Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Asa am auzit si eu, ca nu ar mai trebui nota de identificare la RAR.

ITP-ul trebuie facut inante de data expirarii trecuta in certificatul de inmatriculare.

Share this post


Link to post

Aveti mare grija, ca incepand cu 1 decembrie nu se mai radiaza masina atunci cand o vinzi catre cineva, ci se transfera proprietatea.Cu alte cuvinte nu se mai acorda numere rosii.

O sa revin cu mai multe detalii dupa ce termin cu inmatricularea.

Share this post


Link to post

Detalii noi??? Maine ar trebui sa fac actele pentru masina! (cielo'96) :X !

ITP ul expira intr-o luna! Ma pica la ITP daca masina are parbrizul crapat?

Share this post


Link to post

Detalii noi.

Masina nu se mai radiaza, ci se face doar "transfer de proprietate"(termen nou), ramane cu aceleasi numere, si se face direct inmatriculare.

Trebuie sa va mai interesati si voi daca ai voie sa circuli cu masina atata timp cat ai talonul la preschimbat.Eu am intrebat la 3 ghisee la Udriste si 2 mi-au spus ca am voie sa circul, iar al 3-lea ca nu am voie.Si am circulat vreo 4 zile avand doar contract de vanzare cumparare si copii dupa talon, carte, RCA.Nu m-a oprit nici un politist sa ma intrebe de acte.

Share this post


Link to post

Bun si daca nu se mai face R.a.r cum ne dam seama ca masina nu este furata?

Share this post


Link to post

Furturile se reclama la RAR sau la Politie ?

Share this post


Link to post

Explica-mi te rog cum verific daca o masina pe care vreau sa o cumapr este furata sau nu...

Share this post


Link to post

La RAR se verifica daca seriile sunt valide si nu sunt modificate. O masina furata se gaseste pe computerele Politiei. Tot Politia iti poate spune daca actele ei nu sunt falsificate.

Share this post


Link to post

Daca se poate am si eu o intrebare. Daca masina nu se mai radiaza, eu sunt vanzator si doresc sa-mi pastrez numerele actuale cum trebuie sa procedez?

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post
Daca se poate am si eu o intrebare. Daca masina nu se mai radiaza, eu sunt vanzator si doresc sa-mi pastrez numerele actuale cum trebuie sa procedez?

Multumiri anticipate.

 

Pai daca vinzi masina si vrei sa pastrezi numerele, obligatoriu se radiaza. Dar asta nu e treaba ta. Pe contractul de vanzare cumparare (parca)exista o mentiune ca doresti sa pastrezi numerele.

Share this post


Link to post

@dino, este destul de "in ceata" acest procedeu.Eu am cumparat de curand o masina, si am ramas cu numerele vechiului proprietar, deoarece dl de la ghiseu a spus ca nu se mai pot pastra numerele, si asa a ramas.

Share this post


Link to post

Revin cu o intrebare. Am terminat procedura de vanzare, adica am scos si de la circa financiara stampila pe fisa de inmatriculare. In prealabil am fost in Udriste, am intrebat la biroul de informatii ce trebuie sa fac sa pastrez numerele si am rezervat numerele de la masina pentru o viitoare achizitie cu o chitanta de 10 ron pe numele meu de la casierie. Ce sanse am ca noului proprietar sa ii dea numerele mele, adica aceleasi? Se vede undeva ca sunt rezervate sau i le da pur si simplu fara sa se uite?

Va multumesc nespus pentru respunsuri.

Share this post


Link to post

Se ved ein baza de date ca numerele iti apartin. Placile cu numere sper ca le ai...

Share this post


Link to post

Nu inca, adica noul proprietar a spus ca mi le inapoiaza. Ideea este ca imi era frica ca nu cumva trecerea sa o faca automat fara sa verifice numerele in baza lor. Pot verifica cumva lucrul asta? Sper sa nu par nebun insa combinatia de numere reprezenta ceva destul de important pentru mine.

PS: Daca nu intru in posesia placilor de inmatriculare vechi nu pot comanda altele?

Multumesc.

Edited by dino

Share this post


Link to post

Cred ca se dau pierdute si se fac altele, dar ce sa faca cu ele?

Share this post


Link to post

Mai greu sa le dau "pierdute"! Interesant punct de vedere in abordarea problemei! Alte idei?

