Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Spanac, asa bineinteles ca nu sunt limite, insa nu sunt superfotograf, sunt mai degraba genul point and shot, vreau doar ceva superior batranului meu kodak.

Share this post


Link to post

Din categoria compacte cu pretentii, Canon-ul G9 achizitionat de pe Amazon cu numai 230 USD (like new) isi face pe deplin datoria in conditiile vitrege din zona, dar nu si fara oarecare semne de ingrijorare cand nimic nu se mai vede pe LCD din cauza nisipului si prafului depus. Motiv temeinic pentru a considera cumpararea catorva accesorii ieftine, care sa ofere rezultate multumitoare pentru a proteja investitia, insa fara a-i dubla valoarea. :D

In speta este vorba de un set de filtre (UV / CPL si FLD) care in combinatie cu tubul adaptor LA - DC58H (OEM) imi vor oferi o oarecare protectie a obiectivului atat de praf cat si de UV atat de suparatoare la altitudini de peste 1800 m. Ai senzatia ca la dimensiunea maxima poza este plina de zgomot desi setarile nu sunt eronate. Pentru experimente am optat si pentru 2 convertoare: telefoto 2,2x si de de unghi larg 0,43 x pentru macro marca Vivitar. Accesoriile au fost cu mult sub pretul celor orginale Canon si sper ca si calitatea sa nu fie foarte diminuata. Pana in prezent rezultatele au fost multumitoare. Convertoarele au fost la set cu 4 lentile close-up de +1, +2, +4, +10, iar toate acesteai sunt pe 58mm si adaptandu-se foarte bine pe obiectivul stoc al 450d-ului 18-55mm.

post-2099-0-97707700-1340124334_thumb.jpg

post-2099-0-49052600-1340124402_thumb.jpg

post-2099-0-85232600-1340124450_thumb.jpg

post-2099-0-91800800-1340124524_thumb.jpg

post-2099-0-26287500-1340124616_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Pe mine m-ar interesa o sapuniera mai degraba ieftina:

- sa fie usor de folosit, si sa faca poze decente in mod auto

- calitatea pozelor e mult mai importanta decat "features" gen GPS

- poze decente pana in iso 400 sa zicem, apertura cat mare (adica mica :D )

- Sa fie compacta ca dimensiuni

- Ma intereseaza mai degraba partea de large angle decat aia de "zoom", deci capatul mic al focalei

- Sa aiba stabilizare, de preferinta optica

 

- Rezolutia e irelevanta

 

Deocamdata am ochit un canon ixus 220 HS, am vazut niste poze facute cu el si mi-a placut calitatea. Eu am unul mai vechi din aceeasi serie si sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post

Foarte eleganta, de altfel seria IXus s-a caracterizat prin modele de dimensiuni mici si cu carcase elegante. Dar si cu imagini de o calitate deosebita, un meniu usor de folosit, iar daca la modelul pe care l-ai "ochit", Canon ixus 220 HS mai punem si filmarea HD 1920 x 1280 as spune ca merita banii.

Mai poti analiza si Canon PowerShot SX150 IS ceva mai ieftin dar cu performante bune zoom optic 12x insa cu filmare 720p si putin mai voluminos.

Share this post


Link to post

Nikon coolpix L 120 are cineva? ce parere aveti de el, este intr-o promotie destul de tentanta.

 

unde era promotia aia?

Edited by DUNE

Share this post


Link to post

Media galaxy.

Share this post


Link to post

Media galaxy.

 

mersi mult

Share this post


Link to post

intre timp am ginit un Fuji in Domo, mai ieftin cu 100 ron si cu mai multe functii decat L120 de la Nikon. Inca nu sunt 100% decis, dar ma mananca rau :)

Share this post


Link to post

vezi ca nikon e deja verificat si ai vazut ce minunatii scoate!eu deja sunt bolnav si l-am si luat ! sunt deja super multumit!

