Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Tico-jante aliaj

Recommended Posts

Iata ca am finalizat cat de cat si rotile. Va plac? Mai e de vopsit cate ceva pe ici pe colo si alte mici lucruri.

post-109-1138916072_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce marca sunt si ce dimensiuni? :) Detalii... pls

 

Arata super misto :D

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

BORBET 13" Cauciucuri 175 eukohama

Share this post


Link to post

Arata civilizat si dau foarte bine pe masina. Mai ales ca e argintie (masina). Sa le stapanesti sanatos. Flansele jantele, gumele toate astea cam cat te-au costat?

 

PS: In cazul unei pene poti pune o janta originala (tabla)???. Sau cum se procedeaza ca imi pun intrebarea asta de mult. Sau nu-mi spune ca ai cumparat 5 bucati!!!

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

In cazul unei pene am 4 piulite model vechi si roata normala. Nu am flanse la ele tocmai asta am urmarit sa nu pun flanse. Vreo 400 de parai fara sa pun la socoteala piulitele care au trebuit facute custom.

Share this post


Link to post

Le-am vazut si eu live, arata foarte bine. Felicitari si sa le conduci sanatos !

Share this post


Link to post

Ma bucur sa aud ca va plac si voua. Pe langa rolul estetic masina a devenit mult mai stabila in curbe, iar gropile daca nu au dimensiuni foarte mari nu se mai simt rau. Anvelopele late, garda mai mica si amortizoarele cu gaz isi spun cuvantul, totusi cred ca nu mai are acelasi demaraj care era odata. Momentan se fac teste...au fost momente si in trecut cand mai facea figuri de la diversi factori. Astept sa se incalzeasca ca sa revin la admisia si modificarile de vara.

Share this post


Link to post

-sunt frumoase jantele si arata foarte bine pe masina. sper ca nu sunt diferente mari intre circumferinta cauciucului original si a celui actual, pentru ca vor aparea diferente pe vitezometru. cauciucurile sunt 175/ ?? /r13?

-mi-am luat si eu unele pe 15" cu distanta prezoane 114,3 (fix pe tico :) >- ) si sunt cam grele, dar sper sa nu fie probleme mari...am postat si la masina mea, dar pun si aici niste poze...proba s-a facut pe masina lui topser, a mea fiind "unavailable". pentru ele voi cauta gume 195/45/r15 second, pentru ca noi am gasit deja si sunt cam scumpe...asa, le montez pe cele second pana la vara si mai vedem...

-dsign, stai linistit ca stiu sa scriu corect, postul ala era scris un pic la caterinca...fii pe faza ca daca ti-am prins vreo greseala de dactilografiere pe undeva, te taxez dublu [-X (just kiddin'!)

post-1649-1140638828_thumb.jpg

post-1649-1140638847_thumb.jpg

post-1649-1140638872_thumb.jpg

post-1649-1140638899_thumb.jpg

post-1649-1140638930_thumb.jpg

post-1649-1140638944_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ca sa nu apara diferente intre diametrele celor 2 roti, ar trebui ca "??" ala sa fie 55 (+0.19%)

Daca e 60 -> +3.45% (+18mm)

Daca e 65 -> +6.9% (+36mm)

 

Ce faci cu cele de 13", nu le vinzi? :D

Share this post


Link to post

nu sunt ale mele cele de 13 si nici masina visinie nu este a mea...e a lui topser si doar ce le-a luat, deci nu le vinde (cred eu)

jantele de 15 vor fi montate pe masina din avatarul meu

(de ce am eu senzatia ca nu vorbeai cu mine??)

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

Am crezut ca ai deja jante de 13", de vreme ce te raportai la 175/??/13, de-aia te-am intrebat daca nu le vinzi.. :D

 

E destul de drastica trecerea dela 12" la 15", si dela 135/155 la 195.. io as pune maxim 14" pe Tico, dar tu faci cum crezi ca e mai bine..

 

E ca si cum as pune jante de 19" pe bmw 325, merg dar sunt cam la limita

Edited by Iulika0069

Share this post


Link to post

aaa...credeam ca zici de celelalte jante din poze (daca te uiti atent, o sa vezi ca topser are deja jante pe 13)

-am avut si eu un set pe 13, dar erau de ford (distanta dintre prezoane nu era ca la tico) si am hotarat intr-un final sa renunt la ele, pentru ca imi aduceau numai probleme (flanse de adaptare neechilibrate bine, model invechit oarecum...sincer, de cauciucuri chiar imi pare rau, aratau bine si erau pirelli)

-trecerea de la 12 la 15...hmmm...cand am ridicat o janta de 15, mi-am dat seama instantaneu ca o sa am probleme cu masina (directie, planetare) dar totusi, avand in vedere ca oricum masina aia nu poate prea mult, pot sa o incarc cu putin design exterior si ceva muzica, pentru a fi cat de cat multumit de ea :-?

