Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Cum Se Scot Stergatoarele ?

Recommended Posts

Nu gasesti bucse pentru asa ceva, sa confectionezi iar nu tine ca trebue rectificat orificiu respectiv si e prea subtire in carne. Ramine schimbarea intregului ansamblu.

Share this post


Link to post

Aveti grija sa pastrati tijele de actionare de la cel vechi. La cel nou pe care l-am montat eu s-a spart o bucsa de plastic ordinar si sareau de pe motor ambele parghii.

Cele vechi cred ca au bucsile alea din teflon, ale mele sunt originale si inca tin.

Share this post


Link to post

Se manifesta si la mine problema "joc in bratul de la stegatorul pasagerului". Am sesizat cand am ridicat bratul sa schimb lamela, in functionare (cu stergatorul pe parbriz) nu se manifesta jocul.

Am desfacut masca, am inspectat sistemul vizual, am verificat imbinarile (nu pare nimic subred in afara de miscarea conului unde intra bratul), iar cu ocazia asta i-am facut si gresarea. Functioneaza corect, nu sar stergatoarele, nu raman blocate, cel de la pasager scoate un 'scartait' la plecare mai ales pe uscat desi e noua lamela. (asta fiind singurul simptom) 

Intrebarea este: exista riscul sa se desprinda bratul in mers? Intreb pentru ca nu mai gasesc sistemul original, iar cel aftermarket pare firav si nu as vrea sa il schimb cu altul mai slab.

Masina este un Daewoo Cielo 2006.

Edited by Eugen01m

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...