ordine alfabetica avem: canon si nikon. Eu am ales nikon si nu regret nicio secunda.

La compacte intr-adevar canon e sefu'.

Sfat de la mine: nu lasati numarul de megapixeli sa va ia ochii. Se face treaba cu cu 6-8 mpix, daca stii pe ce butoane sa apesi.

Share this post


Link to post
Singura diferenta "majora" la Fuji ar fi valoarea ISO 3200 vs 1600 (Canon), dar care deja la 800 devine suparatoare pentru senzorii atat de mici.

 

Asta este O diferenta obiectiva gasita (lasam zoomul, lasam mpixelii), dar, cu toate astea, avem in continuare niste chestii subiective, care insa sunt "SEMNIFICATIV SUPERIOARE" =))

 

In rest la Canon vad multe caracteristici semnificativ superioare:

- control complet asupra camerei;

 

Restul iti ofera doar partial. Adica din cand in cand, vine un pitic mic si apasa pe butoane pentru tine.

 

- mod video performant;

 

30fps, 640x480. Ce poti sa vrei mai mult de atat. E aparat foto, remember?!

 

- senzor de calitate si deci imagini pe masura;

 

La Fuji senzorul nu e de calitate. E de non calitate. Ca nu e Canon. Care are calitate. S-a inteles?!

 

- stabilizare DIGIC III

 

Si pentru ca Canon s-a obosit sa bage bani in denumirea tehnologiei si stie sa numere pana la 3, asta inseamna ceva. Pentru orice fan Canon. Restul sunt pe jos, rad cu lacrimi.

 

 

titus, daca vrei, poti sa numesti camerele DSLR like ca semiprofi si din cate imi dau seama, una din asta iti doresti. Spre informatia Canonistilor, dpreview, la categoria asta, scotea un Fuji, mai precis 9600-le, drept castigator raport pret calitate (daca pretul nu conteaza se gaseau alte camere mai interesante, in principiu Sonyurile). Dar sa uitam asta, aia sune obiectivi, prostii dracu.

Deci, titus, cea mai buna solutie este sa pui mana pe aparatele respective si sa te joci cu ele. In conditiile actuale, unde mai toti sunt disperati sa vanda, nu ar trebui sa iti fie greu sa faci asta. Si astfel te vei putea lamuri exact ce anume iti doresti. S-ar putea sa gasesti, de exemplu, contrastul fals si artificial al aparatelor Canon placut si iti iei unul. Sau lipsa de contrast a Fujiurilor setate pe normal ca neplacuta. Si sa iti iei tot Canon. Incearca-le.

Share this post


Link to post

Digic 13,14 etc nu inseamna nimic. Orice om care a incercat un aparat stie ca sticla conteaza primordial.

la fel megapixelii nu inseamna ceva. drept dovada ia un coolpix (ii scuz pe dnii de la nikon) de 10 mp si sa vezi ce zgomot are.

Am avut cateva aparate Canon ale mele sau pe mana(digic 2,3,4), insa as merge pe fuji la banii aia.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mi-as dori intr-adevar un DSLR dar m-am razgandit cand m-am uitat la preturi. Sub 13mil nu e nimic. Oricum sunt la inceput cu fotografia (joaca de-a pozatul prin vacante cu o compacta sony si niste cursuri foto de pe la facultate) deci nu cred ca si-ar face banii in cazul meu un DSLR. Momentan o sa incerc sa pun mana sa testez cele doua aparate, Canonul si Fuji. Problema e ca daca nu vezi pozele pe calculator tot degeaba. Eu sincer nu prea deosebesc intre calitatea pozei pe un ecran asa mic. Nu mai vorbesc de poze afara in diverse conditii. O sa ma bazez si pe review-urile de pe site-uri specializate. De asta am si intrebat aici.. sa vad ce zice lumea care se pricepe si care poate le-a mai incercat. Inca o intrebare. Ce setari, mai exact, se pot regla la Canon S 100IS pe modul manual? Control destul de mare am si la camera mea din prezent. In mod manual ii pot seta urmatoarele: EV, focus, metering mode, white balance, iso, picture quality, rec mode (multi burst interval, etc), picture effect, saturation, contrast, sharpness, flash level.

