Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Am si eu o intrebare: La cat timp dupa inmatriculare trebuie sa merg la financiar sa declar masina si cu ce acte? Trebuie sa declar masina imediat dupa ce am facut actul de V-C sau dupa ce inmatriculez masina definitiv?

Share this post


Link to post

Pai DUPA ca de atunci esti proprietar. La financiar te ia in evidenta pe baza cv si a fisei de inmatriculare.

 

PS: la financiar inainte de inmatriculare ca la depunerea actelo la politie trebuie sa o ai luata in evidenta fiscala.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Dupa ce inmatriculezi masina definitiv(ridici talon, numere, CI), fisa de inmatriculare va fi ramas la politie(parerea mea.).

Share this post


Link to post

Deci cand ma duc sa depun actele pentru inmatricularea definitiva sa inteleg ca trebuie sa fi fost la financiar sa declar masina ? LA mine e mai complicat ca zilele astea o sa imi schimb domiciliul la Bucuresti(pana acum il aveam in alt judet) si nu stiu la ce circa financiara sa ma duc si cand sa ma duc, eventual cu cati bani sa ma duc. Sunt dezorientat, ce sa mai ...

 

PS: Ar fi bun un mic rezumat cu actele ce trebuiesc la dosarul de inamtriculare finala si unde trebuie platite taxele.

Share this post


Link to post

Sincer, nu am stat sa ma uit exact la actele din fiecare dosar; dar inainte de a merge la biroul inmatriculari, am platit la financiar o taxa de 520.000+500.000 pentru aplicarea vizei pe fisa de inmatriculare. Mai trebuie platit la CEC 300.000 taxa de talon.

 

Ma repet si spun ca am vazut multi oameni "zgarciti sau neinformati ;) " care au luat coada de la rand. Asadar recomand sa apelati la o persoana de la birourile de copiat acte/intocmit contracte de pe langa politie.

 

Atentie totusi la culoare masini batuta pe contract, fisa de inmatriculare sa nu difere de cea din carte. Deasemenea verificati seriile. Eu nu am avut astfel de probleme insa nu se stie niciodata.

 

Mult succes.

 

....nu stiu la ce circa financiara sa ma duc si cand sa ma duc, eventual cu cati bani sa ma duc. Sunt dezorientat, ce sa mai ...

 

poate te ajuta asta.

Share this post


Link to post

Salut

 

Tocmai ce am terminat cu inmatricularea.

Actele necesare pentru inmatriculare:

- cerere de inmatriculare: se ia de alaturi de la copiatorul-ul de langa Udriste costa 1 ron; se completeaza cererea la toate rubricile;

- taxe: in nr de 2, adica 30 ron pentru numere si 56,5ron pentru talon; taxele trebuie platite la unitatea cec de care apartine fiecare; eu sunt la sectorul 4, merge platit si langa Udriste, dar numai daca stai in sectorul 3 sau 4;

- copii dupa: contract V-C, CI sau BI, carte de identitate auto, asigurare obligatorie, fisa de inmatriculare cu viza de la circa financiara;

- in original pentru comparare: carte de identitate auto, CI sau BI, foaia mica de la talon cu revizia, certificat de autenticitate de la RAR, fisa de inmatriculare cu viza de la circa financiara;

Cam asta este! Te duci la ghiseu pe la 9-9.30 sau seara pe la 19 si termini in 30 de minute (daca ai noroc!).

 

@MadMax: la financiar te duci sa iti ia masina in evidenta ta personala ca sa poti plati impozitul mai tarziu (ce credeai ca scapi?) :)

La financiar completezi o cerere simpla si o dai la ghiseu, iti stampileaza si semneaza fisa de inmatriculare, apot te poti duce la Udriste.

 

Talonul este gata in 48 de ore cu tot cu numere, eu ma duc sa il iau maine

 

Sfat important: Orice nelamurire aveti intrebati la Informatii. NU la ghiseul de depunere acte. Cei de la ghiseul de depunere sunt foarte amabili (intelegatori) dar pana la intrebari despre ce acte trebuie. Oricum, nu este convenabil sa stai la o coada de 8 persoane (cam 30-45 minute), doar ca omul de la ghiseu sa te trimita la Informatii!!! La ghiseul de Informatii exista niste fluturasi mici cu ce acte trebuie, cere-l!!!

Inca ceva: oricine ai fi (sportiv de performanta, trupe USLA, doamna insarcinata, batran, tip normal in plenitudinea varstei) ia o sticla de 0,5 de apa sau suc cu tine cand intri la Udriste. Desi este aer conditionat la 200 persoane in spatiul acela mic, este foarte greu de trait!!!

