Jump to content
Sign in to follow this  
priest

Ac Vitezometru

Recommended Posts

Corect, foarte bine a zis Tolin. Ieri, am facut 1.5h pe caldura destul de mare de la Unirii pana la Baneasa si apoi inca ~1h pe 10km la Barcanesti din motiv de cozi imense si mers numai in treapta 1(atunci cand mergeam).

Pe drum, la 10 noaptea, bordul era inca destul de cald, dovada ca in timpul zilei, cat a batut soarele pe el, de la 6 incolo, s-au incalzit destul de tare.

Sper sa isi revina, vad maine, nu prea vreau sa ajung iar la mana celor din service.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

La mine e dezastru... Am matiz nou (din 02.2008) si caraie, arata eronat, etc... Cand stau la semafor arata ca si cum as avea 10-20 km/ora. :wallbanger: Trebuie sa ajung in service, dar o sa aman pana la revizia de 10.000 sau in octombrie. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Ce legatura are ce patesti acum cu revizia din Octombrie ? Poate ma lamuresti, genul acesta de judecati nu le pot intelege. Atunci, precis, nu-ti mai face probleme.

Share this post


Link to post

Pe la 5000 km incepuse sa imi faca si mie probleme vitezometrul. Nu am detectat nimic ciudat pana cand, intr-o zi, intre Rm. Valcea si Pitesti, unde sunt localitati una dupa alta, acul vitezometrului a inceput sa se bataie usor. Am enervat toti tiristii din spatele meu circuland cu 60 km/h. Asa credeam eu. In realitate aveam 40 km/h. S-a rezolvat problema in 30 min, la service, in garantie, fara sa platesc un leu. Au inlocuit baietii ceasurile cu totul si cu asta, basta. Dupa inca 3000 de km, am ajuns si la revizie. Ar fi fost culmea sa ma chinui inca 3000-4000 km cu vitezometrul in halul acela, asteptand sa vina revizia.

Share this post


Link to post
Dar la tine tremura si acul vitezometrului? La mine tremura acul pana la 30km/h si aseara tremura cand si cand si mai sus, mai ales cand schimba treptele.

 

Da tremura pana la 30 si cand schimb, pe mine ma tinut scartzaitu vreo 3 luni, acu vad ca a disparut complet nu mai apare nici la frig nici la cald nici la nimik.

Share this post


Link to post

CUm mai stati cu scartaitul kilometrajului? Acum pe vreme rece ma seaca, de la 60 la ora in sus incepe sa scartaie, sub nu se aude nimic. Ce sa desfac/ung, cablul sau angrenajul din ceasuri?

 

Inca ceva, la E2 exista in ceas senzor de viteza de unde-si ia ECM-ul viteza? in manual asa zice, ceva de genul 'senzor cu lamele'.

Share this post


Link to post

In realitate sunt contacte in sticla de tip REED actionate de catre un magnet aflat pe o piesa rotativa.

Share this post


Link to post

Si poate fi rontaiala de acolo?

Share this post


Link to post

Nu, in balonul de sticla este vid.

Zornaiala este de la mecanismele de acolo, poate chiar in vitezometru, poate umezeala acumulata. Dupa un timp sau o vreme, dispare de la sine. Poate trebuie uns cu ceva vaselina pe acolo, roti dintate de plastic. Pana sa ma enerveza intr-atat cat sa ma determine sa desfac bordul la Matiz, a disparut.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mie nu mi-a disparut scartaitul, de la 60 la ora incepe, noroc ca merg 95% in oras...de desfacut nu prea am cum, am desfacut cele 4 suruburi de la ceasuld e bord, dar nu vine ca-l tine cablul de km cu sigiliu cu tot, atat am ajuns pe dedesubt sa pipai putin, de desfacut sau pus inapoi nu vad cum fara demontarea completa a bordului.

Share this post


Link to post

Al meu oscileaza pana pe la vreo 50 km dupa care se stabilizeaza ...la viteze mari e fffff normal nu scrataie nu nimic... oare de la ce o fi?

Edited by cta_1a

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...