Jump to content

Recommended Posts

99,9% sigur imi voi lua bucsi de poliamida si alea se pun mult mai usor. De scos le scot... asta sa fie problema > :)

Share this post


Link to post

Am reusit sa-mi desfac surubu` de la fulia arbore cotit si mi-am schimbat distributia. Surubul l-am desfacut blocand discul de frana cu o surubelnita bagata in fanta de la disc, proptindu-se in suportul etrierului(am discuri ventilate) + schimbator in a 5-a. Nu a fost greu, totusi, mi-a luat cu totul vreo 5 ore. Cheia pentru pompa de apa mi-am confectionat-o singur. Pun si o poza cu schema cheii pentru cine vrea sa o faca.

post-8565-1235837323_thumb.jpg

Share this post


Link to post

adi78,cum iti merge masina acum dupa schimbarea distributiei,te plangeai de faptul ca nu tragea cum ai fi vrut.Bujii, fise,filtrul de benzina,filtrul de aer,ai schimbat?

Share this post


Link to post

...

 

In primul rand s-a schimbat sunetul din zona distributiei, de tras trage parca putin mai bine, raspunde mai bine la accelerari, filtru de aer l-am schimbat, fisele au cam 5k km la fel si bujiile, filtru de benzina nu a fost schimbat niciodata (il schimb zilele astea). Cu cureaua de distributie slabita aveam un decalaj de jumatate de dinte la o axa fata de semn. Apropo de bujii, stiu ca normal trebuiesc BKR6E-11, eu am gasit la momentul respectiv BKR5E-11 pe care le-am si achizitionat. Influenteaza cu ceva faptul ca am cumparat bujii mai calde decat cele recomandate?

Edited by tolin
Citare inutila a mesajului anterior !

Share this post


Link to post

Salut

 

Stie cineva unde este pus motorasul ce arunca apa pe parbriz la Nubira 1?

 

Thanks

Share this post


Link to post

Salutare!

Motorasul este montat pe bidonul de lichid sub farul stranga (partea cu volanul). Te bagi sub masina si trebuie sa-l vezi! Vine un furtun negru in el.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca fac dublu reply dar:

Cum verific daca bieletele antirului sunt sau nu duse?

Multumesc!

Share this post


Link to post

In stanga , jos, oarecum in fata rotii, intre roata si proiector (daca ai), se umbla la el pe sub masina - la motorul stropitorii ma refeream, am raspuns in acelasi timp cu Dumitru Cristian, probabil ca raspunsul lui e mai exact, eu stiu doar aproximativ, unde mi-au umblat mie niste amici sa-mi desfunde sitele si sa puna furtunul sarit.

Edited by barboso

Share this post


Link to post

Salut! Am cumparat o Nubira 1 din 99 si omul mi-a dat o cheie care merge la contact, una care merge la usi dar nu la contact si o telecomanda de la alarma. Mi-a zis ca atat are! Cum trebuie sa fie cheile la Nubira? A fost vreuna cu telecomanda pe ea? Sa fi fost cumva contactul schimbat?

A si inca ceva... cd-player-ul face figuri. Cand bag cd-ul il trage dar il da imediat afara. Se mai poate repara? Mentionez ca e combina: cd player, cass, radio. Mersi de rabdare la citit!

Share this post


Link to post

Daca cheia de la usi se potriveste si la portbagaj, inseamna ca a avut contactul schimbat. Telecomanda pe cheie nu cred ca au fost in 99 la nubira.

Edited by adi78

Share this post


Link to post

Inseamna ca a fost schimbat contactul. Ca si cheile sunt diferite :) Mersi de raspuns.

Share this post


Link to post

a fost schimbat contactul si/sau incuietorile

 

cd-ul trebuie dat jos, desfacut si vazut ce e pe acolo ;)

Share this post


Link to post

Trebuie data combina jos... dar ma gandeam ca a mai patit cineva asa :) Ca incearca pt o secunda sa citeasca, se opreste si il da afara :)

Mai nasol e ca daca trebuie sa renunt la ea imi trebuie o masca ceva sub un cd-player normal ca e 2DIN jucaria.

 

Ah inca o intrebare... Nubira are martor lichid spalat parbriz? Ca la Cielo asa aveam :) La asta era gol vasul... am dat de sprit si pauza! Am completat si totul a fost ok.

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

Si la mine tot asa face CD-ul, nu l-am dat jos, folosesc modulator FM acuma; daca-i dai de cap anunta si aici, te rog, si spune ce avea si cum ai rezolvat !

 

De senzor lichid nu stiu sa aiba.

