Jump to content
Sign in to follow this  
danuzz

Probleme frane Matiz

Recommended Posts

Aer in instalatie cu gramada ... nu prea avea voie sa apara doar de la schimbat placute, asa ca io presupun ca buba e mai veche; dupa schimbarea placutelor, e bine sa frinezi de citeva ori puternic in stationare, pentru a apropia placutele de discuri si apoi in mers sa frinezi mai usor si lung, pentru pasuirea placutelor pe discuri ("asezarea").

 

Luind in considerare rulajul masinii tale si lipsa de informatii despre trecutul ei, as recomanda si schimbarea lichidului de frina (cam la 2 ani se schimba si ala, in timp isi pierde proprietatile.

Share this post


Link to post

astazi am facut un drum mai lung, vreo 100km...inainte sa plec de pe loc am tălpuit frana de cateva ori...pe drum am folosit-o din belsug, si mai bland si mai brusc...la intoarcere, ma simteam deja mai relaxata..franele au revenit la cum le stiam eu

Share this post


Link to post

Mai eu ma bucur ca s-a rezolvat problema ! Totusi ... parca nu ai explicat corect sau cei de la service au facut mai multe decat ai spus tu . Simptomele pe care le explici tu sunt amestecate si au mai multe cauze . Oricum in situatia ta , ar trebui sa mergi normal cu masina si sa pui frana asa cum trebuie si nu sa menajezi frana sau sa o folosesti mai intens . Din ce ai spus mai devreme cauze : cauciucurile nu au acelasi profil ( unul este de ex. Montana si altul Continental ) , nu ai unghiul de fuga si cadere reglat , greutate excesiva pe o parte ( te-ai ingrasat in ultima vreme ? o sala ceva ... recomandarea medicului :) ) Mai glumesc si eu ca am un prieten care are aproximativ 120 kg si se mira de ce-i trage masina ( un fiat punto '97) intr-o parte cand franeaza . Daca rotile se blocheaza inacelasi timp pe ambele roti nu ai aer in instalatie . Daca tragi frana de mana , dar nu pui frana de picior ( ai grija sa nu ai vre-un fazan in spate ca nu-ti vede stopurile de frana ) , e normal sa mergi drept si sa te opresti in pozitie normala , dar nu vad ce urmareste testul asta , poate doar reglajul franei de mana , ca reglajul franei de picior pe spate nu se verifica asa . In orice caz cea mai sanatoasa verificare este sa mergi pe un drum drept , fara pietris sau altceva , cat mai curat si calci zdravan frana ( ai grija la fel sa nu ai pe cineva in spate ) . Apoi , mai mergi 3-4 metri si verifici : daca masina si-a tinut directia , daca toate rotile au franat pe asfalt si daca urma e egala la cele de pe spate intre ele si la cele de pe fata intre ele . In rest , bafta si la cat mai putine franari de urgenta !

Share this post


Link to post

N-am mai mers ceva vreme cu Matizul (aprox 1 luna si un pic). De doua zile l-am luat la plimbare.

 

La primele frine scotea un huruit puternic si simteam pedala cum imi impinge in picior. Ca si cind as avea ABS, doar ca ceva mai rar. Am zis, OK, au ruginit discurile de frina. Intr-adevar, dupa citeva frine huruitul a cam disparut. Si pedala parca nu mai impunge chiar asa de tare ca la inceput, dar totusi o simt si e deranjant.

Frecventa impunsaturilor in pedala este proportionala cu viteza. De unde trag concluzia ca am o problema pe la discurile de frina. S-au ovalizat stind? :rolleyes:

 

Sa mai astept citeva zile, poate dispare tremuratul de tot? Sau sa ma duc in service?

 

Mentiuni: placutele de frina sunt cele originale iar masina are 35.000 km. La ultima revizie (32.000) mai aveau destula carne pe ele, cam 1/2-1/3.

Share this post


Link to post

1/2 - 1/3 e foarte putin. Ei recomanda sa nu fie sub 8 mm. Schimba placutele. Am vazut prin Practiker niste Ferrodo bune la 60 lei setul.

Share this post


Link to post

pai cam la cat se schimba, procentual vorbind? (din 'carnea' initiala, daca ar fi sa nu tii cont de km)

Share this post


Link to post

Nu se schimba nici procentual si nici la km. Se schimba cand ajung la 8 mm. La sistemul de la Matiz conteaza grosimea.

Share this post


Link to post

eu zic sa nu te alarmezi...

 

si eu am patit acelasi lucru dupa ce n-am fost cu masina cca 2 luni. daca ai fi mers mai mult (200-300km) huruitul ar fi disparut complet.

de asemenea, daca ai fi avut curiozitatea sa te uiti la discurile de frana ai fi putut observa "amprenta" placutelor pe ele. :rolleyes:

 

si, legat de intervalul de schimbare a placutelor, nu e o regula generala. eu, pe ale mele, de la celalalt matiz, le-am schimbat la 40000 dar inca mai mergeau. in service, nea mesteru spunea ca a avut cazuri cand le-a schimbat si la 10000 dar masina era condusa de o femeie :lavolan: :tongue:

 

in schimb, la mine am observat un fenomen ciudat: dupa ce masina a stat cum spuneam vreo 2 luni, la vitezza de 100-110 km se simteau vibratii destul de puternice in volan; doar la acea viteza, nici mai sus nici mai jos... si rotile erau echilibrate... in service mi-au schimbat nu stiu ce talpa la partea superioara a amortizorului fata-dreapta; n-am testat daca si acum mai face pt ca am pus masina din nou...in garaj @-)

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca e numai de la placutze? Atunci de ce nu facea asa si inainte de a o ”lăsa”?

