Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Radare fixe si mobile

Recommended Posts

Si ce misto e ca il folosesc pe autostrazi, cocotati pe pasarele si doar te dau prin statie... N-am nimic cu dotarea lor, dar sa ne mai faca frate si noua niste drumuri mai acatarii...

 

Zero km de autostrada=10 mil de euro...nu e mai bine asa?

http://admin.incont.ro/transporturi/bechtel-a-incasat-10-mil-euro-in-2011-pentru-hellip-zero-km-de-autostrada-ce-ascunde-contractul-companiei.html

Share this post


Link to post

 

Ori jammer activ, ori nimic.

 

Chiar te invit sa pui asa ceva pe masina, dupa care o sa venim sa-ti aruncam chiftele peste gard cu prastia :mrgreen: . Mie unul imi convine noul radar, m-am consolat de mult mai intai ca nu am unde si nici cu ce si daca as avea tot nu as face. Pentru 15 min in plus sa-mi risc viata, nu multumesc. Si asa am observat ca cei opriti ii luau pe politisti si pe reporteri la misto. De aici rezulta ca i-au oprit numai pe inconstienti. Pe toti cei care i-au oprit au avut peste 150km/h, deci pana in 140 nu iti face nimic iar lucrul asta e destul de rezonabil, 140km/h e o viteza destul de decenta, daca nu ne ajunge ne mutam in Germania si o dam pe autobahn nu? :lavolan:

Share this post


Link to post

Ieri erau ascunsi mult in lateralul autostrazii, pe drumurile alea comunale de acces. Nu am putut sa vad daca aveau dispozitivele astea. Oricum, GPS-ul e de aur, iti arata unde sunt pasarelele si iesirile/intrarile pe autostrada. Nu e foarte simplu de condus astfel, dar folosind metoda asta si statia, am taiat o ora jumate din timpul pe care mi-l indicase iGO la plecare din Oradea.

 

In schimb, am vazut ca stateau cu radarul pe breteaua de acces pe A1 dinspre Craiova. Ce dracu' de accidente au fost acolo sa justifice asa ceva?

Share this post


Link to post

In schimb, am vazut ca stateau cu radarul pe breteaua de acces pe A1 dinspre Craiova. Ce dracu' de accidente au fost acolo sa justifice asa ceva?

 

 

Limitarea la 60 km/h pentru cateva sute de metrii pana la intrarea pe A1 pentru a mai ciupi ceva este o justificare destul de mare pentru ei.

La fel cum este si masina cu radar, nemarcata (logan alb), parcata pe trotuar si care este setata sa inregistreze din spate vehiculele care depasesc viteza legala. In mintea lor probabil aceasta este preventie. Pentru mine este japca...

Share this post


Link to post

De ce este japca? Daca viteza legala e de 60km/h de ce o dai cu 80km/h si dupa ce o iei in freza o bagam pe aia cu jepcarii??? In RO suntem toti mari jmecheri si vorbim de depasirea vitezei legale cu 30-50-80km fara nici un stres si de sisteme de blocare e aparatelor radar dar cand iesim din tara suntem cei mai cuminti schimbam placa si o bagam pe aia cu ciocu' mic si mersul pe burta ca in afara daca faci prostii si nu ai banii sa platesti amenda iti retine si masina, cand s-o baga treaba asta si la noi nu stiu dar eu abia o astept, sa vedem dupa caia care mai e jmecher...

 

PS. In ungaria de la noi de la vama si pana in autostrada la ei e plin drumul cu restrictii de 20-30-40km/h dar acolo nu mai e japca cand te paste o amenta de cateva sute bune de euro si mai ales ca politistul e politist nu ca la noi...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Vad in clip cum e prezentat jammer-ul. Eu unul nu-i vad eficienta. Daca politistii nu iti vad viteza pe device, te trag automat pe dreapta si iti iau masina la puricat. Si...n-ai facut nimic.

