Jump to content
Sign in to follow this  
sonyk

Casco

Recommended Posts

Aia de la Asitrans,sunt niste dobitoci!Nu te incurca , cu asemena specimene...

Share this post


Link to post

Ardaf accepta intradevar cu fransiza O.Eu am asigurarea la Ford incheiata la ei, am avut dauna, si nu am avut probleme.Inclin sa ii fac si lui Tico tot la ei, in prezent am la BCR cu fransiza de 1% la fiecare dauna, si pt o oglinda sparta am platit 20 euro reintregirea, adica 1% din suma asigurata.

Edited by AZH

Share this post


Link to post
in prezent am la BCR cu fransiza de 1% la fiecare dauna, si pt o oglinda sparta am platit 20 euro reintregirea, adica 1% din suma asigurata.

 

1% la oglinda ce reprezinta, reintregirea sau fransiza? Sunt total diferite, in sensul ca fransiza e obligatorie la dauna, dar reintregirea nu neaparat (depinde de asigurator).

Share this post


Link to post

Am 1% fransiza(din suma asigurata) la orice dauna. Reintregirea sunei asigurate nu este obligatorie , intradevar, dar la o dauna viitoare, sau dauna totala (doamne fereste), suma asigurata va fi suma initiala , minus valoarea daunei pentru care nu ai platit reintregirea.

Share this post


Link to post

Ma bate gandul sa fac un CASCO insa nu am luat deloc in calcul reintregirea...stie cineva care e situatia la Generali. Exista reintregire?

Share this post


Link to post

Eu cred ca intelegerea asta dintre firmele de asigurari in legatura cu fransiza este o chestie anticoncurentiala de tip cartel. Ca are ca efect si inlaturarea sau prevenirea daunelor de tip fake este altceva. Ar trebui ca cei de la Oficiul Concurentei sa isi faca treaba, ca ii cam platim degeaba, noi contribuabilii.

Share this post


Link to post

@starsteel: la Generali nu esti obligat sa faci reintregirea. In cazul in care vrei, reintregirea e aplicarea procentului de asigurare la valoarea daunei.

Share this post


Link to post

Aici nu e problema de concurenta, ci de... protectia consumatorului.

Deci, baietii de la asigurari au o problema cu baietii "rai" (dintre noi, cei ce vor sa stoarca banul castigat "cinstit" de baietii... anteriori).

Ca urmare, se inteelg intre ei asupra unor practici ce afecteaza baietii "buni" dintre noi, adica aia ce au frica de Dumnezeu si isi fac Casco sa-si protejeze investitia de 10 mii de euroi, chiar daca intre timp valoarea a scazut in scripte si, probabil si mai dramatic pe piata.

Oricum, rahatul de OPC sau cum se va mai fi chemand nu o sa zica nimic unei firme care e oricum backup-ata de o banca, care este.

 

Off - doar sectorul 4 are o sansa daca intra in functiune... Piedone :D

 

N.A. Nu locuiesc in sectorul 4 :)

Share this post


Link to post
Eu cred ca intelegerea asta dintre firmele de asigurari in legatura cu fransiza este o chestie anticoncurentiala de tip cartel. Ca are ca efect si inlaturarea sau prevenirea daunelor de tip fake este altceva. Ar trebui ca cei de la Oficiul Concurentei sa isi faca treaba, ca ii cam platim degeaba, noi contribuabilii.

Nu toate firmele au fransiza asa ca nu mai dispera!

Share this post


Link to post

Nu doresc deschiderea unui topic nou, doresc sa cer un sfat de la cunoscatori.

Sunt nevoit sa schimb parbrizul, din cauza unei fisuri. Merita sa apelez la Casco, oare cu cat o sa fiu "penalizat" la prelungirea contractului, sau sa platesc din buzunar reparatia?

Casco il am la Astra asigurari, nu am fransiza, expira pe 14 iunie.

Share this post


Link to post

In cel mai fericit caz nu mai primesti reducerea. Altfel cred ca penalitatea va fi intre 100-200 lei.

Citisem undeva ca penalizarile sunt intre 10-20%- dar nu sunt sigur. Eventual intreaba un agent. Macar poate afli o suma orientativa.

Share this post


Link to post

Sfatul meu e sa-ti faci parbrizul pe casco si pe viitor sa renunti la Astra asigurari, platesti degeaba polita.Alege o firma serioasa. Daca vrei iti pot explica prin PM ce am patit eu cu ei.

Share this post


Link to post

Buna ziua.

Nu as mai vrea sa deschid un topic nou doar pentru aceasta intrebare, asa ca postez aici.

In luna decembrie imi expira asigurarea casco de la Asirom. Am facut o reevaluare online si se pare ca este aproape dubla fata de anul trecut, asa ca am cautat o alternativa pe internet si am dat de Gothaer care este mai ieftin pe asigurari casco. Mai are cineva de aici vre-o asigurare incheiata la ei? Sa am incredere in aceasta firma sau nu? Multumesc, astept raspunsurile voastre.

Share this post


Link to post

Am un break din 1997 vreau sa-i fac un casco!Cat m-ar costa?Unde sa-l fac?Cate tipuri de casco exista?

Eu nici casetofon n-am pe dacia mea am doar jenti de aluminiu!Vreau sa-mi fac un casco in caz ca intru in cineva si sunt eu vinovat sa nu-mi platesc eu reparatia sa mi-o plateasca CASCO!Ce sa stipulez in contract?Am auzit ca e bine sa stipulez ca in caz ca masina e condusa de altcineva sa beneficiez oricum de casco sau ceva de genu asta!Ma puteti lamuri si pe mine?A si care e suma minima de reparatie adica stiu ca la RCA e 1milion! Si daca am CASCO mai imi trebuie si RCA?

Masina ta este prea veche pentru o polita casco. Nu se fac polite casco pentru masini mai vechi de 10 ani. Asigurarile casco sunt de mai multe feluri, fiecare asigurator avand pachetele sale de produse de asigurare in care difera suma asigurata, riscurile asigurate si multe altele. Atunci cand vrei sa inchei o polita casco poti opta pentru 2 tipuri de contracte in ceea ce priveste conducatorul auto. Adica poti alege conducator unic, asta in cazul in care conduci doar tu masina si sti ca nu o vei imprumuta nimanui, in acest caz polita casco are un pret mai mic. Si a doua varianta in care poti opta pentru mai multi conducatori auto. In acest caz polita este mai scumpa insa masina este asigurata indiferent de soferul care o conduce in momentul accidentului. Polita casco este o polita facultativa insa polita rca este o polita obligatorie. Nu poti incheia o polita casco daca nu ai si rca. Sper ca te-am lamurit cat de cat.

Share this post


Link to post

 

De prin 2005 si pana acum cred ca s-a lamurit si el...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...