Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire despre o chestiune pe care nu am vazut-o nicaieri specificata.

Eu urmeaza sa fac o inmatriculare cit de curind, si am inteles ca printre toate actele alea trebuie sa am si RCA valabil. Masina are deja RCA pina in iulie, pe numele celui care imi vinde masina. Trebuie sa fac eu alt RCA pe numele meu? Daca da, cum fac, cind pe talon/CI e trecut proprietarul actual, se pare ca RCA nu se poate face decit pe numele care apare pe talon/CI, iar talon/CI cu numele meu nu exista pina nu o inmatriculez, inmatriculare care depinde de RCA etc. Cerc vicios?

Share this post


Link to post

Nu. Pe RCA va scrie numele tau, dar nu va scrie numarul masinii (doar seria).

Share this post


Link to post

Tocmai am fost sa-mi fac RCA si surpriza, nu se poate face. Pe talon e vechiul proprietar si RCA se poate face doar pe numele din talon. Le-am zis ca imi trebuie pe numele meu, si au zis ca nu se poate. Deci, nu pot sa fac RCA pe numele meu (ceea ce imi trebuie la inmatriculare) decit daca am talonul pe numele meu, ceea ce nu se poate obtine decit avind RCA pe numele meu ;)

Precizez ca am vrut sa-mi fac RCA la BCR, poate la alte firme ar fi mers, oricum o sa incerc, dar am inceput cu stingul in cercul vicios.

Share this post


Link to post

da-i dracu si incearca in alta parte.

zi-le mai intai ca tu cumperi masina, arata-le contractul daca e nevoie.

am trecut prin asta de 2 ori si nimeni n-a zis nimic, toti au fost bucurosi sa-mi ia banii.

Share this post


Link to post

Nu ai de ce sa incerci in alta parte.

Cand am inmatriculat masina (dupa terminarea leasingului) am facut-o cu RCA-ul de la leasing. Si am stat cu el pana la sfarsitul valabilitatii acestuia. Nu ai de ce sa faci unul nou. Parerea mea.

Share this post


Link to post

@Jamesblond, Cand firma de leasing (sau oricare alt proprietar) radiaza masina iti da ceea ce se cheama "Fisa de Inmatriculare", pe care a obtinut-o de la politie in urma radierii.

Ai asa ceva? Din ce spui tu mie mi se pare ca masina nu e radiata.

 

Cu aia in mana te duci si la Administratia Financiara si la Politie.

Tot pe baza acestei hartii, si eventual a facturii finale (sau actului de vanzare cumparare), in care este specificat ca s-a facut transferul de proprietate, (dar nu mai stiu exact daca trebuie si asta, dar poti sa o ai la tine) iti face si asigurarea.

 

Satori, cred ca ai umblat un pic ilegal ;) , eu stiam ca asigurarea e pe proprietar nu pe masina (cel putin asa era in vara 2005), Rovigneta si ITP-ul sunt pe masina.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Facem pariu ca am umblat legal? :)

Gandeste-te ca iti trebuie RCA la inmatricularea masinii si mi-au acceptat RCA facut de firma de leasing. Mai multe detalii la Mircea.

Share this post


Link to post

Salutare...

 

Am si eu o intrebare legata de vanzarea unei masini...mi-am vandut masina iar omul a reusit sa faca programare la rar pt. identificare si vrea sa radiez masina dupa ce ii face identificarea asta la rar, nu inainte pt. ca nu vrea sa ii puna nr. provizorii, ar dura prea mult-n-are timp -ceva de genu`...asta ar insemna sa aiba inca numerele mele pe ea pana atunci. Eu nu vreau sa i-o vand asa, adica sa pastreze nr. pana ii face identificarea, ar circula practic cu masina inca pe numele meu si nu ma coafeaza deloc...pot sa ii dau masina, sa iau numerele de pe ea si ca sa nu poata circula pana ii face identificarea, apoi la identificare sa ii pun nr. inapoi pe perioada identificarii(o zi) si apoi sa i le iau inapoi si s-o radiez?...ar fi ceva probleme?...precizez ca nici actele nu o sa i le dau in cazul asta, doar masina. E mai complicat, in sensul ca masina mea are nr. de valcea iar omu` e din bucuresti, eu oricum intr-o zi la vl o radiez dar el nu vrea sa puna nr. provizorii pe ea ci direct definitive si deja s-a programat la RAR

Share this post


Link to post

Si eu cand am luat masina mi-a dat omul toate actele, am facut identificarea si de-abia pe urma ne-am intalnit si i-am dat actele pentru radiere.

