Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Radare fixe si mobile

Recommended Posts

Revin cu o adresa de site de unde mi-am incarcat azi gps-ul cu camerele din EU inclusiv Romania...am deschis un thread MIO C520 unde am postat procedura. Extrem de simpla dar cred ca se va dovedi si extrem de eficienta...urmatorul drum la Buc. va fi neaparat pe DN1 sa probez informatiile introduse. Normal ar fi ca la 500m de speedcam-ul cu bucla inductiva sa primesc o avertizare vocala iar la 5-7 metri sa calc pe senzorii electromagnetici cu care se masoara viteza.

http://www.pdiromania.ro/index.php?option=...ge&Itemid=1

Share this post


Link to post

Vezi ca o sa-ti sune inclusiv la camerele "de supraveghere". :P

Share this post


Link to post

Nicio problema, ce e in plus nu strica, in minus e mai nasol...cea mai proasta varianta e sa te crezi impenetrabil pe sosele cu atatea facilitati. Tot asa a fost cand mi-am ales detectorul, nu am tinut sa fie cel mai bun pt. a nu ramane cu impresia ca sunt de neatins. Avea cineva o maxima frumoasa pe aici de genul, "nu zbura mai repede decat o poate face ingerul tau"

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

That was me :D Si uneori tot o fac. Acum, tot off topic, dar, desi am si statie si detector pe masina, viteza maxima in localitate este de 80-85 km/h, chiar mai mica daca este noapte. Prefer sa ajung acasa cu o ora mai tarziu, dar sa ajung.

Share this post


Link to post
Prefer sa ajung acasa cu o ora mai tarziu, dar sa ajung.

:o fftopic: Cu asta ar trebui sa inceapa topicul de respectare/incalcare a vitezei ! Daca 50% dintre soferi ar gindi la fel, cred ca statisticile Politiei ar incepe sa se indrepte mai mult asupra pietonilor

Share this post


Link to post

Asta chiar nu pot, numai azi m-am trezit de 4 ori ca am peste 120, si o data in glisada, trage benzina asta de la omv ceva de speriat, nu stiu ce naiba baga in ea.

Share this post


Link to post

Nu e de la benzina Tommy, a venit iarna si acum avem bocanci in picioare... :P

Share this post


Link to post
Normal ar fi ca la 500m de speedcam-ul cu bucla inductiva sa primesc o avertizare vocala iar la 5-7 metri sa calc pe senzorii electromagnetici cu care se masoara viteza.

Folosesc de asta vara informatiile de pe situl tehnoplus si pot sa spun ca sunt OK, te avertizeaza si de posibilele locatii ale radarelor mobile (de pe masini). Numai sa actualizezi datele la fiecare drum, eu am avut surprize pe Craiova-Tr.Severin, camerele rasarisera prin septembrie si eu aveam datele din august... Acum stau si astept, poate vine ceva :D

Share this post


Link to post

:o fftopic:

:o fftopic: Cu asta ar trebui sa inceapa topicul de respectare/incalcare a vitezei ! Daca 50% dintre soferi ar gindi la fel, cred ca statisticile Politiei ar incepe sa se indrepte mai mult asupra pietonilor

Nu neaparat. In afara localitatilor, atunci cand drumul, starea vremii si traficul permite, o calc zdravan. Niciodata insa in localitate sau noaptea, sau pe ploaie etc.

 

Asta chiar nu pot, numai azi m-am trezit de 4 ori ca am peste 120, si o data in glisada, trage benzina asta de la omv ceva de speriat, nu stiu ce naiba baga in ea.

In oras? Mi se mai intampla si mie in Bucuresti, prin pasaje, dar reduc imediat ce am iesit. E destul de riscant

 

Nu e de la benzina Tommy, a venit iarna si acum avem bocanci in picioare... :P

Eu prefer adidas-i in continuare :P

Share this post


Link to post

Pare ca am comiso si eu,72km in Cotoarca,undeva in luna Iulie.O sa vad toate datele cand ajung diseara acasa.

Share this post


Link to post

In drum spre Bucuresti...am adaugat inca un trofeu pe lista celor cateva zeci acumulate in decursul anilor.

Ce pot face? am doar 5 zile la dispozitie, rog sfaturi urgente. Dau datele mamei , care nu a condus de vreo 20 de ani? are carnet de tip vechi, ( carticica roz, cartonata) :) ) mai figureaza drept avand permis de conducere? de ce detectorul a tacut malc? Slava cerului ca nu aveam decat 80/h...

post-3072-1226663480_thumb.jpg

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Pai in Nicolae Balcescu sunt instalate 2 camere fixe, probabil ai servit una dintre ele si detectorul a ramas pe silent.

Share this post


Link to post

Dar de ce-ti faci atatea probleme? Nu e cine stie ce amenda si nici punctele, nu-i de suspendare...

Share this post


Link to post

Pai vreau sa raman ...curat...nu am nici un punct pana acum. In rep. Moldova? din pacate, nu am, era o solutie eleganta.

