Jump to content
Sign in to follow this  
sonyk

Casco

Recommended Posts

Am un break din 1997 vreau sa-i fac un casco!Cat m-ar costa?Unde sa-l fac?Cate tipuri de casco exista?

Eu nici casetofon n-am pe dacia mea am doar jenti de aluminiu!Vreau sa-mi fac un casco in caz ca intru in cineva si sunt eu vinovat sa nu-mi platesc eu reparatia sa mi-o plateasca CASCO!Ce sa stipulez in contract?Am auzit ca e bine sa stipulez ca in caz ca masina e condusa de altcineva sa beneficiez oricum de casco sau ceva de genu asta!Ma puteti lamuri si pe mine?A si care e suma minima de reparatie adica stiu ca la RCA e 1milion! Si daca am CASCO mai imi trebuie si RCA?

Share this post


Link to post

vezi aici orientativ preturi la casco: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=397

 

procedura in caz de accident: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=1068

 

cand merita sa repari pe casco: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=2564

 

acopera casco lipsa rca ? http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=1554

 

La intrebarile tale:

 

- cat te costa, iti spune agentul de asigurari; din moment ce ai break, pentru preturi orientative vezi mai bine o pe www.daciaclub.ro

 

- unde sa-l faci, vezi in primul link dat in acest topic

 

- exista casco cu plata la pagube, cu plata la pagube si furt, optional cu asigurare pentru persoanele din autovehicul si diverse alte combinatii (cu valabilitate si in afara tarii, etc). depinde de asigurator.

 

- pentru ce vrei tu, ai nevoie de casco pentru pagube, fara furt, doar in interiorul tarii

 

- ceea ce vrei tu e extinderea politei pentru a acoperi si alti soferi in afara de posesorul masinii, caz in care prima de asigurare va creste nitel. asta discuti cu agentul de asigurari.

 

- suma minima de reparatii este X % daca iti faci asigurare cu franciza (adica daca reparatia nu depaseste acei X %, asiguratorul nu iti plateste nimic si ti-o faci singur), sau 0 (adica asiguratorul plateste tot, indiferent de valoare) daca iti faci cu franciza zero. In primul caz ai prima mai mica, in al doilea caz e mai mare. De preferat, fa-ti cu franciza zero indiferent ce incearca asiguratorul sa-ti bage pe nas.

 

- da, iti trebuie si RCA, nu au nici o treaba una cu alta.

Share this post


Link to post

mersi se pare ca n-am cautat pe unde trebuie!

Share this post


Link to post

RCA este o asigurare pentru ceilalti din jurul masinii tale si este obligatorie.

CASCO este pentru tine.

Dar la ce-iti trebuie tie CASCO pentru o masina veche de 8 ani ? Vrei s-o repari cu bani putini? Mai bine pandesti un fraier si ti-o faci pe RCA-ul lui, ca taxime-tristii.

Share this post


Link to post

daca eu sunt vinovat de accident, deci din cate am inteles cel pe care l-am busit isi repara masina pe rca-ul meu iar eu pe casco-ul meu nu?

daca maisna este pe firma mai are rost sa mai pun acea clauza in caz ca o conduce altu...etc ptr ca maisna fiind pe firma o conduc nu mai angajatii firmei!

Edited by sonyk

Share this post


Link to post

Trebuei pusa clauza asta! Sa-i spui agentului ca o conduc mai multe persoane. E ceva de genu 1-3 E /an pt faza asta

Share this post


Link to post

Omniasig nu are reintregire! Am CASCO de 2 ani la Omniasig pentru Logan si de cateva luni pentru Matiz si va spun sigur! La primul incident (masina lovita in parcare de un camion ... ceva mare... nu stiu ce ca a fugit....) dupa reparatie am vrut sa platesc reintregirea ca eu asa stiam ca e dar mi-au zis ca la Omniasig nu exista asa ceva! Si nici acuma cu Matizul nu trebuie sa platesc!

Share this post


Link to post
Omniasig nu are reintregire! Am CASCO de 2 ani la Omniasig pentru Logan si de cateva luni pentru Matiz si va spun sigur! La primul incident (masina lovita in parcare de un camion ... ceva mare... nu stiu ce ca a fugit....) dupa reparatie am vrut sa platesc reintregirea ca eu asa stiam ca e dar mi-au zis ca la Omniasig nu exista asa ceva! Si nici acuma cu Matizul nu trebuie sa platesc!

 

OFFTOPIC: Daca nu ai platit reintregirea, valoarea asigurata este diminuata cu valoarea reparatiei. Asa vroiau sa-mi faca si mie dar le-am platit reintregirea.

Share this post


Link to post

Eu am CASCO la Allianz. Masina este pe numele sotiei dar o conduc eu. Tb sa gasesc specificat undeva in contract ca o conduc eu si nu proprietarul(sotia)?

 

Mentionez ca am spus verbal agentului ca doar eu o conduc dar nu m-am uitat daca e specificat undeva :( . Intre timp si-a luat si sotia permis. :drinkers:

 

Merci.

Share this post


Link to post

@gruntzus: E vorba de orice asigurator, nu numai Omniasig.

 

@bella: Chestiunea respectiva se aplica in cazul asigurarilor masinilor de firma; cateodata iti dau o reducere daca specifici 1-2 soferi in loc de nelimitat.

Share this post


Link to post

@bella, tie poate iti da majorare, ca sotia nu are experienta la volan. Am vazut ca tin cont de vechimea permisului ambilor conducatori...

Share this post


Link to post

@iuliana: Am vb cu agentul si la anul, cand o voi prelungi nu o va lua in calcul pe sotie.

@alx: Am inteles. Multumesc.

 

Sper sa se poata.

