Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

ma adresez in primul rand celor care au facut tuning pe cielo, adica chip, filtru, evacuare, etc. ce amortizoare si arcuri aveti. eu am asa:

- 4 amortizoare KONI sport reglabile puse pe pozitia 3 din 4;

- arcuri spate opel astra mult mai tari ca cele originale.

in afara faptului ca ia altfel virajele, sta altfel pe drum la viteze mari si nici nu simti schimbarile de directie, s-a simtit mult si la franare.

reversul este ca pe piatra cubica iti cam clantane dintii in gura. dar pentru siguranta mea accept si asta.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Dog, Cielo tau e unul verde cumva ?

Share this post


Link to post

cat ai dat pe amortizoare ?

 

arcurile spate de astra nu sunt la fel de rigide ca cele de espero ? pentru ca eu vreau sa pun pe spate arcuri de espero.

Edited by neonne

Share this post


Link to post

Arcurile de Espero nu sunt deloc rigide, ba sunt prea moi.

Share this post


Link to post

rluc: e albastru

daca la espero sunt moi la cielo sunt varza.

 

neonne: la astra sunt mai rigide, dar si cele de espero sunt mai rigide decat la cielo, asa ca pune-le. vezi ca la dezmembrari sunt 500.000 bucata.

amortizoarele le-am sh de la cineva care si-a facut masina muci. m-au costat vreo 200 de euro, dar noi sunt in jur de 3.000.000 bucata. plus ca erau aproape noi.

Share this post


Link to post

are cineva pe masina arcuri heavy duty de executive? As vrea sa stiu cum se comporta. Vroiam sa iau un set de arcuri sport (200 auroi la Augsburg) dar am inteles ca tre sa iau si amortizoare mai scurte si ma costa cam mult.

Share this post


Link to post

are cineva pe masina arcuri heavy duty de executive? As vrea sa stiu cum se comporta. Vroiam sa iau un set de arcuri sport (200 auroi la Augsburg) dar am inteles ca tre sa iau si amortizoare mai scurte si ma costa cam mult.

Share this post


Link to post

De cand mi-am luat Logan cu Cielo nu prea am mai circulat vara asta, cu intentia de a face rodajul la prima. Acum ca am mers cu ea am descoperit mai multe probleme. Suspensia e de jale, face balans nasol si se aude parca fier pe fier. Inca ceva de la 90 volanul are o vibratie accentuata. Am centrat rotele dar degeaba. Amoritzoarele sunt uzate dar nu curg, nici arcurile nu sunt rupte. Am schimbat bucse brat inferior partea din spate, pe la motor filtru de aer , curea alternator, curea distributie, urmeaza garnitura baie.

 

Acum va intreb...sunt bune amortizoarele originale pt cielo facute in coreea? costa in jur de 900 de mii buc.? si acruri la fel, tot originale vreau sunt bune? Daca ma tin ca astea originale ar fi ceva.

In rest masina merge bine, n-are rugina nu e botita, motorul are doar 110 k dar faptul ca nu am mers cu ea mai des isi spune cuvantul. Astept pareri. Si inca ceva..vi se pare mult 2 mil manopera de schimbare 4 amortizoare + 4 arcuri?

Share this post


Link to post

eu nu am auzit sa se strice amortizoare, arcuri, bucse, filtru de aer, etc daca masina sta... eventual altele se pot duce

cele din coreea nu sunt bune, eu recomand , iar 2 milioane e moca, da-i 3 ca face toti banii

 

acuma lasand asta, nu vinzi cielo, il cumpar eu daca are numai 110, nu ma intereseaza defectele suspensiei, daca te intereseaza zi-mi anul si culoarea

p.s. pe 15 oct vin la iasi, si daca e ok, batem palma

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu e de vanzare :D e din 97 inmatriculata prima data in 98 unic proprietar, bej kashmir culoarea, jante aliaj. Normal ca nu s-au stricat astea ca masina a stat, dar dupa ce nu am mers multa vreme cu ea si m-am urcat la volan mi-am dat seama ca trancane la greu. Iar motorul toarce foarte bine numai castrol am bagat in el, dar am schimbat cate o garnitura filtru asa preventiv. M-ar tenta si alte amortizoare dar sunt scumpe si nu stiu daca merita. Ce amortizoare mai stiti sa nu fie facute in ro si la un pret bun??

Share this post


Link to post

eu pe cielo mi-am pus arcuri si amortizoare de espero originale koreea si e mult mai rigida si mai stabila pe drum.

Edited by neonne

Share this post


Link to post

am gasit niste arcuri sport de opel H&R, dar nu stiu daca se potrivesc la cielo. Arcurile sunt de pe un opel tigra.Stie cineva SIGUR daca se potrivesc la cielo? (sau macar dimensiunile exacte ale arcurilor de cielo gle fata /spate).Va rog mult de tot ajutati-ma cu un raspuns sincer si la obiect.