Edited by titus

Share this post


Link to post

Cele mai importante.. diafragma si timp de expunere :) (evident si iso. compensare face el pe M)

Share this post


Link to post

Daca te-ai uitat si la dslr-uri, dar te-ai inhibat pretul (vrei sa fie sub 13 milioane), eu îti sugerez sa cauti un slr sh. Gasesti aparate bune, chiar si in garantie, la preturi bune. Am trecut si eu de la sapuniera la slr si e alta treaba. Eu zic sa uiti de cele 2 aparate si cauti un D40, D60 de la Nikon sau 400D, 350D de la Canon.

Share this post


Link to post

Exact. Uita-te la dSLR SH. O sa gasesti oferte interesante.

Share this post


Link to post
Restul sunt pe jos, rad cu lacrimi.

 

Fiecare partizan cu ideile lui. Dar daca la criticat esti pe metereze, de ce nu aduci si alte argumente decat rasul in hohote, care in fapt nu a facut rau nimanui. :) )

Hai sa-i prezentam omului argumentele, nu, iar el sa decida, doar asta vrem. Iar daca reclama cu BCR este valabila si aici, atunci omul se astepta sa se decida asupra unei camere entry level, iar noi il vom convinge sa-si cumpere un dslr profesional. Daca are 7-800, poate mai imprumuta inca pe atat si cu un descoperit pe card ... :o

Cat despre SH (nu Safari Hunter :grumpy: ) second hand, eu unul nu agreez varianta. Repet, EU unul, asta ca nu fiu scos din context si restilizat.

Numai de bine !!

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Pai unii nu avem ochelari de cal sa-i raspundem strict la alegerea compactei si putem sa-i oferim un sfat "mai de ansamblu"; i-am sugerat sa se uite si la dslr-uri sh sau chiar noi ieftine, entry-level (modelele nominalizate de mine nu sunt semiprofesionale) pentru ca nu e chiar tufa in ale fotografiei - a frecventat un curs (dupa cum a marturisit), s-a interesat de controalele manuale, chiar a cochetat cu ideea cumpararii unui dslr dar l-a descurat pretul. Eu zic ca un Nikon D40/D60 sau Canon 400D e mai bun decat compactele de care s-a vorbit, chiar daca nu are 'nspemii de X la zoom; un slr entry-level nu costa o avere cum considera majoritatea - eu am luat in ianuarie un kit nou de 1000D cu 15 milioane, bani in care as fi luat in cel mai fericit caz un G9/10.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
1. Eu zic ca un Nikon D40/D60 sau Canon 400D e mai bun decat compactele

2. bani in care as fi luat in cel mai fericit caz un G9/10.

 

Lauryca despre 1 nici nu vreau sa spun nimic, este clar.Daca discutam despre o camera de 7-800 RON si aducem argumente ale unor camere dslr atunci comparatia sau ajutorul nu exista. Nu se doreste sa fie cel solicitat.

Ma refer aici la atitudinea de superioritate cu orice pret, fata de cerintele unei anumite nevoi, iar daca asta se incarca cu vehementa gustul devine amar. Atat pe aceasta tema.

 

2. G9 si G 10 au problemele lor. Eu am G 9 si daca as avea posibiliatea as cumpara din nou un Powershot S 80 sau un S 50.

Faptul ca cineva nu-si cumpara un dslr nu inseamna ca nu-l stie folosi sau nu si-l poate permite. Fiecare stie foarte bine ce i se potriveste.

Share this post


Link to post

Un dslr e mai greu de carat, asta e singurul dezavantaj.

Ahhh.. si nu poti face filme :)

Insa eu nu il am toata ziua dupa mine, daca vreau sa trag ceva in trafic am telefon care face poze destul de idioate cat sa fie postate la kitch.

