Jump to content
Sign in to follow this  
Truta Cristian

Sunete si zgomote La Rotile Fata

Recommended Posts

Batai nu am sesizat.Presiunea am avut-o egala la toate rotile ca sambata am plecat la un drum lung si am vrut sa elimin si aceasta suspiciune.Cred ca o sa fac cat de curand un drum pana la service pt ca asa cum a zis si livium nu este de glumit cu directia.

Edited by CATA_ASD

Share this post


Link to post

Salut. Am si eu urmatoarea problema acum 10 luni am pus pe masina cauciucuri noi Pireli,toate bune zgomot interior se

aude ca una noua, am fost super incantat ,dar de vreo 2 saptamani cand e cald afara dupa 1 pm pe drum neasfaltat se aude un zgomot la roata fata stanga cand e frig sau seara ,dimineata pe acelasi drum nu se aude nimic,am verificat

presiunea si la roata cu pricina aveam presiune 2,9 atm,deci eu de 10 luni am mers cu presiunea aceasta pt ca cei care au pus cauciucurile au facut presiunea. Am fost la un mecanic si a zis ca e bucsa de la bara stabilizatoare am fost si la al

doilea mecanic si mi-a zis ca e capatul de bara. Acum va cer parerea capatul de bara se aude tot timpul pt ca la mine

zgomotul apare numai cand e cald afara pesta 20grade,in rest nu se aude nimic sau sa fie bucsa? :-?

Share this post


Link to post

Nu ai specificat ce fel de zgomot.

Share this post


Link to post

Zgomotul se aude ca si cand ar fi ceva slab , ca o trepidatie , efectiv trepideaza ceva la roata, si se aude tare cand merg pe drum neasfaltat, dar repet numai cand e cald. Ma gandesc ca zgomotul a aparut deoarece am mers 10 luni cu presiunea 2,9 la aceea roata si la gropile din patria noastra...

Edited by Rosniper

Share this post


Link to post

Nu stiu daca este de la presiunea rotii dar un lucru este sigur, din cate stiam eu, presiunea pe care ai avut-o tu este prea mare.Daca imi aduc bine aminte pe hartia lipita pe o usa, parca, scria ca presiunea pe fata este max 2,5.Sper sa nu ma insel.Numai bine.

Share this post


Link to post

2 pe fata si 1,9 pe spate.

Share this post


Link to post

Am avut prea mare presiunea dar ce s-a stricat? Asta intrebam capatul de bara sau bucsa?

Share this post


Link to post

Flansa telecopului sau rulmentul din capul telescopului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Intradevar am joc f mare in flansa la roata stanga (am ridicat-o pe cric),iar la cea dreapta are dar nu asa cum e la cea stanga . Dupa ce schimb ambele flanse o sa postez sa va spun diferenta. Mersi ovi_jer esti singurul care a dat acest verdict din 3 mecanici pt ca am mai fost astazi la al cel de-al treilea si mi-a spus ca nu am joc la nimic.

Share this post


Link to post

Salut

La Cielo meu de o perioada de timp cind pun frina la viteza mica (ex 5km/h) se aude o trosnitura pe fata. Acum o luna am fost cu masina in service pt alta problema si mecanicu a zis ca amortizoarele sint "varza" si ca restul e ok, in aceea perioada nu exista aceasta problema. Pe unde ar trebui sa-i pun sa verifice?

Multumesc anticipat pt sfaturi

Share this post


Link to post

Bucsele sau capetele de bara ar putea fi de asemenea problema... Cu amortizoarele ai rezolvat?

Share this post


Link to post

Verifica jocurile la etrieri,capete de bara,pivoti,flanse amortizor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Multumesc pt sfaturi, sper sa ajung cit de curind in service si atunci o sa cer mecanicului sa verifice inca odata.

Share this post


Link to post

Revin cu noi explicatii si anume, astazi am schimbat flansele amortizor si zgomotul tot nu a disparut verdict capat de bara . O sa il schimb si pe acesta si sper sa scap de acel zgomot . :spumelagura:

Share this post


Link to post

Salut!

 

Am un Cielo din 96 si de ceva timp la denivelari mai mari se aude un zgomot in partea dreapta fata.

Am intrebat mai multi mecanici si parerile au fost impartite, unii imi spun ca este flansa amortozor, altii ca este amortizorul.

