Jump to content
Sign in to follow this  
Truta Cristian

Sunete si zgomote La Rotile Fata

Recommended Posts

Atunci amortizoare sau flanse... ce marca de flanse ai cumparat? Amortizoarele ce marca sunt si ce vechime au?

Capetele de bara si bucsa "ochelar" de la caseta le-ai verificat?

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Flansele sunt noi, au un an sunt originale GM si le-am schimbat tot dina cauza acestui zgomot ca erau crapate si eram sigur ca de acolo e baiul, doar ca atunci se auzea ocazional, acum e mai constant se aude de fiecare data pe drum pavat, amortizoarele nu pot sa spun, ca erau pe masina cand am cumparat-o. La mine au 5 ani si 30KKm. Bucsa "ochelar" n-am verificat-o. Ma duc la verificat.

Share this post


Link to post

Axul glisor poti sa-l verifici mergind cu frana usor calcata pe drum pietruit;sau dai roata jos si lovesti etrierul cu pumnul,piciorul sau un ciocan de cauciuc.Verifica capetele de bara si bucsele de la bara de torsiune(fara sa desfaci antiruliu).E putin mai greu pe stanga cred ca ajuta o articulatie cardanica pe clichet.Bafta!

Share this post


Link to post

Verifica si suportii motorului si ai cutiei de viteze.

Share this post


Link to post

Maine sunt singur acasa cu masina asa ca ma dau la ea. Etrierii cred ca ies din discutie ca daca urc la deal sau cobor in frana de motor nu se mai aude. Deci n-are legatura cu frana. Se aude doar cand puntea fata este pe liber, sau tractiunea e foarte slaba, cu ar fi doar mentin viteza pe loc drept in treapta 1.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Si sigur nu sunt pivotii?

 

Asa aveam si eu un mic troncanit la viteze mici pe drumuri denivelate, troncanit mic.

Am verificat pivoti, capete bara - totul ok, fara pic de joc cu ele montate pe masina.

 

Apoi, cand am schimbat un rulment pe stanga, am umblat la pivot si am vzut ca era cam terminat (se invartea de ex surubul cu totul in pivot si avea si joc la mana ) desi montat si strans pe masina totul era in regula.

 

Precizez ca am scapat de zgomot pe partea stanga (unde am schimbat cap de bara si pivot).

Mai am zgomot mic cand merg pe drumuri denivelate pe partea dreapta. Sunt sigur ca e de la pivot si acolo (desi am verificat nu are joc: dar pana nu demontez..)

Share this post


Link to post

Verifica pivotii,si mai verifica si coloana de directie/caseta.

 

La kia am avut aceasta problema,pe piatra cubica/drumuri proaste,se producea un zgomot,merita verificat.

Share this post


Link to post

Bieletele antiruliu au fost. Le-am mai strans ca au mai mers 2-3 ture de cheie si nu mai troncane. Mi-a luat ceva pana mi-am dat seama ca nu pareau sa miste dar am zis sa pun totusi cheia pe ele putin, asta dupa ce m-am bagat pe dedesupt si=am tras de toate cele, am verificat arcurile sa fie in pozitia corecta.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Buna seara, al meu CIELO din 96 prezenta un trancanit la roata stanga fata si la sfaturile unui mecanic am schimbat pivotii si capetele de bara si mansonul planetarei care era crapat nu de mult timp.Problema este ca dupa inlocuire trancanitul a disparut si in loc a aparut un huruit care nu exista inainte mai puternic intre 60-80 km/h.

Am crezut ca este vorba de vreun rulment, am ridicat-o pe cric si probat in viteza 4 si 5, dar surpriza nu se aude zgomotul afara ci doar in masina.

Maine merg la mecanic,dar astazi nu prea avea idee despre ce ar fi vorba si as avea nevoie de ceva sfturi.Multumesc.

Share this post


Link to post

Rulmentul mirie iar planetara cirie. Tind sa cred ca e vorba de rulment, in cazul tau.

Share this post


Link to post

Salut! De ceva vreme am observat ca in viraje la o viteza mai mare de 30 km/h se aud niste batai la rotile din fata. Sa fie oare capul planetarei dus sau se pot auzi zgomotele astea si din cauza rulmentului flanesei de la amortizor? Chestia interesanta este ca si pe drept masina parca este mai zgomotoasa,exceptand zgomotul facut de cauciucurile de iarna. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Cred ca este vorba despre rulmentii de la roti daca este vorba despre zgomot ca un uruit (parca ai merge pe dunga alba care marcheaza banda de siguranta la autostrada, bineinteles, nu atat de puternic ci la nivel mult mai redus). Daca in viraje, la accelerare, se aud batai, este probabil sa existe si jocuri la capetele planetarelor (trebuie sa identifici care este in interiorul curbei fiindca aceea bate mai tare; repet, in accelerare).

