Jump to content

Sign in to follow this  

Recommended Posts

Pai din experienta proprie: arcurile prea moi la o incarcare mai serioasa (in limita bunului simt) a masinii (3 pers + bagaje) pe spate aveam fix 10 cm intre aparatoarea de noroi si asfalt. Buuun... am purces la schimbarea arcurilor originale cu arcuri heavy duty (de la radacini) si efectele au fost: cu masina goala la trecere peste denivelari amortizorul ajungea pe cap de cursa sus (maxim intins) am confectionat la strung niste prelungitoare filetate (mama-tata) pentru amortizoare - problema rezolvata; urmatorul efect a fost comportamentul masinii (goale) ca o caruta in care iti clantane dintii pt. simplul motiv ca arcurile cu pricina nu mai au capetele de spira subtiate (diametru mai mic al sarmei de otel) pentru preluarea socurilor mici si asigurarea confortului. Deci per total am rezolvat problema cu inaltimea (mai merg pe la munte pe coclauri si aveam nevoie) dar pentru un minim de confort trebuia sa am vreo 30-40 kg in portbagaj astea peste butelia de gpl din dotare. Concluzii... vorba poetului: sunt bune da' nu prea

De cand e salupa masina de offroad? Ceva de genul: de treci codrii cu salupa, de departe vezi aproape... :P

Ce arcuri pot pune pe cielo DOHC (2003), care mi se pare foarte inalt cu cele de fabrica.

Are cineva asa ceva?

merg cele de pe kadet? Sa fie cu cel putin 3 cm mai joasa si poate sa fie putin mai tare suspensia

Arcuri heavy duty de pe exe. Problema e de cost.

salut! a montat cineva suspensie reglabila pe cielo si daca se poate sa imi spuna si mie de unde a luat-o ca eu nu gasesc? am inteles ca ar merge si de opel astra f dar nu stiu daca are vreo importanta motorizarea si plus de asta costa cam mult si nu vreau sa arunc banii aiurea. astept raspunsul vostru

Reglabila pe... ce? Pe inaltime, pe duritate, pe ambele?

Koni fabrica reglabila, nu stiu daca si pt Kadett E sau doar pt Astra F, Vectra A... ultimile 2 au tija amortizorului pe fata putin mai groasa. Se poate rectifica totusi, nu e un capat de tara. Problema mare e costul...

Conteaza si motorizarea, un motor mai mare e mai greu. Alegi o motorizare apropiata de cea a masinii tale (in cazul asta 1.4 sau 1.6 de la Opel). Ca fix pt Cielo nu gasesti reglabila.

• Like 1

multumesc Geo_ZGA! Am gasit si TA TECHNIX reglabila pe inaltime pentru Opel Astra F undeva la 1,700 lei dar nu stiam sigur daca se potriveste.

imi poate recomanda cineva arcuri sport pentru cielo ? de opel astra f nu am gasit , in schimb am gasit de kadett dar nu stiu sigur daca se potrivesc.

Edited by aleccs26

S-a mai discutat... Kadett E, Vectra A, Astra F