Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Radare fixe si mobile

Recommended Posts

Eu il am p'asta :D .

post-788-1149318152_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Sa puna camere si pe calea Vacaresti (de la Big inspre Abator), ca nimeni cu merge cu mai putin de 80 pe acolo. Toti merg ca taunii dimineata pe la 8.

Si pe Bucuresti - Pitesti. Mergeam acum o saptamana si pe la Km28 pe directia spre Bucuresti circulam pe banda a doua cu 110 (ca pe prima nu se putea merge de gropi) si in spate imi faceau cu farurile sa ma dau la o parte (viteza maxima era de 80 km/ora).

 

Pt. vitezomani: a dat aseara la stiri un accident teribil - soferul si pasagera din dreapta decapitati...

Share this post


Link to post

Aveti mare grija a inceput montarea camerelor pe drumul spre mare Bucuresti-Urziceni-Constanta .CICA sunt 7 deja functionale .

Doua le am vazut in Cosereni pana in Urziceni imediat dupa curba din localitate DAR CULMEA DETECTORUL M-A ATENTIONAT asa ca acei FLAMANZI pardon ,domnii politisti ,care asteptau ca cineva sa o comita se uitau la mine cum am trecut cu 50 km/h .

PS:adio 180 km/h pe E85 si E60

Share this post


Link to post

In afara de camerele de pe DN1, mai are cineva pozitii pentru restul pentru Tom Tom? :)

Share this post


Link to post

Din cauza lucrarilor ce se efectueaza pe DN1,camerele si radarele din zona Institutului Meteo au fost scoase.

Share this post


Link to post
Am vazut si masini cu numerele sterse de tot asa ca nu ma mai mira nimic in tara asta :mda: .

 

Numerele sterse provin de la un lot prost livrat de politia romana.

Placutele livrate incepand cu 1 aprilie 2006 au vopseaua indragostita de spalatoriile auto si cam ramane la ei dupa spalare.

Share this post


Link to post

Am vazut si la tv - firma care produce numerele a folosit o vopsea necorespunzatoare (acuarele tempera ceva... :) ) ) acum cica este totul in regula. Si ca le schimba pe banii lor (de parca nu le-ai platit). :scarpin:

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa, cu acuarelele :P Firma care pune folia reflectorizanta pe numere (alta decat pictorii de numere :P ) nu au testat compatibilitatea dintre cele doua (folie-vopsea) si din cauza asta au aparut surprize

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Pe magheru sau mai corect spus pe balcescu cum vii dinspre romana spre universitate ai pe primul stalp de la semafor obligatoriu inainte deci nu ai voie sa faci dreapta pe batistei , dar daca iesi de pe ion campineanu nu exista nici un semn de restrictie si deci macar legal ai voie sa faci dreapta pe batistei ... sau nu ? Are cineva ideeie daca chiar se poate face dreapta legal sau este doar o scapare a minunatilor agenti care nu fac altceva decat sa ne pandeasca . Si inca un lucru cand iesi de pe batistei/campineanu si faci dreapta trebuie sa stai la semafor sau doar sa acorzi prioritate ???

Eu locuiesc chiar in intersectia respectiva si am vazut de foarte multe ori ca politia te opreste chiar daca nu vine nici o masina si treci ( teoretic pe rosu )

 

Si inca o mica/mare problema cu radarele de pe magheru stiu de la stiri ca nimeni nu poate scapa de aceste radare .In acest caz cred ca SPP ul va ramane fara soferi pentru ca la cate coloane oficiale trec pe magheru ... De asemenea si ambulantele vor ramane fara soferi pana si amarati de noi astia fara girofar putem sa ne luam amenda mergand regulamentar . Cati dintre voi nu au trecut pe rosu sau au marit viteza pe magheru la semnul "organului " ca nu stiu ce coloana oficiala venea . Sau cand vor trece oficiali se vor inchide si camerele ????

