Jump to content
Sign in to follow this  
EXE

Batai Motor

Recommended Posts

salutare am o problema majora cu al meu cielo executive. Are gpl. Problema a aparut dintr o data masina mergand foarte bine. Am mers in oras cu ea mergea normal. Am oprit la magazin si cand am plecat cam dupa o ora a inceput sa bata tare motorul sa tremure si sa nu mai aibe putere deloc. Scotea si fum. Am ajuns cu ea la un mecanic dupa 30 de km mergea rau nu avea putere. Cand s-a uitat mecanicul la ea a observat ca catalizatorul era rosu incins a zis ca puteam sa iau foc. L-a spart dar masina merge la fel de prost si pe gpl si pe benzina. A schimbat fisele si bujiile si tot la fel bate motorul rau scoate fum si nu are putere. M-am uitat la ulei si este la maxim nu a consumat deloc. Eu banuiesc ca supape blocate ceva si scoate fum ca nu arde benzina complet. De asta s-a si infundat catalizatorul cred eu. Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Cred ca mai intai trebuia sa examineze integritatea la tot mecanismul de distributie incepand de la curea la axele cu came si supape. Catalizatorul nu se infunda, asa, dintr-o data (mai ales la Cielo) ca sa te determine sa-l spargi.

Share this post


Link to post

mda cam asa mecanicul ala nu prea e priceput se pare...acum asta e nu mai am catalizator dar de ce merge asa prost? sper sa nu fie foarte grav si sa nu coste foarte mult reparatia.

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Pai ori te duci la un service serios care sa faca investigatiile cuvenite (propunerea mea nu este limitativa) ori te apuci singur de treaba daca ai abilitati (dupa cum se vede, nu prea). Spargerea catalizatorului a fost o masura inutila si care va implica costuri de inlocuire. Nu garantez ca reparatia va avea neaparat un cost redus.

Share this post


Link to post

Azi o duc la un service mai serios va tin la curent. Mulțumesc

Share this post


Link to post

Am reparat masina era bobina de vina mai dadea scanteie pe 2 bujii. Merge foarte bine acum si nu m a costat asa mult 315 cu tot cu manopera. Ma gandeam sa pun un catalizator universal sau aftermarket. Se merita asa ceva? Am zgomot destul de enervant pe evacuare

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...