Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

... am luat doua Kumho noi all seazon si sunt multumit, cu toate astea daca aflati ceva noutati as vrea sa iau 2 gume de iarna asa ca postati aici daca ati mai gasit pe undeva.

...

 

Au insemnul "M+S" ? Cat ai dat pe ele?

 

Maine trec si eu prin targul din Vitan, daca vad ceva, anunt.

Share this post


Link to post

cauciucuri KHUMO 155/70/R12 DE VARA 110 BUC UN MAGAZIN DE PIESE AUTO DAEWOO VAZUT IERI

 

pe langa big berceni este un magazin pe str. nitu vasile

Share this post


Link to post

Pentru Cluj stie cineva un magazin care sa aiba gume de iarna ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut,am ajuns ieri(21nov) prin targ la Vitan si am gasit gume de iarna 135/80 R12 Debica Frigo,am luat 4 bucati,au adus de curand baietii(acum 2 saptamani nu erau),pret,intre 150-160ron,bafta!

Share this post


Link to post

Si eu am fost azi in targ la Vitan. Aveau Debica Frigo si Navigator la aceleasi preturi(150-160Lei). Am luat doua Frigo 135/80/R12 pe care am dat 300Lei.

Share this post


Link to post

Am gasit pana la urma in Cluj la Nexxon (nu pe site, acolo nu au stocul actualizat, m-am dus direct la magazin http://www.nexxon.ro...lope-clujnapoca)

 

Aveau in stoc Debica Navigator, Frigo si Passio (adica allseason, iarna si vara) pe marimea 135/80/R12

Am cumparat 2 Navigator cu 134.5 RON bucata

Edited by tutike

Share this post


Link to post

Pentru Cluj stie cineva un magazin care sa aiba gume de iarna ?

 

Salut,

 

Debica Frigo 130/80/12 la : Cauciuc Iarna 160ron/buc livrate acasa, foarte expeditivi(si nu fac reclama!). Am preferat comanda online(cu plata prin virament bancar anticipat) si livrare acasa in locul plimbarilor inutile in diverse locatii dupa potcoave de cai morti si s-a dovedit a fi fost foarte inspirata , am incaltat astazi dupa 7 zile calendaristice de la comanda!!!

 

 

L.E.

Comanda am dat-o telefonic din comoditate...

 

Sarbatori fericite tuturor, un an nou bun si cum ar spune amicii mei de pe doua roti "Asfalt uscat!"

Edited by Unchiu'

Share this post


Link to post

M-am dus inca o data la nexon sa-mi iau anvelope de iarna.

Astea all-season is frectie la picior de lemn, se comporta la fel ca si alea de vara care le aveam inainte.

gasit Debica Frigo la 140 ron/buc

Share this post


Link to post

debica frigo sunt slabe rau pe asfalt ud si chiar uscat, m-am convins de asta. Am stiut de la inceput ca sunt gioarse insa altele n-am gasit.

Pe zapada, mai toate anvelopele de iarna se comporta rezonabil.

Share this post


Link to post

eu am hankook profil de vara de 2 ani pe tico si doar 7000 km cu ele, sunt multumit de ele avand in vedere ca acum 2 ani masina avea cauciucurile originale din fabrica, tot hank alt profil si erau imbatranite rau, cat despre db frigo sunt de acord,dar pe zapada isi fac treaba mult mai bine decat un alll season datorita profilului

Share this post


Link to post

Salut,

 

Debica Frigo 130/80/12 la : Cauciuc Iarna 160ron/buc livrate acasa, foarte expeditivi(si nu fac reclama!). Am preferat comanda online(cu plata prin virament bancar anticipat) si livrare acasa in locul plimbarilor inutile in diverse locatii dupa potcoave de cai morti si s-a dovedit a fi fost foarte inspirata , am incaltat astazi dupa 7 zile calendaristice de la comanda!!!

 

 

L.E.

Comanda am dat-o telefonic din comoditate...

 

Sarbatori fericite tuturor, un an nou bun si cum ar spune amicii mei de pe doua roti "Asfalt uscat!"

 

Multumesc mult de tot, am comandat si eu 5buc FRIGO si sunt bestiale. Am primit in 4 zile. Sunt din Germania aduse (Hanovra).

Share this post


Link to post

Salut , pentru ca tot am cautat in forum niste topic-uri mai noi despre anvelope tico si nu prea am gasit ... am considerat sa deschid eu unul .