Share this post


Link to post

intre timp am ginit un Fuji in Domo, mai ieftin cu 100 ron si cu mai multe functii decat L120 de la Nikon. Inca nu sunt 100% decis, dar ma mananca rau :)

 

Iti dau eu un L120 la pret de fuji :D , numai ca are 7 luni vechime :D , dar arata ca nou

Share this post


Link to post

Iti dau eu un warn :) ) Nu, multumesc pentru oferta, insa daca-l iau il iau cu cardul, deci cam in rate :)

Share this post


Link to post

Mircea eu zic sa ramai la Nikon, abia ce mi-am cumparat un Nikon L310 dupa saptamani de cautari probe pareri etc... m-a lamurit un amic fotograf profesionist ce inseamna Nikon in bani astia pana in 900ron pot spune ca se merita,face pozele de o claritate incredibila pentru o jucarie sa-i zic comparativ cu un aparat pro, culorile sunt mult mult mai apropiate de cele reale si multe altele...ca functii adevarat fujifilm sta ceva mai bine, dar mie unu imi ajung optiunile pe care le are nikonul.

Share this post


Link to post

Daca tot iei cu Avantaj de ce nu iti cumperi 1100 D ? Eu am 1000D si sunt foarte muuultumit. Inainte de el am avut Nikon L100, o prostie nu avea nici un fel de setari manuale...

Share this post


Link to post

Pana la urma, cantarind foarte bine la ce folosesc eu aparatul foto, si cam ce vreau de la el am optat pentru un Fuji 2800 HD, de care sunt foarte multumit. Sunt insa mai putin multumit de fotograf :D care are de citit manualul si de invatat cum sa faca foto in mod manual si ce setari sa faca ca sa obtina maximum din performantele aparatului...

Share this post


Link to post

Ca sa scoti maximul dintr-un aparat cu reglaje manuale, trebuie intai sa-l detii si apoi sa inveti tinand cont si de teorie. Multi sustin ca nu le trebuie decat un aparat compact, ca ocupa putin loc, e usor, dar cand vezi ca nu poti face o poza decenta cand ai in spatele subiectului lumina si aparatul nu poate focaliza subiectul (fiindca focalizeaza automat), iti schimbi parerea. Dupa ce inveti sa faci fotografii in mod manual, nu o sa mai faci niciodata pe automat (asta mi s-a intamplat, dupa ce am trecut la un aparat cu optica excelenta de la un compact Panasonic de 8 Mp). Detin un Minolta z1 (3.2 Mp) de care am fost foarte multumit (pt poze normale- interior, exterior- e net superior in comparatie cu compacte de 10Mp, spre ex cu Nikon L20), dar acum vreau si eu sa trec la ceva superior (mai multi Mp, dar cu optica cel putin la fel ca cea de la Minolta), dar din ce am vazut Nikon si Fuji like-SLR (care nu sunt tocmai ieftine) nu au focalizare manuala. M-am jucat cu un Nikon D3100 si...e bestial (nu am pus mana pe Sony Alfa sau Canon D) , dar din puctul meu de vedere, nu merita investitia.

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Da si nu.

Dupa ce ajungi sa folosesti un aparat performant - DSLR sau bridge calumea (nikon sau canon, exclus fuji sau sony sau alte aberatii) - si inveti tot felul de trucuri si tehnici de fotografie - poti sa scoti poze extrem de reusite si cu o sapuniera simpla.

 

Am luat pentru momentele in care nu am chef sa car d90-ul cu 2-3 obiective - un canon a1200. L-am luat pentru ca la acei bani era singura sapuniera cu vizor optic, mod Program (in care te lasa sa umbli la cativa parametri) plus inca o suma de reglaje manuale. Si pot spune ca am reusit poze chiar faine. La repezeala una - intr-un cadru cu probleme destule de expunere si focalizare.

post-1317-0-13325400-1346665642_thumb.jpg

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Am si eu nevoie de niste sfaturi, avand in vedere ca urmeaza sa plec intr-o vacanta mai lunga as vrea sa imi i-au un alt obiectiv sa schimb 18-55.

Am un buget de maxim 1600RON, eu ma gandeam sa i-au un all-around avand in vedere ca nu fac bani din fotografie mergea compromisul pentru mine.

As fi vrut ca in banii astia, sa ma incadrez si cu un parasolar uv si polarizare... Am niste variante la care ma tot uit.. voi ce ziceti ?