 

Orice intrebari mai sunt, nu ezitati, acum cat am memoria proaspata.

Octav

Edited by nic_otava

Share this post


Link to post

Pentru numere preferentiale cat se plateste si unde? In cat timp vin numerele in cazul asta?

Share this post


Link to post

Plata se face direct la ghiseul unde rezervi numerele (si unde vezi daca sunt disponibile) - primesti si chitanta care se pune la dosarul de inmatriculare alaturi de celelalte acte. Stiu ca dureaza 1 saptamana asa mi-au spus mai demult.

 

Numerele "preferentiale" costa 49 RON. Sper ca nu s-au mai scumpit.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Numerele preferentiale costa 49 RON

Masina trebuie declarata la fisc in maxim o luna de la incheierea actului de vanzare cumparare... :)

Share this post


Link to post

Asta am inteles ca trebuie declarat in decurs de o luna, dar intrebarea e unde? :-? ? Eu acum in momentul asta am domiciliul pe buletin in alt judet si urmeaza sa il schimb pe Bucuresti. Unde declar masina? :-?

Share this post


Link to post

Pai dupa ce vei avea buletin de Bucuresti, vei apartine din punct de vedere al taxelor si impozitelor de una din administratiile financiare de sector. Asadar mergi la administratia financiara de sector dupa ce vei avea buletinul si implicit actele masinii pe noua ta adresa si o declari acolo.

 

Succes.

Share this post


Link to post

Buna ziua

 

Am si eu o intrebare cam tampita:

a cui e obligatia sa mearga cu masina la RAR? a vanzatorului sau a cumparatorului?

am cumparat un matiz acu vreo luna si tre sa fac actele dar nu prea am timp de stat la cozi si alergat...si nici vanzatorul

 

 

Merci

Share this post


Link to post

Buna,.......si bine ai venit!

 

Teoretic este de datoria vanzatorului sa faca identificarea la RAR, deoarece asa cum spuneau si altii pe aici, trebuie sa stii ce cumperi(daca a fost schimbat motorul, sudata caroseria in zona seriilor, etc). Practic se stabileste de comun acord...totodata avand in vedere ca daca e vorba doar de identificare poate merge oricine cu masina...Poti ruga pe cineva apropiat/de incredere sa faca acest lucru.

 

Nu stiu cum este in Buc. dar in Ploiesti de cand au bagat chestia cu programarea prealabila nu mai este asa greu sa faci identificarea.

 

Numai bine.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Salut,

 

Revin in acest topic cu urmatoarea intrebare...Am gasit client pentru cealalta masina a mea(Subaru) insa cred ca o sa am ceva mai mult de alergat. Anume, masina este inscrisa pe Ploiesti dar momentan eu am buletin de Buc. ce trebuie sa fac in acest caz din punct de vedere al Administratiei Financiare?

 

Mai exact, viza ce trebuie sa o obtin eu ca si vanzator pe fisa de inmatriculare trebuie luata de la Ploiesti(unde platesc momentan impozitul) sau de la Bucuresti unde am domiciliul in acest moment.

 

Mergand mai departe, este vreo sansa ca nici macar sa nu o pot vinde pana nu corespund adresele din buletin cu cea din talon?

 

Va multumesc. :-?

Share this post


Link to post

Astazi am realizat ca ieri a trecut o luna de cand am inchiat contractul de vanzare-cumparare pentru masina si nu am reusit sa ajung sa o declar la circa financiara. Ce se intampla daca am intarziat?

Share this post


Link to post

nimic important. amenda probabil.

Share this post


Link to post
....nu am reusit sa ajung sa o declar la circa financiara.

 

Eu am facut actele de curand, adica inmatricularea si nu am fost inca la circa financiara.

Ma gandesc...din moment ce la inmatriculare am platit o taxa la administratia financiara si am primit de la ei viza pe fisa de inmatriculare, asta nu inseamna ca m-au luat in evidenta pentru impozit?

 

Sau trebuie sa merg din nou la ei pentru a o declara... :-? .

 

Voi ce stiti?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

daca ai viza pe fisa de inmatriculare esti luat in evidenta. Ti-au luat banii?

Share this post


Link to post

Max, este vorba de acea viza obligatorie de pe fisa de inmatriculare pe care tb sa o ai inainte de a depunne la Politie dosarul de inmatriculare...si pe care eu am luat-o cand am inscris masina.

 

In aceste conditii intreb daca mai trebuie declarata undeva. Mie mi s-ar parea stupid sa ma puna sa ma duc iar la ei, dar nu m-ar mira :( .

 

Bafta.

 

L.E. Mi-au luat vreo 50 RON pt viza si alti 50 RON pentru a fi data urgent :D .

