Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Am vandut masina si am facut cu proprietarul o chitanta de mana si un contract de v-c ce se gaseste pe la gheretele din zona politiei.

Azi am ridicat de la fisc certificatul fiscal si fisa de inmatriculare.

Pot sa ii dau noului proprietar cartea in original sa se ocupe de inmatriculare?

Exista vreun risc pentru mine sa nu isi inmatriculeze masina sau sa ia amenzi care sa imi vina mie?

 

Merci.

Share this post


Link to post

Am si eu o nelamurire. Am cumparat masina inmatriculata in romania, am facut toate actele la fisc inclusiv plata impozitului (pt. noua masina) + o taxa de 4 lei (timbru). In pomelnicul de acte necesare pentru inmatriculare politie (de fapt nu este inmatriculare ci schimbare proprietar) exista si o taxa " Dovada taxei de inmatriculare de 52 lei ..) aceasta trebuie sa o platesc?

Share this post


Link to post

Da. Taxa de inmatriculare este obligatorie.

 

 

 

Share this post


Link to post

Etapele in cazul meu au fost urmatoarele:

1. Facut contract vanzare-cumparare + fisa inmatriculare la ghereta de acte auto; cost vreo 30 de lei ambele daca imi aduc aminte bine

2. Primit fiscal de la proprietar

3. Platit taxa de inmatriculare la consiliul local + primit stampila pe fisa de inmatriculare; cost 63 ron (aici parca am mai lasat si o copie dupa contract de vanzare cumparare, buletin, CIV daca nu ma insel, nu mai tin minte exact tot ce am lasat)

4. Platit taxa certificat de inmatriculare la CEC; cost 37 ron

5. Programare la RAR la ei pe site pentru identificare(e un pic mai greu dar daca insisti merge, la un moment dat apare un buton "continua" singuratic pe o pagina si cand il apesi pare ca te-ar da inapoi, dar apoi merge); m-am prezentat la identificare, a durat de la ora 9 jumate pana la ora 13; cost 106 ron parca(intre 100 si 110 oricum) - acte necesare: copie buletin, talon, CIV, cererea lor

6. Mers la politie cu urmatoarele acte:

1.Cererea tip;

2.Cartea de identitate a vehiculului;

3.Fişa de înmatriculare cu viza agenţiei fiscale;

4.Actul de proprietate;

5.Certificatul de autenticitate - R.A.R;

6.Inspecţia tehnică periodică;

7.Poliţa de asigurare obligatorie;

8.Taxă înmatriculare auto - Consiliul Local;

9.Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;

10.Certificatul de înmatriculare vechi;

11.Plăcile cu numerele de înmatriculare;

12.Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei,după caz;

 

Actele depuse la pct. 2,4,7,12 vor fi depuse şi în copie xerox;

 

Pentru ca nu am schimbat numerele nu a fost nevoie sa le dau jos de pe masina. Cererea tip am luat-o de la un xerox de langa politie.

Am stat stat la coada 10 minute; intr-o ora as fi primit CIV inapoi dar pentru ca am ajuns la sfarsitul programului, am luat CIV a doua zi dimineata

 

7. Talonul a venit prin posta 2-3 zile mai tarziu

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Taxa de inmatriculare se poate plati si la orice CEC de pe raza de domiciliu (nu doar la consiliul local), programare la RAR pentru autentificare se pare ca este de preferat sa fie facuta mai catre sfarsitul programului (in jur de ora 15) pentru ca ... ce sa vezi, se grabesc, astfel in fix 60 minute ieseam pe poarta cu tidula aducatoare de bani la buget.

Share this post


Link to post

Salutare, maine sunt programat la RAR pentru identificare, cat ma costa acolo?

Share this post


Link to post

vreo 120 ron

Share this post


Link to post

ca si cumparator de auto sh, cand imi fac RCA-ul?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cand mergi la politie pentru eliberarea talonului trebuie sa o ai deja facuta.

