Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Grecia, Pamint Romanesc

Recommended Posts

Am inteles.

 

Merci mult. :)

Share this post


Link to post

Cumpara kit-ul de "reîmprospatare" a chestiilor alea din trusa (habar n-am ce este în trusa aia; în schimb, baiatul meu, Andrei, stie :P )! Costa 18 RON si are valabilitate 2 ani!

Share this post


Link to post

A stat cineva la stella village? (Analipsis - Anissaras, Crete - Greece)

Share this post


Link to post

Ma duc si eu la sfarsitul lui septembrie cu masina in Grecia. Imi poate da cineva informatii despre cum este drumul? Pe la Bulgari, pe la Greci.

Share this post


Link to post

Pai de ce nu citesti si matale din experientele celor care au fost? Vrei sa mai scriu o data? :-W

Share this post


Link to post

La greci se plateste doar in Euro? nu mai au moneda nationala?...e bine sa mergi cu cash?...sau comisioanele de schimb sunt acceptabile ptr. carduri (lei-euro)?

Share this post


Link to post

Da, numai in euro, ca deh, ei sunt in UE.

 

Sincer, nu m-am uitat dupa bancomate, dar nici nu mi-au sarit in ochi. In schimb poti plati cu card aproape ORIUNDE!

Comisioanele nu stiu cat sunt. Cind ma duc intr-o excursie care ma costa o mie sau doua de euro, nu ma mai stresez pt 20-30 de euroi acolo...

Share this post


Link to post

Duminica la 16.30 am parcat in fata casei mele din Buc dupa ce de dimineata plecasem la 6.45 din Gerakini, Halkidiki, Gretzia.

Nu stiu cu ce sa incep: locurile superbe, de vis, oamenii draguti (desi cam prostuti), preturile de Romania si unele chiar mai mici, drumurile excelente (medie de 100km/h pe drum national).

Sunt SUPER incantat si este clar ca anul trecut (turul Romaniei) am avut ultimul concediu petrecut in .ro. Pe viitor, am sa invat pe dinafara drumul Romania - Gretzia.

Share this post


Link to post

Alx vrem sa vedem poze. Tare sunt curios. Eu nu mai am cum sa ajung in grecia anul asta, poate la anu, cine stie!?

Share this post


Link to post

Salonic.

 

Doamne, erau milioane de scutere si motociclete care efectiv misunau printre masini. Initial am fost timorat.

Oras superb, arhitectura de anii 60, oameni parfumati la greu (toti miroseau de innebuneai de placere), intre 2 si 5pm au pauza de masa, singurul O7 avea numere de .ro. Mult prea misto.

Am stat in hotel de 2 (3?) stele - defapt era un 3 stele fara mic dejun si parcare - cu 45e/noapte dubla. EXACT in centru.

 

ps: methodu', poze iti dau pe cd pt ca sunt ~1k si nu prea pot sa selectez, toate sunt superbe datorita locurilor, fotografului si aparatului (s2is).

IMG_0305.JPG

IMG_0313.JPG

IMG_0314.JPG

IMG_0315.JPG

IMG_0317.JPG

IMG_0322.JPG

IMG_0323.JPG

IMG_0324.JPG

Share this post


Link to post

Ne-am intors si noi de la Anthemus Sea. Am fost incantati.

Din fericire nu am intampinat nici una din problemele prezentate de NFS (dar eram pregatiti moral pentru ele): safe box-ul l-am avut de la inceput, tantarii erau destul de putini, nu am folosit deloc Autan-ul. Angajatii hotelului nu ne-au deranjat, o singura data ne-am nimerit in camera cand au venit sa faca curatenie, si au ciocanit, dar eu am crezut ca se aude de la camera de alaturi (erau niste rusii in grup si se ciocaneau toata ziua). A asteptat ceva timp, pe urma a descuiat si cand m-a vazut s-a oprit in usa si m-a intrebat daca am nevoie sa ne faca curat si a iesit repede zambind. In rest nimic deranjant. Internetul in camera nu m-a interesat, am mai intrat pe calculatorul de la receptie de cateva ori pentru cateva mail-uri si chat cu cei din tara. Eram singurii romani din hotel, in afara de chelnerul care ne-a servit si care era din Targu Mures, student la Cluj. Sezlongurile erau destul de libere (probabil fiind si sfarsit de sezon), chiar daca ne duceam dupa pranz la plaja tot gaseam sezlonguri libere (e adevarat, nu chiar langa apa, dar in randul doi cu siguranta). Iar dupa 25 septembrie nici nu s-au mai platit. Mancarea la hotel a fost buna si variata. Si fiind in Grecia, am inchiriat un scooter :) cu care am facut intr-o singura zi vreo 80km prin zona.

