Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Multumec, pare simplu, dar bucsele alea de la se potrivesc? adica dupa ce bucse sa caut...eu am vazut mai mult cu camasa metalica la exterior, aia se poate taia jos sa ramana doar ce ai tu in poze? si daca lungimea cilindrului metalic nu e buna, pot sa o ajustez cu flexul sa se potriveasca cu suportul de pe punte, nu-i asa?

Edited by argon

Share this post


Link to post

Din cite-mi aduc aminte, bucse asa micute se gasesc pe masini mai vechi: Trabant, Wartburg, Lada ... Faci o schita pe hirtie si cauti dupa dimensiuni. Diametru orificiului unde intra surubul trebue se fie identic, +/- 0,5mm. Daca bucsa-i mai lunga, o tai, dar sa nu aibe invelis metalic la exterior ca n-o vei putea da jos. Intr-un cuvint, bucsa sa aibe aceiasi lungime sau mai lunga si fara invelis metalic la exterior.

Prelucrarea o faci astfel: tai bucsa la dimensiunea dorita (daca-i mai lunga) o bagi pe un surub ceva mai lung, o stringi cu piulita si o bagi in bormasina, la turatie mica si cu smilgher dur.

post-20861-075631200 1290147413_thumb.jpg post-20861-031331000 1290147435_thumb.jpg

Share this post


Link to post

PErfect, deci asa o aduc la cote daca e mai mare in diametru, si apoi in menghina presata in amortizor.

 

Invelisul metalic daca are nu merte taiat cu flexul diametral opus, si apoi indepartat?

Edited by argon

Share this post


Link to post

In poza 2 observi ca eu am folosit o pila la care latura de jos ii semi-luna sa zic asa, care, din start ii da forma bucsei.

 

 

LE. Nu merge. Se rupe toata guma, ca-i foarte bine lipita. Nu te complica cu alea metalice la exterior.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Am inteles, aia e pentru canalul respectiv, dar daca e mai mare in diametru nu vad de ce prin aceasi metoda dar cu ceva plat sa o aducem la cota buna, apoi facut canalul.

Share this post


Link to post

Daca-i mai mare in diametru, poti folosi ceva plat s-o aduci la cota dorita, iar sa-i dai forma din start, poti folosi un capat de lemn rotund (coada de matura, lopata ... ce gasesti pe-acasa, nu neaparat pila).

 

 

Cind presezi bucsa in telescop, sa nu presezi in centrul ei ca-ti impinge teava afara si atunci nu se mai numeste bucsa daca-i dezlipit fierul (teava din centru) de guma.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

M-am uitat la mine, si locasul cu bucsa aferenta sunt plate. Amortizoarele sunt bune, dar bucsa aia banuiesc ca s-a terminat din cauza ca sunt foarte tari amortizoarele, o sa vad ce gasesc in loc.

post-3429-002958600 1290176237_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

Maaama ce noroc pe capul tau. Bucse din alea se gasesc, am si eu nu de mult luata, nu mai stiu pentru ce. Are si un cod pe ia, masoara, sa vedem daca-i aceiasi.De cit e surubul?

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Locasul din amortizor are 29 mm, cilindrul metalic 36 mm lungime, surubul banuiesc ca e acelasi de la Cielo/Espero/Nexia..se desface cu cheie de 17.

Share this post


Link to post

Ce am eu aici are aceiasi forma dar de dimensiuni mai mari. Nu e vreun inscris pe guma aia? un cod ceva.

Share this post


Link to post

Nu, si daca a fost nu se mai vede. Nu-i bai daca sunt mai mari, doar am vazut metoda ..mai mici sa nu fie. Numai sa gasesc.

Share this post


Link to post

Se pot monta pe fata amortizoare stock ca lungime(dar totusi sport) cu arcuri -60mm? Nu ajung la capat de cursa din cate am masurat, iar la hopuri le protejeaza niste tampoane sanatoase, dar lucreaza bine cu tija mai bagata decat in mod normal?

Share this post


Link to post

Locasul din amortizor are 29 mm, cilindrul metalic 36 mm lungime, surubul ...