Share this post


Link to post

Recunoasc ca nu am citit postul. Am cosiderat ca nu ma intereseaza avand oameni care parcug toate etapele pentru mine la udriste / rar / itp.

Iata insa de ce e capabila Politia Romana ( aia performanta rau )

 

Pe 29.11.06 am radiad respectiv inscris provizoriu la Calarasi prezentul Espero . Pe 14.12.06 am facut RARul

Pe 21.12.06 m-am dus la omul de la Udriste si i-am dat actele... le-a bagat.. la cateva zile ma suna ca nu pot lua numere ca masina NU este radiata. I-am ras in nas stiind ca am radierea ( pe hartie ) .

Se pare insa ca gluma era pe seama mea.

Intrucat de la 01.12.2006 s-a trecut pe mama lui de sistem informatizat ( computer ) si pentru ca cei din Calarasi probabil ca mai au si acum palinca de la sarbatori si nu au bagat datele de pe foi in calculator, la Bucuresti , pe calculator masina mea nu arata ca fiind radiata desii au am in fata radierea ei ( pe foaie ) .

 

Intrucat pe 28.12.06 au expirat primele numere provizorii am fost nevoit sa apelez din nou la .. la Udriste sa imi scoate in regim de maxima urgenta pe 28 alte numere rosii ( setul 2 ) .

 

Amuzant e ca nici acum NU se stie cand ( if ever ) o sa imi iasa si mie din nou numerele finale.

 

Am povestit asta ca sa se stie ca desi pana acum am ramas surprins de cat de bine s-au miscat prietenii oamenilor ( politistii ) , ete ca acum au dat cu mucii in fasole.

 

Face si asta parte ca si etapa de bulibaseala din inscrierea unei masini second.

Share this post


Link to post

Salut !!

 

Sa va impartasesc starea in care am aflu :

 

-am cumparat o Leganza in iunie 2006 (in urma unui schimb de masini).

-in 05 ianuarie 2007 am facut contractul de vanzare - cumparare cu proprietarul de drept (mentionez ca masina era pe firma);suntem din judete diferite (eu-neamt,el-suceava).

-"actele" intocmite si primite in ziua de 05 sunt : factura fiscala intre firma-cumparator (produs vandut-cumparat...autoturism Leganza), chitanta de la Primaria Suceava privind impozitul, copie Certificat de Inregistrare al firmei, copie B.I. al fostului proprietar, o delegatie prin care proprietarul "transcrie autoturism marca Daewoo" (nu stiu ce act e acesta) - este " Catre Politia Jud. Suceava", Fisa de Inmatriculare.Sper ca sunt destule si nu mai am treaba la Suceava.

-partea mai grava abia acum urmeaza : (1) Masina are Certificatul de Inmatriculare pierdut...;dar macar am dovada !(2)Motorul este schimbat acum un an (am factura sa fiscala-cu serie,pret,TVA).

(3)Evident ca nu am ITP-ul.

(4)Asigurarea a expirat acum 1 luna.

(5)Un numar de inmatriculare lipseste.

(6)Fara Rovigneta.

 

 

Ce ma fac??

 

Pe deasupra am si parbrizul crapat,un cauciuc sters,frana de mana (posibil remediere usoara),frana de picior (posibil...).

 

O alta problema e ca incepe si sesiunea de examene :mda: ...sunt student...

1- De aceea as vrea sa stiu daca pot amana inmatricularea masinii pana la jumatatea lunii februarie (fara sa primesc amenzi consistente,alte belele etc...).

2- Cand voi inmatricula masina,cat ma va costa omologarea motorului (este de generatie 2002-2003,banuiesc,....1,8 (fata de 2.0 de cat era originalul)....cred ca e si Euro 3) ??

3- Trebuie sa schimb neaparat parbrizul ? Celelalte se rezolva mai usor !! Ce-i drept e ca un parbriz nou m-ar costa 3,1 mil lei (dupa indelungi cautari) ...garantie,calitate...Dar daca le pun pe toate cap la cap ma cam satur de cheltuieli... :grumpy:

 

Aaa...trebuie sa am si roata de rezerva in stare foarte buna (ca si aia e "opinca") ?

 

Sa va spun drept,ma tem cel mai tare de omologarea motorului (cat ma va costa?). Si de eliberarea altui certificat de inmatriculare.