In restul un dslr, chiar si mai slab deschide alte orizonturi, iar daca omul a facut cursuri inseamna ca e atras de treaba asta cu pozatu. Bine, si goana dupa sticle, filtre, carduri etc. :)

Insa o compacta, desi se pot face poze fantastice cu ea (cum am si vazut multe) iti tine mainile legate din multe puncte de vedere.

Asa .. ca exemplu minor, eu nu cred ca vei avea la o sapuniera insa viteza de focus sau de tras ca la dslr in veci :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Mi-as dori intr-adevar un DSLR dar m-am razgandit cand m-am uitat la preturi. Sub 13mil nu e nimic.

De asta am adus vorba de dslr. Voiam sa zic ca un kit de D40 sau 350 D poti gasi la 11-12 milioane si cred ca mai ieftin, avand in vedere ca anul trecut un kit de D40 era 12 milioane.

Share this post


Link to post

Nou, un kit d40 e 16 mil.

Obiective ieftine se gasesc, nu are rost sa dai pe unul nou 3,5 mil, cand il poti lua sh cu maxim 1,5. Ceva banuti sa fie, ca se gasesc ele multe.

Edited by Mircea
:-w

Share this post


Link to post
Un dslr e mai greu de carat, asta e singurul dezavantaj.

Ahhh.. si nu poti face filme :)

Ba acu' poti! Nikon D90. :)

Share this post


Link to post

Stiu de asta.. ma referam la variantele d40,d60, d80, 350d,400d, 1000d.. astea mai ieftine.. pt care omul poate gasi si la second la un pret decent :)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

eu am un fuji s1000fd si sincer pana acum nu I-am descoperit setarea de diafragma si obturator... in rest poti face cam orice cu el, cu toate ca se zice ca nu are stabilizator optic de imagine stabilizeaza bine cam 95% din poze. acuma daca vrei sa iti scoti pozele pe un plotter a0 atunci ia dslr, daca nu merge si un ultra zoom din asta care e chiar fun! apropo stii cati bani trebuie sa dea un posesor de dslr pe un obiectiv care sa fie cam egal la capitolul apropiere cu astia 12x a lui fuji? sa spuna cei care sunt in tema. nu neg calitatea mult mai mare a unui astfel de obiectiv dar nu e musai sa inveti sa mergi pe bicicleta din prima fara roti ajutatoare!

peace si voua.

Share this post


Link to post
... stii cati bani trebuie sa dea un posesor de dslr pe un obiectiv care sa fie cam egal la capitolul apropiere cu astia 12x a lui fuji? sa spuna cei care sunt in tema. nu neg calitatea mult mai mare a unui astfel de obiectiv ...

Un 18-200, la care zoom-ul e cam 11x .

Share this post


Link to post

De ce? Pentru ca incurajeaza cumparatorii sa achizitioneze orice model? Pt ca majoritatea descrierilor se termina cu credem cu adevarat ca Nikon D2Xs este o camera deosebita si incurajam pe oricine interesat de o camera buna sa cumparati aceasta camera speciala. sau Nikon Coolpix S10 este o camera digitala foarte interesanta si incurajam cu incredere pe cititorii nostri sa luati in vedere acest model.?

 

Sau faptul ca D70s are shutter speed de 1/8000s si se poate fotografia IR cu aparatul tinut in mana? :P

Share this post


Link to post

Sincer, mai bine iei un fuji 6500 second. Daca vrei ma uit dupa unul pe net.

Share this post


Link to post

Nu m-ati inteles niciunul: eu nu ziceam nimic de aparat (am cautat si am gasit un d80)- ziceam doar stilul de prezentare total cretin. Toate camerele is perfecte pe site-ul respectiv, totul e super, fraierii sa nu mai faca altceva decat sa le cumpere. La fel de bine putem pune un link cu alta camera de pe site-ul respectiv.

Share this post


Link to post

Sa o schimb peste o perioada mai mare decat daca mi-as lua o camera foto normala.Zic eu asta e un pic peste normal.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...