 

Eu unul n-as cumpara niciodata o masina/motocicleta fara identificare mai intai. Pentru ca asa e normal. Stiu eu ce-mi vinde ala?

Share this post


Link to post

in lume la ora actuala sunt numai smecheri si hotzi

nu da nimic din mana pana nu ai banul

actele de vanzare cumparare se pot face toate bine merci intr-o zi !!!

Share this post


Link to post

Are cineva idee, se poate radia in Bucuresti o masina inmatriculata in alt judet? Si daca da, cum?

Vreau sa cumpar o masina, dar e in Iasi si nu m-as duce pana acolo. Ar fi posibil ca vanzatorul sa-i faca identificarea in Iasi, sa vina cu masina in Bucuresti si sa facem restul actelor aici?

Share this post


Link to post

Nu se poate. Solutia ar fi ca el sa o radieze acolo, ii ia nr provizorii si vine cu ea la Bucuresti. Pentru asta insa trebuie sa fii tu acolo sau sa-i faci procura... Mai bine te duci acolo!

Sau, vine cu masina la Bucuresti si pleaca cu nr si actele, daca ai curaj, o radiaza, iti trimite prin curier cartea si fisa de inmatriculare si tu o inscrii.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare.. Daca vreau sa cumpar o masina radiata din circulatie din 2003, cum ar trebui sa procedez? Daca cumva s-a discutat cumva deja imi cer scuze.. am facut o si n-am reusit sa gasesc nimic.. Multumesc mult!

Share this post


Link to post

pai: la fel ca la orice alta masina:

 

contract vanzare-cumparare, vize adm financiara, asigurare, (acum eventual nr rosii), itp, identificare,inmatriculare

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare poate ma puteti ajuta...Vreau sa iau o masina si nu as vrea so inregistrez acuma, as putea so inmatriculez mai tarziu? are itp pana in 2007. Si cum sa procedez, so cumpar acuma, sa fac act vanzare-cump... chiar am citit posturile si nu prea mi-am dat seama.

Share this post


Link to post

bineinteles ca poti, o inscrii doar la circa financiara si ramane radiata de fostul proprietar. si de inmatriculat o inmatriculezi cand vrei.

 

daca vrei sa si circuli cu ea, adica sa n-o radiezi, atunci e mai greu si o solutie legala nu prea exista. doar sa te intelegi cu proprietarul cumva sa faceti actele mai tarziu.

Share this post


Link to post
pai: la fel ca la orice alta masina:

 

contract vanzare-cumparare, vize adm financiara, asigurare, (acum eventual nr rosii), itp, identificare,inmatriculare

Pai... si cum o duc la service pentru ITP? Sau la RAR pentru identificare... Si unde pot incheia contractul de vanz-cump.. Chestia e ca vanzatorul locuieste intr-o comuna in PH... Si ma gandesc ca-i mai complicat sa vina la Bucuresti...

Edited by dAKuL_maniaK

Share this post


Link to post

pai, ca s-o duci la service/rar, ii scoti numere provizorii care tin o luna si ai tot timpul sa-ti rezolvi problemele.

 

contractele de v-c se incheie la centre "specializate", care sunt pe langa administratiile financiare si sectiile de politie care se ocupa de inmatriculari. la udriste de exemplu sunt cu sutele.

 

vanzatorul oricum tb sa faca radierea, deci oricum tb sa se deplaseze "la oras". puteti sa faceti asta intr-o singura zi: contract v-c, viza pe fisa de inmatriculare de la financiar pe numele lui, radiere. apoi el a terminat, iti da toate actele si tu te ocupi de inmatriculare cand vrei.

Share this post


Link to post

am auzit de la cineva ca se poate apela la o firma specializata in astfel de chestii si se poate scapa de toate cozile si toti nervii pe care ti-i poti face in cazul cumpararii unei masini.

stie cineva o astfel de firma, sa fie si de incredere si cam cat ar costa?

