Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Legat de bani: Trebuie sa va intelegeti verbal. Ori te duci tu azi si schimbi in Euro ( sunt o gramada de case de schimb valutar cu un curs foarte bun ) ori il fortezi sa accepte lei.

 

Vino tu la Pitesti si te ajut cu tot ce vrei ;)

 

Oricum postez informatii

 

Se incheie contractul si Vanzatorul trebuie sa`ti predea asigurarea si talonul completat ( exact cum a zis NFS ).

De asemenea trebuie sa-ti predea si Cartea de Identitate a Vehicului ( CIV ), insa, vanzatorul va avea nevoie de ea pentru scoaterea din evidenta la Primarie. Aici trebuie sa stai lipit de el sa nu-ti faca magarie si sa nu-ti mai dea CIV`ul.

Certificatul fiscal se elibereaza de Primarie si ti-l da pe loc.

Cu buletinul contractul, certificatul fiscal, cartea ( original si copie ) si fisa de inmatriculare (original) te duci la Primarie la tine si o iei in evidenta. Nu dureaza mult

Share this post


Link to post

Dau si eu un sfat ca doar nu dau cu parul !

 

Incearca sa reduci la minim (daca este posibil chiar la 0) perioada in care circuli cu mentiune pe talonul fostului proprietar. Eventual negociaza cu banii adica sa ii dai pe toti doar in momentul in care el (vinzatorul) iti pune la dispozitie toate actele pe care trebuie sa le furnizeze. Nu de alta insa am auzit multi oameni ca nu mai dau de vinzator si nu reusesc sa isi inmatriculeze masina pe care, de buna credinta, au achitat-o integral. E de preferat sa pierzi o zi si sa rezolvi toata hirtogaraia decit sa umbli apoi de bezmetic cautind acul in carul cu fin ...

Share this post


Link to post

Pai actele trebuie sa le termine pe toate in maxim 2 ore pentru ca la Pitesti sunt toate apropiate.

Fiscalul nu se mai elibereaza in 2 zile, acum ti`l da pe loc.

Eu i`am zis ca trebuie sa se tina lipit de vanzator ca poate sa-i zica "ma grabesc ale`ale" si maine il suna si ii spune "imi mai dai 100 de euro" si iti fac si restu` de acte.

Bisnitzarii de la Pitesti s-au tziganit rau de tot se uita sa ia si 1 ban.

Edited by andreiorga

Share this post


Link to post

Multumesc frumos de raspunsuri, colegii, mi-am notat tot.

 

In legatura cu banii , o sa urmez sfatul vostru. El nu vrea lei, asa ca acum plec pe la casele de schimb sa imi fac o idee, sa vad unde e pretul cel mai bun, sa schimb in euro.

O sa am grija sa cer talonul cu inscrisul din interior cu data de azi, si asigurarea.

 

Despre faza cu "imi mai dai 100 euro".. Nu stiu ce sa zic, dar tipul avea masina pusa la 2900 euro pe un site, l-am sunat si am negociat la 2500, a fost de acord, iar ieri cand am fost sa vad masina, am zis 2400, ca sa-si pastreze casetofonul, din nou a fost de acord fara lupta. Asa ca nu cred sa apara apoi sa spuna "uite, mai scoti bani ca sa fac actele care-ti trebuie". Oricum, ma tin lipit de el, vorbim la telefon, etc. Tipul nu pare a fi cine stie ce combinator de masini, e primul si singurul proprietar, etc.

 

Noi azi o sa ne intalnim la 5 fara cateva minute, ca sa facem contractul, ca la 5 inchide la biroul de acte. Oare avem timp sa mergem si la primarie sau la administratia financiara, ca sa imi cea certificatul lui fiscal tot azi ?

 

Apropo de contract, trebuie sa am grija sa il facem intr-un anumit fel ? Sau sunt formulare tipizate de v-c in care doar se completeaza datele ?

Aveti idee cat costa chestia asta ?

