Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Grecia, Pamint Romanesc

Recommended Posts

Merci Sebian. Poate cineva a facut chiar de pe ING...deci?????

Share this post


Link to post

Calatoria o faci cu auto propriu?

Eu plec cu auto pe 8 septembrie in Neos Marmaras, putem face drumul impreuna?

Share this post


Link to post

Pe 7 Septembrie plec in Thassos la hotel Golden Sunset.

A mai fost cineva la acest hotel? Cum se numeste punctul de frontiera de pe traseul catre Thassos(nu cel prin Sofia).

 

Merci.

 

P.S.Alx, Leutzu...ceva recomandari???? Chestii de tinut minte??

Edited by bella

Share this post


Link to post

Eu am fost in Grecia cu autocarul. Am observat multi romani care mergeau in spatele autocarelor si opreau odata cu acestea pe parcursul Bulgariei. Vezi poate poti sa te lipesti de unul, poate cunosti pe cineva de la o agentie de turism care sa te ajute.

Share this post


Link to post
Cum se numeste punctul de frontiera de pe traseul catre Thassos(nu cel prin Sofia).

 

Merci.

 

P.S.Alx, Leutzu...ceva recomandari???? Chestii de tinut minte??

 

 

Am aflat:

Svilengrad - in Bulgaria

Ormenio - in Grecia

Share this post


Link to post

Pe 12 sept plec in Thassos - Skala Potamia la vila Eric's pe traseul Ruse-Bjala-V. Tarnovo-Stara Zagora-Svilengrad-Ormenio etc.

Fara GPS ,fara detector radar , cu harti clasice si copilot bun. Nu fac raliu prin BG dar nici nu o sa merg cu 40

Mai vine cineva? :lavolan: Ca am inghetat in Romania :D

Share this post


Link to post

Update rapid de "tarife" pentru tranzitul prin Bg: 20 EUR pentru ceva... minimal :(

Mai multe amanunte, dupa pauza de... :heavydrinkers:

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

In Bulgaria, in apropiere de Biala (prin care E85 nu trece decat pe langa), traficul este deviat spre stanga (cand te duci la greci). Pare ca ar lucra ceva la sosea, dar mai trist este ca se lucreaza la niste poduri (e unul mai nou cica si unul mai vechi).

Daca ajungeti acolo prea dimineata, e posibil sa nu mearga semafoarele ce dirijeaza trecerea pe podul vechi pe un singur fir. In cazul asta, trecerea e opritat de tot si sa dati peste un politist, care sa va intoarca iar spre Biala si sa va puna sa urmati... indicatoarele.

Nu va agitati! Aveti in imaginile atasate, tot ce va trebuie. Ruta alternativa (spre Popovo, in care de fapt nu ajungeti) o sa va scoata in E772 care vine de la Varna si pe care se merge foarte bine. La Sopot aveti un... Rompetrol, care are si gaz :)

Pot exista diverse versiuni (noi - ABii si Wolfman-ii am luat-o de exemplu altfel, dar o analiza la rece azi de dimineata mi-a indicat imbunatatirea prezentata.

Locul "faptei", din avion

post-482-1189576651_thumb.jpg

Apoi din elicopter

post-482-1189576660_thumb.jpg

Eventuala salvare

post-482-1189576668_thumb.jpg

 

P.S. "Taxa" de mai sus se referea la... dreptul de continuare a drumului pe care il incaseaza politistul bulgar daca nu esti cuminte :)

Share this post


Link to post

Revin cu scuze, chiar si pentru Thassos, e mai bine de mers prin Sofia. Prin Svilengrad ne-am ratacit de 3 ori desi eram 4 masini cu soferi experimentati si statii in dotare. Semnalizarea extrem de kkacoiasa pe partea asta. Ne-am intors prin Sofia. Diferenta de ~20 de km.

 

De Thassos nu va mai spun nimic ca ma umplu de spume ca nu poci sa merg mai abitir acolo...

PICT0005.jpg

PICT0006.jpg

PICT0025.jpg

PICT0032.jpg

PICT0038.jpg

PICT0040.jpg

Share this post


Link to post

Pentru Thassos, varianta prin Svilengrad, am gasit harti foarte detaliate pe Daciaclub:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ia&st=2010#

 

Citeva pagini mai in spate sunt harti pentru varianta "centura Sofia", la fel de bune:

Giurgiu - Kulata:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ia&st=1950#

 

Variante de ocolire pentru centura Sofiei:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ia&st=1920#

si mai jos, posturile 1931, 1937

 

Sper sa va ajute. Am vazut ca pe viamichelin.com nu exista orasul Ormeni din Grecia, imediat dupa granita, iar drumul recomandat de ei ajunge pina in Turcia.

Edited by andreiv

Share this post


Link to post

Pentru Thassos varianta prin Svilengrad e buna doar pt masochisti.

Pentru noi ceilalti, prin Sofia e totusi cel mai bine.

 

Mie mi-a placut asa tare ca ma mai duc o data in Potos, pe 17 mai.

 

A fost cineva in mai in Thassos? CUm e apa si temperatura aerului?

Edited by alx

Share this post


Link to post

alx, ok, te cred. O sa plec in iunie spre Grecia si fiind prima data cind ajung in partea aceea a Europei, incerc sa-mi fac o idee despre toate variantele de drum.

 

LE: Tot de pe Daciaclub, in legatura cu varianta Nova Zagora, anul trecut pe 11 Iunie:

 

Drumul spre Thassos pe ruta de 300km (Veliko Tarnovo, Nova Zagora) este blocat pe portiunea Nikolaevo - Nova Zagora si se poate ocoli prin Veliko Tarnovo - Gabrovo - Kazalnak - Nova Zagora). Se trece prin pasul Sipka si e destul de greu drumul (camioane multe, bulgari care se baga in depasire fara nici un discernamant, etc).

