Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Radare fixe si mobile

Recommended Posts

Da, tipa detectorul la ele, mai toti merg incet pe-acolo, cred ca le stie lumea de-acum.

Uite, Maryusrow a pus si poze: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=185801

 

Despre loganurile roz, galbene sau mov, nu pot decat sa ma pronunt cu indignare: legea spune ca dispozitivele de masurat viteza trebuie sa fie montate pe masini de politie "vopsite vizibil in culorile specifice", nu pe masini particulare sau ce nu au insemnele organului.

Share this post


Link to post

Uite o ilegalitate ce-mi place!

Share this post


Link to post

Am o mare intrebare?

legea spune ca dispozitivele de masurat viteza trebuie sa fie montate pe masini de politie "vopsite vizibil in culorile specifice", nu pe masini particulare sau ce nu au insemnele organului.
...Care este legea respectiva?

Share this post


Link to post

Tot aia in care spune ca organul trebuie sa poarte uniforma si nu sort alb-rosu.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mersi oricum...mie imi trebuia numarul ei, sa-i dau un print si sa o port cu mine... :D

Share this post


Link to post

Pai pune si tu, Tommy, un pasaj din legea respectiva, sa vaza si ochiul nostru, cel de sticla.

Share this post


Link to post

Nu stiu legile pe de rost. Inafara de codul rutier sunt o multime de reglementari interne.. in care sunt precizate cum trebuie sa fie imbracat, sa salute, sa se prezinte, cand are dreptul sa opreasca un vehicul in circulatie.. si altele. Nu vreau sa fiu prozaic "asa a zis la tembelizor", dar chiar s-a spus de multe ori la stiri. Mi-e greu sa caut intre atatea legi.. dar .. http://www.cdep.ro/ ;)

Share this post


Link to post

Nu se numeste Codul Rutier?

Share this post


Link to post

Inafara de codul rutier mai sunt tot felul de norme interne.. nu mai retin exact daca in Cod sau in altele de-ale lor se precizeaza asta, dar s-a spus de multe ori: masinile trebuie sa aiba însemne distinctive si sa stea cu radarul in locuri vizibile, nu prin tufisuri, tocmai pentru a nu fi jecmaneala ci .. intr-adevar prevenire ;)

Share this post


Link to post

Adica politia autostrazii in Germania face jecmaneala? Masinile sunt nemarcate, comune, merg normal in trafic si ti-o trag.

In rest, au si pistol-radar, si radare fixe (pt zone extrem de periculoase). Asta nu e jecmaneala ci este eficienta.

Ideea este ca soferii sa aiba permanent teama in suflet ca pot da peste un radar oricand si sa mearga legal tot timpul. Din cauza asta nu sunt de acord cu Noul Cod Rutier in care se permite utilizarea detectoarelor: toti jmekerii vor merge legal cu 500m inainte si dupa radar si cu 50-100km/h mai mult decat limita admisa si in localitati si in afara, peste tot. Se da frau liber inconstientei.

 

Sper sa se materializeze ideea mea cum ca se va permite utilizarea detectoarelor numai ca folosirea acestora va deveni ineficienta, din anumite motive (camere fixe, mobile, amenzi URIASE, puscarie).

Share this post


Link to post

Corect. Tari diferite, drumuri diferite.. legi diferite.

Share this post


Link to post

Jmecherii merg prin localitati si acuma cu 120 la ora, dau banu de amenda si o ard mai departe cu zambetul pe buze. Nu le trebuie detector de radar. Poate ca daca se va aplica intr-adevar metoda punctelor, se va rezolva ceva.

Share this post


Link to post

Poate se va rezolva dar sigur smecherii au un as in maneca si se rezolva si problema cu punctajul.Nu cred ca o lege va schimba mentalitatea si tupeul unora :( .