Share this post


Link to post

Care mai sunt formalitatile si taxele necesare inmatricularii unei masini sh din Europa in Romania? Ma bate gandul sa o transfer pe a mea in familie. 

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Traduceri legalizate dupa carte, talon si contract, plus originalele. Nu mai retin daca si copii.

Taxa mai mare la rar, in rest procedura clasica.

Share this post


Link to post

Care carte? Certificatul de conformitate? 

Share this post


Link to post

Brief mare, brief mic. Cum naiba le-o zice in functie de tara... 

Share this post


Link to post

Eu am doua hartii de toate, deci sper sa fie una dintre ele. Sau 4, insa doua se schimba anual...

- Certificatul de conformitate european al masinii

- Certificatul de inmatriculare

- Asigurare

- Control tehnic. 

Alte acte nu am la ea. 

Share this post


Link to post

Ideal e sa traduci tot, adica certificat de conformitate si de inmatriculare. Asigurarea si controlul tehnic nu cred ca au relevanta

Share this post


Link to post

Am cautat imagini pe net, certificatul meu de "conformitate" e identic cu cartea de identitate din Romania. Difera doar titlul si limba.

Pe site la directia de inmatriculari scrie  "Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie".  Asta inseamna contractul de vanzare - cumparare?  Se poate face "de mana", sau trebuie la notar? Pe la mine asta-i optional... 

Share this post


Link to post

Teoretic se poate si de mana, dar practic nu prea ti-l accepta. Dar nu trebuie la notar, contractul se poate incheia direct intre parti (vanzator si cumparator), doar sa fie tipizat.

Share this post


Link to post

Avem trei personaje: vânzătorul, intermediarul și cumpărăturul.

Vânzătorul ii vinde intermediarului o mașină cu toate actele perfectate, inclusiv cu completarea in certificat la rubrica "înstrăinat către".

Intermediarul tine mașina o lună, nu o înmatriculează pe numele său, și o vinde mai departe către cumpărător. Din nou, cu toate actele in regulă.

Sunt curios daca cumpărăturul are și el dreptul de a circula cu mașina 30 de zile, cum a avut intermediarul.

Daca îl oprește poliția și vede in certificat că au trecut cele 30 de zile de la data completării rubricii "înstrăinat către", poate sa prezinte contractul de vânzare cumpărare ca să dovedească faptul că nu au trecut 30 de zile de când a cumparat-o?


Ce părere aveți?
 

Share this post


Link to post

Contractul de vinzare cumparare intre cumparator si samsar ii valabil, din data semnarii contractului incepe numaratoarea ce include noul proprietar.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am trecut prin ceva similar vara trecută când am luat Nubira albastra de la un polițist samsar.

El o cumpărase fara contract de la un domn care o cumpărase cu jumătate de an în urmă de la altcineva cu contract+fiscal dar nu o băgase la fiscal și nici nu o inmatriculase pe numele lui.

Am dat banii samsarului apoi m-am intalnit cu cel care avea contractul.

El a mers și a trecut-o la taxe și impozite și apoi a facut cu mine contractul.

Și eu apoi am înmatriculat-o legal.

Ce vroiam sa spun este că samsarul și domnul care nu a finalizat actele au mers jumătate de an fara probleme.

Cum? Nu știu, deoarece legea e că la 3 luni de la scoaterea de la fiscal se radiază... <parca>

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

Am vazut ca pe contractul tipizat de vanzare-cumparare ca la "obiectul contractului" scrie "dobandit la data".... "conform actului". La ce act se refera? Eu n-am un act de vanzare - cumparare cu dealerul, am doar un bon de comanda care e egal cu zero, si certificatul de inmatriculare. La noi cand vinzi o masina dai cumparatorului cheile si un formular eliberat de echivalentul rar-ului, care reprezinta si cererea de inmatriculare, contractul de vanzare-cumparare in sine e optional. 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...