Jump to content
Sign in to follow this  
ddanos

Cutii portbagaj aerian

Recommended Posts

www.bear.ro

 

sunt mai ieftine decat thule, atera, ...

discovery4_thumb.jpg

cargo4_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aceleasi piese se pot cumpara si de la alte firme chiar cu 30 de euro mai putin. Am cumparat acum 2 saptamani una bucata cutie portbagaj G3 Cargo 4 de (350 de litri), aceeasi cu cea din pozele anexate mai sus cu 120 de euro. Cam asta ar fi pretul minim la care se poate gasi asa ceva, cu un pic de relatii.

Share this post


Link to post

Domnilor, treaba este in felul aviator: pe mini-urile noastre simtim din cind in cind nevoia unui volum de incarcare mai mare decit cel oferit de masina, asa ca trebuie sa apelam la diverse suplimentari; nefiind oameni bogati, este evident ca ne-ar aranja extraordinar un pret cit mai bun pentru a realiza acest lucru, asa ca orice oferta avantajoasa este binevenita; in domeniul produselor discutate in acest topic, cel mai bun pret vehiculat pina acum este cel de 120E, asa ca asta e referinta ... in masura in care apar oferte cel putin tot atit de avantajoase, ar fi extraordinar sa fim anuntati prin intermediul forumului (pentru asta l-am construit, pina la urma!), prin urmare va rog sa abordam constructiv problema ...

 

PS: vinzare buna, ddanos!; sprite, s-o folosesti cu placere!

 

@sprite: nene, ai stabilit stacheta! multumim!

@ddanos: daca poti, anunta-ne cind e cazul de promotii ...

Share this post


Link to post

In curand, vom deschide un magazin, care se va chema probabil Roof Land, unde intentionam sa adunam tot ce poate fi agatat, lipit, fixat pe masina, pentru a putea cara cu ea de la barci, biciclete, cutii, pana la ... orice.

Va voi anunta in timp util cand si unde, si despre promotii.

Mersi pentru urare.

Salve!

Share this post


Link to post

In afara utilitatati de necontestat, eu mai am o dilema.

Aceste produse au ceva omologari? Sunt legale? Registrul auto ce spune?

S-au le punem pe masini pe proprie raspundere si contribuim la bugetul statului. Nu trebuie sa uitam ca circulam pe drumuri publice si desprindrea unui astfel de accesoriu poate genera tragedii pentru cei din spate (pretul mic se poate datora si unei calitati indoielnice). Remerca de genul: au si altii, mie nu-mi spulbera semnele de intrebare.

Sunt si eu interesat de o cutiuta mai ales pentru vacante si in ultima, am ramas fara 3 capace intr-o balta de sub un pod pe ploaie torentiala. Nu as vrea sa pierd si portbagajul.

Share this post


Link to post

Aceste cutii, sunt produse in Italia (nu in China), au certificare TUV, au 5 ani garantie, iar conform legilor si regulamentelor RAR, nu au nevoie de omologare.

Restul produselor sunt facute in Franta si Germania, si sunt deasemenea certificate ISO 9002.

Sper ca v-am linistit temerile, pentru orice nelamuriri va rog sa ma contactati.

 

Pe 1 iulie, se deschide "ROOF LAND", un loc unde ne vom stradui sa puteti gasi toate accesoriile care se pot agata, atasa, lipi, pe masina dvs., pentru a putea transporta bagaje, barci, biciclete, etc.

 

Expozitia are loc pe DN 1, dupa aeroportul Bucuresti-Baneasa, vis-a-vis de intrarea in Selgros, in interiorul benzinariei Lukoil.

Expozitia va fi deschisa toata luna iulie.

 

Pentru membrii forumului, ne-am gandit sa facem o reducere

Share this post


Link to post
Stiu ca inca nu e vremea, dar deh imi cumpar vara sanie. Deci, intrebarea mea... suport de schiuri? Daca nu acum, se va aduce spre iarna, sau nu caut unde trebuie?

 

Sa inteleg ca ai deja barele transversale? adica longitudinale

Sorry, nu imi dau seama din poza.

Mi se pare ca le ai. Au cumva profilul patrat, sau rotund?

Pentru cate perechi de schiuri?

Share this post


Link to post
...Mi se pare ca le ai. Au cumva profilul patrat, sau rotund?

In poza se vad barile longitudinale din dotarea modelelor SE Power.