Singura suparare a sotului meu a fost ca nu era nici un canal in engleza la tv. Sincer, eu eram in concediu si nu ma interesa tv. Si a mai avut o suparare, nu prindeau nici un canal care sa dea meciul Steaua - Lyon :P

Share this post


Link to post

In Paralia unde am stat la Hotel Girni aveau TVRinternational, ceva posturi si in engleza, ma mira faptul ce ai zis tu...

Share this post


Link to post

Nici in Halkidiki nu aveai la ce sa te uiti, cu exceptia MTV Ghermania. Nu m-a deranjat ca nu am mers ~800 de km ca sa ma uit la TV...

 

Pentru cei care inca se mai gandesc sa mearga cu autocarul: http://fispas.sytes.net/

Share this post


Link to post
Nici in Halkidiki

 

Alx, am inteles ca ai stat anul trecut la Mare Blu in Gerakini...

Te-as ruga daca poti sa-mi dai detalii despre agentia prin care ti-ai luat biletul, si daca ai intalnit acolo persoane carora nu le-a fost respectata rezervarea facuta initial si au fost mutati de la Hotel Mare Blu la Hotel Mare Blu Beach sau invers. Au denumiri diferite ? Clasificarea este diferita , 2 respectiv 3 stele ?? AC-ul este in toate camerele free la fel ca si sezlongurile de pe plaja privata ? Un pret pt. pranz la hotel ...

Sau orice alte detalii specifice Complexului...

Multumesc mult. Am o oferta pe care trebuie sa o accept (sau nu) pana maine.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Daca ai informatii suplimentare...sunt interesat.

Pe net nu prea am gasit informatii negative dar nici pozitive...

In ce perioada mergi ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Salve tuturor.

Tocmai ce am venit din Grecia dupa 9 zile. Am fost cu batranul Ticozaurus Rex (Tico :) ) Am parcurs 2900 Km fara probleme cu un consum mediu de 5%. Doamne iubesc masinuta asta. Am fost in Maraton si postez pentru ca poate va fi de folos celorlalti forumisti. La ducere am dormit in Katerini 40 EUR la Hotel Olympion pentru ca Maraton e langa Atena la cca 50 Km. La intoarcere am condus aproape fara oprire cu pauze de 1 minut pentru plata autostradei si verificarea la frontiere in total cam 20 de minte pauza cu tot cu opririle pentru plinul lui Rex si golirea instalatiei soferului si pasagerului. Inainte sa ma injurati pentru asta tineti cont de faptul ca sunt sofer de TIR de meserie :D

BILE ALBE:

1: Drumul a fost asa cum il stiti cu Bulgaria plina de radare de care nu am avut parte. La intoarcere am tranzitat Bulgaria NOAPTEA (am condus incontinuu 16 ore 1200 KM din Maraton pana in Bucuresti) si in pofida avertizarilor multiple nu am observat nimic primejdios desi am stat cu ochii in oglinzi si cu pistolul pe bord. In Grecia drumurile sunt marea majoritate bune iar pana la Atena numai autostrada si platesti de 5 ori o taxa de 2 EUR.

2. Localnicii marea majoritate vorbesc engleza iar daca nu gesticuleaza suficient de bine incat sa intelegi :) dar nimeni nu a refuzat sa ma indrume.

3. Au in Atena un sistem de transport in comun extrem de bine pus la punct dar putin cam scump. Preturile pentru metrou si tren variaza in functie de destinatie. Pentru 50 Km cu metroul din Pallini (intre Maraton si Atena) pretul este de 1,60 EUR.

4. Daca esti interesat asa cum am fost eu de atractiile turistice au un fel de program pentru turisti. Platesti 12 EUR si poti vizita 6 atractii turistice: Parthenonul, Ancient Agora, Romain Agora, Kerameikos, Teatrul lui Dionisos si Templul lui Zeus care sunt super. Deci in medie 2 EUR de locatie. Biletul e valabil 4 zile.

5: Bautura. Desi nu sunt bautor nu am putut sa nu observ ca bauturile spirtoase gen Jack Daniells costa 17 EUR la 700 ml.