Cum pot sa imi dau seama care din aceste componente este defecta si trebuie schimbata?

 

 

Va multumesc pentru ajutor!

Share this post


Link to post

In primul rand trebuie sa verifici daca ai jocuri in bucsi,flansa amortizor sau capul de bieleta.

Share this post


Link to post

1. Cielo '96, cand fac viraj strans la stanga se aude un zgomot huruit la roata dreapta.

E musai capul de planetara ?

 

2. Ieri am mai observat o chestie nasoala, masina tinde sa se duca in dreapta, asta am observat la viteza mare pe drum intins, cum se poate rezolva ? Banuiesc ca in service, dar ce presupune asta ?

 

multumesc

Share this post


Link to post

Presiunea in penuri este egala stanga-dreapta? Daca da, si masina tot mai "trage" intr-o parte, inseamna ca trebuie sa ii faci geometria!

Share this post


Link to post

M-am saturat !! asa cum zicea si colegul de mai sus, la viraj stanga strans, se aude huruiala... Iar schimb rulmentul ( sau capatul de bara...) Planetara nu are nimic de a face cu zgomotul ( la mine)

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Esti sigur ca e rulmentul?Ai inversat rotile fata cu spate?Cati km au cauciucurile?

Share this post


Link to post

Trebuie sa fie de vina rulmentul dreapta fata. Cand virezi stanga, masina isi lasa o parte a greutatii pe partea dreapta. Exact asta am patit eu si am schimbat rulmentul. Zgomotul a disparut.

Despre povestea cu cauciucurile, eu nu o cred , desi am incercat si asta. Sa le schimb crezand ca poate zgomotul provine de la ele. ( erau Debica Frigo)

Edited by mad_voly

Share this post


Link to post

Ovi, te rog, zi-mi care e diferenta de zgomot intre un rulment dus si un cap de planetara? Ar trebui sa se auda diferit, nu? Cauciucurile sunt Michelin Energy si au cam 30 de mii de km. Le-am permutat intre ele si zgomotul tot exista.

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Planetara este strinsa bine?Ce rulment ai pus ultima data?

Share this post


Link to post
Ce rulment ai pus ultima data?

 

A pus FAG. Ca si mine. Si tot ca si mine, intai pe dreapta, apoi, la scurt timp si pe stanga. De aia parca as vrea ca acum, Radule, zgomotul sa nu-ti mai vina de la rulmenti... (desi nu ti-as dori sa fie de la planetara).

Referitor la diagnostic, mecanicul meu a facut deosebirea intre cele doua "uruieli", insa nu si-a dat seama de la inceput ca era vorba de ambii rulmenti (dreapta si stanga). Pe spate este mai usor, ca se aude la invartirea in gol a rotii.

Oricum, eu ( fara cunostinte de mecanica) pana sa merg la mecanic eram sigur ca zgomotul a caror cauza s-a dovedit a fi rulmentul, provenea de la planetara (zgomotul era identic cu cel auzit pe dacii cand se cerea o noua planetara, in aceleasi conditii - viraje cu viteza sau viraje mai stranse).

Share this post


Link to post

Exact, FAG am pus. Ce memorie, dom`ne... Stii, am mai cugetat eu, asa... iti dai seama ca imi doresc mult sa fie tot rulmentul si nu planetara. Dar cred ca am gasit tot eu cum se face diferenta intre zgomotele de la planetara si de la rulment : rulmentul, fiind sub "sarcina" in mod continuu, ar trebui sa faca zgomot indiferent daca masina este scoasa din viteza sau nu. Corect? adica daca scot din viteza si iau un viraj strans, ar trebui sa se auda daca e defect, nu? Bun. Planetara nu este sub " sarcina" decat atunci cand masina este in viteza, deci nu ar trebui sa se auda daca iau virajele fara sa bag in viteza, nu? Deci planetara este bulita daca se aude zgomtot in viraj fiind cu masina bagata in viteza si , la fel, daca nu se aude cand nu e bagata in viteza.

Ovi, poate am spus prostii, te rog sa ma corectezi.

 

A, pai cred ca planetara este stransa bine, zic eu... Daca se mai poate strange poate sa dispara zgomotul?

Edited by Radux

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...