Share this post


Link to post
Sa inteleg ca ai deja barele transversale?

Sorry, nu imi dau seama din poza.

Daca te refereai la mine, nu, nu am barele transversale, ci doar cele longitudinale din fabrica. Profilul este rotund, cel standard Daewoo. Latelty, nu am mai vazut masini echipate cu barele astea, dar anul trecut asa veneau. BTW, nu exista sistem de prindere a cutiei direct pe bare din astea, longitudinale? (intrebarea nu are legatura cu schiurile, ci e in general vorbind).

In principiu ma intereseaza suport de schiuri pt. un nr. mic de perechi (2 e minimul, cred), prindere magnetica sau ceva asemanator sa se poata echipa/dezechipa rapid. Am vazut un sistem la un prieten, care se prindeau cu ventuze si aveau si un fel de shufa mica ce se baga la usa, sa nu fie binevoitori sa plece cu ele. Nu ma deranjeaza f. tare ca atunci cand sunt plecat cu schiurile pe munte sa le tin temporar in masina, daca nu exista acest mecanism de siguranta, atat timp cat se poate dezechipa in scurt timp. Ma gandeam sa le caut de acu' ca poate gasesc ceva mai ieftin decat in sezon.

Share this post


Link to post

Ok iti spun maine, dar nu stiu cand, pt. ca o sa am multa treaba.

Share this post


Link to post

Nu e urgenta mare, ca pana vine iarna mai e. Anul trecut am vazut intr-o oferta de la Augsburg parca, doar asa in trecere, fara detalii, pret, etc. ceva asemanator cu ce am explicat mai sus.

Share this post


Link to post

Nu cred ca se poate prinde direct pe transversale, pt. ca gaurile din cutie nu sunt chiar pe marginea ei, ci vreo 10 cm in interior. Chestie de razistenta. Si nici nu stiu ce distanta este intre barele longit. pt ca teoretic daca ar fi destul de apropiate ar merge. Ideea este sa fie in dreptul gaurilor date de fabricant in cutie, pt ca stie el de ce le-a dat mai in centru, si nu chiar pe marginea cutiei. Improvizatii la chestia asta nu as face pt. ca pote sa zboare doamne fereste.

Share this post


Link to post

A little bit offtopic, dar ma intreb de ce naiba le-au mai pus barile daca cutii nu se pot prinde, scop estetic nu prea pot spune ca au, dar ma rog. Zici ca sunt bretele de ghiozdan :D , la Tico nu au pus ca il luai pe bune in spinare.

Share this post


Link to post

:shock: ...pai exista un sistem de bari transversale care se prind de cele longitudinale pe care le ai deja... Si abia pe acelea poti pune schiuri, portbagaj, biciclete, s.a.m.d.

 

Uite aici: http://www.thule.com/frames.asp?id=1884 Asta e varianta "scumpa", dar mai fac si altii...

Share this post


Link to post

Rolul estetic este discutabil intr-adevar. Dar sunt foarte utile cand vrei sa pui ceva pe ea. daca nu le ai, trebuie sa pui un sistem care are o "gheara" ce intra prinrte usa si capota. Cu cele longitudinale premontate este mult mai simplu, mai ales ca unele modele de transversale sunt cu incuietori.

Share this post


Link to post
...daca nu le ai, trebuie sa pui un sistem care are o "gheara" ce intra prinrte usa si capota. Cu cele longitudinale premontate este mult mai simplu, mai ales ca unele modele de transversale sunt cu incuietori.

Asa este! Baftosi cei cu "bretele de ghiozdan" :lol: E mult mai buna metoda asta fata de cele cu gheara... Eu, din pacate, nu am bretele, asa ca am folosit celalalt model... si mi-am bulit un cheder, pentru ca nu am acordat mare atentie modului de prindere, drept urmare una din gheare, (cea de la usa soferului) a ramas putin mai in afara... Si de la atata inchis-deschis usa, s-a rupt un pic chederul exterior... Nu se vede, dar stiu eu ca e rupt si ma oftic... :(

Share this post


Link to post

Sprite, iarta-ma ca intervin si eu în discutie dar am înteles ca tu ti-ai pus bare longitudinale (pe undeva, în alt topic, cineva spunea "întreaba-l pe Sprite, el si-a pus bare"). As vrea sa-mi pun si eu prin septembrie sau octombrie (din ratiuni financiare) însa aici la dealer costa 5.000.000 perechea... Am înteles ca tu le-ai cumparat cu mult mai ieftin. Nu sunt de utilitate pentru mine ci doar de "kiki-miki", sa ma dau fitos! Multumesc anticipat pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Sprite, iarta-ma ca intervin si eu în discutie dar am înteles ca tu ti-ai pus bare longitudinale (pe undeva, în alt topic, cineva spunea "întreaba-l pe Sprite, el si-a pus bare").