BILE NEGRE:

 

1 :P OLITIA este formata din prosti, ingamfati si indolenti. Daca ii intrebi ceva in ingleza, fie nu stiu engleza fie nu vor sa-ti raspunda si iti fac semn sa "circuli".

AVETRI GRIJA UNDE PARCATI IN ATENA. Desi toata lumea parcheaza pe unde vrea apare politia si toate masinile de pe intreaga strada de cca 1,5 KM RAMANE FARA NUMERE DE INMATRICULARE (mie mi-au rupt si suportul de la numar). Iti lasa in parbriz o hartie in greaca si atat. A trebuit sa caut un grec care sa stie engleza si sa imi traduca ce scria acolo: am parcat ilegal si trebuie sa platesc 65.50 EUR ca sa imi iau numerele inapoi. Merg la politie si aflu ca nu le adusesera inca, fac scandal ca mi-au rupt suportul de numar si ala imi spune: "Ala face 50 de centi, tu ai sa ne dai 65,50 EUR". Imi venea sa-l iau la bataie. Ma rog, ii zic ca vopi astepta si sa ma indrume unde trebuie sa platesc cei 65.50. Se uita pe tidula si zice: " Pai numerele sunt suspendate pentru 20 zile iar daca le vreti mai repede trebuie sa platiti DE TREI ORI VALOARE AMENDEI. Am simtit ca mi se face rau, sa mor. Nu atat de bani cat de tambalau. A doua zi m-am dus la seful sectiei, am facut contestatie, am amenintat ca fac plangere la consulat si am platit "DOAR" 65.50 plus 1 EUR timbru fiscal. Deci FOLOSITI PARCARILE PRIVATE IN ATENA sau gasiti un loc de parcare ok chiar daca toata lumea parcehaza oriunde.

2: Preturile sunt MARI pentru banii nostri si va recomand ca si fumator sa va luati tigari din tara pt ca acolo sunt 3 EUR pachetul de Marlboro si celelalte si 2.30 EUR unele grecesti GR dar macar sunt bune. PAINEA are un pret exorbitant de la 1.8 pana la 4 EUR. Sucurile si ele sunt mai scumpe in 1,87 EUR Sticla de 1,5 litri de Pepsi. Iar celelalte nu fac diferenta de la regula.

 

 

In rest au o tara minunata cu oameni minunati mai putin jigodiile de politisti, peisaje superbe si multe lucruri de vazut.

 

Daca sunteti interesati de detalii astept intrbari si va voi raspunde cu placere.

Edited by Ticozaurus

Share this post


Link to post
... cu pistolul pe bord. ...

 

Daca sunteti interesati de detalii astept intrbari si va voi raspunde cu placere.

 

Calibru , munitie? :o

Share this post


Link to post
Calibru , munitie? :o

Browning, 9 mm, razboi. :)

Share this post


Link to post

Preturile la beuturi sunt mari pe strada, in supermarketuri sunt mai mici ca la noi ~1e sticla de 2l.

Share this post


Link to post

In supermarket in zona Maratonului sub 1,87 sticla de 2 L de Pepsi nu am gasit... Am vazut ca au niste sucuri grecesti care erau la vreo 1.20 sticla de 2 L... In ce zona ai fost?

Share this post


Link to post

Halkidiki, e posibil sa varieze preturile. Vezi ca exista supermarketuri pentru turisti si unele pentru localnici.

Share this post


Link to post

am fost in toate supermarketurile din Maraton. Singurul chilipir a fost tipla de 4 cutii de suc la 0.33 marca Fuzzy (foarte bun, din mandarine) la pretul de 1.02 EUR. Practic oferta era 2+2 moka. In Atena la chioscuri era 2 EUR cutia de suc de 0.33 si la fastfood-uri 1.80.

Share this post


Link to post

A stat cineva la Pallini Beach in Kalithea? Sunt pe cale sa fac o rezervare pentru 28 iulie si nu prea am gasit review-uri pe la noi.

Share this post


Link to post

Si noi o sa plecam in Kalithea, pe 4 august trebuie sa ajungem, deci pe 3 noaptea o sa plecam. Si vom tranzita Bulgaria noaptea, evident. Nu prea imi fac griji din pricina asta, ca ne-a mai prins noaptea in Bulgaria de cateva ori si nu s-a intamplat nimic.

Alta intrebare am eu: exista GPL in Grecia? ca in Bulgaria stiu ca este. Mai e cineva care merge spre Grecia in perioada asta?

Share this post


Link to post

merge cineva spre grecia via bechet/calafat pe 21 iulie?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...