Share this post


Link to post

O sa ai probleme cu greutatea, nu o sa mai fie ce era Tico la demaraj mai ales la cauciucurile care vrei sa le pui + ca o sa faci muschi la maini daca pui la fel de late si pe fata!

Share this post


Link to post

Am luat Tico-ul lui Soran,asa ca am mostenit si jantele Borbet pe 13"!

Nu sunt de acord cu ce spunea Soran mai inainte.Amortizoarele cu gaz si talonul de 50 faceau masina sa sara pe spate si nu stiu cum naibii facea el de nu simtea gropile si denivelarile de pe sosea.In plus din cauza uzurii pe interior a anvelopelor de pe spate masina "dadea din fund" daca ma pot exprima asa.

 

Am inlocuit anvelopele mostenite(care,by the way,arata Tico bestial,dar aveau peste 10 ani vechime)cu unele de Matiz adicatelea 155/65/13" Matador MP15 Stella,valve sport,umflate cu N2(azot)si echilibrate.

 

Rezultatul...alta masina,nu mai am zgomot de rulare,confort sporit(am inlocuit si tendoanele) la denivelari si gropite,amortizoarele cu gaz si talonul de 65 se inteleg perfect masina fiind f stabila.

Arata cam asa:

post-1465-1144681105_thumb.jpgpost-1465-1144681127_thumb.jpgpost-1465-1144681139_thumb.jpg

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Super !!! Bine ca a ramas in club masina lui Soran :) >- EU am pe 70 si sa stii ca merg. Intr-adevar nu se mai simt gropile chiar asa de tare ! :) >-

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Sharpe 2 intrebari am:

-unde locuiesti (macar ca zona daca nu strada)

-ai antifurturi la roti? :twisted:

 

Multumesc.. :roll:

 

Mda arata foarte frumos chiar civilizat.

Share this post


Link to post

=)) Piulitele sunt hand made si nu au iesit cum trebuia, asa ca nu incape nicio cheie normala pe ele.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

ventile sport - 3 ron/buc

umflare cu N2-3,5 ron/roata

la auto-soft

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

maine imi fac drum pe acolo sa iau si eu 4 bucati ventil sport :D

Share this post


Link to post

Rotile nu aveau 10 ani vechime , profilul ala asa era facut pentru asfalt, erau roti semi slick :) Ca nu simteam gropile...probabil eram nesimtit cum nu ma deranjeaza nici lumina albastra din bord si nici zgomotul de la evacuare...ce sa zic mie asa imi placea iar stabilitatea era alta pe talonul de 50 ;) Probabil ca daca ar fi fost noi noutze si rotile cu talonul de 50 s-ar fi simtzit altfel dar era cam 4-5 milioane un cauciuc nou ce vroiam eu pe dimensiunile alea ;)

Share this post


Link to post

Combinatia anvelopa-janta actuala este corecta, raza rotii fiind doar cu 1.8% mai mare decat originalul pe 12", deci in toleranta admisa de +-2%. Numai sa nu fie anvelopa de 155 prea ingusta pt jantele 5.5J. Se pare ca nu este din moment ce functioneaza si driver-ul este multumit :thumbl:

Share this post


Link to post
=)) Piulitele sunt hand made si nu au iesit cum trebuia, asa ca nu incape nicio cheie normala pe ele.

 

Imi faci si mie 5 piulite pt Nubirika? :drinkers:

 

Am un amic care are niste jenti de astea:

post-1577-1144736670_thumb.jpg

post-1577-1144736698_thumb.jpg

Share this post


Link to post

da, astea sunt jenti care se gaseau inainte la Radacini.acum nu mai aduc...ptr ca tico e o masina moarta in Koreea.

era 2 modele asta cu spite multe si unul cu 3 spite . ProTop si LionS :P

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

@Soran,rotile nu,doar anvelopele care aveau seria din 3 cifre ultima fiind 8;chestia cu nesimtirea e putin fortata =((

@Senna,diferenta este de +1,9%,iar pt 155/65 rimm-ul corect este de la 4,5J pana la 6J.

@Florinut,vorbeste cu Soran,el este artizanul piulitelor.

@pesteimputit,vezi ca au deschis un service si pe Dudesti la nr 181.Du-te acolo e f liber,din intersectia de la Dristor cu Mihai Bravu o iei spre Posta Vitan si la 200m pe dreapta ii gasesti.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...