Edited by bella

Share this post


Link to post
@iuliana: Am vb cu agentul si la anul, cand o voi prelungi nu o va lua in calcul pe sotie.

 

Dar daca se intampla un eveniment si conducea sotia te despagubeste casco? Sau vor zice ca nu era prinsa sotia in asigurare si te trimit la plimbare!?

Share this post


Link to post

Nu vreau sa vb prostii dar eu am inteles ca da...adica me despagubeste.

Edited by bella

Share this post


Link to post

 

 

Daca masina era pe numele tau, era mai simplu. Vei fi putut spune , la o adica, in caz de accident cu sotia la volan ca ea se afla intamplator pe post de soferita. Dar asa, cu talonul pe numele ei, si fara alta masina in proprietate - cum il veti mai aburi pe inspectorul de daune ? Agentul e multumit ca faci in continuare asigurarea cu el, dar nu poti sti daca are putere asupra inspectorului, asa ca bazeaza-te pe ce e scris, nu pe vorbe (citeste cu atentie contractul).

Share this post


Link to post
Eu am CASCO la Allianz. Masina este pe numele sotiei dar o conduc eu. Tb sa gasesc specificat undeva in contract ca o conduc eu si nu proprietarul(sotia)?

 

Mentionez ca am spus verbal agentului ca doar eu o conduc dar nu m-am uitat daca e specificat undeva :( . Intre timp si-a luat si sotia permis. :drinkers:

 

Merci.

 

Ai mare grija la capitolul asta. Un bun prieten de-al meu a facut masina varza si Casco era (ca si masina de altfel) pe numele sotiei. Cand s-a facut constatarea de catre politie, au mentionat la conducator auto numele lui iar Casco nu l-a despagubit cu nimic pentru ca nu avea si clauza respectiva (masina condusa de altcineva).

Din punct de vedere a costurilor, nu te speria. Se face la valoarea masinii si la tine la 8 ani dupa grila lor nu cred ca-ti dau mai mult de 2500 euro valoare totala.

Noi cand spunem ca creste prima de asigurare, luam in considerare sume de la 6000 euro in sus, unde se cunoaste o clauza in plus. La tine cred ca nu vei depasi 200 mii lei/luna cu toate clauzele, inclusiv furt in strainatate. Bine, sumele sunt aproximative, dar fata de o toyota de top unde platesti vreo jde' milioane pe luna pe putin...

Merita Casco oricum. Numai faptul ca gasesti masina lovita in parcare, nu zic de ceva mai grav...

Share this post


Link to post

M-ati pus pe ganduri :( ...o sa citesc diseara contractul si o sa sun apoi agentul de asigurari.

 

Cu toate ca...mi se pare o tampenie...totusi @alx care am vazut ca are experienta cu asiguratorii zice ca nu e cazul la mine :-? . Oricum o sa citesc contractul.

 

Multumesc.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Bella, vorbeste neaparat si daca nu e zii s-o bifeze si sa-ti recalculeze. Raspunsul a fost pentru tine, dar referirea la Dacia a fost pentru initiatorul topicului. Scuze ca le-am postat impreuna, dar sper ca m-am facut inteles.

Exemplele cu Dacia sunt din experienta mea cu Dacia 98 pana anul trecut la Asirom. Daca s-a schimbat ceva anul asta... nu mai stiu.

Share this post


Link to post

Polita mea este incheiata in Ploiesti. Agentul din Ploiesti mi-a spus ca nu e nicio problema in faptul ca eu conduc masina... Intradevar s-au introdus noi formulare in care se specifica explicit, DACA VREI, cate persoane(nominal) pot conduce autoturismul. Acest lucru se reflecta asa cum spunea si @alx in valoarea ratei.

 

Insa, in conditiile in care eu am incheiat contractul CASCO in iunie 2006, pana in iunie 2007 merg pe vechiul formular cu conditiile acestuia.

 

Mi-a reconfirmat acum cateva minute atat un agent de asigurari cat si un inspector de daune de la Allianz Bucuresti.

 

Multumesc pentru informatii.

Share this post


Link to post

Nu doresc sa deschid un topic nou, de aceea intreb aici: In luna iunie imi expira polita casco, incheiata la Astra, val asigurata 9728E. Platesc 425E in 4 rate (a scazut pretul pt ca am acceptat 20% fransiza in caz de furt extern). Problema mea este ca am auzit, ca de anul acesta la toate politele incheiate este obligatorie fransiza si la daune... ceea ce nu prea imi comvine. (prietena mea ,la un matiz, tot la astra ,are fransiza de 100E/eveniment in caz de daune) Este adevarata treaba cu obligativitatea, sau este o smecherie a asiguratorilor?

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Marii asiguratori de pe piata s-au inteles in a nu mai incheia polite CASCO fara fransiza (pentru a elimina astfel daunele fake).

Nu se mai incheie acum polite fara fransiza minim 100Euro, ce pot sa iti spun ca la ASIROM fransiza se aplica de la a doua dauna (prima e mocca :) )

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

La leasing nu se aplica, eu am intrebat chiar ieri (la BCR cel putin)

Share this post


Link to post
Marii asiguratori de pe piata s-au inteles in a nu mai incheia polite CASCO fara fransiza (pentru a elimina astfel daunele fake).

Nu se mai incheie acum polite fara fransiza minim 100Euro, ce pot sa iti spun ca la ASIROM fransiza se aplica de la a doua dauna (prima e mocca :) )

 

Asta e un lucru bun, spre deosebire de BCR care o aplica 'din prima'

Ardaf-ul am auzit ca are fara franciza, dar trebuie verificat.

Share this post


Link to post

Mai e si Asitrans cu fransiza 0, dar sincer nu m-as risca la o asigurare zombie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...