 

Oricum, de cand s-a scumpit benzina, s-au golit soselele de toate tigaile care mergeau cu 60 in afara localitatii, majoritatea celor care merg acum pe sosele o cam tin constant in 100 la ora. Si eu o tin constant in 110 in afara localitatii si 62 in localitate. 6.5% consum extraurban, 75-80 km/h viteza medie. Eu zic ca e decent.

 

Cumpara cineva un Bel RX 65 aproape nou? :P

Share this post


Link to post

 

PS. In ungaria de la noi de la vama si pana in autostrada la ei e plin drumul cu restrictii de 20-30-40km/h dar acolo nu mai e japca cand te paste o amenta de cateva sute bune de euro si mai ales ca politistul e politist nu ca la noi...

Acolo e la fel de mare japca, sezi tu linistit. Politaii aia unguri de abia asteapta sa incaseze o spaga iar dupa ce o fac te mai si anunta prieteneste ca "vezi ca mai e o masina mai incolo". Vezi discutii mai rar pentru ca sunt mai putini romani care trec pe acolo decat aia care trec pe A1.

 

Definitia japcii: "poate pica ceva"/ "poate primesc o medalie/promovare pentru numarul de amenzi"/ "stau aici in locul asta parasit ore in sir si cand trece o masina o ard". Nu toti politistii sunt asa, insa recunosti de la o posta jepcarii dupa locurile in care stau, foliile montate pe geamuri si stopuri, modificarile aduse aparatelor radar, montarea unei statii pentru a da "sfaturi de bine" etc.

Share this post


Link to post

Pana la urma, nu stiu daca e vorba numai de japca, ci de faptul ca au venit zile grele pt politisti. Trebuie sa dea afara o gramada dintre ei si in afara de asa-zisele examene de diferentiere (pe care cei de la birouri au sanse mai mari sa le treaca decat cei de pe teren), trebuie sa-si justifice activitatea. Vad ca exista multi pe aici care se dau corecti (poate chiar sunt), dar eu ma uit la actiunile mele si platesc pt ele daca incalc legea, nu ma mai uit la altii pt ca e pierdere de energie (din punctul meu de vedere).

Am facut mai multi km in ultima luna si mi-am propus sa nu mai folosesc detectorul de radar si sa merg regulamentar. Pai ma enervez mai tare cand vad ca sunt portiuni de drum in care nu exista restrictii si apoi vine brusc restrictie de 70km/h pe o distanta de max 5/0m, dupa care indicator de terminarea tuturor restrictiilor (pe E70 intre Caransebes si Timisoara). In urma cu 3 luni am luat amenda pe o asemenea zona, cu tot cu detector de radar pt 82km/h (venisem cu 100km/h si n-am franat, am luat doar piciorul de pe acceleratie), nefiind nici o masina, nici o vietate in zona, doar radarul. Oricine incearca sa spuna ca nu stau cu japca *in afara localitatilor, in anumite locuri" cred ca greseste , dar astea sunt vremurile si trebuie sa ne adaptam.

Sunt nevoit sa incalc legea in fiecare zi (atat eu cat si vecinii), pt ca la iesirea de pe strada mea au pus un STOP si un "Obligatoriu la dreapta", ceea ce inseamna ca trebuie sa merg 1 km ca sa pot sa intorc si sa merg catre oras. Am facut cereri peste cereri sa ia semnul ala de "obligatoriu la dreapta" (care nu se justifica deoarece nu a fost nici un accident in 20 de ani ), dar pana le vor baga in seama pot sa o iau in freza oricand, deoarece radarul nou sta mai tot timpul in zona. Mie cine imi plateste cei 2km pe care ii fac in plus( 1km dus+1 km intors in acelasi punct), cand am de mers 2 km pana la servici?

Share this post


Link to post

Sa stea ascunsi cu radarul unde vor ei, dar sa te masoare din mers ... ii foame mare. Tiganeala pe fata.

Share this post


Link to post

Sa stea ascunsi cu radarul unde vor ei, dar sa te masoare din mers ... ii foame mare. Tiganeala pe fata.

