Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

NFS Thanks for advice dar nu merge ...cel putin la mine nu merge

am modul postcard dar nu pot sa-i dau SET cand ajung in dreptul modului ...nu stiu de ce ...mai citesc un pic cartulia primita sa vad daca gasesc ceva . :(

Deci ai butonul FUNC pe spate, linga display. Dai pe el, si=ti apare ccea ce poti modifica/seta in modul respectiv. Ultima chestia este rezolutia.

Alegi (din sageti st/dr) modul POSTCARD (nu poster, cum zisesem eu inainte, sorry), si apesi din nou pe FUNC, ca sa iesi dintre setari!

Apoi trage o poza. Nu e nimic altceva de setat. In mod normal iti va pune data pe poza.

Si rectific din nou, in modul POSTCARD, pozele au doar 1600x1200... nu-s la rez. maxima!

Share this post


Link to post

oricum, aproape orice aparat digital pune data si ora pe poza. chiar daca nu se vede ea exista. chiar e de prost gust sa apara vizibil pe poza. informatiile despre cum a fost facuta poza sunt scrise pe piecare pozitie (viteza declansare, diafragma, iso, data, ora si multe altele) si se gasesc in EXIF-ul pozei. Acesta poate fi citit cu orice program pe care il folositi in mod curent (Photoshop - file info; acdsee - properties>exif)

 

hope that helps

Share this post


Link to post

NFS ...nu merge ..deci am urmat instructiunile tale m-am dus acolo joc unde poti modifica rezolutia prima este 2272x1704, a doua 1600x1200, a treia 1024x768 penultima 640x480, si dupa aia modul postcard ..buun ma duc la postcard dar nu imi apare SET .deci nu pot sa dau set ca sa se seteze pe modul postcard ...

aparatul e pus pe auto . are ceva daca am doar sd card-ul de 16 mb? sau trebuie mai mare ?

alinake 10x stiu unde apare data cand misti cursorul mouse-ului deasupra pozei in casuta aia galbena dar eu vroiam sa apara pe poza :banana:

Share this post


Link to post
NFS ...nu merge ..deci am urmat instructiunile tale m-am dus acolo joc unde poti modifica rezolutia prima este 2272x1704, a doua 1600x1200, a treia 1024x768 penultima 640x480, si dupa aia modul postcard ..buun ma duc la postcard dar nu imi apare SET .deci nu pot sa dau set ca sa se seteze pe modul postcard ...

E foarte bine! Nu trebuie sa-ti apara nici un SET. Iesi de acolo si ramane asa! Sau incearca sa faci o poza asa, cu alea afisate pe ecran, cu modul Postcard selectat!

 

La mine asa merge!

Share this post


Link to post

Imi trebuie sfaturi...Am oferta pentru un Panasonic LUmix FZ20 la 750USD...In banii astia se mai dau un memry card de 1 Giga si o extrabaterie...NU-s ce sa fac sa-l iau sau nu!?!?

Share this post


Link to post
Imi trebuie sfaturi...Am oferta pentru un Panasonic LUmix FZ20 la 750USD

 

 

Eu ma pregatesc de achizitia unui Panasonic FZ20, varianta pe negru. Pentru comparatie, il iau din US la 470USD, la noi este doar 3499,99 lei noi, pret impus de Panasonic RO.

 

Pai zi si tu daca merita ! :)

Share this post


Link to post

Bine mai Vaxxi PAI AIA E CA NU STIU DACA MERITA !!..Cert e ca in USA eu nu ajung asta e clar !.....NU-mi dau seama daca la 750 USD pot gasi ceva mai bun in RO!....

Share this post


Link to post
E foarte bine! Nu trebuie sa-ti apara nici un SET. Iesi de acolo si ramane asa! Sau incearca sa faci o poza asa, cu alea afisate pe ecran, cu modul Postcard selectat!

 

La mine asa merge!

 

NFS mersi de raspunsuri ..tot nu merge :dizzy: oi fi eu nebun ? nu cred

poate ajung pe la vreo intalnire si te las sa-l butonezi :D

Share this post


Link to post

auzi, de curiozitate, manual nu ai la acel aparat? daca nu, cauta pe net, ca sigur gasesti. si acolo sigur scrie pas cu pas ce e de facut. asta in caz ca te grabesti si nu mai ai rabdare pana la intalnire :P

Share this post


Link to post

eu am A80 si asa fiu al > :) daca am gasit functia asta...a cand descarc , i-mi pune poza intr-un folder cu ziua in care am facut poza, si pot afla date despre ea, dar postcard ca functie si sa puna data pe poza nu... si m-am uitat in cartea ei de cateva ori...

poate functia asta s-a oprit la a75

Share this post


Link to post

s-a lamurit treaba datorita lui NFS .caruia ii multumesc

ptr cei care nu stiu : se aprinde aparatul , se apasa butonul MENU , dupa aia butonul care are desenata o camera pe el , mai exact Rec.Menu , ultimul buton de jos ...DATE Stamp ...si dati la Date sau date & Time cum vreti voi

Ca sa va afiseze data trebuie sa setati modul postcard :P

Share this post


Link to post

cu toate ca ar trebui sa ma descurc foarte bine cu meniurile aparatelor de tot felul, eu tot nu am reusit sa gasesc functia asta la A80.. ori are un soft mai vechi, ori asa e el...'

dar nu e de mirare, la telefon d'abia dupa un an am afllat ca pot sa-l pun sa ma trezeasca in anumite zile ale saptamani si nu sa-l pun in fiecare seara pt dimineata..

de aceea nici nu folosesc functia, daca a mers un an asa, la ce-mi mai trebuie?