 

Surubul ii de 10mm. Astazi, la cutia cu probleme am avut neplacerea sa descopar o alta problema. Bucsa inferioara al telescopului dreapta sapate, bulita, bate in draci. Demontat si masurat, exact aceleasi dimensiuni ca la al tau, si eu trebue sa fac rost de asa ceva. Tu ai gasit ceva?

Share this post


Link to post

Am rezolvat cu o bucsa de cauciuc de marime apropiata, nu pot sa zic de ce e, fiind de la targul de vechituri, indesata fortat cu menghina in locas, sta foarte fix acum.

Edited by argon

Share this post


Link to post

De necrezut. Acum citeva minunte spal masina in curte dupa care o iau la sters cu o curpa. Cum dadeam eu de zori cu cirpa, aud o pocnutura zdravana. Ce credeti, a pleznit un arc pe spate, din pacate. :mda: Am pus-o de doua arcuri noi.

Share this post


Link to post

Esti tare, macar mie mi se rupsese pe un drum rau cu masina plina, mi-a luat cateva zile sa aflu ce pocnise :mrgreen:

Share this post


Link to post

Da argoane, eu cu masina goala pe teren drept si mi-a luat doua minunte sa-i descopar buba. :) ) Ma pot numi norocos ca n-am patit-o la citeva sute de km.

 

Arcurile mele sint tari, de nu gasesc acelasi tip - trebue sa le cumpar pe toate patru, ca chiar nu vreau sa stea aiurea de spate.

Share this post


Link to post

Eu am gasit fara probleme initial normale, nestiind ca-s cam moi, si cu care Espero statea cam cocosat, si ulterior heavy duty, le-am dat pe primele care erau aproape noi la un pret destul de bun mai departe, si am luat heavy duty.

 

Normale: post-3429-006364900 1299250127_thumb.jpg

 

Si heavy: post-3429-001492400 1299250147_thumb.jpg

 

 

Ambele la gol, plin, cu normale se cocosa, cu cele tari arata normal.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Pare cam inalt spatele, sau mi se pare.

Share this post


Link to post

Ti se pare de la gumele 195/50, nu le mai am, prea joase.

 

Tu iti iei arcuri normale, sau mai dure?

Edited by argon

Share this post


Link to post

Incerc sa ramin la acelasi tip, rigid, nu-mi plac alea moi cu toate ca au confort sporit, dar este prea joasa si se lasa foarte mult masina incarcata. Inca nu am dat arcul jos dar n-am suportat sa nu analizez problema si am reusit sa "pescuesc" bucata de aproximativ 10 cm rupta din sfera inferioara al arcului. Masina nu pare lasata dar ma tem sa nu se mai rupa vreo bucata, asadar vor fi schimbate ambele spate.

 

 

Se observa pe capatul de arc cum ar fi fost deja pleznit pe jumatate mai de mult, acum s-a rupt de tot.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Diferente notabile ai putea observa doar cu masina incarcata. La gol, ruperea unei spire nu se observa. Ia pune doi saci de ciment, cite unul pe fiecare parte si o sa vezi ca incepe sa se observe diferenta ;) . Mai mult de atit nu o sa ti se rupa insa nici nu e cazul sa mergi asa, evident.

Share this post


Link to post

Eu nu am inteles de ce sunt facute cu spirele ingustate la capete(diametrul spirei, nu al arcului), e ca si cum ar fi facute intentionat sa se rupa, acolo e stresul cel mai mare. Arcurile sport de spate sunt egale cap coada, pe fata cele normale la fel, si nu am vazut rupte vreodata.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Cele montate/proiectate de producator sint gindite sa lucreze progresiv si sa ofere un compromis intre confort si rigiditate.

Share this post


Link to post

...insa nici nu e cazul sa mergi asa, evident.

 

Nici gind sa merg asa cu ea. Chiar aveam de mers undeva ieri, dar am ales o alta, masina de servici. Cind va avea arcuri noi va iesi in strada.

 

 

Eu nu am inteles de ce sunt facute cu spirele ingustate la capete(diametrul spirei, nu al arcului)

 

Nu toate sint ajustate la capete, ale mele spre ex. nu sint si tot s-a rupt.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...