Jump to content
Sign in to follow this  
ali

Vacanta In Bulgaria

Recommended Posts

Daca vrei la Nisipurile de Aur iti recomand eu un hotel de 4* super ok ca bani si servicii.

 

Are 2 dezavantaje: Nu e foarte aproape de mare (dar nici foarte departe) si nu are bere la all-inclusive.

 

Avantaje:

Mancare buna si diversificata.

Parcare cu acces pe baza de ecuson luat de la receptie, paza si bariera la intrare (contra cost 7euro pe zi parca)

Vin alb si rosu la discretie numai bun pentru spriţ.

3 piscine parca

servire impecabila

spectacole pentru copii seara

etc

 

Se numeste Park Hotel Golden Beach.

 

Nu e acelas lucru cu Berlin Park hotel care e un jeg desi are 4 stele. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
Cine a fost anul trecut la bulgari, imi recomanda si mie un hotel in Albena sau Nisipurile de aur care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

1. 3-4 * (poa' sa aiba si mai mult, ca nu fac galci :D )

2. All Inclusive sau Ultra All Inclusive

3. Aproape de plaja (conditie f f f importanta, mergem cu pici)

4. conditii OK pentru un copil

 

Multumim anticipat.

 

In Albena iti recomand Kaliakra (UAI) sau Gergana (AI + sezlonguri pe plaja incluse in pret).

 

Daca iti place marea si nu intentionezi sa stai toata ziua la piscina e recomandabil sa iti iei cazare cat mai aproape de plaja, cu atat mai mult cu cat vrei si all inclusive. Doar nu o sa iei shuttle bus-ul de fiecare data cand esti la plaja si ai chef sa mananci sau sa bei ceva.

 

In Albena singura agitatie este cea provocata de copii care alearga pe plaja. daca stau sa ma gandesc putin, cred ca as avea curaj sa il las pe fi-miu (are mai putin de 6 ani) sa mearga o saptamana de unul singur in Albena, atat de linistit/civilizat este. :)

 

Daca totusi iti alegi un hotel mai departe de plaja, iesi mai castigat cu demipensiune.

Share this post


Link to post

Bun, deci am optat. Hotel Orchydeea, perioada 11-18 iulie. Pret pachet pentru 3 persoane (inclusiv BB), sistem all inclusive, a fost de 610 Euro cu toate discount-urile posibile, la care s-a adaugat contravaloarea asigurarilor medicale - 35 ron/persoana si se va mai adauga costul pasaportului pentru BB, aproape 300 ron... Review-uri cand ma intorc :)

Share this post


Link to post

Daca vrei sa stai cu BB la piscina hotelului e ok,dar sa sti ca e foarte departe de plaja.

Share this post


Link to post

daca ai copil relativ mic e important sa stai la plaja, ca se joaca la nisip si scapi de griji, altfel pe langa piscina stai cam stresat

eu am patit-o in Turcia unde hotelul nu avea plaja cu nisip ci pontoane, ca plaja era cu pietre, si am stat mai tot timpul la piscina cu ochii pe copil

daca stie sa inoate atunci e ok

Share this post


Link to post

Nonel, ei zic 600 m. Inclusiv scarile, asa ca nu e cine stie ce mare distanta. Hotelurile din Neptun sunt mai departe de plaja de cat asta, din cifre cel putin. Sa vedem.

Tarabostes, piciu' e exact la varsta a' mai periculoasa - aproape de 3 ani. Faza aia in care descopera totul si vrea s-o faca doar pe pielea lui... Am ales Orchideea tocmai pentru ca are piscina separata pentru copii. La piscina insa va vedea doar dupa amiaza, pana in somnul de la 2, pentru ca dimineata si seara va sta pe plaja pana se face negru ca tiganu' si inghite toti aerosolii :) )

Share this post


Link to post

Datorita unei oferte financiare greu de refuzat, vara asta,de la 1 august, tradez Ro pt Bg.

Am optat pt Albena ,hotelul Gergana AI+ (imi place ca e pe plaja)

 

Mircea-sa ne spui si noua ce si cum cu Albena asta,cand te intorci. :)

 

 

http://www.albena.bg/index.php?p=hotel_inf...;id=12#stayhere

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Am fost in trecere. Albena este o statiune excelenta pentru familisti cu copii, o statiune pentru cei aflati in luna de miere :> sau o statiune pentru pensionari nemti. Si din discutiile cu diversi: a fost bine in Albena dar never again.

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Nonel, ei zic 600 m. Inclusiv scarile, asa ca nu e cine stie ce mare distanta. Hotelurile din Neptun sunt mai departe de plaja de cat asta, din cifre cel putin. Sa vedem.

Sa spunem ca nu e mare distanta.Eu am fost anul trecut in Albena la Elitsa si era situat pe plaja,deci intelegi de ce spun ca e departe.Am un prieten care a fost anul trecut la Orchideea si se plangea ca e departe rau hotel fata de plaja.Oricum iti doresc distractie placuta.