Share this post


Link to post

Tocmai am primit si eu doua instiintari de la Pol din Focsani, una din Dumbraveni cu 71,9 km/h si alta din Pufesti cu 74,9 km/h. Ce sa fac? Intrbarea ar fi, mergeam de la Iasi spre Bucuresti, pozele sunt facute din fata sau spatele masinii. Adica mai exact, apar eu in poza sau nu se vede cine conduce masina?

Share this post


Link to post

Asta nu poti stii decit daca vezi pozele :) . Ca sa iti faci cit de cit o idee, ia aminte la orientarea camerelor cind mai treci pe acolo

Share this post


Link to post
Pai vreau sa raman ...curat...nu am nici un punct pana acum. In rep. Moldova? din pacate, nu am, era o solutie eleganta.

Ia un ziar national, cauta la decese cateva persoane cu varsta intre 25 si 45 de ani (e probabilitatea mai mare sa aiba permis) si suna un prieten politist sa-ti dea datele lor. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Noaptea? Ideea era daca la una pot sa o trec pe sotia mea.

Edited by mdascalu

Share this post


Link to post

Dar daca trec date fictive ale unui cetatean...elvetian, sa spunem, care nici nu exista? ce se intampla? doar nu-l verifica pe ala si nu au cum sa dovedeasca ca nu e adevarat ce spun.

 

Ar merge?

 

Ca daca as pune un anunt de asta la bursa...." caut persoana decedata care sa-mi spuna datele personale complete si care sa aiba musai permis de conducere. Ofer recompensa" ...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Bun, dar daca nu le comunici nimic ce se intampla? Ei nu au dovada ca plicul a ajuns la tine, ca l-au trimis prin posta normala.

Share this post


Link to post
Dar daca trec date fictive ale unui cetatean...elvetian, sa spunem, care nici nu exista? ce se intampla? ...

Nu te mai complica da-ti identitatea si culegi cateva puncte si o amarata de amenda...si eu eram imaculat luna trecuta dupa 16 ani de sofat, acum astept 2 puncte penalizare si 50 lei amenda. In schimb am gps-ul pus la punct cu toate camerele fixe si il voi updata la zi iar daca voi avea ocazia imi voi oferi serviciile pt. a contribui la identificarea unei noi camere. Studiaza siteul asta, cumpara daca nu ai inca un gps si atunci vei merge mai linistit.

http://www.pdiromania.ro/

Conform siteului te-a luat una dintre astea 2 camere cu unda electromagnetica (ar fi trebuit sa osimti cu detectorul):

(598) 26.9168800,46.4664000 50 Nicolae Bălcescu (Bacău) - 24/06/08

(635) 26.9189900,46.4765100 50 Nicolae Bălcescu (Bacău) - 24/06/08

Camera GATSO 598 sau 635, coordonate geografice, updata in 24 iun 2008...necunoasterea costa!

Pe mine m-a agata o camera performanta cu bucla inductiva ce poate fi descoperita doar cu gps-ul...updatat! Ceea ce nu a fost cazul meu, eu eram cu gps-ul golut asa cum l-a facut mama lui...acum i-am luat hainute!

 

P.S. Cum naiba sa spui ca pe data de 15.10.2008 domnul "x" mi-a condus masina iar domnul "x" e decedat saracul din 1.06.2007...pe langa amenda si puncte pt. prima prostie o iei pe cocoasa mult mai rau pt. a doua mare prostie.

P.S. Am facut o proba cu gps-ul meu...ambele camere din Nicolae Balcescu sunt marcate, pregatite sa ma avertizeze.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
Bun, dar daca nu le comunici nimic ce se intampla? Ei nu au dovada ca plicul a ajuns la tine, ca l-au trimis prin posta normala.

 

Nu mere...a venit postasu` la usa si l-a inmanat in schimbul semnaturii...daca aveam habar despre ce e vorba...normal ca nu semnam nimic.

 

Deci ar merge magaria cu cetateanul fictiv? Nu decedat, pur si simplu unu` care nu exista decat in imaginatia mea !! nu-mi place sa am dintr-o data niste puncte de-am boulea. Apropo, cate puncte as primi cadou?

 

Starsteel, ai mare dreptate. GPS-ul rulzz !!

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Englishman nu vrei sa citesti nimic din urma si te gandesti in continuare la prostii...nu se merita. Sanctiunea in acest caz ar fi intre 9 - 20 puncte amenda adica, 9x54=486 - 20x54=1080

 

"3 puncte de penalizare si contraventie intre 100 si 300 RON pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

...

depasirea cu 21-30 km/h a vitezei admise"

 

In 48 de ore platesti jumatate...probabil vei avea 3 puncte penalizare si 4-5 puncte amenda==> 4 x 54 =216/2 ==> 108 lei.

 

 

P.S. Si eu initial am vrut sa ofer o soferita insa m-am gandit ca ce le spun daca iese vreun prim plan cu "soferita" avand... barba! :P

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...