 

 

Tot Nubira I din '99 am si eu.

 

Inteleg c-ai luat-o acum; de curiozitate, cat ai dat pe ea ?

Share this post


Link to post

A fost contactul schimbat daca ai alta cheie, toate vin cu telecomanda separat.

CD playerul nu-l desface!!!!!! CD playerul original Daewoo nu citeste CD-uri RW, sau CD_uri scrise cu mai mult de 10x parca, deci verifica mai intai cu un CD de muzica cumparat, si mie imi facea asa!

Senzor de lichid de geamuri nu are si nici nu vad de ce ai avea nevoie...

Are magazie de CD-uri? Fa si tu un topic cu poze & shit la Masina Mea sa vedem si noi cu ce te lauzi!

Share this post


Link to post

Eu am facut cd-uri la 4x cu un dvdrw LG ca asta am banuit si eu ca face figuri la viteze mari! o sa incerc si cu altele...sa vad la cine mai gasesc eu cd track originale in 2009 :) )

Senzor lichid aveam la Cielo doar cu servo :) si totusi asta e CDX... ma gandeam ca ar fi trebuit sa aiba :)

Undeva la 3000 e in lei a costat, nu am magazie de cd-uri doar ca e combina 2din.

O sa urmeze si poze dar trebuie sa fac curat in ea sa schimb diverse consumabile etc etc :)

Share this post


Link to post

Am eu CD-uri originale, nu merg...

 

La mine a inceput progresiv, cred ca-n toamna / iarna lui '06, cand a inceput sa se raceasca afara a inceput sa nu mai ia (de fapt sa scuipe) CD-urile, dupa ce se incalzea masina bine le primea, din primavara pana in toamna urmatoare a mers normal, din toamna lui 2007 s-a terminat de tot.

 

Poate ca ar trebui incercat cu un CD de curatare, din ala special, dar eu n-am gasit, de cate ori am vrut sa-mi iau nu aveau decat DVD-uri.

Share this post


Link to post

Demontati combina si curatati capetele de citire si motorasele. Gasiti informatii in topicul dedicat despre muzica, combina de pe N1 este similara cu cea de pe leganza si Nubira 2.

Share this post


Link to post

@Mircea : bun sfat eu unul n-am stiut ca exista topic :)

@barboso: am incercat eu cu cd de curatare si tot asa face deci nu mai incerca!

 

Intre timp mi-am procurat masca pentru cd player 1DIN inclusiv un frumos suport de 2 pahare pentru spatiul liber :) Ori fac combina(ceea ce prefer ca imi place rau de tot) ori renunt la ea temporar. Acum ma bag sa caut cum se curata jucaria.

Share this post


Link to post

Daca il schimbi, vreau eu masca aia de plastic care vine de jur imprejur si eventual CD playerul. Tot nu mi-ai spus, ai magazie de CD-uri in portbagaj?

Vorbim pe privat astea "personale".

Share this post


Link to post

Nu am magazie, e doar combina . Acum am treburi pe la compartimentul motor nu am timp de ea :)

Share this post


Link to post

Astazi mi s-a pus pata pe combina...in concluzie jos din bord ca trebuia sa schimb si beculetele la climatizare. Am desfacut-o la fata locului(capacul de sus), am curatat cu un betisor de urechi lentila de citire, am uns cu vaselina siliconica toate partile in miscare si rotitele de pe acolo, am bagat un cd si culmea functioneaza! Deci se poate rezolva relativ usor... E necesar inca un prieten ca sa iti tina combina pe pozitie sa poti sa faci probe! Pentru ca el statea cu mufa in spate sa pot eu jongla cu cd-ul.

In concluzie masca 1DIN si suportul de pahare trec in magazia de piese de schimb :)

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

Nu trebuia sa dai cu nici o vaselina! Sa-ti explic:praful (vine vara )in combinatie cu vaselina ta v-a face ravagii!

Mai bine dai din nou jos si stergi ca lumea si cureti fara nici o vaselina!

Share this post


Link to post

Prima oara nu am vrut sa dau dar cand am vazut cum scartaie toate alea pe acolo si rotitele din lateral faceau urat am zis ca asta e cea mai buna solutie.Plus ca erau urme de vaselina dar uscata. Daca o fi vreo problema il mai desfac :) Oricum ma gandesc sa tai dintr-un material gen filtrul de la hota sa fac un filtru la ventilatorul ala "destept".

Share this post


Link to post

Cine stie ce cod are electrovalva care comanda EGR la nubira 1. Am observat ca la mine nu lucreaza, nu-mi deschide calea de vacum, drept urmare si motorul este putin mai detonant.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...