Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Mi-am cumparat amortizoare sachs pe gaz de opel cu 5.700.000 din augsburg. Atentie sunt foarte ieftine.

Si apoi am mai cumparat arcuri spate de vectra a intarite cu 3.800.000 amandoua.

Manopera la amortizoare m-a costat 1.000.000 lei la service Romsaki de visavi de Apaca.

Arcurile mi le voi schimba eu mai tarziu.

Sunt super multumit de ele.

Share this post


Link to post

Am schimbat arcurile(ceva suedez, 140 ron/buc)+telescoape(80 ron/buc) pe spate. Noi. Mi se pare cam lasata. Cica nu sunt alt fel de arcuri la Cielo. Arcurile initiale aveau spirele de inceput si sfarsit mai subtiri si pe un diametru mai mic .Care s-au rupt.

Arcurile noi au grosimea spirei constanta, spira de asezare pe acelasi diametru Se poate suprainalta cumva 1-2 cm din talpa-suport de cauciuc , aceea pe care sta arcul in taler ? La mine talpa aia nu pare a fi originala. Este asa piesa de vanzare ?

Multumesc

Share this post


Link to post

Daca e supra inaltat exista riscul sa sara arcul de pe el.

De ce nu ai cautat arcuri pentru sarcina grea de cielo executive?

Share this post


Link to post

La momentul respectiv nu stiam ca am de ales. Cel de la magazin si-a cercetat tabelele, calculatorul si a gasit un singur cod de produs. adica "nu sunt pt Cielo mai multe feluri de arcuri" ... Am revenit, ca mi le-ar fi schimbat, dar tot nu a gasit nimic. Sorry

Share this post


Link to post

Eu am pus arcuri de vectra pe spate sta mai bine in curbe acum, am vazut ca vectra are dintr`o parte in alta pe puntea spate o bara, la ce ajuta acea bara si cum as putea sa imi pun si eu pt ca , cred ca ar fi mai stabila masina, am vazut si la amortizoarele fata ca unele masini au o bara de la 1 la celalalt care le leaga, ii mai stabila masina? Pentru ca asa cum ii acum ii dezastru...

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Arcurile de sarcina grea se gasesc numai in magazinele care se aprovizioneaza de la uzina nu cele care aduc din polonia.

Share this post


Link to post

As vrea sa inalt masina cu vreo 10cm si sa-i pun roti de 195/15. Acum are de 185/14. Umblu zilnic pe un drum drept, dar accidentat al naibii si n-ar strica o inaltare de genul asta. Exista un..."kit off-road" sau ceva asemanator disponibil pe undeva? Sau trebuie facut artizanal?

Share this post


Link to post

Stie cineva sa imi spuna daca arcurile de kadett E merg la cielo(si de pe ce versiune de motorizare)? Problema e ca vreau sa comand un set de arcuri si de cielo nu am gasit decat la FK si nu prea as lua FK.

Share this post


Link to post
As vrea sa inalt masina cu vreo 10cm si sa-i pun roti de 195/15. Acum are de 185/14. Umblu zilnic pe un drum drept, dar accidentat al naibii si n-ar strica o inaltare de genul asta. Exista un..."kit off-road" sau ceva asemanator disponibil pe undeva? Sau trebuie facut artizanal?

 

Vrei sa ai un Cielo "off-road" ??? #-o

Share this post


Link to post

Nu stie nimeni chestia cu arcurile de kadett?

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post
Vrei sa ai un Cielo "off-road" ??? #-o

 

Sincer, cam asa ceva... Stiu ca neavand 4x4 e o problema, dar repet: drumul pe care umblu constant e drept, fiind doar accidentat. Ai vreo idee? Cum pot inalta masina? Si la fel, rotile...

Share this post


Link to post
Nu stie nimeni chestia cu arcurile de kadett?

 

Care sunt mai inalte decit cele de pe Cielo ?

