Jump to content
Sign in to follow this  
Truta Cristian

Sunete si zgomote La Rotile Fata

Recommended Posts

Corect.Daca nu a fost strinsa bine se poate duce rulmentul.

Share this post


Link to post

Mamaaa, ce bine ar fi sa se fi dus rulmentul ala nenorocit si planetara sa fie intreaga... Dar daca nu a fost strasa bine planetara nu se poate strica tot ea? Adica ea nu are de suferit, ci doar rulmentul?

Share this post


Link to post

Nu,ea nu pateste nimic si la o planetara nu pot aparea probleme decit daca a avut burduful spart sau are peste o jumatate de milion km.

Share this post


Link to post

AHAAAA !! Deci panarama de planetara ar trebui sa fie intreaga !!! nu am decat putin peste 100.000 km si burduful e cat se poate de intreg ! ( masina am luat-o de noua si am dat bice in ea doar pe autostrazi, in viraje si gropi am menajat-o la maxim )

Mii de multumiri, Ovi, acum nici un mecanic nu ma mai poate insela, stiu ce sa le spun !

Share this post


Link to post

Incearca sa mai pui pe cineva sa asculte pentru ca poate nu e acelasi rulment si sa te insele zgomotul.

Eventual il mai poti lasa asa pina se amplifica si localizezi mai repede.

Edited by ovi_jer
  • Like 2

Share this post


Link to post

Pai sa-ti zic cum facui ...m-am urcat in ea, am gasit un platou imens de asfalt la o benzinarie ( pustiu, nu era nimeni) am luat viraj maxim stanga si i-am dat gaz cat a cuprins, in viteza 1, apoi am schimbat a II-a , rotindu-ma in cerc. Zgomot...prezent, din pacate. Am repetat figura si pe partea dreapta, si nici un pic de zgomot... Am permutat caucioacele intre ele, zgomotul este identic, dar mai tare parca se aude cand sunt in viteza I si cand dau gaz la maxim .

 

A, nu pot Ovi, nu pot sa-l las asa...nu pot dormi noaptea, vorbesc serios, ma obsedeaza zgomotul asta, trebuie sa-l rezolv acum...boala grea masina asta... ce sa fac, daca tin la ea mai mult decat la mine insumi...

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Si decit viraj fara accelerare?

Share this post


Link to post

Asa nu se aude...din pacate...

 

Nu se poate sa fie vreo tabla care sa atinga pe acolo, ceva...?

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Pot fi multe.Poate fi si rulment din cutie sau poate fi suport motor(se comprima cauciucul pina ajunge metal pe metal).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Un rulment din cutie, Ovi? scuza-mi nestiinta, din care cutie? Suportii de motor cam pe unde ar fi? se vad c ochiu` liber?

Share this post


Link to post

Din cutia de viteze :) )

Share this post


Link to post

Imi era frica sa ghicesc...ma gandeam ca nu au ce cauta rulmenti pe acolo... mama lor, deci se gasesc si prin cutia de viteze...

Share this post


Link to post

Pina nu ai zgomote la mersul normal poti merge linistit asa.

Share this post


Link to post

Pai asta e MAREA problema, nu ma linistesc pana masina nu e brici, imi place sa o am perfecta din toate punctele de vedere... Chiar nu am cum sa stau asa... Ma duc zilele viitoare peste un mecanic pe la Bacau si o sa-l terorizez putin, dar macar acum sunt muuult mai informat ce si cum sa-i zic .

 

Off :

Ovi, de ce nu stai si tu prin Moldova , mai aproape ...

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Scuze de post consecutiv, nu pot edita.

 

Ovi, ai avut dreptate ( ca de obicei, dealtfel) M-am suit in masina cu un mecanic si omul mi-a zis ca nu e nici planetara, nici rulmentul. A zis ca atinge ceva pe acolo, pe dedesubt, dar nu a putut sa se uite sub ea ca nu a avut unde sa o ridice.

Urmeaza alte investigatii.

Share this post


Link to post

Salutare.Aveam de vreo cateva luni un troncanit f deranjant la rotile fata.

Citind posturile anterioare m-am apucat sa schimb flansele de la telescoape urmarea fiind

mers linistit fara troncanitur deci concluzia este ca va multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

salutare...fratilor mai am putin si ajung la balaceanca.dupa 10 km de rulaj incepe sa se auda un scartait pe undeva pe la rotile din fata...ceva in ritmul rotii...absolut enervant..parca ar fi o roaba neunsa..dispare doar cand franez,sunetul se schimba cand misc volanul dar persista.ce sa aiba oare ca nu ma pricep deloc...ajutati-ma..plzz

zzz

Share this post


Link to post

Daca are legatura cu frina poate fi un etrier blocat ( se mai intimpla la modelul asta ) .

Daca se intimpla in miscare poate fi rulmentul de la roata fata .

Incearca sa descrii mai precis .

Share this post


Link to post

mai precis..e un scartait infernal care suna exact in ritmul rotii de parca intr-un anume loc atinge ceva...cand franez inceteaza,cand iau picioul de pe frana reincepe..asta in miscare evident.in viraje cand misc volanul..sunetul se schimba dar nu inceteaza.toate astea apar dupa ce parcurg ceva distanta 10 ,15 km...precizez ca dimineata cand plec cu masinuta si discul probabil e rece nu se aude nimic.posibil sa fie un etrier blocat.trebuie schimbat cumva?ca asta costa ceva...

Share this post


Link to post

Din ce ai descris tu cred ca ai un etrier blocat! :rolleyes:

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

cred ca ai dreptate. :thumbl: ...nu ai idee ce am de facut in continuare?

ca sa stiu sa nu ma pacaleasca hotomanii astia de la service... multam

Share this post


Link to post

Daca ai constatat sigur ce e de la etrier si nu de la altceva vezi aici : http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=1299 despre sistemul de franare! Se dau jos, se degreseaza axele glisiere, se curata de mizerie, se ung cu solutie speciala. Verifica daca pistonasul nu este blocat, cureti si zona aceea, ai grija ca garnitura sa fie in stare buna (in caz contrar o schimbi), placutele sa se prezinte bine si ele, faci o aerisire a intregului sistem. Im mare cam asta cred ca ai de facut :scarpin: .

Share this post


Link to post

Postez si eu aici problema mea... poate-poate :lavolan:

 

De vreo 3-4 luni de zile a inceput sa se auda un scartait ritmic din zona rotii stanga fata - dar doar in cazul virajelor dreapta (la fel ca intensitate indiferent de cat de tare sunt "intoarse" rotile, sau viteza)...

 

Etrierul nu pare a fi gripat - roata se invarte la fel de "liber" ca roata din dreapta, nu se incalzeste mai mult...

 

Ce poate fi? rulment, planetara?

 

multumesc anticipat

 

masina este cielo '97 cu 64.000km la bord (reali - masina fiind in familie de noua)

Share this post


Link to post

Urca masina pe elevator sau canal si da cu wd40 exact unde intra planetara in butucul rotii.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Merci mult de raspuns - o sa iau un tub de wd, fac operatia si postez rezultatul :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...