 

Andrei, pai probabil maine voi veni la Pitesti, nu stiu sigur. Mi-am notat numarul tau, si te sun, poate bem un suc si discutam, in ziua in care vin sa ma ocup de acte.

 

Deci sa recapitulam, ca sa nu plec nepregatit. Azi trebuie sa fac urmatoarele chestii :

Iau masina, dau banii, iau asigurarea, iau talonul completat si semnat, dau banii.

Ce-ar fi sa-l sun eu sa-i zic sa se duca sa isi faca fiscalul inainte de a ajunge eu acolo ?

Multumesc foarte frumos pentru ajutor, raman dator de Becksdrunk.gif

 

PS: Ah, inca o chestie. De ce-mi apare <BR><BR> peste tot pe unde dau enter ? Sau alte ori dispar toate enter-urile.. Trebuie sa editez fiecare post o data sau de 2 ori ca sa apara corect. Gresesc eu ceva ?

Edited by NFS
sters un paragraf care nu mai era relevant, in urma stergerii unor posturi anterioare.

Share this post


Link to post

Apropo de contract, trebuie sa am grija sa il facem intr-un anumit fel ? Sau sunt formulare tipizate de v-c in care doar se completeaza datele ?

Aveti idee cat costa chestia asta ?

 

Iau masina, dau banii, iau asigurarea, iau talonul completat si semnat, dau banii.

Ce-ar fi sa-l sun eu sa-i zic sa se duca sa isi faca fiscalul inainte de a ajunge eu acolo ?

 

Contractul este tipizat, o sa ti`l scrie la masina de scris.

Toata manevra o sa te coste la maxim 30 lei ( contract + fisa de inmatriculare )

Ai uitat de contract!!!!! :mda: iei talonul, asigurarea si contractul.

CIV`ul trebuie sa il primesti dupa ce scoate masina din evidenta.

Maine ai timp sa faci toate actele JOI, primaria si majoritatea birourilor de copiat acte au program pana la 6.

 

Si daca zici ca este singurul proprietar, eu zic sa stai linistit ;)

Edited by andreiorga

Share this post


Link to post

Am fost si-am schimbat banii. 9960 ron in 2400 euro.

Cel mai bun curs (negociat) pe care l-am gasit in oras.

 

Intr-adevar, n-am zis de contract. N-o sa uit, iau si contractul redface.gif .

Prin urmare, il sun acum pe tip si-i zic sa-si faca fiscalul, sa ma astepte cu el facut.

Intre timp va mai tin la curent.

 

Multumesc foarte frumos.

Respect.

Share this post


Link to post

Salut.

 

Azi am luat masina, am luat talonul cu completarea de instrainare, am luat rovigneta, si copie dupa asigurare.

Asigurarea nu mi-a dat-o in original, a zis tipul de la notariat care a facut contractul ca nu e o problema, sunt okey cu copia, pana-mi fac eu alta asigurare.

Probabil maine sau poimaine imi voi face alta.

 

Maine iau fiscalul, si actul acela care dovedeste ca a scos masina de la impozit.

Cu ele in mana, am inteles ca trebuie sa merg la primaria din orasul meu, unde platesc o taxa de 52 lei. E bine pana aici ?

Apoi sun sa-mi fac programare la RAR la Pitesti, pentru identificare, unde cica pot sa merg si cu folia in geamuri, pentru ca nu se uita decat la serii.

Apoi imi fac asigurare (dupa ce-am fost la RAR).

Dupa aceea, platesc o taxa de talon la BCR sau CEC (nu stiu ce suma).

Apoi merg la aranjatul dosarului (nu stiu unde).

Si in final, ma duc cu dosarul la politie, unde mentionez ca fostul proprietar isi pastreaza numerele, si-mi fac eu altele.

 

E bine asa ? Am omis ceva ?

Multumesc frumos.

Respectul meu.

 

PS: Cartea am luat-o de azi. Tipul de la acte auto a zis ca nu are nevoie fostul proprietar de ea, ca sa scoata masina de la impozit.