Share this post


Link to post

Multumesc frumos SMV. O sa merg cu ea si o sa fiu mai atent sa vad ce si cum. Ms mult inca odata

 

Share this post


Link to post

Salut! am si eu o mare problema aparuta in urma unui nenorocit cu nr de Bulgaria care nu mi-a acordat priotate in sens giratoriu am fost fortat sa franez si am lovit bordura cu roata fata stanga,janta am facuto praf sa strambat din butuc.In schimb am ramas cu un zgomot ca un fel de frecat accentuat la franare.Am mers la mecanic ma pus sa schimb discu de frana, zgomotul a persistat a zis sa schimb si placutele de frana nu sa schimbat de loc situatia,zgomotul acelasi.Am mers la alt mecanic care a zis ca zgomotul ar fi din cutia de viteze ceva de la sateliti si solutia lui ar fi sa schimb cutia cu una sh. cica ar fi prea mari costurile de reparatie si mi-a recomandat sa fac si unghiu de fuga,inainte de schimba cutia. A m facut ungiu de fuga nu sa schimbat cu nimic situatia acelasi zgomot.A avut cineva vreo problema asemanatoare ?Ma puteti ajuta cu sfaturi ?Cu janta si etrierul demontate parca nu se aude zgomotul.

Edited by geo_myly

Share this post


Link to post

Ia pune roata de rezerva. Anvelopa a scapat?

Share this post


Link to post

Da am puso imediat dupa impact ,de fapt am schimbat cauciucu pe rezerva si echilibrat

Share this post


Link to post

Tabla aia de protectie din spatele discului ai verificat-o sa nu atinga? La mine aia a fost de vina, huruia si scartaia cand vroia ea, nu mereu. Pana i-am gasit pozitia ideala am facut cateva incercari.

Share this post


Link to post

Verificata de mecanic si tabla.O sa m-ai incerc varianta cu roata suspendata in aer si cu etrieru dat jos.

Share this post


Link to post

DA !Pana la urma a fost rulmentu,am mers la un service am pus masina pe elevator si sa depistat sursa de zgomot.Si cand ma gndesc ca ma punea un mecanic sa schimb cutia de viteze :dacucapul:

Share this post


Link to post

Salut! Am un troncanit la roata din dreapta cind virez si se accentueaza cind accelerez,pivoti si capete de bara bune,directie reglata pe stand cauciucuri Dayton noi noute,ce ar putea fii!

Share this post


Link to post

Planetara ai verificat-o ?

Share this post


Link to post

"ioncristina" daca doar atunci cand accelerezi se accentueaza sigur este rulmentul rotii. Capul planetarei daca este dus iti bate si la viteza mica si la viteza mare. Am patit si eu aceeasi chestie si tot asa am zis ca este capul de planetara...si bineinteles m-am inselat. Erau rulmentii de pe ambele parti. Si zgomotul de rulment nu este bataie,este mi mult un uruit dar care da senzatia ca ar bate ceva.

Edited by FeryGL86

Share this post


Link to post

Inlocuit cap planetara dreapta 200ron+30 manopera,cauza:troncanit in viraje, si arcuri spate 120ron/buc spire rupte 40ron manopera

Edited by ioncristina

Share this post


Link to post

Aceeasi problema am avut-o si eu numai ca la mine se auzea numai pe dreapta si nu erau batai si nici uruit ci mai degraba un fluierat mai ascutit si a fost rulmentul care desi nu avea joc era gripat. Inlocuit cu rulment FAG pret 67 lei. Aveam putin joc la roata stanga spate si am schimbat si rulmentii aia, marca Optimal pret 30 lei.

Share this post


Link to post

La 78k km a cedat nervos rulmentul dreapta fata NSK (Japan), originalul cu care a iesit din fabrica. Inlocuit in Rm Valcea cu SKF (Italy), comandat de pe net, aici n-am gasit decat niste prastii de Optimal de care m-am ferit. Preventiv, i-am schimbat pe amandoi de pe fatat.Sa vedem cat vor rezista acestia.

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...