Share this post


Link to post

este o functie I-NU-TI-LA!!!

Pozele fiind in format digital oricum au data si alte informatii in exif.

Mi-e chiar imi repugna felul in care arata pe poza data...ma rog e o chestie de gust...

Share this post


Link to post

Mamaie, acum ca te-am invatat cu windowsul si alea alea, cauta si matale in exif ca sa vezi cand sunt facute pozele.

...si in gandul meu: mai bine i le printam, dar sa stau sa scriu pe fiecare de cand este...

Share this post


Link to post

:"> soryyy

asa este. Nu m-am gandit.

Share this post


Link to post

Vreau si eu trepied. Vreau sa fie usor tranportabil si sa nu ma usuce de bani. Altceva nici nu stiu ce as mai putea sa cer de la el. Sfaturi?

Share this post


Link to post

Gata, am si eu camera digitala si am intrat in randul lumii.

Dupa cum ziceam pe pagina anterioara, mi-am luat un Panasonic FZ20 (black)

Super meserias aparatul, acum mai trebuie sa si invat sa-l folosesc, ca la mine cam lipseste simtul artistic #-o

 

Sampleuri de poze (facute de mine):aici

 

BTW, nu va luati dupa ce zice EXIF-ul pe la diafragma, timp de expunere, ca e un bug in soft si afiseaza informatii aiurea, cum prind ceva timp sper sa-l fixez.

Edited by cchrism

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca esti multumit de FZ20? Ca vreau si eu sa-mi achizitionez unul, insa al meu vine abia la iarna :-W

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Zi-mi unde stai si cand nu esti acasa!!! Ti-ai luat visul meu erotic in materie de foto digital!!!! BRAVOS, Domnule!!!

Share this post


Link to post

@VIPER: poate ar trebui sa scrie moderator frustrat acolo la descriere :D

 

@mike: dap, mie mi se pare o afacere foarte buna (a fost 435USD tax free, shipping free in US), cu totul m-a ajuns la 590USD (adica gentuta, garantie, card, baterie suplimentara).

 

Aparatul este deja cumparat sau il iei la iarna? Intreb pentru ca daca nu l-ai luat sa nu ai o supriza. Am inteles ca se gaseste foarte greu, pentru Panasonic a trecut la productia lui FZ30, care are niste chestii bune in plus, dar din pacate nu au marit dimensiunea captorului, asa ca... zgomot la greu, si cei care erau oarecum nehotarati, au inceput sa se hotarasca spre FZ20. Pretul anuntat pentru FZ30 este de 700, un pic cam mare in comparatie cu ce ofera.

 

Eu sunt foarte multumit de el, mai ales ca clasa urmatoare este DSLR care cam da afara din scala la bani. Un obiectiv de DLSR cu 12x, si care sa tina f/2.8 pe tot rangeul este cu patru cifre in dolari (doar obiectivul).

Share this post


Link to post

vReau si eu sa-mi achizitionez un aparat digital si oscilez intre doua modele:

1. Sony DSC-W1

Avantaje: ecran mare, bun, carcasa de aluminiu, micut, setari manuale suficiente pentru mine, lentile Carl-Zeiss, acumulatori buni, incarcator, n-am auzit de un Cyber-Shot stricat.

Dezavantaje: card scump, focalizare fara laser

 

2 Canon A95

Avantaje: mai multe setari manuale, ecran rabatabil

Dezavantaje: foloseste 4 acumulatori, mare, vine fara acumulatori si incarcator, carcasa din plastic, am auzit de mai multe stricate

 

N-am intrat in detalii tehnice si calitate a pozelor pentru ca sunt foarte apropiate.

 

Eu inclin spre Sony chiar daca este mai scump, voi ce ati alege si de ce?

Merci

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Dintre cele doua iti recomand Canon. Am avut ambele aparate in mana.

Cu Sony e totul ok pentru o "sapuniera", dar la un oarecare moment dat nu o sa te mai satisfaca...cat despre lentile... ar fi bine sa fie Carl Zeiss...

...despre A95 pot sa spun ca este pasul catre ceva semiprofesional.

Singura "problema" la Canon sunt "ochii rosii" dar cu ceva experienta si setari manuale nu o sa ai nici o problema!

PS.

Cardurile pentru Canon sunt mult mai ieftine

Cu 4 acumulatori in Canon umpli linistit 500Mb

Daca vrei o sa iti arat acelesi poze facute si cu Sony si cu Canon si tiparite...o sa vezi singur diferentele...

Share this post


Link to post

Eu vreau sa fac si filmulete iar limita de 30sec la Canon m-i se pare stupida... Asta este un motiv important pentru care as alege Sony

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...