Share this post


Link to post

Nu frate ... Care e diferenta intre arcurile de kadett si cele de cielo? Eu intelesesem ca sunt un pic mai inalte. Nu stiu sigur ... Si nici daca se potrivesc la fix nu stiu. Eu vreau arcuri sport,care coboara masina cu 40 mm pe fata si 40 pe spate si de cielo nu prea exista decat la 2 producatori, iar ce pot lua sunt cele de kadett. Daca sunt din fabrica mai inalte , atunci cele sport de kadett imi vor cobori cielo-ul cu mai putini cm,intelegi? Pentru ca scade 4 cm dintr-un arc mai inalt decat cel de cielo. De asta vreau sa stiu care e diferenta intre ele.

Share this post


Link to post

Daca arcurile la care te gandeai tu sunt Weitec nu te-ai orientat bine. Sunt pentru Kadett si la Cielo nu coboara garda la sol. Alternative pentru Cielo sunt H&R si KW. Mai vorbeste si cu RaduERD, el iti poate da mai muilte informatii.

Share this post


Link to post

Da, la Weitec ma gandeam, insa KW sa stii ca nu are arcuri pentru Daewoo Cielo ;) Doar la H&R si la FK am gasit pt daewoo. H&R sunt cam scumpe si in FK nu am incredere. Vreau o marca dintre Eibach,KW si Weitec.

Share this post


Link to post
Da, la Weitec ma gandeam, insa KW sa stii ca nu are arcuri pentru Daewoo Cielo ;) Doar la H&R si la FK am gasit pt daewoo. H&R sunt cam scumpe si in FK nu am incredere. Vreau o marca dintre Eibach,KW si Weitec.

 

 

Salut

Si...ma rog de ce nu ai increderte in arcurile FK?

Eu am pus pe cielo meu arcuri sport FK si amortizoare (normal) mai scurte si intarite (la un atelier local de strungarie) si iti pot spune ca s-a schimbat treaba in curbe, la modul ca in curbe e de belea , sta foarte bine

S-ar putea si mai bine daca ar fi putin mai grea pe puntea spate dar asta se rezolva cu un sac sau doi de nisip in portbagaj ;)

 

Numai bine

Share this post


Link to post

@MadMax - Eibach se gasesc si pt Cielo, Pro-Kit 30 mm fata/spate (sunt super, am si eu tot Eibach).

Vezi site-ul lor www.eibach.de , Application Guide / Chevrolet / Nexia

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Datorita faptului ca am gpl pe masina, spatele este destul de lasat, nu pot sa bag mana peste roata spate.Ce imi recomandati?Sa-mi pun inaltatoare sau sa pun arcuri noi sau mai inalte?Sau ce altceva?

Share this post


Link to post

UN set de arcuri noi isi vor face treaba. Butelia de GPL nu este chiar atat de grea...

Share this post


Link to post

Atentie mare la arcurile asa zis noi. Dupa ce le-am schimbat pe cele originale, am avut surpriza sa constat ca masina s-a lasat mai jos decit cu cele vechi de 10 ani, si nu aste echipata cu GPL. Acuma caut inaltatoare.

Share this post


Link to post

Este nevoie de arcuri pentru sarcina grea.S-a mai discutat despre asta.

Share this post


Link to post

Arcuri pentru sarcina grea.Nu reusesc sa gasesc asa ceva.poti sa imi spui unde s-a mai discutat?Multumesc

Share this post


Link to post

Salutari.

Am nevoie de o recomandare pentru amoritzoare sport pentru Cielo. Pina acum am avut pe arcurile FK (-35/-40) amortizoarele stock si apoi inca un set de amortizoare intarite. Acum caut un set de amortizoare mai putin dure decat cele intarite dar care sa nu-mi transforme masina in barca (asa cum era cu amortizoarele stock, e drept cam uzate). Ce-mi recomandati ?

Share this post


Link to post

Sunt prea dure cele facute la Craiova?

 

Ţi le putea face mai moi dacă îmi spuneai. ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...