 

Bulgarii foloseau asa ceva in 1998 cand am trecut pe la ei, dar era clar ca era "de foame", pt ca nu puteau sa arate dovada, fiind aparate fara camera. Soferii turci de pe autocar (erau 3) stiau ca aia stau in zona si respectasera viteza, dar pana nu au dat 100 de marci (cerute de la calatori), nu ne-au lasat sa plecam. Sper ca nu va fi asa, dupa cum spunea un coleg mai sus, daca ai sub140km/h te lasa in pace. Dar daca se apuca la restrictii de 70km/h in afara localitatii si tu ai 72km/h si sa te arda, nu mi se pare ok...Cred ca o sa tina pana o sa dea de o "piatra tare" :-W , cum a fost si cu camerele.

Share this post


Link to post

Acolo e la fel de mare japca, sezi tu linistit. Politaii aia unguri de abia asteapta sa incaseze o spaga iar dupa ce o fac te mai si anunta prieteneste ca "vezi ca mai e o masina mai incolo". Vezi discutii mai rar pentru ca sunt mai putini romani care trec pe acolo decat aia care trec pe A1.

 

Definitia japcii: "poate pica ceva"/ "poate primesc o medalie/promovare pentru numarul de amenzi"/ "stau aici in locul asta parasit ore in sir si cand trece o masina o ard". Nu toti politistii sunt asa, insa recunosti de la o posta jepcarii dupa locurile in care stau, foliile montate pe geamuri si stopuri, modificarile aduse aparatelor radar, montarea unei statii pentru a da "sfaturi de bine" etc.

 

Pai e japca mare peste tot, eu am vrut sa evidentiez faptul ca se poate si mai rau decat limitare la 60. Cat despre militiano-politistii de la noi sunt sub orice critica cat au morcovu' la cur ii vezi la treaba cat nu zac ca porcii in sectii si nu vezi unu pe strada. Dar m-am obisnuit, ca asa e romanul, face treaba doar cand e amenintat cat nu...

Sincer nu ma deranjeaza nici daca vad in fiecare intersectie cate 3-4 politisti dar sa fie corecti si sa aplice legea echivalent pentru toata lumea iar lucrul asta la noi e imposibil. Majoritatea sunt bagati pe pile si cu greu articuleaza cuvintele corect. Iar dupa examinarea lu' peste o sa-i dea afara pe putinii care isi fac treaba si sunt intrati corect in sistem si o sa ramanem doar cu pilosii,retarzii si alte rubedenii de baroni locali. Si sa vezi atunci fratele meu scandal cu ciocoflenderii in uniforme pe strazi.

Share this post


Link to post

De ce este japca?

 

 

Tu cum numesti faptul ca stau "pititi" pe trotuar, cu o masina nemarcata si cu radarul setat sa prinda din spate?

Daca era preventie (cum ar trebui sa fie de fapt...) stateau la vedere cu o masina cu marcaje pe ea.

Share this post


Link to post

Fi mai istet decat ei, baga o statie pe masina si scapi de probleme. E o placere sa le fac cu mana din mers ascunsi si in mama santurilor :D .

Share this post


Link to post

Nu incalc limitele de viteza decat daca stiu ca pe sectorul respectiv de drum nu sunt radare si drumul imi permite sa merg cu viteza mai mare decat cea recomandata.

Pentru mine statia este o investitie inutila. Cei mai multi km pe care ii fac in exteriorul localitatii sunt pe A1 si 140 km/h mi se pare o viteza rezonabila.

 

Eu am vrut sa subliniez faptul ca la noi Politia nu practica preventia.

Cred ca ar fi mai putine accidente daca ar fi cate un agent in fiecare intersectie sau masinile de patrula ar fi prezente pe strazi nu "pitite in santuri" sau prin alte locuri ascunse pentru a mai "agata" cate ceva.

Edited by Alex.T

Share this post


Link to post

http://www.jurnalul.ro/stiri/observator/inconstienta-crasa-a-gonit-cu-214-kilometri-la-ora-pe-a2-cu-copiii-in-masina-video-587818.html

 

E un filmulet acolo ce arata interfata radarelor de tip nou, destul de interesant. Pentru ce-o fi indicatorul ala de semnal, ca la telefoanele mobile ? :-?

