Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Radare fixe si mobile

Recommended Posts

Era unul ieri parcat chiar in statia de autobuz din fata Media Galaxy de la Unirea, cu 2 roti pe trotuar, unde e interzisa opirea. Radarul batea spre spatele masinii si nu era vizibil din afara.

Share this post


Link to post

Aseara pe Barbu Vacarescu (Solenza alba fara inscriptii) prin zona Billa. Si azi pe Splaiul Unirii (Logan rosu) intre pod Timpuri Noi si pod Mihai Bravu.

Share this post


Link to post
Astazi, dimineata, un domn politist pe nume Cornel, din zona Galati anunta la Europa FM, prin SMS la informatii din trafic, ca e cu radarul... nu am retinut unde, am retinut numai ca pe langa Galati. kornelush, tu ai fost? Daca da, toata stima! =D> :osanale:

Nope eu nu sunt la ciculatie.Ciontu Cornel se cheama colegul respectiv.

Share this post


Link to post

Pe Ploiesti - Sinaia. Atentie la ... neatentie.

01122006.jpg

Share this post


Link to post

Si la urma urmei, daca ma orpreste pt viteza, da ei stau intr-o masaina fara inscriptii si/sau girofar, da' cu radar pe bord, sunt obligat sa platesc amenda? Pot refuza sa semnez pv? Le pot face o poza la masina sa ma pot apara intr-o eventuala "rafuiala" cu superiorii? Dar daca masina lor e parcata pt vanatoare intr-un loc interzis? Ii pot itreba ce cauta acolo? Ii pot intreba daca au hartie care precizeaza raza lor de competenta si/sau locul in care trebuie sa stea la panda?

Sper ca n-am fost prea incisiv, dar amenzile de radar nu prea sunt pe gustul meu (de fapt nici o amenda n-o am la inima :D ).

Share this post


Link to post

Sa-i ia naiba, se pare ca nu le-a convenit propria regula si s-a schimbat schimbarea.

Se pare ca singurele locuri ce vor ramane pentru dixtractie vor fi serpentinele, acolo cred ca vom avea putine camere.

Problema mea e alta, voi face pina la parinti 7-8 ore in loc de patru jumate.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sal! cateva din masini si amplasamentul lor(zone frecvente)

Pe dn1 pe langa radarele fixe si sistemul de supraveghere am vazut urmatoarele masini cu radar:

seatul din imaginea de la postul de mai sus de culoare mov

un volvo s40 model 95-96 tot culoare mov -indigo(zona barcanesti)

logan mov (zona saftica) pus si pe linia dreapta de inainte de a intra in saftica-sens ploiesti spre bucurestil!

logan galben la coboararea podului de la tatarani si in dreptul benzinariei petrom de langa hipodrom in ploiesti!

PS:se pare ca si la dn1,Banesti(campina) s-ar fi montat un radar fix..nu am fost sa vad..

Edited by c_french84

Share this post


Link to post
Unde l-ai luat?

De fapt zi-ne la topicul dedicat. :D

 

Pe Aviatorilor.

 

Vaxxi> Seatul l-am vazut si eu la intrarea in Comarnic.

Share this post


Link to post

Unde sunt camerele fixe pe e85?

Share this post


Link to post

Cosereni se numeste satul in care sunt amplasate doua camere (una pe sens) care te iau din spate, detectorul bipaie cand esti in dreptul lor.

Share this post


Link to post

Bipaie detectorul tau la camere?!??!

Share this post


Link to post

Mai este o camera fara radar cu cateva sate mai sus de Cosoreni. Doar astea sunt?

Share this post


Link to post
Bipaie detectorul tau la camere?!??!

 

Da, insa acelea din Cosereni nu sunt GATSO, functioneaza tot pe principiul radarului, insa la intensitate foarte mica si activeaza camera doar daca depasesti limita de viteza.

Share this post


Link to post

Intensitatea este mare dar unda e foarte focalizata si e foarte mare unghiul fata de sosea. Astfel, la 30-40kmh deja te trezesti cu "semnal FULL" cand treci prin dreptul lor.

Share this post


Link to post

Exact. Pina la urma.. fiecare camera ia pe sensul ei, sau pe ambele?

Share this post


Link to post

Fiecare cu al ei.

Share this post


Link to post

Radarele de pe Loganele galbene te pot lua si din spate? Ca am impresia ca azi pe Splai (Intre Targ Vitan si Sos. Mihai Bravu) m-a luat unul...detectorul a tipat saracu', m-am uitat in fata nu era nicio masina suspecta, am vazut in oglinda retrovizoare un Logan galben suspect, in schimb, dar pana am incetinit io de la 90kmh... :mda:

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Din spate nu te iau ca le e rusine.

Share this post


Link to post

Nu, pe bune acum, ca ma gandeam ca ei in 99% din cazuri le pozitioneaza cu fata spre cei ce vin inspre ei si daca ar putea sa te ia din spate, ma gandesc ca nu le-ar mai pune asa, sa ne avertizeze detectoarele de la 2 km.

Share this post


Link to post

Daca radarul e pus contra sensului de deplasare, detectorul il "vede" foarte aproape, maxim 200metri. Asta in sate, in linie dreapta. Testat de vreo 4-5 ori.

 

Mentionez ca daca e pe sensul meu il detecteaza de la cel putin 1 km (in linie dreapta).

Share this post


Link to post

200m ar fi suficient chiar daca confuzi satele cu autostrada. In realitate, depinzand de conditii, distanta este mai mica.

Share this post


Link to post

Are idee cineva ce e chestia aia din poza (cam seamana cu camerele de pe DN1)? Scuze de calitate, dar e facuta pe fuga cu telefonu'.

Obiectul in cauza e instalat in intersectia de la Salajan (Camil Ressu cu Nicolae Grigorescu).

La fel, niste cutiute mici ciudate sunt instalate si la noile semafoare montate in fata Palatului Parlamentului.

Motive de ingrijorare sau iar antene GSM sau mai stiu io ce Startrek-uri? :mrgreen:

post-261-1168510266_thumb.jpg

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Pare a fi o camera din aia mobila, care se roteste 360 grade.

Share this post


Link to post

Asta e camera. Cutiutele acelea de la semafoare se gasesc pe Colentina si sunt difuzoare pentru muzica aceea... traversare pentru orbi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...