Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Matiz-jante aliaj

Recommended Posts

Deci un estimativ de 3 kg pe un cauciuc si tot as scoate cate 3 kg de pe fiecare janta. Ar fi ceva...

O janta (argintie) din tabla de Matiz are sub 6 kg.

Share this post


Link to post
de unde a ajuns colegul la 11,5 cu tot cu cauciuc.

 

 

Nu am ajuns nici cum...doar le am cantarit #-o

Share this post


Link to post

Se intelege ;)

Share this post


Link to post

Vreau sa imi iau si eu jante pe Matiz. As vrea sa imi pun de 15", dar vreau sa stiu daca mai trebuiesc facute modificari ceva. Si ce dimensiuni sa aiba gumele?

Din ce m-am uitat pe net am gasit ca merg de 15" cu gume 195/45/R15 si arata bine de tot. Problema e sa nu atinga la viraje! Astept raspuns!

Share this post


Link to post

Nu ating in viraj, ci ating in spate daca ai greutate dar se poate rezolva.

Share this post


Link to post

Esti sigur ca nu ating decat in spate, in conditiile in care sunt cu 4 cm mai late si au diametrul cu 2.5 cm mai mare decat cel standard?

In mod normal as spune ca depinde de ET-ul au jantelor respective dar la asemenea diferente fata de standard nu cred ca mai conteaza, vor lovi si in fata... ori in aripa (la denivelari) ori in contraaripa (la viraje).

Share this post


Link to post

Ce recomandati ? sa imi iau pana la urma tot de 13"? nu m-ar deranja tinand cont ca nu sunt probleme nici cu politia. Dar tot vreau sa imi pune niste cauciucuri mai late. Astept rasp de la cei care au mai late sa imi zica daca au avut probleme.. acum sa fim seriosi, dim din talon sunt mici si roata arata de "trotineta".

Ceva mai lat sigur iti ofera stabiliate mai mare la curbe, la drum intins.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca pe tine nu te deranjaza ruliul masinii insa intrii asa tare in viraje incat nici cu niste cauciucuri BUNE dar pe dimensiune stock nu poti pastra aderenta? Umbla intai la suspensie, fa-o sa nu se mai legene ca o barca pe valuri si apoi daca crezi ca mai este loc de mai bine pune-i niste roti, insa unele pe 17-18, 15 sunt prea mici pentru o masina ce a fost proiectata pentru 13".

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
... Ce recomandati ?

Parerile si experientele din cele 16 pagini ale topicului le-ai citit ?

Share this post


Link to post
daca crezi ca mai este loc de mai bine pune-i niste roti, insa unele pe 17-18, 15 sunt prea mici pentru o masina ce a fost proiectata pentru 13".

17"-18"? =))

Share this post


Link to post
17"-18"? =))

Bai fratilor, multumesc pentru pareri. vad ca unii ma iau la mishto, si mai bine s-ar abtine de la comentarii. ma refeream ca la viteza spre ex. 120-150, ai senzatia ca nu mai prea detii controlul. Speram ca veniti cu sfaturi cei care aveti jante de aliaj, sa spuneti cum se comporta masina la viteza, la viraje.

De 15" cad foarte bine pe masina (dar nu stiu daca trebuie modificat ceva). De 13" sunt mai late oricum ca cele de tabla si vroiam sa stiu ce dimensiuni de gume se pot pune maxim. Chiar daca nu gasesc rezolvarea aici, tot voi gasi eu un raspuns in final. Multumesc

Share this post


Link to post

Păi ai o grămadă de pagini de impresii şi recomandări.

Ceva mai lat sigur iti ofera stabiliate mai mare la curbe, la drum intins.

Asta pe lângă consumul mai mic, manevrabilitatea mai mare...

Share this post


Link to post
Esti sigur ca nu ating decat in spate, vor lovi si in fata... ori in aripa (la denivelari) ori in contraaripa (la viraje).

 

 

Nu ating decat in spate, garantat! E loc destul in fata doar spatele sufera'...

Share this post


Link to post

Eu am pus de curand jante de aliaj pe 13" si cauciucuri 155/65R13, care sunt dimensiunea minima pt. tipul asta de janta (ma refer la latime talon).

Pe 13" parca poti merge cu latimea talonului pana la 185 din cate stiu...

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Gresit.

 

Conteaza latimea jantei nu diametru.

Share this post


Link to post

Ai dreptate. La asta m-a gandeam si eu dar am uitat sa scriu jante pe 13" cu 5.5 J cat pot avea maxim (mai late nu am vazut, doar mai inguste, de 5J ).

Share this post


Link to post
Ai dreptate. La asta m-a gandeam si eu dar am uitat sa scriu jante pe 13" cu 5.5 J cat pot avea maxim (mai late nu am vazut, doar mai inguste, de 5J ).

 

 

 

Sunt jante pe 13" si de 8j si de 9j unde poti pune linistit un 225/40 sau 205/45 (mai nasol ca la sh marimea asta nu o gasesti dar le gasesti noi ... la niste preturi ...

 

Si cele mai late de 13" sunt de la gotti de 10j si cu prindere 4*114.3 ... sunt cam ~450 de euro bucata

 

 

 

Pun eu poze cu jantele care le tin in balcon si vreau sa le pun pe tico ! 8j spate 7j fata ...  

post-11487-1242425886_thumb.jpg

post-11487-1242425931_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce ET au jantele astea si ce cauciucuri ai pe ele?

 

Apropo: am cantarit roata de rezerva: Pneu Conti Ecocontact si janta argintie: 10,8 kg.

Share this post


Link to post

Anvelope Dunlop SP 2000 FR 175/50/13 !

 

 

 

Si uitati aicea link cu gotti'uri pe 13" cu prindere Tico/Matiz care se pot modifca intre 5.5j si 10j !

 

http://www.gbsalpine.com/wheel/gotti/eng/073s.html

 

Doar ganditi-va la un matiz cu 7j pe fata si 10 j spate !

 

 

P.S. In poza atasata de mine cu jantele in spate se vad 2 cauciucuri acelea sunt 155/80/12 se obs ca cele de 13" sunt mai mici decat celelalte !

Edited by EnZo

Share this post


Link to post

Sunt foarte frumoase si intr-adevar, jantele pe 13 late sunt scumpe, in general sunt jante de competitie. Asteptam poze cu ele montate, si daca poti, cantareste o roata si spune-mi si mie (am si eu un fix, cand o sa-mi iau le vreau pe cele mai usoare posibile :) ).

Share this post


Link to post

costa 750ron setul.

mi se pare acceptabil

Share this post


Link to post

Cumpar jante aliaj 4x114,3 r13 sau r14 :spumelagura: , eventual incaltate :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...