 

Nu. Eu mi-am pus bare TRANSVERSALE, adica Rack-uri de care am fixat cutia-portbagaj.

Barile LONGITUDINALE, cele care sunt puse din fabrica pe modelele SE Power si SE Power Plus, nu stiu de unde se pot cumpara. Probabil de la vre-un magazin de piese Daewoo sau service... iar de dezmembrari, nu cred ca e cazul sa vorbim.

Preturile, probabul sunt asemanatoare cu ce ai gasit tu...

Share this post


Link to post

Se gasesc cutii portbagaj 350l, marca CAM (Italia) la Metro ... chiar astazi am cumparat respectivul divais cu 4.500.000ROL, pretz imbatabil, mai jos de atit n-am vazut pe nicaieri, inclusiv RoofLand ... la Metro Voluntari mai aveau inca 2 bucati de 350l si 2 bucati de 550l.

Share this post


Link to post

Vazut de mine la Mall. Arata bine, nu?

thule_pe_matiz1_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:o fftopic: Salut, de cateva zile auzind declaratiile lui Vide cum ca Bucurestiul va fi spart in urmatorii ani, am virat subit planurile de a cumpara o masina mai incapatoare (nu ca as fi avut bani! :P ) catre planul mai sanatos si mai ieftin de a ramane la matizache, marindu-i doar capacitatea de transport obiecte printr-un portbagaj montat. Si uite asa revin la topic. :) >-

Buuun, din ce am vazut pe net, THULE sunt scumpe dar ofera intr-adevar cele mai bune variante, inclusiv bare care se prind la Matiz Klasse E, care nu are locuri speciale pt asa ceva. Evident, prefer variante mai ieftine, deci intrebare:

Cei care ati luat cutii de la Metro, ati gasit acolo si bare transversale potrivite, sau ati luat barele din alta parte?

Aceeasi intrebare pt cutiile de la bear.ro :lavolan:

 

P. S. Comentariu referitor la consum: e clar ca viteza scade, consumul si zgomotul cresc. Dar daca ai bebe mic si trebuie sa-i cari caruciorul in Matizache, zau, nu conteaza 1 litru% consum sau ca nu mai gonesti cu 130 km/h. :)

Share this post


Link to post

E POSIBIL sa gasesti si in Metro bare pentru Matiz E (fara barele longitudinale de la SE) daca te apuci sa scormonesti in gramada din raft - uneori o intrebare la responsabilul de raion poate fi chiar salvatoare pentru problema ta.

Parca in ultima vreme la 4four au mai bagat bare transversale de Matizac, din acelea de otel plastifiat.

 

PS: ca utilizator frecvent de cutioanta, am observat o crestere cam cu 1l% a consumului si o diminuare simtitoare a calitatilor dinamice peste 90km/h; in fond, cind esti "camila" nu prea mai conteaza iuteala, nu?

Share this post


Link to post

intre timp am fost in Metro si am vazut bare cu sist de prindere ce parea sistemul necesar pt matiz klasse E. 172 RON.

 

"drag force" e o functie patratica de viteza, deci fiecare km in plus la vitezometru creste frecarea extrem de mult. De fapt efectul e considerabil deja de pe la 70 km/h, iar de la 90 in sus e dezastru. :P Insa cum am mai zis, la drumuri de familie pe drumurile patriei ce oricum nu-ti permit sa "alergi" decat sporadic, sau la un transfagarasan, cheile bicazului, etc., de obicei nu atingi des vitezele astea.

Share this post


Link to post

Ai grija cu sistemele care "PAR" a se potrivi la Matiz; parerea mea e ca daca nu scrie pe ambalaj ca se potriveste la Matiz risti sa arunci cu banii; profilul structrurii laterale e cam ciudat la matizac si risti sa nu se inchida usa sau alte parascovenii neplacute; mai sapa si vei gasi ce trebuie ... parerea mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...