Share this post


Link to post

Dupa aceea, platesc o taxa de talon la BCR sau CEC (nu stiu ce suma).

Apoi merg la aranjatul dosarului (nu stiu unde).

 

Taxa aia de la BCR e undeva la vreo 50 lei

Dosarul se rezolva langa BCR, vezi ca sunt o gramada de astfel de birouri si le zici ca ai cumparat o masina inmatriculata in RO si vrei sa-ti faca dosarul sa o treci pe numele tau

Share this post


Link to post

Apoi merg la aranjatul dosarului (nu stiu unde).

Pai poti sa te duci pe-o banca in parc. Si verifici sa ai asa:

 

- Buletin + copie

- Carte de identitate masina

- Fisa de inmatriculare cu viza adm. financiare de care apartii

- Contract de vinzare cumparare original, toate cele trei pagini

- Original + copie simpla anexa de verificare tehnica a vehiculului eliberata de RAR

- Copie asigurare

- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare,

- Chitanta de plata a taxei de inmatriculare

- Chitanta de plata pt numere preferentiale (daca e cazul)

 

Le pui pe toate intr-un "chilotel" si ala e!

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Salut.

 

Andreiorga, si BCR unde e in Pitesti ? Langa cladirea verde de Inmatriculari, Permise ? Pe acolo ?

 

NFS, la contractul de v-c n-am decat 2 pagini, a 3-a e la fostul proprietar. E ok asa ?

 

"Original + copie simpla anexa de verificare tehnica a vehiculului eliberata de RAR"

Verificare Tehnica ? Adica ? La rar imi face doar recunoasterea seriei caroseriei si seriei motorului, sau mi-o verifica si tehnic, la noxe, frane, folie pe geamuri, pozitii albastre, si altele ?

 

"Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare"

"Chitanta de plata a taxei de inmatriculare"

Astea doua le incurc. Una din ele e cea de 50 de lei de la BCR/CEC, banuiesc. Cealalta ?

 

Multumesc foarte frumos pentru ajutor, baieti.

In rest, ordinea actiunilor, care-am scris-o in postul anterior, e corecta ?

Respectul meu.

Share this post


Link to post

Acolo, acolo! Peste strada sunt Finantele

Una din taxe este la BCR/CEC ( taxa de talon ) si cealalta la Primarie

Cu cealalta copie se va duce fostul proprietar sa ridice fiscalul.

In concluzie!!! ESTI OK cu actele

Maine iti aduce fiscalul si suni la RAR sa faci programare ( 0248 615 107 sau 0248 615 108 ) poate ai noroc si te programeaza pentru vineri si te-ai scapat cu toate ;) nu mai vii la Pitesti decat la INTALNIRI :P

Share this post


Link to post

NFS, la contractul de v-c n-am decat 2 pagini, a 3-a e la fostul proprietar. E ok asa ?

Ar trebui sa fie ok, intr-adevar copia cea alba ramane la vechiul proprietar s-o puna in rama.

Share this post


Link to post

Ar trebui sa fie ok, intr-adevar copia cea alba ramane la vechiul proprietar s-o puna in rama.

 

o sa i`o ceara la Primarie cand o scoate din evidenta. SI e recomandat sa fie pastrata un an, in cazul in care doamnele de la ghiseu nu scot masina din evidenta, pentru ca nu sunt atente cand umbla pe calculator

Share this post


Link to post

Bun, deci stau binisor cu actele.

Multumesc de numere.

La RAR, voi suna totusi vineri. Pentru ca maine sunt toata ziua plecat, din Arges la Mioveni, apoi iar in Arges, asa ca nu ma risc sa ma cheme tot maine si la Pitesti la RAR.

 

Vreau sa mai insist pe o chestie : La RAR imi citeste doar seriile, sau imi verifica si frane, noxe, etc ? Se ia de mine pentru folie si pozitii albastre ?

Colegul Andreiorga, vineri bem un suc, daca vin la Pitesti ? 40000000.gif

Respectul meu.

