Jump to content
Sign in to follow this  
ileana

Barbatii La Volan

Recommended Posts

I-o fi placut de tine , zic si eu...

Share this post


Link to post

N-avea incredere in el ca poate obtine numarul tau de telefon prin alte metode. Asa ca a hotarat sa te atinga nitel. Din pacate era sofer prost si nu a reusit.

Share this post


Link to post

poate ca intentiona sa se 'pupe' cu buburuza mea dar n-a apucat pentru ca am luat-o eu la fuga

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca omul ala sta intru-un birou, undeva in Bucuresti, si se gandeste cum ar fi fost daca... Si te mai intrebi de ce suntem lenesi. :">

Share this post


Link to post

si mai ziceti ca noi suntem rele, o frumusete de masina si un sofer de 2bani. Azi pe la ora 13.30 zona costin georgian, un tip cu un wv tuareg de toata frumusetea(chiar admiram masina, de era si verde :D ) a blocat frumusete de intersectie timp de 20min ca nu stia sa ocoleasca un alt sofer care-i murise masina,acum soferul cu pana de motor mai are de tinut masina in service si pentru reparat aripa stanga spate,bara, etc.

Share this post


Link to post

pai statea ca te-a vazut ca ii admiri masina si sa poti sa o vezi ca lumea. asa facem toti! :> (adica sa stam sa ne admirati voi). si eu am masina verde...ce sa inteleg?

Edited by Vlad

Share this post


Link to post

Esti offtopic, cumnate! Vezi ca mai e un topic pe invers :D

Share this post


Link to post

Sa fim seriosi, cei care cauzeaza accidente mai mereu sunt barbati. Ca statistica, vedeti cate accidente sunt cauzate de barbati si cate de femei. Cauza? Simpla - sunt mai multi pe strazi. Si sunt si mai "berbeci" (bine, o femeie nu poate fi gratulata ca fiind "berbeaca", iar "oaie" nu reflecta exact ideea).

Ca procent or fi ei mai putini, dar in valoare absoluta sunt categoric mai multi.

Asta e o discutie inutila si reduntanta, niciodata vreuna din tabere nu va accepta adevarul adevarat, dar femeile tind sa fie mai tolerante.

Share this post


Link to post
Sa fim seriosi, cei care cauzeaza accidente mai mereu sunt barbati.

 

Ok, se poate o statistica oficiala sa vedem si noi negru pe alb? :D Pina una alta fosta mea masina a avut 5 incidente: unul cauzat de barbat si 4 de femei.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Tot ca statistica, cred ca nu numarul conteaza, ci raportul. Adica:

Din x barbati - n fac accident, din y femei - m fac accident.

Se compara n/x >=

PS Nu sunt rau. Am toata admiratia pentru doamnele/domnisoarele care CONDUC ( am mai spus-o pe forum, am vazut soferite dupa care abia ma tineam sau care se tineau ata dupa mine) dar sunt specimene pe care le-as strange de gat si le-as vari permisul undeva (din fericire putine, si tot din fericire, sunt si barbati printre ei :D )

Share this post


Link to post

Statisticile simple n-au vreo relevanta, din contra, dezinformeaza, daca nu se raporteaza totul la nr.de km parcursi.

Share this post


Link to post

Corect, trebuie luat in calcul si numarul de kilometri parcursi.

Share this post


Link to post

Pina una alta la Romania n-am gasit nimic interesant. WWW am gasit ceva: (din pacate au sters articolul de pe site)

 

'Overall, men were involved in 5.1 crashes per million miles driven compared to 5.7 crashes for women, despite the fact that, on average, men drove 74 percent more miles per year than did women. '

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Cu tot respectul, Mircea are dreptate. Sa le dea Dumnezeu sanatate femeilor care m-au pazit cind am facut prostii de incepator, si sa le fereasca si pe ele sa faca prostii mai mari. Despre specimenele care reusesc sa blocheze doua benzi cu un C3 nu vreau sa comentez, si incerc sa-mi pastrez calmul, macar pina trec de ele.

Share this post


Link to post
Pina una alta la Romania n-am gasit nimic interesant. Www am gasit ceva:

 

'Overall, men were involved in 5.1 crashes per million miles driven compared to 5.7 crashes for women, despite the fact that, on average, men drove 74 percent more miles per year than did women. '

 

Si asta nu inseamna ca in valoare absoluta sunt mai multe cele facute de barbati daca femeile conduc mult mai putin?

 

Oricum, observatie zilnica - unele femei se misca mai greu si mai incurca traficul, dar unii barbati sunt mai periculosi.

Share this post


Link to post

Nu, nu-i acelasi lucru. Incearca o statistica care da raportul la acelasi nr. de km parcursi si nu adunand km de la toti si toate. Cate femei fac la noi 1M6 km intr-o viata ? Poate doar Laura Andresan, dar acolo-i vorba de alti km.

Share this post


Link to post

Unii barbati la volan conduc bine , ceilalti sunt taximetristi ! Unele femei conduc masini , iar altele sunt conduse de masini ! :D

Share this post


Link to post

M-ati enervat si cred ca imi fac jurnal aici sa notez de cate ori pe zi ma enerveaza vreun barbat sofer.