Edited by yannick

Share this post


Link to post

Nu, numerele masinilor oficiale (SPP, etc) sunt trecute intr-o lista care nu "activeaza" camerele :)

Share this post


Link to post

Masinile "speciale" sunt scutite de la amenzi. Culmea sa fie amendate salvarile, masinile de pompieri...etc... :D Cred ca si alte masini "particulare" sunt la fel...scutite. Colegi aflati in misiune. E absolut normal.

Share this post


Link to post

Ok dar ce faci cand nenea militeanu` iti face semn sa te deplasezi mai repede sau chiar sa treci pe culoarea rosie a semaforului ca sa elibereze bulevardul ca nu stiu ce coloana o sa treaca pe acolo ? Chestia asta chiar se intampla nu este doar o intrebare ipotetica. Atunci ce se intampla cu camerele numai filmeaza?

Share this post


Link to post

Sigur se ia in calcul si asta si probapil le opresc sau pe perioada cit a fost dirijata circulatia de organ nu se prelucreaza si este raspunzator doar nenea dirijoru :)

Share this post


Link to post

Din imaginile pe care le-am vazut eu cu magheru, nu am concluzionat ca ar fi si cu detectarea vitezei, doar pt incalcarea regulilor de circulatie..

acum.. daca depasesti viteza cu mai mult, oricum este vizibil si poti fi oprit

Share this post


Link to post

Ca sa te opreasca pentru viteza stiam ca trebuie sa aibe aparat de masurare. Daca e evident ca ai peste 120 si nu au radar nu te pot amenda pentru depasirea vitezei-trebuie aparat "notificat" de la metrologie,??

Share this post


Link to post

Ieri de la SV la B, vreo 12 radare.

Inafara de surpriza celor 2 bucati fixe de La cosoreni, si a loganului de militie galben din bogdan voda, plin de loganuri, inclusiv pe centura bacaului. Una peste alta densitate maxima de radare intre ramnicu sarat si B. Alta faina, 2 golane intr-un singur sat din SV, i-am vazut pe primii vorbind la statie, si .. urmatorii la 2 km.

Share this post


Link to post

Logane am vazut si eu doua sau trei pe drumul Craiova-Calafat, dar cu insemne de Politia Rurala. Cei care i-ai vazut aveau si "conserve" radar? Ca nu stiu sa le fi dotat si pe astea, ar fi nasol...

Share this post


Link to post

Am trecut pe b-dul Bratianu si ieri dimineata pe la ora 8 si azi dimineata tot pe la ora 8 si am vazut radarul (Logan rosu) spre mag. unirea pe mijloc pe spatiul verde. Inseamna ca trebuie sa fim atenti la loganele de culoare: alb, galben, rosu si albastru in viitorul foarte apropiat.

Share this post


Link to post

In acest topic scriem despre RADARE FIXE asa ca va rog sa postati la subiect. Pentru radarele mobile postati aici .

Share this post


Link to post

Da, atentie mare au bagat radare pe Logane rosii si galbene mai nou... nu au nimic inscriptionat pe ele si nici girofar... am trecut ieri pe langa unu cu vreo 80km/h pe Sos. Virtutii (vis-a-vis de Strandul Dambovita), norocul meu ca dadeau amenda la vreo doua masini :D

Share this post


Link to post

Pe loganele de la ex divizia calare sateasca n-am vazut radare, cel putin acum nu sunt montate.

Share this post


Link to post

Poa' sa puna si pe Golanuri roz din partea mea, important e sa le "vada" detectoru' :D

Share this post


Link to post
Ieri de la SV la B, vreo 12 radare.

Inafara de surpriza celor 2 bucati fixe de La cosoreni...

 

Ce radare fixe la cosereni :shock: ? Ma duc sa pregatesc banii de amenzi...

De fapt ce amezi ca daca nu le-a vazut detectorul ma lasa direct fara permis si la dus si la intors.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Am inteles ca pe alea de la Cosereni le-ar "gini" detectorul. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...