Share this post


Link to post

:">

salut

eu am facut chestia asta dar am sa impart cu voi ce am facut , in primiul rind ne este de ajuns sa schimbi arcuri si amortizor numa atit mai trebuie si altele, si asta pt alimina orice suspiciune in privinta stabilitati si zgomotelor

1.paliere noi, ca sa fi sigur de rulmenti, locul unde intra capul telescopului sa nu ai joc

2.capete de bara noi,bucsi brat stabilizator

3. rotula

4.arcuri, nu prea este necesar dar daca vrei sa fie nou facetio

5. o montare ffffffcorecta a telescopului , prins fff bine si corect in jamba

6. reglaj directie, unghi de fuga si cadera roti

daca dupa toate astea , totusi exista suspiciuni ( trepidati la viteza mare peste 100 km) se trece la verificat discuri , jenti , cauciucuri, flansa caseta directie etc

pe spate nu este chiar fff trist dar telescoape noi plus arcuri plus bucse punte spate

sa vezi cum sta atunci masina

succes baieti :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu am avut pe spate la Executive amortizoare pe gaz Monroe.

Mecanicul mi-a spus ca lui i-au parut prea rigide (la Cielo-ul lui) si le-a schimbat,insa eu am fost super multumit de ele.Nu am umblat la arcuri,cu toate astea s-a simtit o mare diferenta.

Share this post


Link to post

O adresă şi un număr de tel de la Augsburg se poate?

Share this post


Link to post

salut...tocmai mi-a zis un prieten ca are 4 arcuri de opel kadett gsi (100.000km) si mi le da la 1 mil toate (el si-a luat alta masina). ce ziceti se potrivesc pe cielo? merita banii? o sa se imbunatateasca ceva stabilitatea? mentionez ca vreau sa schimb si amortizoarele cu unele pe ulei sachs . astept pareri...multumesc

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

In mod normal trebuie sa se potriveasca numai sa nu fie de alt model de opel.Pe spate ar fi indicat sa pui pe gaz.

Share this post


Link to post

mersi ovi_jer...o sa vad ce fac cu arcurile. dar cu amortizoarele m-ai bagat in ceata :) ideea e ca eu nu conduc foarte sportiv, deci as prefera sa nu ma zgaltaie la orice denivelare (si de astea gasesti pe toate strazile din Bucuresti) iar despre cele pe gaz am auzit ca sunt destul de dure. pe mine ma intereseaza in primul rand sa fie mai stabila masina pe sosea. pot sa obtin asta si cu amortizoare spate pe ulei sau e musai sa-mi pun gaz pt asa ceva?

Share this post


Link to post

din cauza faptului ca am GPL pe masina partea din spate este lasata si as vrea sa o inalt amortizoarele au 40.000km si sunt ok cand le schimb sigur imi pun pe gaz de la KONI dar pana atunci vreau sa o inalt cu 2-4cm macar acolo

Share this post


Link to post

nu cred ca se merita...in medie cate persoane duci pe bancheta din spate?

PS

Faptul ca ai butelia de gaz in portbagaj ar tebui sa il consideri un tuning...ai castigat astfel o apasate pe puntea spate echivalenta cu cea a unui spoiler ... dar ai grija ca iti variaza in functie de nivelul de gaz.

Share this post


Link to post

cred ca dupa ce schimbi amortizoarele vezi exact daca se merita sau nu

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Zair mi-ai adus aminte de dacia berlină cu arcurile alea moi

 

La berlină soluţiile erau:

 

1. arcuri de faţă pe spate mai uzate sau cu o spiră tăiată - dacă nu tăiai spira trebuia să prelungeşti cumva tija amortizor

2. înălţătoare din fier care se montau pe punte şi pe ele arcurile

3. înălţătoare de cauciuc care se montau pe punte şi pe ele arcurile

4. arcuri de brek pe spate monate la berlină

5. arcuri de la berline vechi (70 - 84) că erau mai tari

 

Acuma alege şi tu o variantă - după mine singura viabilă e să pui arcuri mai tari dar identice că altfel îţi baţi joc de maşină şi pierzi la stabilitate.

 

Ca idee, cât de grea e butelia aia cu gaz?

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

aproximativ 60kg...plina

Share this post


Link to post

Chiar si dupa ce schimbi amortizoarele cu unele pe gaz tot asa o sa stea, ( probat de mine ), o varianta mai economica ar fi montarea a inca 2 tampoane de cauciuc peste cele existente sub arc (in partea de jos a arcului ca sus e mai complicat) dar se pierde din stabilitate.

O alta varianta ar fi cu arcuri mai tari, dar nu stiu de la ce masina se potrivesc. Telescoapele nu prea o inalta, oricum ar fi ele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...