Jump to content
Sign in to follow this  
marckcos

Curea De Distributie

Recommended Posts

Curea distributie Gates - 47 ron

Curea alternator (fara AC) - 17 ron

Intinzator curea distrib. - 59.99 ron

 

Piese luate de la Nicu Barbu. Garantie 18 luni sau 30.000 km.

 

P.S. taxa de transport a fost de 18 ron (dar in colet mai erau si alte produse).

 

@bella: la ce service ai sunat ?

Share this post


Link to post

Automar.

Ideea este ca nu ai garantie la lucrare daca nu iei de la ei :(

Edited by bella

Share this post


Link to post

La piesele luate de mine de la Dl. Nicu garantia este acordata doar daca acestea sunt montate intr-un service autorizat RAR (imi trebuie doar factura pentru manopera).

Share this post


Link to post

Unde ai montat distributia?Cat a costat?

 

Merci frumos.

 

P.S. cred ca iau si eu de la dl. Barbu piesele.

Share this post


Link to post
Am scris mai sus ce fel de curele sant bune si nu fac probleme.

Incep sa imi dau seama ca sfaturile sant ignorate si inutile.

Deloc Ovidiu. Unii chiar baga la cap ce spui. :>

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca la Automar(service Ploiesti) nu aveau curea Gates, am hotarat sa cumpar piesele(prob la inceputul verii, inainte de concediu) de la Dl. Nicu Barbu si doar sa le montez la ei(aprox. 150 RON manopera).

 

Pentru cei interesati acestea sunt cotatiile de pret:

 

curea distributie Gates - 49 RON

pompa apa - 54 RON - KAP Coreea

rola ghidare - HSC Coreea - 49 ron, Union Coreea - 26 RON

rola intinzatoare - 125 RON - originala GM

curea alternator - 21 RON - Powergrip

curea AC - 10 RON Powergrip

 

Livrarea la domiciliu se face in maxim 24 de ore de la comanda.

Transportul la aceasta comanda ar costa app 17 RON

Plata se face integral la primirea coletului.

 

Bafta.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Nu stiu daca este chiar potrivit lucul unde voi pune urmatoarea intrebare dar cert este ca are legatura cu distributia :P

 

Asadar, este recomandat ca in momentul schimbarii acesteia, sa seschimbe si semeringurile de la axul cu came? Masina are 4 ani si 3 luni si 48.000 Km.

 

O alta intrebare ar fi(e posibil sa mai fi pus cineva intrebarea=>imi cer scuze pt dublura :) ) daca este greu sa schimbi distributia respectiv pompa de apa...Ai nevoie de cheie dinamometrica pt asa ceva?

 

Nu sunt mecanic de meserie dar pana acum am reusit sa imi bag nasul cu succes in Subaru(fara sa stric nimic) bineinteles cu cartea de service in fata.

 

In concluzie, cu ajutorul manualului si al rabdarii, credeti ca e posibil sa schimb eu distributia :rolleyes: ?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Risti sa rupi arcul intinzatorului. Eu stiu doi mecanici, care povesteau cum au comis-o la primele curele pe care le-au montat.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru avertizare :)

 

Altceva?....macar sa am mai multe sfaturi si sa ma "linistesc" :D .

Edited by bella

Share this post


Link to post

In legatura cu calitatea pieselor de magazin nici nu stii ce sa mai crezi ...

 

Daca pui piese noi de la un magazin in service autorizat, in caz de probleme magazinul schimba piesa defecta, dar in nici un caz nu plateste celelalte piese afectate si/sau manopera. Eu am schimbat un bendix la Matiz si s-a dovedit ca avea dintii prea lati. Mi-a terminat in prima faza volanta, am schimbat-o, apoi l-a mai dat o data jos, mi-a schmbat bucsile + capacul de la electromotor, evident degeaba, pentru ca la sfarsit sa schimb bendixul ... Magazinul mi-a inlocuit bendixul, de restul nici n-a vrut sa auda, in conditiile in care o simpla inlocuire de bendix m-a dus la aprox. 380RON.

 

La un Cielo am schimbat distributia si m-a tinut fix 10kkm, noroc ca la astea nu se strica supapele.

La Matiz am 188kkm cu distributia originala.

 

Ce marci de curele si role se recomanda pentru Matiz/Leganza(!) ? Am vazut ca se recomanda alte marci fata de GM.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Asta pentru ca GM nu face curele.Curelele originale sant PowerGrip de la Gates.

Share this post


Link to post

Am si eu niste nelamuriri privind unele chestiuni care, intr-adevar, s-au mai discutat. Am scanat aproape tot site-ul, dar totusi nu mi-e clar. Am intrebat si mecanici, am gasit, ca si pe-aici, diverse pareri. Espero 1.8 (motor SOHC, deci), pana la urma, patzeste ceva de i se rupe cureaua de distributie? Apoi, cum imi dau seama daca e pe duca ea sau intinzatorul? Apare vreun zgomot specific? Sunt posesorul mashinii de anul trecut, am luat-o la 130kkm, am mai facut eu vreo mie, acum cateva luni i-am shimbat pompa de apa si cureaua de A/C. I-am sugerat mecanicului (Radacini Vitan) sa mi-o inlocuiasca si pe cea de distributie, cu acea ocazie. M-am ales cu: "Nu e cazul, mai merge!" ...si mi-a pus-o tot p-aia. Acu', eu n-am inteles mare lucru din acel <mai merge>. Cat mai merge? 1000, 5000, 20.000km? In momentul de fata, la cat ma pricep eu, din "zona" nu vine nici un zgomot ciudat. Totusi, exista riscul sa ma lase pe undeva... eventual... 'doar' cu niste supape-ndoite... un piston spart... sau, in cazul fericit... o chiulasa fisurata? Ma poate lumina si pe mine cineva?

