Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Am promis niste poze cu noile mele roti.

Jante DEZENT 'B' 15" 4x100 7J ET38 H2

Anvelope GOOD YEAR EAGLE F1 GS-D3 , 195/50/15 82V

 

 

 

post-1465-1121590596_thumb.jpgpost-1465-1121590669_thumb.jpgpost-1465-1121590695_thumb.jpgpost-1465-1121590727_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sunt frumoase, sa le satapanesti sanatos, dar de ce nu ti-ai luat mai mari ?

Share this post


Link to post

F misto sa le stapanesti sanatos !

cauciucuri super meseriase ... :>

Share this post


Link to post

Ideea era sa fie dimensiunea din talon...ma rog cat mai aproape...ca sa nu am discutii cu agentii de circulatie sau la ITP,ca sa nu incalc legea!!

Parerea mea este ca dimensiunea ideala de roata pt Nubira este 205/50/16.

Share this post


Link to post

N-au nici o treaba aia de la ITP, cu atat mai putin politaii cu ce jante iti pui tu pe masina, cu aceeasi problema m-am confruntat si eu. Ideea e sa nu ai probleme cand o vinzi adica cand mergi la aia la RAR.

Share this post


Link to post
N-au nici o treaba aia de la ITP, cu atat mai putin politaii cu ce jante iti pui tu pe masina

 

Fals. Politia iti poate retine la control talonul daca dimensiunea anvelopelor si jantelor nu corespunde cu ceea ce ai in talon. De asemenea, la inspectia periodica nu primesti ok-ul tot din cauza asta.

 

Ontopic: frumos profil au, arata bine.

Share this post


Link to post

Cred ca ne cam induci in eroare : am un Mitsubishi cu jante pe 18", iar initial masina venise cu jante pe 16", masina are 2 ani si jumatate (o am de noua) si n-am avut probleme cu cei mai sus mentionati si mai mult (nu stiu de unde ai tu informatiile alea) cand am inmatriculat masina respectiva, la RAR, chiar l-am intrebat pe inginerul care mi-a facut actele vis-a-vis de problema asta : asa cum am mai spus probleme le intalnesti tot la ei, la RAR, la revanzare, pt. ca nu se pupa jantele de pe masina cu ce ai tu in cartea tehnica, chiar daca nu apar pe talon, ele pot fi considerate drept optiuni; ce-ar fi daca la un BMW X5 am trece in talon toate dimensiunile de jante pe care le ei le ofera (de la 16" pana 20") - culmea prostiei - asa ca Vaxxi chiar imi pare rau sa ti-o spun dar spui niste aberatii.

Share this post


Link to post

Asa stiu si eu,VAXXI!

rluc,in talonul de Nubira 2 sunt trecute doua dimensiuni,ambele date de fabricant...

 

Dupa mine,e cel mai beton profil pt anvelope de vara :D

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Si daca ai avea si a treia dimensiune tot de fabricant agreata si n-o ai in talon, ce te faci ?

Share this post


Link to post

Se trec modificarile/adaugarile in sectiunea 21 - "Observatii" din talonul de inmatriculare.

Share this post


Link to post

Teoretic, Vaxxi are dreptate, asa stiu si eu. Practic, nu am vazut politist care sa se uite la cauciucurile si jentile cuiva.

Share this post


Link to post

Sharpe - misto noile roti :thumbl:

 

Si pe mine ma bate gandul (demult) la o investitie in roti - si sunt nehotarat intre:

- 205x50 R15 - par a fi cel mai safe - talon mai mare decat urmatoarele

- 205x45 R16 - mi-ar placea f. tare - dar mi se pare talonul ca fiind prea mic, sau nu ?

- sau 215x45 R16 - astea nu stiu daca incap ok

 

Altfel, daca cauciucul este mai lat - influenteaza consumul (semnificativ) de benzina ?

