Jump to content
Sign in to follow this  
ddanos

Cutii portbagaj aerian

Recommended Posts

Dute linistit, in tarile alea normale pe nimeni nu intereseaza omologari sau alte fite. Astea functioneaza doar in Romania, sunt motive extra pentru militienii nostri sa mai ia o spaga.

Share this post


Link to post

"Pentru cei interesati de portbagaje exterioare pentru matiz:

In Carrefour Orhideea am vazut ca au adus saptamana trecuta de 320-350l pe la 360-400 de lei. Au si bare pentru montare la pretul de 2.5 milioane lei vechi (25o Ron)

 

Eu mi-am cumparat bare exact ca cele din Carrefour de langa Carrefour Militari cu 2 mil, dar erau ultimele, si portbagaj exterior de 320l cu 580 lei de pe Iuliu Maniu de langa Agip. Este acolo un showroom, imposibil sa nu il vedeti, intre Politehnica si Cora. Mai multe detalii aici http://www.portbagaje.info/contact.php "

 

Salut padual,

 

-Imi poti spune, te rog, dimensiunile cutiei tale ?Am vazut,aseara, la selgros o cutie de 140*90*35 si nu imi pot da seama daca e ok pt matizul meu ( ma gandesc la lungimea cutiei).

-Cutia pe care am vazut-o este la aprox.350 lei --> un pret mult mai mic decat cele gasite pe net (producatori consacrati -thule, hapro, mont blanc, etc.).Intrebarea mea este urmatoarea : se merita sa dau mai multi bani pe o cutie de firma (material/balamale sunt mai rezistente?).Presupun ca ai vazut mai multe modele si ai putut sa le incerci/testezi.

 

Multumesc pentru timpul acordat.

Share this post


Link to post

Zice-se ca cele de firma sunt facute dintr-un material mai ok, nu atat de casant. Si eu, ca romanul, cred ca o sa iau din alea mai ieftine...

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare. vreau sa iau un sistem de prindere pt biciclete. inteleg ca intai trebuie sa iau niste bare pt sustinere. intrebarea mea este daca stii pe cineva care are sau a incercat suoprt pt biciclete si unde se pot achizitiona?

Share this post


Link to post

de unde as putea achizitiona si eu un set de Bare portbagaj pavilion...si daca firma care vinde asa ceva si monteaza. Am varianta de matiz e/ac. barele astea se monteaza greu?

Nu am sistem de prindete ...chederu este simplu...trebuie modificat?

 

de unde as putea achizitiona si eu un set de Bare portbagaj pavilion...si daca firma care vinde asa ceva si monteaza. Am varianta de matiz e/ac. barele astea se monteaza greu?

Nu am sistem de prindete ...chederu este simplu...trebuie modificat?

Share this post


Link to post
am si eu o intrebare. vreau sa iau un sistem de prindere pt biciclete. inteleg ca intai trebuie sa iau niste bare pt sustinere. intrebarea mea este daca stii pe cineva care are sau a incercat suoprt pt biciclete si unde se pot achizitiona?

 

Aceeasi intrebare o am si eu. Am gasit pe un site bare transversale + 2 x rack = 200Eur + tva. Gasesc mai ieftin ?. A incercat cineva ?. Daca aveti si poze cu un matiz cu bicicleta montata pe el postati aici va rog sa imi fac o idee cam cum arata ca eu nu am gasit. Multumesc.

Edited by beginer

Share this post


Link to post

buna

stiu ca e super vechi acest topic

dar de de curand sunt proprietar de Matiz si de ceva timp tot ma chinui sa caut o varianta de a monta un portbagaj clasic nu cutie

problema e ca tot ce am gasit pana acum sunt numai bare care se monteaza aiurea adica intra pe sub chederele de la portiere

eu NU vreau asa ceva de alea care se prind prin crapatura de la usa sus

ce caut eu e un sistem de bare care se monteaza deasupra pe cupola

am atasat poze ca sa intelegeti mai bine ce anume zic

 

va rog sa ma ajutati si sa-mi ziceti si mie unde pot gasi asa ceva

 

poza cu mtizul ala argintiu e de aici de pe forum dar de undeva dintr-un topic din 2004

acele bare montate sus pe cupola daca le pun si eu apoi pot monta pe ele barele transversale

 

va rog sa ma ajutati si pe mine

 

k

post-30963-027242600 1294867044_thumb.jpg

Edited by EHM

Share this post


Link to post

Se pot monta bare pe alea, intii sa gasesti baza si cineva sa le monteze.

