Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

din cauza faptului ca am GPL pe masina partea din spate este lasata si as vrea sa o inalt amortizoarele au 40.000km si sunt ok cand le schimb sigur imi pun pe gaz de la KONI dar pana atunci vreau sa o inalt cu 2-4cm macar acolo

 

 

daca iti trebuie doar atat pune arcuri de espero pe spate. eu asa am. succes garantat.

Share this post


Link to post

Nu sant mai tari arcurile de espero decit cele de cielo gle.

Cele mai bune pentru cielo cu gpl sant cele de tip sarcina grea de la executiv.

Share this post


Link to post

cele cu care sunt echipate executivele din fabrica.. sunt de "sarcina grea"?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

ce pot sa spun cu siguranta este ca am avut arcuri spate si de cielo si de espero (pe aceiasi masina) si exista o diferenta sesizabila. martor imi este PEPINNO. deasemenea la magazinele de piese auto daewoo sunt repere diferite pentru cielo si espero, in schimb nu a auzit nimeni de arcuri diferite pentru executiv sau "sarcina grea". unde se gasesc astea?

Share this post


Link to post

Chestia aia cu "pachetul de drumuri grele". Asa am auzit si eu. La mine este sesizabila rigiditatea suspensiei fata de Cielo coreean. Este si mai inalta - cel putin asa se vede prin comparatie. Si bineinteles, pe spate troncane usor, ca sa-mi aduca aminte de amortizoarele de Sibiu... :D Poate si butelia contribuie?

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

la ger e posibil sa troncane cativa km, la plecare, apoi trebuie sa-si dea drumul

 

normal nu troncane nimic, vezi si presiunea si tipul pneului, daca e umflat tare sau ai anvelope dure, e posibil sa simti un anume incomfort

 

Suspensie tip "Sarcina grea" este la toate modelele de cielo, nu doar la executive

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Exact, avand in vedere ca eu am STD. Cauciucuri Debica (cam dure zic eu) de vara. Le simt cum topaie. La prima frana pe gerurile alea se duceau ca pe gheata, cu toate ca pe jos era curat. Zici ca sunt din cauciuc plin ca la trotineta. Nici macar all seasons dupa profil. Cu umflatu' rotilor, nu stiu, am sa ma duc sa fac o verificare. Daca e sa scot aer, la cat sa le las?

Share this post


Link to post

da, stiu cum sunt debica, lasa-le pe la 1.8-1.9 si pe fata si pe spate, zic eu

daca-s alea din fabrica, cred ca sunt intermediare,

sa stii ca merge si 2, dar cu cat ridici presiunea, scade comfortul, mai ales acum pe frig

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

pt 1-2 pers 1.9 fata si 1.6 spate

pt sarcina max 2.0 fata 2.1 spate

Share this post


Link to post

Mi-am montat pe un cielo din 96 stock genti pe 15 cu cauciucuri 195/50/15 Bridgestone potenza si am avut surpriza ca imi atingeau daca luam mai mult de 2 persoane nu in marginea lateraLA A ARIPII PE CARE A TREBUIT SA O INDOI IN SUS ci undeva mai sus in interior pe contraripa(cred ca asa se cheama). Optiunile pe mcare le aveam au fost ori niste arcuri sport care sa nu permita o deplasare atit de mare a rotii sau unele de espero. Am ales varianta a doua fiind si mai ieftina(1600000 2 buc noi) si eficienta pentru ca acum cu 5 persoane nu mai atinge, ceea ce ma interesa pe mine. Acum cel care mi-a facut rost de arcuri m-a sfatuit sa imi pun si amortizoare de ulei de espero sustinand ca sunt mai confortabile decit cele pe gaz si aproape la fel de rigide si destul de ieftine(1100000 2buc noi)

Edited by g0rge0s23

Share this post


Link to post

1.100.000 - 2 amortizoare de espero NOI?????? :o sincer ma cam indoiesc. Eu am dat 4.400.000 pe 4 bucati de cielo tot pe ulei. Sunt mai ieftine cele de espero? :-S

Share this post


Link to post

pe executive lpg din 2000 s-au pus arcuri heavy duty? :-?

Share this post


Link to post

Sper sa nu dezinformez, folosirea suspensiei heavy duty la Cielo, s-a facut odata cu trecerea la jante de 14.

Share this post


Link to post

Suspensia tip sarcina grea a aparut din 2005 de cand au rasarit E-TECurile...apropo eu inca mai am debica pe masina si merg cu ele undeva pe la 2,2-2,5 si imi place mai mult decat la 1.9 sau2,2pe spate :thumbl: .

Share this post


Link to post

Debica sunt gume bune, dar acum iarna parca-s "pline". Si daca le mai umfli la 2,5 cum se comporta? Nu danseaza?

Share this post


Link to post

Ce sa danseze???Mie imi pare o masina mai agila si nu mai am zgomotul ala de senile sub masina...oricum sper ca in maxim 2 luni sa le arunc.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu un set de 4 arcuri sport de la FK Automotive care coboara masina cu 35mm si 45mm pe spate si momentan nu le-am pus pe masina din cauza frigului.Mai are cineva asa ceva pus ca as dori sa stiu si eu cum se comporta masina.

Share this post


Link to post

Intrebarea e daca cu noile arcuri nu iti ating rotile in spate (tinand seama ca ai si alte jante)?

Share this post


Link to post

..arcurile tip sarcina gre se gasesc numai pe modelele executiv cu gpl si au fost puse odata cu trecerea la jante pe 14".....stiu ce vb ca sunt in situatie...asa ca alezz mai informeazate..

Share this post


Link to post

se potrivesc arcurile si telescoapele de pe astra model 92 pe cielo?

Share this post


Link to post

ajutati-ma careva ca am gasit niste arcuri si telescoape de astra gsi f bune si nu stiu daca mi se potrivesc

Share this post


Link to post

pe spate stiu ca merg , dar pe fata nu ma pronunt.

Share this post


Link to post

telescoape sau arcuri?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...