 

- http://www.f64.ro/canon-ef-s-18-135mm-f-3-5-5-6-is-pret-promotional.html

- http://www.emag.ro/obiectiv-sigma-18-125mm-f3-8-5-6-de ce-os-hsm-compatibil-canon-00-85126-85354-9/pd/E74C3BBBM/ ( sau asta ? )

- http://www.f64.ro/sigma-17-70mm-f-2-8-4-de ce-os-stabilizare-de-imagine-hsm-macro-canon-ef-s.html#details_second ( asta depasesti bugetul dar oare merita ? )

- http://www.f64.ro/tamron-af-55-200mm-f-4-5-6-di-ii-ld-macro-canon-eos.html ( si ma gandeam sa mai i-au un 50mm f1.8 si aia este )

- http://www.f64.ro/tamron-af-18-200mm-f-3-5-6-3-xr-ld-aspherical-if-macro-pentru-canon-eos.html ( varianta cea mai ieftina, dar fara stabilizare oare pot sa fac vre-o poza la 200mm ? )

- http://www.f64.ro/tamron-af-sp-28-75mm-f-2-8-di-xr-ld-aspherical-if-canon-eos.html#details_second ( si asta depaseste ... dar poate fac vre-un efort chiar daca dorm la usa o noapte... e grele cu nevestele astea :) )

- http://www.emag.ro/obiectiv-sigma-18-200mm-f3-5-6-3-de ce-compatibil-canon-00-85126-77727-2/pd/ESBP3BBBM/ ( asta este comparativ cu tamron 18-200 fara stabilizare, dar e putin mai scump... )

 

Care sa il aleg ? :osanale:

Share this post


Link to post

Am un tamron clasic 28-300. Nu "straluceste" la nici un capitol. Nu este sharp in nici o varianta de focala, focalizarea lenta si slaba...ce sa zic...

Canon EF 50mm f/1.8 ... superb, singura chestie care ma deranjeaza (si nu este bineinteles vina obiectivului) este ca de multe ori in spatii mai mici nu am loc sa fac cativa pasi in spate :mda:

Share this post


Link to post

bird: Dintre alea... primul, chiar daca nu straluceste la ceva. Macar e canon. Tamron face gunoaie. Nici sigma alea nu-s departe.

 

papie: EF 50mm f/1.8 superb? Cred ca glumesti, este o porcarie. A face focus cu plasticaraia aia e campionat. :)

Superb e asta: http://www.f64.ro/canon-ef-50mm-f-1-2-l-usm.html dar e sscump.

Uite unul care merita http://www.f64.ro/products/description/Canon_EF_50mm_f_1_4_USM/index.html

Share this post


Link to post

Tommy despre Tamron si Sigma ai avut tu ? Adica sustii ca sunt proaste din practica sau ai auzit ?

Am mai intrebat si eu in stanga si`n dreapta si oamenii au alta parere... Una peste alta m-am uitat un pic la niste review-uri, sper ca este de incredere site-ul

sau daca stiti cumva altele mai serioase sunt bine venite :D

- despre sigma 18-125

http://www.photozone.de/canon-eos/407-sigma_18125_3856os_50d?start=2

 

- despre canon 18-135

http://www.photozone.de/canon-eos/462-canon_18135_3556is?start=1

 

 

Astia zic ca Sigma din ele doua... Hmmm

Share this post


Link to post

In general obiectivele de zoom mare sunt proaste. Nu am dat vreodata bani pe tamron, eu am numai ultrasonice, dar am avut pe mana si era absolut jenant de slab.

Share this post


Link to post

Totusi omul a intrebat de un obiectiv all-around, de vacanta, pe care sa nu stea sa-l schimbe la fiecare poza. Normal ca astea cu plaja mare sunt nitel problematice la capete, dar, sa fim seriosi, isi fac treaba cu brio. Eu am un Nikkor 18-200 VR din prima generatie, pe care nu l-am mai dat jos de pe camera decat de vreo 2 ori in vreo 3 ani (daca nu mai bine) de cand il am. Un fotograf profesionist probabil ca ar gasi destule hibe la pozele mele, dar in general lumea cu care vin in contact zice ca nu-s chiar rele, ca sa fac pe modestu'.

Share this post


Link to post

 

 

papie: EF 50mm f/1.8 superb? Cred ca glumesti, este o porcarie. A face focus cu plasticaraia aia e campionat. :)

 

Se pare ca ai pierdut aspectul principal. Superb comparativ cu pretul. Ca de n-ar fi nu s-ar povesti...si atunci, colegul punea un filtru de ordonare dupa pret descrescator si il alegea pe cel mai scump (nu putea sa dea gres decat cu cateva procente infime), nu pierdea timpul cu parerile noastre.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...