Jump to content
Sign in to follow this  
dan22y

Schimbare Maciuca Schimbator Viteze

Recommended Posts

Plecat in vacanta in strainatate am cumparat de la un magazin de tunning o maciuca de schimbator viteze, nu-i o firma vestita MONZA, cromat, cu negru. Intrebarea este daca aveti idee cum se da jos maciuca veche de pe schimbator?

Este cu filet ca si la alte masini? Am incercat sa-l scot rotindu-l spre dreapta dar nu am fortat tare. mersi

Share this post


Link to post

Iei un flex frumusel si il tai . Asa am procedat eu la ticozauru meu .

Maciuca aia este turnata direct pe metal si se scoate f greu dac nu chiar deloc :banana:

Share this post


Link to post

Observ ca din ce mi-ati indicat d-voastra nu am nici o sansa decat sa-l tai jos indiferent de modalitate. Am crezut ca este ceva simplu. Cel nou are un inel cu filet interior care vine pus pe tija, iar maciuca are la capat jos pe filet 3 gauri mici la dispuse la 120 grade una de alta radial, in care vin niste suruburi cu cap de imbus care se vor insuruba pana ce trec in adancime cu capul surubului de filetu ce este pe maciuca si se vor prinde pe tija ca niste gheare, ultima faza fiind insurubarea inelului pe filetul maciucii. Asta daca am observat eu bine.

Inca odata multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor.

Share this post


Link to post

Ma intreb daca la ticozaur mere prin aceeasi metoda :-W ca m-ar tenta si pe mine o maciulie.

Share this post


Link to post

Poate cineva care are sa puna o poza laterala a schimbatorului? As vrea si eu sa vad exact cum vine piedica aia de marsarier.

Share this post


Link to post

uite poze ca idee

se taie cam 3cm din tija schimbatorului ca altfel e prea inalt si sta urat :>

post-285-1121514869_thumb.jpg

post-285-1121514882_thumb.jpg

Share this post


Link to post

hehe, si la tine crapase cauciucul ala si nu mai statea pe maciuca originala.

 

oare e vre-un tico la care sa stea cauciucul pe maciuca ?

Share this post


Link to post

Ala si cand era intreg nu statea ...da pai crapat :) =))

Croitoru meu e plecat, am piele ptr burduful schimbatorului tot rosie si o sa fac :D

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

La mine pe cand aveam Matiz, vara cand era foarte cald maciulia de la schimbator nu mai era fixa, se misca in stanga si-n dreapta. De cateva ori am ratat schimbarea treptelor pt. ca mi-a alunecat mana.

Share this post


Link to post

2 ore m-am chinuit sa scot maciuca de la schimbator si nici o sansa, am sa incerc in apa fiarta si daca nu da rezultate, bag flex-ul :rambo:

Share this post


Link to post

@sotto - dar cum reusesti sa scoti maciulia de la tico ca s-o bagi in apa fiarta? prin aceeasi metoda ca la matiz?

Share this post


Link to post

:thumbl: am folosit panza de bomfaier, cea veche la gunoi, daca se strica asta iau din obor alta cu 5 ron :mrgreen:

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...