Share this post


Link to post

Matizul cu bare de portbagaj montate in plafon are mentiunea clara ca acele bare sunt ornamentale si nu sunt destinate sa suporte nicio greutate! Daca ai vedea unde se prind ai sa-ti dai si seama de ce, sunt prinse in tabla plafonului. Ca sa montezi after-market astfel de bare trebuie sa demontezi tapiteria masinii, atat cea a plafonului cat si a stalpilor, sa ai sablon, sa gauresti capota si sa le montezi. Iar daca tu ai curaj sa pui greutate pe ele apoi...

Sistemul rack de care spui se sprijina pe montantii plafonului si suporta greutati de pana la70 kg pentru Matiz.

Share this post


Link to post

Mircea, acele bare originale folosesc cele doua armaturi ale plafonului(cea din fata si cea din spate) pentru a sustine greutatea. Avand in vedere modul in care sunt prinse la mine (din fabrica) eu nu cred ca se pot monta after-market. Exista niste suporti sudati de care se prind acele bare, nu se gaureste nimic.

Daca nu ma insel, la matiz greutatea care se poate pune pe un suport aerian este de 50 kg si nu mai mult.

Eu unul as avea curaj sa pun 50 kg pe acele bare orginale.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

ok

sa inteleg voi ziceti ca nu e indicat asa ceva ?

nu e indicat sa cari nimic sus pe matiz ... eu din cand in cand mai am de carat chestii mai mari ... nu neaparat peste 50kg dar lungi ... ca de ex bannere de exterior rulate pe lungimea rolii mai mare 2-3 m ... am cumparat niste mocheta la birou care era rulata pe lungimea de 4 m lungime ... sau niste placi rigips sau placi pal ... sau de curand am achizitionat o banda de alergat si in toate cazurile a trebuit sa apelez la altcineva ... si cand zic altcineva nu zic masini speciale de carat marfa ci un simplu Renault Clio care avea deasupra portbagaj / bare ... si ma gandeam ca pot monta si la mine acele bare ca sa nu mai stresez prietenii cand am nevoie sa car asa ceva

 

 

nu zic acum ca ma apuca nebunia sa car saci de cartofi sau ciment sau super greutati traduse in sute de kg sus pe portbagaj ... dar ma gandeam macar la chestii lungi care in interiorul masinii nu le pot baga

 

???

 

 

Edited by EHM

Share this post


Link to post

Din cite stiu, pe multe masini sint montata bere tranversale.Daca e sa iau ca ex. Volvo cu astfel de bare, sint mai rezistente decit isi inchipue cineva. Eu asa stiu ca se pot monta si after-market.

Share this post


Link to post

@closchkutza Eu am avut Matiz E si am montat bare originale, deci se poate.

P.S. Nu s-a umblat deloc in interiorul masinii (la tapiterie, etc)

Share this post


Link to post

Pai si cum le-au prins?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

www.bear.ro

 

sunt mai ieftine decat thule, atera, ...

fain!cat costa asa ceva?

Share this post


Link to post

S-or mai fi scumpit de attunci. @-)

Ete ce am vazut astazi. post-20861-054232900 1294941825_thumb.jpg

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Pai si cum le-au prins?

Din cate tin minte cu un soi de masina speciala pt nituri (mari). Cu aia a prins ceva suporti de forma sinusoidala de caroserie si de suporti a prins barele cu un fel de suruburi. Cel de la care am cumparat barele (si le-a montat) lucra la fabrica Daewoo.

