Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Am cumparat o masina second pe numele sotiei.

De la Circa Financiara a sect 3 (de unde apartine vanzatorul) trebuia sa primesc pe numele vanzatorului un "Certificat de Atestare Fiscala", fara de care nu pot inmatricula masina mea.

Cei de la sect. meu nu-mi primesc actele daca nu am acest certificat, iar cei de la sect.3 nu dau vanzatorului acest act, pe motiv ca masina a radiat-o pe 11 sept, iar reglementarea a intrat in vigoare pe 13 sept.

Corect este 7 sept spun cei de la sect.5 conform ordonantei 85/2006.

Trebuie sa ajung la sect.3 sa vorbesc eu personal cu inspectorul de la ghiseu. Poate ma descurc mai bine.

Ca sa ma duc cu incredere, are cineva o cunostinta la sect. 3 care ma poate ajuta? Cineva destupat la cap care sa-mi dea hartia respectiva?

Deja am amanat la RAR identificarea pentru ca nu am reusit sa iau numere provizorii. Nu mai vreau inca o data.

Va rog, daca aveti pe cineva, ajutati-ma. PLATESC pentru respectivul serviciu.

Multumesc anticipat.

 

P.S. Nu incurajez mita sau coruptia, imi este rusine sa scriu aceste randuri, dar cand intalnesc oameni cu care nu se poate discuta, apelez la masuri "neortodoxe".

Share this post


Link to post

Am fost azi dimineata la DITL sect.3.

Explicatia data de functionarul public: "Domnule, nu pot sa va dau Certificatul pentru ca legea s-o fi dat in 06.09 dar noi am avut sedinta in 11.09 si dam aceste acte incepand cu 13.09. Cei de la sect.5 ar trebui sa treaca cu vederea, pentru ca termenul a fost prea scurt si bla,bla..."

Am ramas cu gura cascata.

Am ajuns sa ma milogesc la el, spunandu-i ca plimbarea de la un ghiseu la altul nu-mi rezaolva problema si ca va rog, la la la...

Intr-un final m-a pus sa platesc o taxa de 4 RON si mi-a dat hartia.

Nu putea sa faca de la inceput asta? A trebuit sa mearga vanzatorul de 3 ori si eu inca o data?

 

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul (Mircea Badea)

Share this post


Link to post

O intrebare am si eu: Trebuie sa inmatriculez Leganza pe numele meu si trebuie mai intai sa fac identificarea la RAR. Eu am facut geamurile negre decurand (cu folie neautorizata) ar fi vreo problema din cauza asta?

Share this post


Link to post

La fosta mea masina au refuzat sa elibereze documentele de identificare pe motiv ca avea semnalele negre... s-ar putea, la urma urmei incerci, daca nu merge scoti masina pe poarta, dai folia jos si intri inapoi...

Share this post


Link to post

Asta e o aberatie, nu au ce sa comenteze la identificare decat la seria sasiu si seria motor. Restul se discuta la inspectia tehnica periodica. Pentru a cita pe cineva care stie ce zice: "la identificare poti sa te duci si cu motorul+caroseria in brate".

Share this post


Link to post

Asa m-am gandit si eu, ca au treaba doar cu seriile...O sa aflu vinerea viitoare cand sunt programat.

Share this post


Link to post

Din pacate nu e asa.

Se uita si la cauciucuri de exemplu.

Share this post


Link to post

Am facut azi identificarea la Matiz.

Pana am platit, masina era afara deci nu stiu ce au verificat.

In afara de cartea de identitate, programare si buletin nu mi-au cerut nimic altceva.

Share this post


Link to post

Acum am venit de la RAR. Am facut identificarea, dar m-au pus sa dezlipesc folia de pe geamurile din fata, in rest nicio problema.

Share this post


Link to post

Va rog sa-mi dati si mie cateva sfaturi. Vreau sa cumpar o masina din bucuresti(eu sunbt din cluj).Cat dureaza totate procedura?Propietarul vechi ar trebuii sa radieze masina si sa puna numere rosii iar eu o inmatriculez in cluj?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

In Bucuresti scapi intr-o zi daca nu sunt situatii speciale. Eu am terminat cu toate actele de radiere in vreo 5 ore, s-a mai imbunatatit situatia la Udriste. Practic, te duci cu vanzatorul la Udriste, te iau in primire cucoanele din parcarea "dedicata" si iti dactilografiaza actele. Iti trebuie numere rosii daca masina e in Bucuresti si vrei sa ajungi cu ea la Cluj pe roti; daca masina e deja in Cluj, trebuie sa aduci la Bucuresti doar numerele vechi. In caz ca vrei sa vii cu ea acasa: vei plati la CEC (vizavi de Udriste) taxa de numere rosii, si va fi nevoie sa-i faci RCA, iar de la Udriste vei obtine pe baza ultimei file din talon (dovada ca ai ITP valabil) si a contractului de cumparare o dovada de circulatie pe 30 de zile impreuna cu numerele rosii.