Share this post


Link to post

Se uita doar la serii. De pozitiile albastre ne luam noi dup-aia, pe forum. > :)

Share this post


Link to post

La RAR te baga pe linia 1 si astepti pana ajungi cu masina in fata portii halei...si astepti...si astepti...media de asteptare este de 2 ore. Cand ajungi in fata halei, iti va prelua masina un reprezentant RAR care`ti va spune sa astepti la iesirea din hala. Identificarea dureaza vreo 20 de minute ca se misca incet.

Share this post


Link to post

Aici imi permit sa te contrazic.

Am dus deja 3 masini pentru identificare si nu am stat mai mult de 15 minute pana sa bage masina in hala unde a fost tinuta maxim 10 minute pentru poze. Apoi a mai durat cam 30 de minute pana au iesit actele.

Share this post


Link to post

Atunci este un lucru bun...sau...probabil nu erau multe programari si aveau chef de munca.

Anu` asta nu am fost la RAR :)

Share this post


Link to post

Ultima data am fost cam acum o luna cu doua masini pentru identificare si saptamana trecuta cu una pentru recuperarea CI.

 

PS: Te astept la mine. :)

Edited by Alex.T

Share this post


Link to post

Salut.

Azi o sa sun la RAR, probabil ma programeaza pentru Luni.

Ce acte imi trebuie la mine ?

Am hartia care atesta ca masina respectiva se poate instraina (parca fisa de inmatriculare se numeste?), am fiscalul, am cartea, talonul, actul de v-c.

Prin urmare am dat folia jos de pe fata, a ramas doar pe spate. E neautorizata.

Colegii Pitesteni, imi spuneti si mie unde este RAR-ul ?

Multumesc.

 

PS: Si inca o intrebare. Cand ma duc la Politie cu dosarul, iau masina, si ma trimit ei acasa cu nr rosii ? Sau ma duc fara masina, cu nr in buzunar ?

Share this post


Link to post

Daca folia e neautorizata, da-o jos toata. La rar iti trebuie nr de programare, cartea masinii, talonul si buletinul tau.

Share this post


Link to post

Ce s-ar face in cazul in care vrei sa cumperi o masina care are alta serie motor(cu motor din aceeasi gama, dar schimbat)? Cum o treci pe aia tu, ca viitor proprietar, imediat dupa ce ai incheiat factura etc. s-ar putea asa ceva? Am gasit ceva vechi (opel 77), dar asta e problema, cica nu ar coincide seriile motorului.

 

Sau alta dilema, daca un cunoscut a radiat o motocicleta 250cmc parca (tot vechitura, de prin 44), si o iau eu acum, ce procedura se urmeaza?

Share this post


Link to post

Motorul este considerat piesa de schimb si se inscrie in carte la rubrica observatii. Ca sa faci asta, la RAR iti trebuie o dovada de provenienta (factura) sau o declaratie pe propria raspundere data la notariat ca motorul respectiv nu este furat, ci provine dintr-o achizitie de la o persoana fizica. Bineinteles si o taxa.

Motocicleta depinde pentru ce motiv a fost radiata. Stiu ca sunt 3 motive: distrugere/furt, vanzare si respectiv depozitare. Daca a fost radiata pentru vanzare, va trebui inscrisa la fisc pe numele celui ce a cumparat-o si platit impozit pentru ea. Daca a fost pentru depozitare, se poate inmatricula fara probleme.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Nici respectivul nu mai stie (dar sigur nu a fost pt distrugere). Cel care a cumparat-o (acum 4 ani) nu a mai inscris-o si a mers cu ea asa (2 ani), pana a plecat din tara. Acum eu incerc sa o recuperez si sa vedem...

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

E o problema. Daca cel care a vandut-o a platit taxele, e simplu relativ, faci contract intre proprietarul din acte si tine si o inscrii. Daca insa nu a mai platit (si tind sa cred ca nu intrucat a radiat-o) se complica lucrurile si mai bine te lipsesti

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...