Share this post


Link to post

Semnal GPS. :)

Share this post


Link to post

Daca era preventie (cum ar trebui sa fie de fapt...) stateau la vedere cu o masina cu marcaje pe ea.

Serios vorbind, ce fac tot preventie e: teoretic ca soferi ar trebui sa fim constienti ca oriunde poate fi o masina de politie (chiar si neinscriptionata) si sa fim mai responsabili cu privire la regulile de circulatie (nu ma refer doar la viteza).

Daca s-ar folosi doar masini inscriptionate si la vedere atunci efectul preventiv e aproape nul, cu efecte doar in raza vizuala a masinii de politie. Dupa, dezmat, nu te mai vede nimeni.

La mine pe strada pun nemtii masina cu radar aproape zilnic: BMW negru sau argintiu, fara nicio inscriptie, cu 2 tinerei inauntru imbracati in civil. Si e restrictie de 30km/h, cu cei 3km calculul de eroare, la 34km/h te-ai ars. E plin de stradute cu restrictie de 30 dar stii ca oricand poti fi prins si atunci se merge linistit.

 

Pe de alta parte e drept ca pe autostrada in zonele cu restrictii echipajele mobile te urmaresc ~1km pt a vedea daca depasirea vitezei a fost doar o scapare de moment, caz in care nu se intampla nimic.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Bravo ... da-le idei headbang2.gif

Share this post


Link to post
Există un proiect de repunere în funcţiune a sistemelor fixe de măsurare a vitezei. Noi ni le doream de la 1 ianuarie, dar va dura mai mult. Sunt probleme de ordin financiar. Totul se rezumă la bani, se caută finanţarea. Dar sperăm ca de la anul să avem radare fixe pe drumuri. Înainte să fie închise, aveam 168. Dacă am putea să le şi sporim, cu atât mai bine

sursa

Share this post


Link to post

Din partea mea sa instaleze radare care sa ma monitorizeze de la intrarea pana la iesirea din sat, atata timp cat imi ofera macar varianta ocolirii lui, dupa sistemul sovietic, unde drumurile nu trec prin localitati, ci le ocolesc. N-am pretentia neaparat de autostrazi pe care sa merg cu 130, cat de astfel de drumuri pe care sa pot circula constant cu 100-110.

Cam cate accidente mortale ar fi fost evitate daca nu ar fi trecut drumurile prin centrul fiecarui sat? Gen betivi omorati, copii, biciclisti, etc.

Share this post


Link to post

Fara legatura cu postul de mai sus: la Cracauani (de la Piatra spre Targu Neamt) rurala are radar. Aviz amatorilor .

Share this post


Link to post

Radar mobil linga Palatul Parlamentului, stationat (si cu activitate !) chiar pe trotuarul de linga Parcul Izvor.

Share this post


Link to post

După şase ani de la inaugurare, camerele de supraveghere de pe DN1 nu mai funcţionează aşa cum trebuie, spre bucuria şoferilor

 

Si apropo de radare noi, am vazut ieri MCV-ul cu radar pus la intrarea din DN1 spre Otopeni (pe bretea, care era blocata cu bariera) tintind spre cei care ieseau din Otopeni spre Ploiesti.

Share this post


Link to post

Astazi am primit un frumos cadou "ilustrat" in trafic din partea Politiei Rutiere. Scriu cu majuscule deoarece astazi, macar odata in an, "se meritaaaa" . :X

In drum spre C-ta , intr-o zona marcata cu "depasirea interzisa si intarita cu marcaj continuu, am fost depasit de un BMW prea grabit si preocupat sa-si semnalizeze graba cu flash-uri. Aproape de sfarsitul zonei respective si in semn de "apreciere si consideratie" participantul la trafic ce se apropia din sens opus si pe aceiasi banda cu "etern grabita marca", i-a semnalizat cu girofarurile instalate pe ... MCV. :veneratie:

 

Ce a urmat sper ca se inscrie foarte bine in sloganul Mosului: Hooo Hooo Hooo ... !!!! dacucapul.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...