Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Cum Se Scot Stergatoarele ?

Recommended Posts

Vreau sa scot bratele stergatoarelor, in ideea de a le curata/vopsi. Am scos capacelele de plastic de deasupra suruburilor de fixare, am desfacut piulita de-acolo, buun. Daca trag de ele asa, nu dau semne ca ar vrea sa iasa, si din cate stiu eu, la Daewoo nu prea sunt operatiuni care sa presupuna aplicarea fortei excesive, deci mi-e ca rup ceva p-acolo.

 

Asadar, intrebarea este: cum e bagat bratul pe filetul ala: fortat, e pe cap conic, sau cum altfel se scot ?

 

In manualul de service n-am gasit nimic despre stergatoare.

Share this post


Link to post

E pe con. Aplica metoda fortei, faci o parghie cu ceva.

Share this post


Link to post

Incearca si cu WD40 inainte.

Share this post


Link to post

Am incercat si eu ieri fara nici un succes sa le scot de acolo. Intrase si ceva rugina in joc. Nici o speranta !

Edited by khhamsin

Share this post


Link to post

Nici eu nu am reusit, se pare ca e boala comuna la Esperache. :(

Share this post


Link to post

O sa incerc sfaturile primite, multumesc pentru ele, desi nu sunt incurajatoare ultimele mesaje :-S eventual o sa-ncerc sa le vopsesc asa cum sunt montate.

Share this post


Link to post

Sunt pe "con" ca la dacie. intra multa apa acolo deci ruginesc. Trage de ele in sus facand miscari stanga-dreapta. Nu foarte tare caci s-ar putea sa strici ansamblul care e destul de delicat si dupa aceea o sa si joc in angrenaj. Inainte sa le pui la loc baga neste vaselina pe acolo ca sa fii sigur ca data viitoare vor iesi usor.

Share this post


Link to post

foloseste un spray anticoroziv...stii cum ies! eu l-am folosit cand am scos placutele de frana...stii cum ieseau tevile alea doua...inainte imi blestemam zilele cand schimbam placutele...acum e o placere...merita un spray d-ala si il folosesti mai peste tot...

Share this post


Link to post

Am incercat in week-end si cu spray degripant. Am tras doi oameni de stergator si nimic, n-au vrut sa iasa neam. Cred ca le-a sudat un pitic noaptea. Daca ati reusit cumva, let us know...

Share this post


Link to post

salutare, scuze ca postez la espero, dar nu am gasit pentru matiz aceeasi intrebare. Asa ca, stie cineva cum se scot stergatoarele la Matiz? Multam'.

Share this post


Link to post

Poate ca sunt off-topic, dar mi-e lene sa masor...Asadar, ce dimensiune au stergatoarele la Nubira?

Share this post


Link to post
Vreau sa scot bratele stergatoarelor, in ideea de a le curata/vopsi. Am scos capacelele de plastic de deasupra suruburilor de fixare, am desfacut piulita de-acolo, buun. Daca trag de ele asa, nu dau semne ca ar vrea sa iasa, si din cate stiu eu, la Daewoo nu prea sunt operatiuni care sa presupuna aplicarea fortei excesive, deci mi-e ca rup ceva p-acolo.

 

Asadar, intrebarea este: cum e bagat bratul pe filetul ala: fortat, e pe cap conic, sau cum altfel se scot ?

 

In manualul de service n-am gasit nimic despre stergatoare.

 

 

Deci stergatoarele sunt dintr-un fel de aluminiu! Un brat de stergator nou daca te uiti in magazin o sa vezi ca nu are nici o forma acolo in gaura unde intra "surubul" de pe masina. El ia forma la surub atunci cand se strange! Otel pe aluminiu! Si de aia iese asa greu! Si eu m-am chinuit! Trage cu putere cu miscari cand intr-o parte cand in alta si iese!

Share this post


Link to post

Bun sfatul, pacat ca are peste 3 ani intarziere :)

Share this post


Link to post

Stati linistiti este o prob generala, nici la mine nu au vrut sa iasa nici cu mama alifiilor. In concluzie le-am vopsit cu ele montate, multe ziare si asta e...

Share this post


Link to post

ies, da-le naibii... si mie imi ruginisera, si pentru a le vopsi le-am dat jos

alifia folosita este arhicunoscutul WD-40 lasat sa isi faca efectul vreo 10 min... nici nu a trebuit sa trag foarte tare :)

si nu se umblase la ele niciodata in 11 ani...

Share this post


Link to post

La mine au iesit :D . MAi cu degripant, mai cu batai usoare dar, in final, le-am scos.

PS: Daca tot le dati jos verificati si jocul axului.

Share this post


Link to post

Acu' vreo 3 ani m-am chinuit si eu putin cu ale mele, au iesit in final intregi si fara brutalizari multumita lui WD-40.