Share this post


Link to post

Eh vedem noi. Revin cu impresii aici dupa 18 Iulie :) Evident si cu Foto :D

Share this post


Link to post
Albena este o statiune excelenta pentru familisti cu copii, o statiune pentru cei aflati in luna de miere :> sau o statiune pentru pensionari nemti.

Aici te contrazic. A fost excelent si ptr o nationala DWCC, desi nu ne incadram in niciuna din categorii. Ne-am simtit ca o familie, fericiti ca-n luna de miere si fara griji ca pensionarii nemti :D

Share this post


Link to post

Ilenuta, era vorba de un concediu de 10-14 zile. Si una este cind mergi cu oameni cu care poti sa te distrezi si alta cind mergi singur. Ia repeta tu performanta cu Albena, dar de data asta singurica sa vezi cum e.

Share this post


Link to post

Mah, nu stiu ce sa zic, dar in cazul asta eu ma voi simti bine. Merg cu copilul si tot ceea ce caut este liniste si plaja curata, in continuarea serviciilor de buna calitate de la hotel. Am avut multe experiente cu hoteluri din Romania, si daca, atunci cand nu era Steff inchideam ochii la anumite aspecte, credeti-ma ca - desi serviciile unui anume hotel de 4* din Mamaia au fost ireprosabile anul trecut - a curata plaja de mucuri de tigara, samburi de piersici, coceni si chiar prezervative - evident folosite - mi se pare inacceptabil. Si m-am jurat ca nu mai calc pe plajele din Ro pana nu invata si ai nostri sa ofere toate serviciile cum trebuie.

Share this post


Link to post
Aici te contrazic. A fost excelent si ptr o nationala DWCC, desi nu ne incadram in niciuna din categorii. Ne-am simtit ca o familie, fericiti ca-n luna de miere si fara griji ca pensionarii nemti :D

 

 

Ce deosebire exista intre pensionarii nemti morti de beti si membrii DWCC stransi la o nationala? :D

Share this post


Link to post

Virsta medie! :->

Share this post


Link to post

Si laptopurile din fata si faptul ca inca nu are nimeni premergator.

Share this post


Link to post

Autocolantul de pe luneta?

Share this post


Link to post

Daca mergeti prin Bulgaria aveti grija, numarul infractiuniilor a crescut de trei ori, in special cele de furt si tilharii (conform politiei bulgaresti).

Share this post


Link to post

Eu am fost in Bulgaria la Sunnybeach cu matizul si am avut emotii daca o sa tina masinuta sau nu. Nu am avut nici o problema, totul a fost excelent iar masina s-a comportat f bine. Anul asta vreau sa incerc o calatorie cu Matizul pana in Anglia. Mi-am planificat 3 zile de drum. Ce ziceti, sa incerc un asemenea drum cu Matizul??

Edited by adisoru

Share this post


Link to post
Ce ziceti, sa incerc un asemenea drum cu Matizul??

Fara grija!

Share this post


Link to post

Urmeaza sa plec in concediu, saptamana viitoare. Statiunea este Nisipurile de Aur, hotelul Madara la 300 m de plaja. Dupa impresia foarte buna pe care mi-au lasat-o anul trecut, si oferta nu foarte scumpa, am hotarat sa revin si anul acesta.

 

Ps: anul trecut am fost cu Matizul

Share this post


Link to post

In Bulgaria, pe litoral, gasesc cazare pentru o noapte adhoc?

Share this post


Link to post

Da gasesti..fa-ti rezervare online.(booking.com parca)

Eu vreau sa plec in Sunny Beach(bitch).Fac cateva referiri:

-drumul prin Vama e cu apox 100 de km mai lung,dar se evita mersul

prin BG si taxa de pod;Care ar fi metoda cea mai lipsita de stres..?

 

-in zona litoralului sau in Varna gasesti usor statii gpl?

-se poate pleca din Bourgas,Nessebar cu o barca pana

la Instanbul?(excursie,am gasit ceva dar era 150 E de pers).Din Sunny Beach ar mai fi cam 450 de km

pana la Istanbul...

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

- Varianta de a trece la bulgari prin Vama Veche este cea mai comoda, si drumul este foarte liber.

- Pana in Varna ai 2-3 statii de GPL, pretul fiind aprox ca la noi. In ceea ce priveste calitatea gazului nu am habar, pt ca eu am alimentat la Mangalia si mi-a ajuns pana la intoarcere, am fost decat pana la Varna.

Drum bun!

Share this post


Link to post

Merci la toti.Mi-a mai raspuns cineva prin PM si mi-a indicat varianta prin Russe.

O sa ma mai gandesc,o sa mai cer opinii,nu as vrea sa le dau bani nemeritati.

Referitor la excursia de acolo catre ISTANBUL nu stie nimeni nimic despre o excursie de o zi acolo cu barca?

Sau sa o iau cu masina in continuare? inca vreo 450km :scarpin:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...