 

Daca ar fi sa aleg jante cred c-as alege OZ Superllegera - din ce-am remarcat - par a fi cele mai usoare jante de pe la noi doar 4,9 kg la janta de 15" ... ma gandesc, cu jantele astea usoare si roti mai late raman totusi intr-o zona safe a consumului sau a altor efecte negative (acum nu stiu cum este cu latimea anvelopei) ... sau nu ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Asa cum am mai spus,dupa mine,cea mai potrivita alegere pt nubira (daca nu-ti pasa de dimensiunile din talon) este 205/50/16 7J

Roata ramane la fel ca diametrul, insa estetica este bestiala :banana: rotile ies putin in afara caroseriei :D

 

Din cate stiu eu,modelul de OZ de care amintesti este in jur de 220 euro,nu mai stiu daca cu TVA sau nu.

Share this post


Link to post

Pai cel mai apropiat de roata originala sunt 205x45 R16 , dar in principiu merg si 205x50 R16 sunt doar cu 2% mai mari .

Talonul de 50 % din 205 zic io ca-i destul de safe din puct de vedere al gropilor ...

Preturile la Oz Superllegera, ceva in jur de 125 Euro pt 15" si 140 Euro pt 16" (fara TVA parca) ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
Se trec modificarile/adaugarile in sectiunea 21 - "Observatii" din talonul de inmatriculare.

 

Bai omule, nu intelegi ca nu poti sa treci toate dimensiunile posibile in sectiunea de care amintesti ?

Share this post


Link to post

"bai" ? ne-am tinut de aceeasi caramida la cutremur ? b-(

 

Cat despre trecut orice dimensiune ... incearca sa te duci cu 265/35ZR18 de exemplu si sa vedem cine ti le trece in talon :-W oricum, discutia e offtopic.

Share this post


Link to post

La altceva m-am referit cand am pomenit de toate dimensiunile, si anume toate dimensiunile care un fabricant ti le ofera pentru un model anume, si deci care sunt LEGALE, poate nu stiu eu sa ma exprim sau altii pricep mai greu, dar in cele din urma...pricep.

Share this post


Link to post
rluc,in talonul de Nubira 2 sunt trecute doua dimensiuni,ambele date de fabricant...
toate dimensiunile care un fabricant ti le ofera pentru un model anume, si deci care sunt LEGALE

 

Sau poate unii nu citesc atent ? :>

Share this post


Link to post

Mamahhh, deja ma enervez, si pt. ceva offtopic, culmea.

VAXXi zi-mi si mie cum treci in talon la dimenisuni anvelope, urmatoarele : 255/60/R17, 255/55/R18, 285/55/R19 si 285/35/R20 (fata) - 305/30/R20 (spate) ?

Sunt dimensiunile de roti pe care BMW le ofera pt. X5 - OFICIAL -

Share this post


Link to post

In campul "observatii" ? la taloanele noi (eu am unul eliberat anul asta), sectiunea de "observatii" este jumatate din pagina 3 a talonului; ai loc berechet pentru tot ce-ai scris tu mai sus.

Share this post


Link to post

Hai c-ai intors-o; Pai si noi saracii, aia cu taloane mai vechi, ce ne facem, chiar daca avem jante mai mari cumparate odata cu masina, venite odata cu masina, si nu sunt in talon ca deh...avem taloane vechi si deci n-avem loc sa le trecem ?

Share this post


Link to post

Te duci la RAR sa-ti faca o constatare, si daca jantele montate pe masina au aceleasi dimensiuni cu cele recomandate de fabricant, iti vor adauga in talon doar acel set de dimensiuni.

Share this post


Link to post

Adica imi schimba talonul actual ?

Share this post


Link to post

Da' on-topic puteti discuta si voi :)

 

Ia mai bine ziceti-mi cum vi se par 205x45 R16 - ce ziceti de talonul asta - e prea mic pt gropile noastre sau "merge" ...

Share this post


Link to post

Am vazut si cu talon de 35 (in Buc), asa ca n-are de ce sa nu mearga 45. Evident, nu stiu cat de fericite vor fi organele tale interne :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...