 

Putin :o fftopic: : cu ocazia demontarii stergatoarelor am constatat ca axurile de care se prind acestea erau ingrozitor de ruginite, nu stiu cum de se mai invirteau (cu mina libera era imposibil). Ca sfat, cind demontati stergatoarele, mai ales ca e o operatiune facuta rar si uneori cu dificultate, dati din abundenta cu WD-40 si pe axurile mentionate. De preferat sa faceti asta cu maneta stergatoarelor actionata. Cel mai bine ar fi sa demontati intregul mecanism, sa scoateti axurile si sa le ungeti cu vaselina siliconica.

Share this post


Link to post

Cind mai incercati asemenea operatiuni nu trageti nebuneste de stergatoare,nu faceti pirghie pentru ca e in zadar,ci efectiv dupa ce scoateti capacelele si desfaceti piulitele apasati de mai multe ori cu podul palmei pe bratul stergatorului(undeva pe la mijlocul acestuia),si concomitent cu aceasta miscare trageti cu mina de baza bratului stergator.O sa fiti surprinsi ce usor o sa iasa nenorocitul.

Share this post


Link to post

flory are mare dreptate. Desi nu functioneaza intotdeauna, este cea mai buna metoda.

 

..... sa scoateti axurile si sa le ungeti cu vaselina siliconica.

 

Asta daca mai ai bucsele de plastic intregi, la mine dupa 11 ani a trebuit sa schimb ansamblul cu totul, dupa care, cam la o luna l-am desfacut din nou pentru a schimba motorul care se defectase. :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

La stergatorul de pe dreapta e foarte uzata bucsa aceea de plastic.Oare se gasesc in comert sau trebuie sa schimb tot ansamblul?Pentru scoaterea stergatoarelor mi-am facut in10 minute un extractor.Il imprumut celor din cluj cu conditia sa-l primesc inapoi dupa utilizare.Pun si o poza cu el.Eu m-am descurcat de minune cu el.

LE: extractorul e facut din teava patrata de 30/30 mm.

post-10203-1223984872_thumb.jpg

post-10203-1223985259_thumb.jpg

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Aceeasi problema o am si eu ,s-a tocit bucsa de plastic,bratul stergatorului sta stramb,si nu mai sterge bine ,am cautat si eu asa ceva dar nu am gasit .Cred ca trebe sa schimbam tot ansamblul.Si tot la ala din dreapta.Pina am desfacut sa vad ce e acolo,am schimbat vreo 3 seturi de stergatoare :) )

Edited by hohaele

Share this post


Link to post

Hohaele welcome to the stupid club :) si eu am schimbat vreo 2-3 stergatoare :)

La Cielo daca se uzeaza bucsele trebuie schimbat tot ansamblul. Bucsele sint din plastic si nu se merita sa faci altele :)

Nu este foarte scump anul trecut era 60 lei la Autodaewoo.

L-am schimbat in vreo 1/2 h in fata halei la servici :)

Atentie cum il desfaci sa stii sa-l pui inapoi poti avea surpriza sa se miste de aiurea :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Revin si eu cu stergatoarele astea nenorocite, de cand am probleme cu miros-ul urat in masina de la climatizare am incercat ieri sa demontez/verific. Primul lucru care trebuia demontat a fost stergatorul dreapta, ca sa pot scoate grila si asa mai departe... Vreau sa zic ca am dat cu wd40 cat am putut prin toate partile si nimic, am batut in surub, am batut in stergator, am tras de el in toate pozitiile :redface: si el nu a vrut sa iasa. Pana la urma mi-am pierdut rabdare si am scos grila pe langa el riscand sa o rup. Acum daca am batut in el i-am stricat vopseaua, si trebuie scos sa il vopsesc cum trebuie... Ce sfaturi ar mai fi sa il scot de acolo ? Sau poate mai bine... se gasesc de cuparat presa/extractor prin comert ? Are cineva din Constanta sa imi imprumute si mie 10 min ?

 

Extraordinar am gasit o presa pentru scos stergatoarele Presa la banii astia tai bratul cu flexu si pun altele SH =)) =))

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Vezi in postul 20 ca am pus eu o poza cu o presa facuta de mine.E usor de facut cu un aparat de sudura si un flex.Daca nu iti dai seama cum e facuta fac poze din mai multe unghiuri.M-a costat vreo 2 lei.Ti-o donez daca iti platesti curieratul.

 

L.E. Eventual il pot lasa la unul din colegii din Bucuresti ca am drum incolo peste vreo luna.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Pana la urma am reusit sa le scot atunci tot cu o presa de genul, doar ca nu speciala pentru. Acum am alta problema, nu prea mai sterg bine si vad ca au joc mare acolo in ax. Mai sus au mai discutat cativa colegi, chiar nu se gasesc bucsi dalea ?

Trebuie schimbat tot ansamblul ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...