Edited by bella

Share this post


Link to post

Pai eu nu am pus inca viza aia. Atunci cand pune viza pentru aia o pune: ca ti-a luat impozitul(adica n-ai scapat netaxat :D ). Nu mai trebuie sa o declari niciunde. Eu nu am ajuns la administratia financiara in termenul de 1 luna pentru ca am domiciliul in alt judet. Intrebarea mea este daca trebuie sa fiu eu personal sa obtin viza aia sau daca trebuie buletinul meu ca as trimite acasa contractul de V-C impreuna cu fisa de inmatriculare sa rezolve ai mei treaba.

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa fi personal. Eu am facut inmatricularea in numele sotie si nu mi-au cerut procura pe care mi-o facuse. Dar au cerut buletinul.

Share this post


Link to post

Incerc sa gasesc si nu reusesc, linkul catre RAR , il stie cineva ????

Share this post


Link to post

Dupa multe aventuri am reusit sa depun actele la inmatriculari. Iata impresii: La DITL sector 3 am fost joi si era liber, totul a mers foarte repede. Am platit si impozitul pt anul curent la masina (12 ron) si in 10 min am terminat tot. A urmat incheierea unei polite RCA care a mers detul de repede dupa care achitarea taxei de inmatriculare(52 ron) si cea de certificat(30 ron) la Cec langa udriste(antentie!!! Doar cei din sectorul 3 sau din provincie pot achita taxele acolo). A urmat aventura: statul la cozi! Prima coada: Casierie (pt plata numerelor - 49 ron -nr preferentiale), durata: 2 ore (vin cei de la societatile de leasing cu multe numere). A doua coada: Inmatriculari (depunere acte), durata: alte 2 ore. Am ajuns in fata ghiseului si un idiot de functionar a inchis ghiseul pt ca era ora 20. Se misca foarte greu si parca in scarba cei de la Udriste, iar la 8 fara 2 minute au grija sa iti spuna ca s-a terminat programul. Cand depune cineva actele parca sunt la cafea aia - te intreaba cum ti se pare masina, mai discuta, mai iti cere un act, se holbeaza la el pana se plictiseste si uite asa te tine la ghiseu 5-10 min sa depui cateva hartoage care in 2 min le controlezi lejer. Cand s-a luat toata lumea de ei ca sunt nesimtiti ca inchid si mai erau 5-6 persoane la fiecare ghiseu au zis cu nonsalanta ca "sistemul se inchide la ora 8 fix" care "sistem inchis" era de fapt un screen saver de tip 3D text cu textul SISTEM INCHIS cu care fraiereau nestiutorii. Am fost azi din nou la 7:50 dimineata si am fost surprins sa vad o coada imensa de la usa pana la iesirea din garaj a masinilor MAI (in jur de 50-100m). La 8 fix au deschis usile si m-am asezat din nou la coada. Aceeasi atitudine chiar daca era dimineata. Am ajuns in sfarsit pe la 9:30 la ghiseul nr. 6 si cand sa dau actele omul tot umbla la telefon. Vreo 2 min a tot butonat pe acolo si nici nu ma baga in seama. Pana la urma i-am pus actele pe birou aranjate cu tot ce trebuia si a inceput sa se uite la ele cu mare lene. Dupa 5 min a terminat si a zis sa vin miercuri sa iau placutele. Langa mine era unul care inmatricula un Logan nou si aluia de la ghiseu ii ardea de intrebari despre masina si programul "rabla". Cam astia sunt functionarii de la Udriste. Daca aveti treaba pe acolo inarmati-va cu mult calm si rabdare si o sticla de apa pt ca e fff cald acolo. Bafta.

Share this post


Link to post

Am in prezent o masina pe care vreau s-o radiez si as vrea sa stiu daca actiunea in sine se rezolva pe loc la Udriste (la ghiseu), si daca noul proprietar o poate inmatricula in aceeasi zi. Vrem sa mergem impreuna sa rezolvam treaba. Sunt destul de incurcata, am cumparat o alta masina pentru care am pregatit toate actele, vizele etc. dar nu o pot inmatricula decat dupa ce radiez prima masina, fiindca vreau sa transfer numerele vechi pe cea noua...

 

Stie cineva cum se procedeaza, o radiez, iau numerele (stiu ca e o optiune de pastrare numere, platesc ceva la politie?) si pot sa ma prezint a doua zi cu actele masinii noi pt. radiere si inmatriculare?

 

Cat dureaza inmatricularea unei masini, adica in cat timp ridici noul talon si numerele?

 

Sper ca nu v-am zapacit de tot, imi cer scuze si multumesc pt. info! :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...