Jump to content
Sign in to follow this  
ali

Vacanta In Bulgaria

Recommended Posts

Eu as alege a 3-a varianta:

Bucuresti - Drajna (pe A2) - Calarasi - Silistra (cu bacul) - Albena.

Sunt cu 50 km mai putin, bacul circula nonstop (35 lei/autoturism)

Am fost acum 2 saptamani, drumul este excelent si eviti aglomeratia litoralului romanesc.

Share this post


Link to post

S-a hotarat pana la urma nu la Albena ci la Sf Constantin si Elena.

Asadar raman 2 variante, cea veche pe care o stiu prin Russe Varna si care are autostrada la sfarsitul drumului ( cea din Varna ) si la care nu am minusuri decat ca e zgomotos drumul in prima parte a lui si cea prin Calarasi - Silistra - Dobrich - Sf Constantin si Elena drum care aduce cateva intrebari si un neajuns :

Buba ar fi bacul care daca il pierzi stai dupa urmatorul.

Intrebarile ar fi asa : \

1. recomandati acest drum versus celui prin Russe ? ( ma gandesc ca avantajul autostradei de la noi nu exista intrucat pe el nu mai beneficiez de autostrada din apropierea Varnei )

2. intre Dobric si Sf. Ctin si Elena vad doua drumuri pe harta : 29 si 71, amandoua dau in dr 902 ( ce vad pe goagle earth ) dar parca 29 e mai liber de sate.

 

M-ar ajuta niste pareri daca ati folosit aceste variante cam in max 2 ore sa printez niste trasee caci la noapte am plecat.

 

Multumesc frumos !

Share this post


Link to post

O sa o iau prin Calarasi, din ce am citit pe ici pe colo o mare parte e asfaltat proaspat / 2011 asadar voi incerca norocul.

Daca e nasol voi revenii pe Russe. Am insa senzatia ca nu o sa fie nasol, griblura din pozele de anul trecut pare mai fina decat cea de la Razdag.

Share this post


Link to post

Am fost prin Calarasi m-am intors prin Russe.

Prin Calarasi am facut peste 5 ore si jumatate pt ca nah, jumatate de ora am stat la bac, 15 minute a mai facut si el in sine traversand si tinand cont ca pe Bucuresti-Calarasi am mers 160-170.

Apoi drumul dintre iesirea de la autostrada la Calarasi trece prin multe sate si nu e sanatos sa mergi repede, evident erau biciclete fara nici un fel de sticla de semnalizare, erau rupti de beti la 5 dimineata samd. Drumul foarte bun dpdv covor, n-am ce zice dar nu iesi la timp ok deloc

Adevarat ca dpdv covor asfaltic drumul Calarasi - Silistra - Albena e mai ok decat prin Russe dar ca timp si bani nu se merita.

Tocmai am facut de la momentul in care ne-am suit in masina pana in casa 4 ore si 5 minute cu tot cu Bucuresti mergand aproape regulamentar ( adica am mai fortat un 110 pe drum de 90 dar am si tinut maxim 110 pe autostrada unde aveam voie mai mult si deci puteam scade timpul ) pe varianta Varna - Russe- Bucuresti.

Fara aglomerari, aproape fara sate ( paremi-se ca din Varna pana in Russe treci prin trei sate sau patru ) , cea mai buna varianta. 575 km dus intors cu plimbare 30 km pe acolo deci practic fix aceeasi distanta ca din fata casei pana in imputitul ( candva dragul ) Costinesti.

Share this post


Link to post

Ce benzinarie recomandati pentru Bulgaria ?

Share this post


Link to post

Petromul dinainte de granita!

Share this post


Link to post

Nu imi ajunge, ca vreau sa fac plin inainte de Turcia :)

Share this post


Link to post

Mai Vaxxi, in general benzinariile de 'marca' sint de incredere. Am pus mereu si nu am avut probleme. Nu uita sa inveti in rusa sau bulgara cum se zice 'fara plumb' :mrgreen:

Share this post


Link to post

OMV recomand. la alta benzinarie nu am alimentat in Bg.

 

Drum bun!

Share this post


Link to post

Asa. Am avut benzina pana la Simeonovgrad (care mi-a mancat zilele ca e in lucrari tot drumul si nu sunt deloc indicatoare pentru ocolire, iar satenii vorbesc engleza cat mine chineza), si dupa aia mai era doar o benzinarie listata - Shell in Kapitan Andreev. Din pacate, Shell din Kapitan Andreev era o bomba de benzinarie si inchisa pe deasupra :) )

 

Ma resemnasem si am zis aia e, pun de la turci ... noroc c-au facut un Shell nou chiar inainte de vama, de unde-am pus si vad ca masina mere bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...