Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

RRelu, 155R12 nu gasesti nici sa dai cu tunul, abia mai prinzi celebrele Debica Navigator/Frigo pe 135/80R12 - daca stii vreo sursa de 155R12, please share it.

 

Am echipat ticozaurul sotiei cu Debica Navigator 135/80 R12 all season in vara lui 2011 si vreau sa-ti spun ca sunt excelente indiferent de conditiile de drum . Fara sa aduc laude gratuite , am urcat o panta de cateva zeci de metri in conditii de zapada proaspata depusa peste gheata . Nu vreau sa stii cum se uita la mine un tip cu masina * jermana * cand i-am dat blitz sa se dea deoparte din drum unde nu facea decat sa frece rotile pe loc ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Anvelope nu se mai gasesc dimensiunea 155/70/12 , am tot cautat ...doar 135/80/12 mi-am luat pt iarna debica..de vara mai am inca kumho pe masina dimensiunea 155/'70/12 in stare buna asa ca mai merg cu ele. Diferenta este ca cele mai subtiri pierd mai repede aderenta , dar sunt mai comfortabile

Edited by mugur

Share this post


Link to post

salut baieti!Am facut si eu rost de jante de matiz si as vrea sa le incalt cu niste caucicuri de vara si pe cele de 12 sa ramana cu cele de iarma. Am gasit la un baiat pe net niste gume cu dimensiunea 155/70/13. Din cate am citit aici nu ar fi nicio problema si nu ar atinge...daca a mai pus cineva sa lase un mesaj.multumesc!

Share this post


Link to post

intrebare...daca am anvelope pe fata ...doar pe fata 135/80/r12... influenteaza kilometrajul cumva(adica sa ma pacaleasca la km fata de anvelope cu dimensiuni mai mari) sau km nu este influentat de dimensiunea anvelopelor(evident respectand dimensiunile din talon...)

Share this post


Link to post

Sunt bune anvelopele Debica Navigator 135/80 R12 all season dar masina este cam instabila pe curbe si la manevre de "crosetare". Iarna trebuie sa mergi usor cu ele. Recomand 155/70 R12 daca mai gasiti pe undeva si ca firma Kumho.

Share this post


Link to post

Salut.

Detin si una bucata tico si momentan am pe el 2 buc Debica frigo pe fata si Debica all season pe spate, am ales asa pentru ca am considerat ca nu este nevoie de mai multa aderenta iarna din moment ce pana sa se dea legea cu obligativitatea anvelopelor de iarna am folosit numai anvelope de vara si nu am avut probleme indiferent de cata zapada a fost.

Vara trecuta am schimbat doar pe cele de pe fata cu unele de vara care le aveam de mai mult timp, Barum nu mai stiu cum de 155 70 12, dar sunt terminate si nu mai pot fi folosite, sigur o sa am probleme cu politia sau doamne fereste in alte situatii.

Citind topicul, nu stiu ce ar fi mai bine, sa cumpar doar 2 anvelope pentru fata, tot de 155, care sunt destul de bune vara, aderenta mult mai buna fata de 135 si sa las cele all season de 135 pe spate sau sa iau tot de 135 de vara pe fata.

Intrebarea mea este : este legal sa merg cu dimensiuni diferite fata -spate? sau are mai mult efect asupra stabilitatii in general sa le le schimb pe toate cu 135 de vara?

Mentionez ca de 155 de vara am gasit numai de la 200 lei in sus si e prea mult, nu merita si mai am si alte piese se schimbat la ea in primavara.

Share this post


Link to post

Salut,si eu am inceput cautarile pentru anvelop[e de vara, si intradevar cele de 155 sunt mai scumpe si din punctul meu de vedere nu justifica diferenta. Cred ca ma orientez spre debica pasio 135/80/12, sunt in jur de 110- 120 lei.

Share this post


Link to post

aveti idee se potriveste roata asta pt tico r 13?

o vinde cineva cu un pret bun..si ma interesa daca este ok pt al meu tico ma refer la prezoane si distanta fara de carenajul rotii

post-42274-0-97857700-1393081937_thumb.jpg

post-42274-0-98783400-1393081941_thumb.jpg

post-42274-0-20836400-1393081944_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din ce se vede, inclin sa cred ca nu se potriveste. Diametrul gaurii centrale e mult mai mare la janta asta. Nici macar distanta dintre prezoane nu cred sa fie cea care trebuie, 114,3mm. Eu nu m-as incurca cu asa ceva.

Share this post


Link to post

Cu durere în suflet vă anunț că Tico-Lico-ul meu a decedat acum 4 luni, perfect nevinovat, în urma unui accident de circulație. În urma lui a rămas durere și ... niște anvelope de iarnă 155/ 70/12 în stare foarte bună - cu jenți cu tot.

Pentru condoleanțe și cereri, mă puteți contacta aici, pe acest site.

Vă mulțumesc!

 

PS: Sper că nu ați renunțat la Tico-uri de când nu ați mai postat.

Edited by sorana
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cu durere în suflet vă anunț că Tico-Lico-ul meu a decedat acum 4 luni, perfect nevinovat, în urma unui accident de circulație. În urma lui a rămas durere și ... niște anvelope de iarnă 155/ 70/12 în stare foarte bună - cu jenți cu tot.

Pentru condoleanțe și cereri, mă puteți contacta aici, pe acest site.

Vă mulțumesc!

 

PS: Sper că nu ați renunțat la Tico-uri de când nu ați mai postat.

De fapt anvelopele sunt de 145/75/12, am umblat o iarnă cu ele crezând că sunt de 155....Noroc că mi-a atras cineva atenția!

Edited by sorana

Share this post


Link to post

Ce spuneti?sunt bune anvelopele debica navigator 135/80/r12,all season,le am gasit la 108 lei,masina este stabila cu dimensiunea asta?

Share this post


Link to post

Am achizitionat recent un tico pentru ferma, merg cu el printr.o livada de pruni, camp, problema este ca fac pana toata ziua. Ce cauciucuri pot sa ii pun? Ma gandeam la niste roti de atv? Am vazut pe net ca a facut cineva un buggy din tico si a pus roti de atv.

Share this post


Link to post

Sunt foarte bune Debica Navigator all season.


Vali44 confirm. Sunt super gumele.


Florin03 cred ca alea de atv ar fi cela mai indicate.


Am achizitionat recent un tico pentru ferma, merg cu el printr.o livada de pruni, camp, problema este ca fac pana toata ziua. Ce cauciucuri pot sa ii pun? Ma gandeam la niste roti de atv? Am vazut pe net ca a facut cineva un buggy din tico si a pus roti de atv.

 

Sau ai putea incerca din acelea turnate. Poti merge cu ele si prin cuie. Nu se sparg niciodata. Ca cele de stivuitor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...