Restul...sunt cele obisnuite prin care ati trecut si voi...

 

:o fftopic: Daca se poate spuneti-mi (pe scurt) ordinea in care trebuiesc rezolvate toate problemele si pasii inmatricularii,desigur.

Am citit toate cele 10 pagini,dar nu stiu noile reglementari de dupa 1 dec 2006 sau 1 ian 2007.

{cert e ca nu ma las prea usor doborat,dar stiti voi...necaz dupa necaz dupa necaz...}...dar fara ele viata nu ar mai fi diversa...

P.S.: daca e prea mult de scris,lasati un nr de tel sau id de messenger...sau dati-mi,va rog, un link catre o baza existenta pe net..

 

Abia astept sa merg si eu linistit cu ... masinutza mea !!! :lavolan:

 

 

 

Multumesc mult !!!

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Daca ai parbrizul crapat/spart nu iti da ITP-ul! Si al meu era crapat, iar cei de la ITP mi-au spus ca trebuie schimbat pt ca masina va fi pozata si nu este ok cu parbrizul crapat!

Deci...trebuie schimbat parbriz daca vrei ITP!

Share this post


Link to post

Nu, sigur NU poti sa mai circuli cu masina deoarece este radiata (cu contractul de V-C firma o radiaza). Circularea cu o masina radiata echivaleaza cu a merge cu una neinmatriculata si este fapt penal.

 

Intai du-te la Politie, ia-ti numere temporare, plateste RCA.

 

In al doilea rand, tu oricum esti in ilegalitatea circuland cu un motor neomologat. ATENTIE: Omologarea unui motor care nu a fost pus niciodata pe acest tip de automobil de catre fabricant este EXTREM de grea, aproape imposibila (din cate stiu eu se fac teste dinamice). In orice caz, la acesta omologare (a unui motor cu altul complet diferit), masina trebuie sa fie in stare ZEISS.

Eu am trecut prin asa ceva cand am pus pe un microbuz un motor din ale carui serii reiesea (pe calculator) ca nu fusese niciodata pus pe un astfel de model - desi era absolut identic cu originalul.

 

Daca mai vrei relatii, id-ul meu de messenger este in profilul meu.

Share this post


Link to post

Am o intrat intr-un mare impas:cumnatul meu,in urma cu 2 ani,a vandut in ianuarie 2005 masina socrului meu (decedat) si "destept" ce a fost,nu a facut contract de V/C la data respectiva dar,a fost peste cateva luni de zile,la cel care-i vandu-se masina si i-a luat toate actele si placutele de inmatriculare,deci am toate actele(talon,carte de identitate,placutele de inmatriculare).

Dupa ce,sa tot taraganat aceasta situatie,le-a picat cu tronc sa o radieze de la Adm. Financiara ca de... se plateste impozit de vre-o 2 ani...si am inceput sa ma implic...am fost la Adm. Financiara am pus stampila pe Fisa de Identitate,am luat Cretificatul Fiscal si practic am toate actele necesare radierii dar,la Politie nu se mai fac radieri... :-W si in acest fel nu mai stiu incotro sa o apuc...

Nu stiu,daca,am fost foarte explicit dar,va raman recunoscator pot. orice sfat,

Multumesc,

Share this post


Link to post

Pai care e intrebarea ta?

Contacteaza-l pe cel care are masina, spune-i ca tu ai radiat-o deja si daca vrea sa o inmatriculeze pe numele lui, sa faca contract de V-C, daca nu, sa o duca la remat. Altfel, tu o vei da furata!

 

Mi se pare o chestie umana sa-l contactezi. Daca este reticent, baga-l in ma-sa si radiaz-o!

Share this post


Link to post

Intrebare, dupa noile reglementari in domeniu, de ce acte e nevoie ca sa radiezi masina? Masina mea e inmatriculata pe BT si in cazul in care o vand in Bucuresti se complica situatia si nu stiu ce acte sa las cumparatorului.

Share this post


Link to post

Toate. C.I., Carte de identitate. Radierea la Politie se face automat odata cu noua inmatriculare. Pt. Administratia financiara iti va trebui actul de vanzare-cumparare. Oricum actele le vei face , banuiesc, printr-o firma , asa ca iti va da acolo toate detaliile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...