Share this post


Link to post

mersi mult VAXXi. Sper sa termin intr-o zii. Masina se afla in buc. si vreu sa vin cu ea in cluj. Daca puteti sa-mi spuneti niste locuri de cazare ieftine in caz ca nu termin intr-o zii as fii recunoscator.

Share this post


Link to post

Cam nasol cu locurile de cazare insa n-ai si tu un prieten student sau o cunostinta in Buc?

Oricum eu nu cred ca va fi nevoie sa ramai peste noapte insa in Rom nu se stie niciodata.

 

On:Cred ca ai putea sa incerci la gara de nord la Ibis...acum vreo 2 ani aveau pret destul de bun fata de hotelurile din aceeasi clasa.

 

Bafta

Share this post


Link to post

am cumparat un matiz :)

am fost la taxe si impozite sector 5 si imi cere certificat fiscal de la vanzator

vanzatorul a avut asa ceva dar a ramas la politie

vreau si eu sfaturi va rog repede :)

Share this post


Link to post

Ce certificat fiscal ? fisa aia de inmatriculare, pe care se pune stampila ?

Share this post


Link to post

Certificatul fiscal e ala unde scrie ca ti-ai platit toate datoriile catre stat (impozite, amenzi)... nu poti sa vinzi, cumperi masina, sau chiar numai sa schimbi talonul fara ala!

Share this post


Link to post

Eu tocmai am terminat de inmatriculat Cielo si nu tin minte sa fi vazut asa ceva. Exista fisa de inmatriculare, pe care se pun 2 stampile: una de la administratia financiara de care apartine vanzatorul, care se aplica atunci cand radiezi masina (dovada ca vanzatorul nu are datorii la stat); si inca una la administratia financiara de care apartine cumparatorul, pentru luarea in evidenta la impozitare. Fisa asta se pune cu totul, avand cele 2 stampile aplicate, in dosarul de inmatriculare, si ramane la politie.

Share this post


Link to post

Certificatul fiscal nu are ce cauta la politie. In ce stadiu l-a dat la politie? La radiere?

Cei de la sectorul 5 sunt criminali. Eu sunt patit.

Vorbeste cu vanzatorul, poate totusi il are, sau poate sa ceara altul de la sectorul lui. Altfel o iei razna cu functionarul public.

BAFTA !!!

Share this post


Link to post

am vb cu vanzatorul si o sa ma ajute sa scoata altul

Pt. VAXXI am fisa de inmatriculare cu stampila vanzatorului pe ea dar imi cere certificat fiscal

tu daca ai inscris o masina acum ori nu ai bagat de seama ori a inscriso alta persoana :)

Share this post


Link to post

Sa vedeti ce am patit eu.

Fiind in nestiinta de cauza la radiere eram cu proprietarul si politaiul mi-a oprit si spatele de la talon(foia cu ITP).

Ei zic ca nu se opreste in nici un caz, dar totusi ...

A mai patit cineva ?

ITP-ul era valabil pina 04.2008, deci m-as oftica tare rau sa-l pierd.

Ce trebuie sa fac ?

Share this post


Link to post

Nu vei pierde nimic. Aceeasi perioada de valabilitate a inspectiei tehnice va fi trecuta pe noul certificat de inmatriculare.

Share this post


Link to post

Salut,

Am o situatie mai speciala:

Un amic mi-a intermediat cumpararea unei masini (putea sa o cumpere DOAR el) si urmeaza sa mi-o vanda.

Ce am facut pana acum:

S-a platit masina (exista factura), s-au scos numere rosii, urmeaza ITP si RAR.

Fisa de inmatriculare are stampila de la circa financiara a vanzatorului.

Urmeaza ca amicul sa mearga la circa sa financiara pentru stampila in rubrica "C".

Dupa parerea mea va fi nevoie de inca o fisa de inmatriculare prin care amicul sa poata instraina aut iar eu sa iau in evidenta auto. E corect ce zic eu?

O alta intrebare e daca exsta mentiunea "APN", amicul mai trebuie sa faca inmatriculare sau eu primesc direct fostele numere.

 

Multumesc mult.

Share this post


Link to post

As avea nevoie urgent de sfaturi. Am gasit o alta masina in tg-mures(omul din buc. nu a mai dat nici un semn). Masina este recent adusa are numere rosii, are toate taxele achitate, este luata pe firma din cate am inteles. Maine ar trebuii sa ma duc dupa ea. Daca are numere rosii, ajunge sa facem numai contractul de vanzare-cumparare,si ulterior eu o inmatriculez?

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu(acum 3 ani am facut asta) DA. Totusi, asteapta sa iti raspunda eventual si cineva care a facut asta recent.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Ce stiti despre inmatricularea autovehiculelor care au mai fost inscrise in circulatie si vandute dupa 1 dec sau 1 ian?Am auzit ca nu mai trebuie sa facem identificarea la R.A.R. si I.T.P-ul daca auto a mai fost inmatriculat in circulatie,astfel evitand birocratia si timpul pierdut!?Ce stiti despre asta?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...