 

Pe de alta parte 10 mm inseamna 1 cm. Pai cind sunt noi noute cred ca au atit! Ma rog, le schimb, nu-i problema... dar m-as mira tare sa fie de la placutze.

Share this post


Link to post

Noi au 10 mm. Daca mergi sub 8mm: 1. se stramba si 2. zdrangane in suporti. Din experienta Matiz e bine sa schimbi si lamelele elastice si sa verifici si bolturile de ghidaj. Sa nu bagi vasilica acolo, le speli, speli si in bucse si le ungi cu ulei de mecanism. Eu am pus vasilica la greu, ca daciotii, si le-am bulit in 40k km.

Share this post


Link to post

pai de ce s-au bulit de la vasilica? :o

Share this post


Link to post

deci folosesti 2 mm din placuta?

 

la mine le-am schimbat la vreo 30k, mecanicul a zis ca mai merg daca vreau sa le tin si mai aveau mai putin de 5 mm

 

e altfel la cielo?

Share this post


Link to post

Eu am reprodus din manual si n-am citat din mecanici. Poti frana si cu doar 5 mm, dar daca pui placutele surori una peste alta si te uiti din lateral vei observa o curbura si vei constata ca franezi doar cu capetele lor. Dupa experienta asta vei schimba placutele atunci cand zice producatorul si nu mecanicul.

 

Cand am cumparat bolturi noi (origine GM), era in punga si un plic etans cu ulei in el. Asta-i un semn ca se foloseste doar asa ceva. Apropo, pretul la 2 seturi de bolturi de ghidaj este mai mare decat la setul de placute !!!

Share this post


Link to post

uleiul ala la mine a fost o vaselina albicioasa, ce-i drept mai "lichida" decat vaselina obisnuita, dar tot vaselina.

Share this post


Link to post

Cine stie, poate-i d-aia de la farmacie, pentru cuplaje stranse ?

Share this post


Link to post

Salutare ! Parerea mea este ca nu ai cum sa simti in timp ce mergi vibratii in volan daca nu pui frana , Mai mult ca posibil ca nu ai ratat o gropita si la turatia rotii la 100-110km/h iti vibreaza ca nu mai este echilibrata . Se pot simti vibratii in directie , in pedala de frana si in puntea fata cand pui frana daca intr-adevar ai probleme cu discurile sau placutele de frana , dar , repet , numai cand franezi ! Despre partea cu zgomotul la franare dupa mai multe zile de nefolosire a masinii , se intampla f des , si mai ales daca a plouat intre timp . Bafta !

Share this post


Link to post

Si eu am patit, dar dupa o zi de circulat intens i-a trecut si a mers bine. Poti incerca pentru inceput o curatare a discurilor si a placutelor.

Share this post


Link to post

Daca a stat si in apa, cum a fost prin Bucuresti, ai motive in plus. Daca n-ai schimbat lichidul de frana sau ai pus ARAL DOTx, cum a facut Mandea, frana functioneaza altfel in primii km. Asa ca ptr. Mandescu ARAL = SABENA, atat la uleiuri, motor sau cutie, cat si la lichidul de frana.

Share this post


Link to post

N-am zis nimic de volan!

 

Simt vibratii in pedala de frina, NUMAI CIND FRINEZ. Vibratiile sunt ca atunci cind iti intra ABS-ul, pedala imi impinge scurt in talpa.

Am presupus ca e de la discuri (si nu de la placute), pt ca frecventa vibratiilor este proportionala cu viteza masinii.

 

Intr-adevar, masina a stat nemiscata pe perioada ploilor, dar in nici un caz nu a stat in apa, pe acolo apa nu cred c-a trecut de grosimea cauciucului.

Share this post


Link to post

Placutele alea tot trebuie sa le schimbi. Schimba-le si mai vezi.

Share this post


Link to post
Asa ca ptr. Mandescu ARAL = SABENA, atat la uleiuri, motor sau cutie, cat si la lichidul de frana.

 

Poti fi mai exact? Ce e sabena? Si, e de bine sau de rau...?

Share this post


Link to post

La mine la matiz daca sta masina in parcare 2 zile de ploaie sanatoasa face exact cum zice NFS-ul. Fa un drum ceva mai lung cu masina, foloseste mai mult frana si vezi poate isi revine.

Share this post


Link to post
Poti fi mai exact? Ce e sabena? Si, e de bine sau de rau...?

 

Cred ca SABENA e echivalentul lui POWASONIC la uleiuri.

Share this post


Link to post

Bre, ce limba vorbiti? Te referi cumva la comparatia Panasoanic vs. Panasonic?

Share this post


Link to post

Poti s-o iei si asa...

 

Daca inainte masina mergea OK, cred ca vibratia in pedala este de la locul unde au stat lipite placutele pe discuri insa acestea ar trebuie sa se curete in cativa zeci de km si niste frane moderate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...