Edited by sorinrec

Share this post


Link to post

Ieri am vazut in Nistoresti, de pe Valea Prahovei radar pe un SEAT. Nu era ultimul model, era un pic mai veche masina, tind sa cred ca modelul Ibiza, cu numar de MAI... Noroc ca stiam ca acolo se pune radar si mergeam incet si fusesem si "flash-uiti" de o masina.

Share this post


Link to post

Ieri am intalnit o situatie ciudata: la iesirea din Potigrafu spre Romanesti exista una din celebrele camere si radare fixe. Am trecut eu linistit incetinind un pic acolo si aproape de popasul de la Romanesti ma trage un nene politai pe dreapta.

Insa nu a venit la mine, asteptand sa mai opreasca o masina ce nu mai aparea. Cand in sfarsit s-a lasat pagubas, a venit, mi-a ceut doar carnetul si avea un caiet in mana cu un tabel unde a inceput sa imi noteze numele (deci nu proces verbal) si imi spune ca m-a luat radarul si camera fixa.

A intrebat prin statie viteza la Nubira si a informat ca nu a mai aparut Roverul ce il tot astepta. I s-a raspuns ca Roverul avea nrumarul B... nu mai stiu cat, si ca nu a fost "luata" nici o Nubira. Parerea mea e ca respectivul Rover era de fapt o Lancia ce trecuse pe langa mine exact in dreptul camerei, insa la cum se pricep si astia la marci de masini... Mi-a dat inapoi carnetul si mi-a urat drum bun.

 

Ideea e ca imi pare ca nota doar soferii si atat in caiet pt. a stii cui ii trimite amenda... Comunicarea intre ei era greoaie, recepta slaba si cu intreruperi chiar ma intreb unde o fi fost celalalt care "citea" radarul fix... ? Era un Logan de politie chiar langa stalp, iar la intoarcere am vazut ca nu avea pe nimeni in el, chiar daca cel de la popas era tot la datorie...

Share this post


Link to post

Exista un centrul... Politia DN1. Acolo era cel ce vorbea.

Share this post


Link to post

Sunt mai multe :) de la Bucuresti la Ploiesti sunt 3: Unul la Baneasa, unul la Tancabesti si al treilea la Ploiesti.

Share this post


Link to post

Da... sunt... Prin Targoviste era unul pe un Renault 19 hatchback gri cu numere de DB

Share this post


Link to post
... de la Bucuresti la Ploiesti sunt 3: Unul la Baneasa, unul la Tancabesti si al treilea la Ploiesti.

Stiu ca mai o camera si in Otopeni, dar nu stiu daca e doar de verificare trafic sau/si radar :| + la kilometru 29 (intre Saftica si Tancabesti)

Edited by vio.p

Share this post


Link to post

VioP, citeste mai bine :) Nu e vorba de camere, ci de centrele de control :P

Share this post


Link to post

Cumnate, ai rezolvat cu carnetul? ti-a mai venit instiintarea prin posta pana la urma?

Share this post


Link to post

Si prin Barcanesti tot umbla un Renault 21 fost alb cu numere de MAI, actual gri "vopsit cu pensula", care, precum Godzilla, tot renaste-renaste din cenusa proprie, si face bani (cred ca e la a 3-a revopsire totala).

Share this post


Link to post

Dar acu' intreb si eu daca stiti (parca se mai discutase, insa nu am mai gasit) : Loganurile cele multe albe luate de Militia Romana anul asta au ceva pe bord in dreptul consolei centrale, ceva ce pare sa aiba si display, am auzit mai multe variante si nu sunt lamurit, acelea sunt sau nu radare ??

Share this post


Link to post

Nu e radar chestia aia. E o consola de pe care dau ei drumu la girofar si la sirena si cu ajutorul caruia mai invata si ei matematica. Sunt cifre mari de o schioapa si ii vedeam cu bajbaie pe acolo pe ele :D

Share this post


Link to post

N-au bani sa bage radare pe toate loganurile alea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...