Merci.

Share this post


Link to post

Da, pateste. Am patit-o eu, mai exact. Nu s-au spart pistoanele, dar s-au indoit cateva supape. La cat de ieftina e, nu merita sa stai cu grija, schimb-o (cu tot cu rola intinzatoare si manopera, nu sare de 3 milioane) si gata.

Share this post


Link to post

Stiu ca la SOHC 1.5 nu e nici o problema daca se rupe cureaua, adica nu afecteaza altceva.

 

N-ai cum sa-ti dai seama daca vreuna dintr ele e pe duca, sau nu se merita sa stai in ideea asta.

 

De obicei, cand cumperi o masina neaparat trebuie sa ii schimbi distributia.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu exista "sa nu se strice ceva" in momentul in care se rupe o curea al carei scop este sincronizarea miscarii a 2 piese care in mod normal nu intra in contact.

Share this post


Link to post

Stii gresit smailmiami.Singurul motor de la daewoo la care nu se intampla nimic daca se rupea cureaua este 1,5 sohc de pe cielo .La celelalte inclusiv la espero 1,8 sohc la ruperea curelei de distributie supapele raman deschise si le lovesc pistoanele.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze pentru greseala din post-ul anterior.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Da... in principiu... asa e... ar trebui schimbata. Intinzatorul si cureaua le am cumparate, oricum... Doar ca ma gandeam sa le inlocuiesc mai incolo, odata cu cele de la alternator si A/C, care deocamdata par ok... Banuiesc ca mecanicul care le-a inspectat nu era iresponsabil... sa mi-o puna la loc, ca sa mai tzina vreo 100km. Tipul era destul de-n varsta, nu devenise mecanic de 2 saptamani... Macar 5-10.000 presupun c-ar trebui sa ma mai duca... teoretic... Mi-a aratat-o si mie, n-avea crapaturi, nici marginile zdrentzuite... v-am spus, a zis ca n-are rost s-o schimbe... De-aici dilema mea...

Share this post


Link to post

Repet: pentru 2 milioane cat costa tot, mai bine o schimbi si stai linistit. Si a mea arata excelent cand s-a rupt, mai putin dintii lipsa.

Share this post


Link to post
Banuiesc ca mecanicul care le-a inspectat nu era iresponsabil... sa mi-o puna la loc, ca sa mai tzina vreo 100km. Tipul era destul de-n varsta, nu devenise mecanic de 2 saptamani...

Mie, mecanicul meu, care are ani buni de experienta pe DW, prima data mi-a zis la o curea ca merge, sa stau linistit, si n-a tinut nici 1000km. De atunci, si el, si eu ne-am invatat minte ...

Share this post


Link to post

Ei, nu costa chiar 2 mil.

Doar alea de la distributie fac vreo 2.4 + 1 manopera... daca mai schimb si celelalte role... si cureaua de alt... sar usor de 6.000.000...

Share this post


Link to post

Mai cauta preturi. N-ai cum sa ajungi la cifra aia, decat daca mergi la cine stie ce service.

PS Renunta la IRC-isme te rog.

Share this post


Link to post

Salut,

 

O sa comand de la Autodaewoo urmatoarele piese:

 

curea distributie Gates 47 ron

pompa apa Parts-mall ???

rola ghidare - HSC Coreea 40 ron

rola intinzatoare originala GM 119ron

curea alternator Powergrip 19ron(dongil)

curea AC Powergrip 14ron

 

In afara de antigel si de piesele enumerate mai sus, mai trebuie sa schimb ceva cu aceasta ocazie?...ceva gen garnitura pompa, sau altceva? ce stiti despre pompa de apa parts-mall?

 

Multumesc.

Edited by bella

Share this post


Link to post

parts-mall este magazin :)

Intreaba daca garnitura vine cu pompa sau trebuie cumparata separat.

Cati km reali are masina?

Share this post


Link to post

Salut,

 

Se poate dar ei spun ca sunt si producatori" Welcome to Parts Mall Corp Homepage

We are an Exporter and Manufacturer of Korean made auto parts. We are exporting all kind of auto parts for Hyundai, Kia, GM Daewoo, Ssangyong and Samsung vehicles, and supplying our own brand items such as Filters, Gaskets, Shock Absorbers, S/P Cables, Brake Pads and Water Pumps.

"

 

O sa intreb de garnitura. masina are 49.000 Km si 4,5 ani.

 

Merci Ovi.

 

P.S.Am vb cu Dl. Nicu Barbu si mi-a confirmat ca exista garnitura in cutie cu pompa. in leg cu Parts-mall sunt intr-adevar distribuitori, se pare ca cei mai mari din Coreea, iar eu cred ca am citi gresit pe site-ul lor :redface: . Apropos @ Ovi, nu te-ai saturat sa ai dreptate? :D .

 

P.S.1.De ce m-ai intrebat de Km reali?

Edited by bella

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...