 

Deci mult mai bine e de mers prin Sofia.

Edited by andreiv

Share this post


Link to post

Prin pasul ala daca intalnesti un tir nu poti sa depasesti 30 de km pana iesi. Noi am fost norocosi ca unul dintre noi reusise sa depaseasca tirul si apoi prin walkie-talkie am depasit si noi. E un feeling suuuuper sa depasesti un tir cu vizibilitate 5m si prin statie sa urle unu': haide, haide, liber, liber!!!

Share this post


Link to post

Off topic: Nu mai intrebati bre la ce ne trebe statiile pe masini? Pe Rucar-Bran mai faceam asa :D

Share this post


Link to post
Prin pasul ala daca intalnesti un tir nu poti sa depasesti 30 de km pana iesi. Noi am fost norocosi ca unul dintre noi reusise sa depaseasca tirul si apoi prin walkie-talkie am depasit si noi. E un feeling suuuuper sa depasesti un tir cu vizibilitate 5m si prin statie sa urle unu': haide, haide, liber, liber!!!

 

De acord. Am prins si ceata si ploaie si, normal, noaptea.

Share this post


Link to post

Recomandati-mi si mie o destinatie in Grecia in afara de Paralia Katerini, unde sa pot sa ajung cu masina.

 

Pe peninsula sau pe insula (dar sa pot lua bacul) unde sa nu gasesc mizerie, manele si de preferinta sa fie cat mai putini romani. :D

 

Merci. :P

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Thasos ar fi cea mai buna varianta, s-au dat detalii ceva mai sus, vezi Macriamos spre exemplu. Eu anul trecut am fost pe prima dintre peninsule, in Kalithea, hotel Pallini Beach. E liniste, foarte mult spatiu ( e un complex de 2 hoteluri + vile pe cateva hectare, cu o gradina frumoasa) curat in camera, curat pe plaja,super curat in restaurant, mancare ok, 4 stele cam grecesti, terenuri de tenis, scoala de scuba, nu prea sunt romani ( 2 chelneri si salvamarul, iar pe plaja am auzit max 2-3 cupluri vb romana) dar sunt cam multi rusi, ceva program pentru copii. Nu e pentru superdistractie ( sunt niste cubluri relativ aproape) sau sporturi nautice ci pentru familie, liniste, mare si plaja.

Drumul cu masina foarte lejer, cam 10-11 ore cu vama, mers relativ regulamentar in Bulgaria, pauze etc.

Daca nu vrei sa dai de alti conationali sau de prea multi, evita hotelurile de 2-3 stele si complexurile de casute.

 

L.E. arunca o privire aici

http://www.g-hotels.gr/index.php?MODULE=bc...035_N0000010064

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Iti recomand statiunea Nei Pori.

Este mai jos de Paralia cam la 30-40 Km. Plaja f lata cu nisip excelent, apa curata, fara valuri mari. Pe plaja gasesti zeci de taverne, un club, etc.

Eu m-am simtit f bine. Anul trecut eu am fost in Thassos. A fost super, fara cine stie ce distractie, cluburi, etc. Acolo unde am fost eu, recomand celor care vor doar relaxare. in schimb, in Nei Pori ai tot ce vrei...plaja, magazine, discoteca, taverne, etc.

Share this post


Link to post

Merci de recomandari. Vreau sa plec de 1 mai vreo 4 zile, deci plaja nu conteaza prea tare. Vreau doar un loc linistit unde sa-mi spal creierii. :D

 

Ma intereseaza sa fie curatenie, liniste, conditii decente (minim 4 stele) si servicii de calitate. :)

Share this post


Link to post
Aici am fost eu. A fost relaxant, conditii bune, preturi ok.

Share this post


Link to post

In Halkidiki, peninsula Sithonia. Beeeeton. Si e cea mai aproape destinatie din toate.

Share this post


Link to post

pentru 4 zile nu prea merita sa mergi cu masina, alte 2 le vei face pe drum, mai repede vezi o destinatie unde ajungi cu un low cost sau cursa obisnuita

daca vrei liniste mergi pe insule, eventual incearca unele mai in sud gen Santorini sau Mikonos, iar daca vrei sa si stai linistit cauta o locatie cu SPA, 4 zile cu hidromasaj, sauna and stuff pot fi ceva de vis

in afara sezonului nu prea ai ce face in hotelurile mici

Share this post


Link to post

Nope. Plec cu masina. Nu suport avioanele. Nu stiu daca plec in Grecia neaparat, dar oricum undeva in afara romaniei prin zona. Posibil in Ungaria daca nu in Grecia. Oricum vreau undeva la maxim 1500 de km distanta de Bucuresti. O sa fie 3 nopti/4zile + 1 o zi de drum. Jumate de zi la dus, jumate la intors.

 

Din .ro ies repede si la bulgarii ii dau in gura daca plec in Grecia.

In grecia ma interesez daca se poate cu detector. :)

 

la unguri daca plec, o sa traversez romania noaptea. E mult mai rapid. :D

 

Merci la toti de sfaturi.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
In grecia ma interesez daca se poate cu detector. :)

 

l

 

Din cate stiu sunt interzise.

Share this post


Link to post
In grecia ma interesez daca se poate cu detector. :)

Din cate stiu pot face si puscarie pentru simplul fapt ca ai detector. Nu mai vorbesc de amenda care e de cateva sute, bune, de euro.

Stai linistit, cat am alergat in Grecia nu am vazut decat doua echipaje de politie, si alea in oras.

Grecii sunt mai rau ca noi la limitele de viteza, nu le respecta nici unul... :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...