 

Am vazut aici bare pentru Matiz:

http://www.portbagajeauto.ro/bare-longitudinale/bare-longitudinale-daewoo-matiz.html

De la ei mi-am luat bare si suporti de schi & biciclete pt focus, mi-au lasat o impresie buna.

Edited by john

Share this post


Link to post

Uite de ce am zis ca nu este recomandat sa se fixeze portbagaj exterior pe barele originale ale matizului:

 

Pentru cei cu bare longitudinale, eu am ales combinatia care se vede in pozele atasate.

1.jpg2.jpg3.jpg

In instructiunile de montare scria ca barele transversale rezista la o incarcare de 75 kg, cutia se recomanda sa se incarcarce pana la 50 kg si sa se verifice in cartea tehnica a masinii la ce incarcare rezista barele longitudinale. Pentru asta am trimis un e-mail la uzina, raspunsul fiind:

 

 

"Stimate Domn,

 

Barele pavilion montate pe autovehiculele Matiz nu au rolul de a sustine un portbagaj ci au rol ornamental. Nu se recomanda montarea unui portbagaj pe aceste bare si nu poate fi indicata o greutate limita.

 

Cu stima,

 

Cristi Badescu

Birou Consiliere Clienti"

 

 

Adica ei s-au "scos"!

Eu am riscat si am incarcat cutia peste 40 kg si am plecat la drum. Am facut peste 200 km si nu am avut nicio problema. Consumul bineinteles creste, demarajul este mai lent (eram 4 adulti si 3 copii pana in 5 ani), viteza maxima 100 km/h, iar in curbe n-am simtit nimic deosebit. Cutia este "Cam" made in Italia, are 320 litri, iar barele sunt made in Franta. Le-am cumparat din Selgros de la mine din oras.

Succese si drumuri fara probleme.

Share this post


Link to post

da

sincer tind sa raman fara cuvinte

mai bine ma las lipsit de bare transversale / portbagaj

daca s-a ajuns pana in stadiul unde trebuie sa dai in jur de 200 euro pt 2 buc de betze

mi se pare exageran de scump

pai am dat 250 ron pe tot sistemul de geamuri elctrice original daewoo

mai incerc si in Vitan in acest weekend sa vad poate gasesc ceva si apoi pe la dezmembrari

daca nu gasesc ceva decent la pret mai am varianta cu un mosulica care tot ma bate la cap ca imi face el tot portbagajul la el in atelier normal contra pret

daca nici una din var nu tine abandonez ideea

 

k

Share this post


Link to post

Daca vrea cineva bare transversale cu rac sa caute firma AUTO MAXI (se gasesc si in hipermarket-uri ).Eu am asa ceva pe matiz si am carat diferite greutati (ei spun max.75kg)fara probleme.Pretul este max.250 lei.Eu am dat 220 acu un an si ceva.Mult noroc!

Share this post


Link to post

Uite de ce am zis ca nu este recomandat sa se fixeze portbagaj exterior pe barele originale ale matizului:

Postul meu era din 2006. De atunci am mai facut cateva mii de km in aceeasi configuratie si nu am avut nicio problema. Si barele mele tot Auto Maxi sunt.

Share this post


Link to post

Cautati mai bine in Vitan. Eu mi-am luat pt Tico cu 70 ron. Inca nu le-am montat

Share this post


Link to post

Aveti grija ca sunt diverse modele, cand avansati preturi ar trebui sa precizati si modelul. Cele mai scumpe sunt cele cu gherute, cele mai ieftine cele ce se fixeaza pe un sistem de bare deja montat pe masina.

Share this post


Link to post

Ale mele sunt ch gherute si se prind de buza de sub ornamentul de pe plafon

Share this post


Link to post

Cautati mai bine in Vitan. Eu mi-am luat pt Tico cu 70 ron. Inca nu le-am montat

 

Cauta ce am spus eu si o sa vezi de unde diferenta de pret.Mai vb dupa ce le montezi si pui si o cutie portbagaj cu 50 kg deasupra.

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...