Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Pana acum raman pe Sigma 18-125 OS.

Share this post


Link to post

Subscriu la parerea cu all-roundere-le.

Si pe Nikon - 18-105 se comporta destul de prost pe extreme - deformeaza la greu, si mai da cate o aberatie cromatica, fix cand ti-e lumea mai draga. Iar 18-200 este o idiotenie de obiectiv.

 

Dupa cateva incercari am sfarsit cu un 18-55 mai vechiut pentru "taraiala" - obiectiv ce scoate poze neasteptat de ok. Pentru "subtilitati" am luat un 35 1.8. Am avut si 50 1.8 (care e la fel de plasticos ca la canon) insa este prea "ingust" - utilizarea e destul de limitata. Pentru tele - un 55-200 e ok.

 

Nu exista ceva pe lumea asta sa combine pe toate astea. Pentru un user normal - un 18-55 (sau ceva asemanator de gama superioara celui de kit) impreuna cu un 55-200 sau 70-300 - sunt arhisuficiente.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Iar 18-200 este o idiotenie de obiectiv.

Daca vii azi la Polivalenta... si daca reusesc sa vin si eu ... iau camera cu mine, ti-o dau sa te joci cu ea, si sa-mi arati si mie de ce e o "idiotenie de obiectiv". Adica ok, n-o fi cel mai tare obiectiv din toate timpurile... dar de la nivelul meu nu mi se pare chiar o idiotenie.

Si chiar daca e, as vrea sa inteleg de ce. :)

Share this post


Link to post

Nu cred ca ajung... Cel mai bine te convingi incercand un 55-200, si chiar daca vin azi, vin pe bezna deja, si pe d90-ul meu am acum 35-ul. Care e total altceva.

 

Problemele sunt deformarile, neclaritatile si aberatiile cromatice de la colturi. Pe "18" este acceptabil, cu doar putin mai mult "barrel" decat 18-55-ul - insa pe 200 e ciudat rau. L-am comparat cu un 55-200.

 

In plus, lucru normal la un obiectiv asa de "lung", este foarte intunecat. Chestie de care sufera si 18-105. Teoretic pe focalele corespunzatoare, ar fi la fel ca si obiectivul kit, insa acela avand mai putine sticle, iti permite poze cu expunere cam cu 2 "pasi" mai scurta. Da, poti compensa din ISO sau trepied, insa aici era vorba de usurinta in utilizare.

 

Precizez ca ma refer strict la obiective nikon - nu stiu cum sta treaba la sigma sau tamron - de care unii zic ca ar fi mai faine decat corespondentele lor "originale"

Share this post


Link to post

Da, asta e cea mai buna solutie la minimum de bani aruncati, sa pastreze obiectivul kit si sa adauge un 55-200 sau 250 de asta care nu e foarte scump de altfel. La obiectivele de zoom mare o alta problema e timpul de focalizare foarte mare. Pe alea mai scume se poate seta, de exemplu de la 1.2m la infinit sau de la 3m la infinit.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Salutari,

 

Un sfat in ceea ce priveste investitia (intre 1.000 - 1.500 Ron) intr-un aparat foto bun pentru amintirile de vacanta si nu numai, se poate?

 

Multam anticipat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...