 

Ieri - tocmai facusem dreapta de pe Nerva Traian pe Octavian Goga si aveam viteza maricica; iese unul de pe dreapta (mai era si in Cielo rosu) fara sa se asigura, fara sa priveasca macar o data in stanga lui. Am crezut si eu ca ramane pe prima banda cuminte langa trotuar, dar nu - hop direct pe a doua. Dau claxon lung, il ocolesc rapid pe stanga pe linia de tramvai (din fericire goala) - asta se uita la mine ca si cand era trezit din somn. Mai avea si vreo 50 de ani, om in toata firea. Am vrut sa-i zic cate ceva de bine ca a oprit la semafor aproape in paralel cu mine, dar l-am lasat in pace.

 

Si sunt muuuuuuulti.

 

Nu mai demult de acum o ora, pe o strada cu sens unic pe langa OMV Calarasi...

Pe stanga si pe dreapta parcate masini; mai era liber cam pret de o banda jumatate, deci nu puteau sa treaca doua masini una pe langa alta. Ma apropii de o intersectie, cand pac! unul cu Logan se baga pe strada pe care veneam eu (cea cu sens unic evident), in celalat sens. Inaintez pana in fata lui si opresc in mijloc, sa-i vad reactia. Tipul incruntat, imi face semne sa dau in spate (era pe dreapta un loc liber in spatele unor masini parcate), eu ma uit la el, zambesc, ii arat semnul de sens unic. Ala nimic, in cele din urma dau inapoi si il astept sa ajunga pana in dreptul meu. Il intreb prin geamul deschis: "stii ce inseamna indicatorul ala?". Raspunsul lui: "Nu m-ai vazut ca vin? De ce n-ai asteptat sa trec? " !!!

Romania, sens unic, barbat :wallbanger: (bine, ultima nu are relevanta). Nu sunt eu poate exemplu de corectitudine, dar daca ma stiam cu musca pe caciula stateam in banca mea, nu faceam tot eu gura.

Share this post


Link to post
Primul gand care imi vine in minte cand vad o femeie intr-o masina super tare este daca ea stie oare ce conduce. ...De cele mai multe ori ma intreb daca ele chiar stiu ce este sub capota aia, daca stiu ce poate masina aia.

Rs: Multe gagici nu-s interesate de ceea ce se gaseste sub capota. Atata timp cat nu macane, nu ticaie, nu scoate fum e totul ok. Poate fi acolo si un tiranozaurus rex ca tot aia-i. Nu vrem decat un mijloc de locomotie comod, daca e posibil frumos colorat si bine mirositor (Jet Fresh Sport). ;)

De acord cu unii membri ai forumului, scriitori la prezentul forum, ca o parte considerabila dintre participantii la trafic (de ambele sexe) n-ar trebui sa iasa pe drumurile publice. Am injurat destule doamne care aveau "cedeaza..." si deja scosesera mai mult de juma' din masina in prima banda s.a.m.d. :mda:

Am intalnit multi tipi amabili si abili in trafic, insa as aprecia daca o parte consistenta dintre posesorii de bolizi (scumpi de nu-i adevarat!) ar incepe sa foloseasca manetuta aia mica pentru indicarea schimbarii directiei. :lavolan:

Share this post


Link to post

Fiecare avem momentele noastre mai proaste sau mai bune. Eu am observat punctual vorbind, ca femeile nu iti multumesc cand le dai prioritate, desi nu au. Din 10 cazuri numai una a aprins avariile, fata de 8 din 10 barbati.

Barbatii sunt mai maleabili in a ceda prioritatea decat femeile. Am avut numeroase intamplari cand am vrut sa imi fac loc si nu m-au lasat. E dreptul lor, nu renunta la el sub nici o forma :)

Dar bineinteles, nu pot generaliza. Ceea ce am spus se bazeaza strict pe observatiile mele.

Share this post


Link to post

Perfect de acord cu Lucman. Desigur, tot pe baza propriilor observaţii. În plus, în cazurile de prioritate "necuvenită", bărbaţii, de regulă, aşteaptă apariţia unui bun samaritean care să-i lase, în timp ce femeile, tot de regulă, se folosesc de mutriţele lor drăguţe şi de mânuţe ca să convingă pe primul sosit să fie un bun samaritean. Sigur că există şi a treia categorie, cei care nu aşteaptă nimic şi care nu încearcă să convingă pe nimeni, ci pur şi simplu intră. Iar în această categorie intră, într-o majoritate covârşitoare, bărbaţii. Dar, una peste alta, cu bărbaţi, cu femei, o scoatem noi cumva la un capăt. Atenţi să fim...

Share this post


Link to post

Topicul asta era despre barbati la volan... sau vorbim despre noi prin comparatie cu ele? :) )

 

PS: Vorba unei colege: barbatii este porci deci in trafic sa stea in portbagaj la Logan! Acolo le este locul!

Share this post


Link to post

Tot statistic vorbind, eu am "lasat sa se bage" barbati de mai multe ori decat am fost eu lasata. Nu inseamna si asta ceva? Ce e drept, unii o fac din proprie initiativa, dar nu am observat vreo diferenta de "tratament" in trafic datorata faptului ca sunt fata. Din contra, unii se iau la intrecere cu mine atunci cand vad ca merg destul de tare. Singura data cand am vazut o diferenta am fost la service la Radacini, mi-au acordat mai multa atentie si m-au bagat in fata altora :)

Share this post


Link to post

Te-au bagat in fata pentru ca erai fata? Nu cred.

Hmmm... on a second thought, si eu, daca as lucra in service, as prelua mai intai clientii cu tepe usoare ca pe urma sa ma concentrez la tepele grele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...