 

multumesc.

 

[daca a mai fost discutat acest subiect imi cer scuze (nu am gasit asa ceva pe search)]

Share this post


Link to post

Incearca aici. Preturile sunt in general mari, si eu zica ca merita sa stai la coada.

Share this post


Link to post

Iata situatia mea:

 

Am cumparat masina de la un cunoscut, primul proprietar si am facut cu el momentan o chitanta de mana pentru suma pe care am platit-o. Am primit de la el toate actele masinii(talon, CI, factura cu care a cump. el masina, masina+doua seturi de chei), mai putin contract de v-c intre el si dealerul de unde a cumparat-o(o sa il sun sa il intreb de contract daca mi-o trebui).

 

Masina o sa o inmatriculez pe numele sotiei deoarece eu trebuie sa imi pastrez buletinul de Buc. Intrebarea mea este care ar fi etapele pe care trebuie sa le parcurg, in ordine cronologica si ce particularitati intervin in procesul de inmatriculare daca vreau sa imi pun numere preferentiale(atat proprietarul cat si sotia au buletine pe Ploiesti).

 

Va multumesc anticipat.

 

P.S. Am citit topicul insa informatiile fie sunt "dispersate" fie sunt mai vechi si poate s-a mai schimbat ceva intre timp.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Daca am inteles bine, locuiesti si tu in Ploiesti.

 

1.In primul rand trebuie sa faci un contract vanzare-cumparare "oficial" (si asta trebuia s-o faci de la inceput, chitanta de mana nu prea are valoare) si o fisa de inmatriculare. Astea doua se redacteaza la centre speciale de acte auto, pe baza actelor masini si a buletinelor vanzator/cumparator.

 

2.Semneaza ambele acte si vanzatorul si cumparatorul

 

3.Vanzatorul se duce cu fisa de inmatriculare la sectia financiara unde ii pune o stampila ca si-a platit impozitul pe masina

 

4.Cumparatorul se duce la sectia financiara (presupun ca in ploiesi este una singura, deci 3 si 4 se fac simultan), completeaza o declaratie si primeste o stampila pe fisa de inmatriculare ca a luat masina in evidenta

 

5.Se merge cu masina la RAR pentru identificare. Se primeste un act securizat cu o folie speciala.

 

6. Se plateste taxa de talon, taxa de inmatriculare si taxa pentru numar preferential.

 

7. Se depune dosarul la politie

 

Peste tot se merge cu toate actele si cu 2 copii dupa fiecare act, ca sa fii sigur. Copia dupa fisa de inmatriculare trebuie updatata dupa fiecare stampila.

 

La RAR sigur nu e nevoie sa mearga proprietarul, la circa financiara nu stiu dar cred ca trebuie iar la politie sigur e obligat.

 

Asa ca ori mergi la notar cu sotia si iti face imputernicire, ori mergi cu sotia peste tot mai putin RAR.

Share this post


Link to post

In primul rand multumesc pentru detalii si intr-adevar locuiesc in Ploiesti(momentan doar fizic nu si in acte).

 

1. Contractul nu l-am facut deoarece sotia mea inca are BI pe Buc si astept sa il scoata pe Ploiesti. Dupa ce il scoate, eu avand o copie dupa BI vanzatorului, pot merge sa completez contractul de v-c acolo al RAR unde sunt ghiseele ale cu dactilografe si sa il aduc acasa sa il semneze sotia si respectiv prprietarul?

 

6. Te rog daca se poate sa detaliezi putin acest punct. Si anume, pt numere preferentiale mai intervine ceva(aici ma refer la alte etape decat cele pe care le-ai specificat) inafara de perioada de asteptare mai mare si costul acestora?

 

Multumesc frumos. :) >-

Share this post


Link to post

1. Nu stiu daca iti dactilografiaza contractul fara sa fie de fata subiectii. Dar daca da, da :)

2. Primele 2 taxe in bucuresti se platesc la CEC, iar cea de numere la politie. Nu stiu in Ploiesti cum este. Si din cate stiu asta e tot, nu mai intervine nimic.

Share this post


Link to post

De precizat ca identificarea "expira" dupa 30 de zile calendaristice. Sper ca nu s-a schimbat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...