 

Problema mea : as vrea sa ies cu dansa din Bucuresti si sincer nu m-as risca cu cauciucurile mele Kumho ( 155/ 70 / 12 ) ( vechi de 10 ani ) care am un sentiment ca sunt primele ei cauciucuri . M-am tot uitat pe site-uri si am dat telefoane unde am gasit anumite modele ( de fapt oriunde am gasit ceva de diametru 12 ) . Marele dezavantaj pe net este ca baietii nu-si actualizeaza prea bine site-urile si evident peste tot acelasi raspuns " NU mai aveam ... nu mai aducem ... si dupa ce ii vrajesti un pic ... poi am putea aduce doar daca va gasiti 20 cu tico sa dam comanda mare " .

 

As vrea sa imi cumpar 4 cauciucuri de vara ( tubeless ) ( ca doar iarna s-a terminat si a fost blanda cu noi ) ... aveti cumva niste magazine pe unde ati putea sa ma indrumati ( care sa si aibe pe stoc anevelopele dorite ) ...

 

Alta buba : eu stau in militari .. este un magazin daewoo ( bine sunt mai multe ) dar in unul de pe Uverturii chiar au anvelope de 12 ... problemare ar fi asa : 2,1 milioane / cauciuc ... consider ca totusi este tico si o investitie de 8 milioane ( excluzand jantele ) este cam mare .

 

Pe net am gasit ( dar nu are nimeni pe stoc ) ... Barum Brillantis ( sau ceva de genul ) care cica ar fi bune ( firma preluata de Continental .. bla bla ) ... are cineva asa ceva si ne poate da vreo parere ?

 

Am tot auzit pareri despre targul din Vitam ... personal nu am fost niciodata acolo ... stiti vreun " baietas " pe acolo care combina asa ceva ... se merita sa luam de acolo ceva ???

 

Oricum chiar astept pareri si sfaturi de unde sa luam si ce ar fi ok de vara ( preferabil ce ati cumparat din 2010 ... nu cred ca mai e nevoie sa dezgropam trecutul .. ca oricum atunci se gaseau si erau si alte preturi ) ... Multumesc frumos :)

Share this post


Link to post

Evita sa iei din Vitan. De obicei aduc numai rebuturi. Incearca magazinul de la Razoare

Share this post


Link to post

Am sunat la razoare ... astept telefon de la ei ... ce am gasit la pret bun ( 1 milion / buc ... stoc din 2010 ) ... dar pe janta de 135 / 80 2 modele sava si debica ... undeva in Odorheiu Secuiesc ... aduc prin curierat baietii ... am voie sa pun site-ul ??? ( reclama ) sau daca nu ... Pm me

 

Oricum mai astept pareri si opinii ... n-as vrea sa cumpar 4 jenti ... prefer sa raman la 155 /70

 

Edited by Snick

Share this post


Link to post

Janta e identica, R12, in cazul ambelor dimensiuni (155/70/R12 , 135/80/R12)

De vara gasesti mai usor, eu am luat anul trecut Barum si sunt multumit. 110 ron/bucata, 155/70/R12.

Share this post


Link to post

Janta e identica, R12, in cazul ambelor dimensiuni (155/70/R12 , 135/80/R12)

De vara gasesti mai usor, eu am luat anul trecut Barum si sunt multumit. 110 ron/bucata, 155/70/R12.

 

deci nu am nici un fel de problema daca pun de 135 pe janta mea ( se simte vreo diferenta intre cele 2 marimi ???? ) la condus vorbind ( cele de 135 sunt mai intalte ... poate nu mai iau toata zapada pe scut ) ... hmmm suna bine atunci ... ok poti sa-mi spui de unde ai luat barum ??? eu am gasit undeva la Oderheiu Secuiesc .. 1 milion de vara ... dar pretul asta fata de ce este pe net pe la altii .. este f bun

Edited by Snick

Share this post


Link to post

Diferenta e practic zero, ambele dimensiuni sunt acceptate de producator si-s trecute si in CIV.

Barum-urile le-am luat din Craiova, de la un depozit mai mare. La fel cele doua de iarna, Frigo, 135/80/R12.

Share this post


Link to post

am luat pentru tico Kumho din vitan acum 2 ani, pentru ticoul varului meu de fapt luate 4 cauciucuri in vara lui2009- nu cred ca sunnt facaturi rau ca mai le are si acum pe masina si dupa 25 000 km sunt ca noiEu in 2998 coctombrie am luat de [e xca;ea f;oreasca cr5ed dep anvelope 4 cauciucuri hankook, pentru tico al meu, le mai am si acum bine mersi pe ea

in prealabil am fost direct la magas=zin si am dat comanda fara avans si le0am montat seara exact inainte de ora imchiderii

Edited by mikai24

Share this post


Link to post

am debica frigo 135/80 r12 pe jentile din fabrica si am 155/70 r12 hankook pe jante aluminiu japoneze. cu anvelopa mai subtire ai directia mai usoara, consumul se reduce cu 3 -5 deciliri,si parca iei mai bine si gropile ... pe zapada,si pe asfalt umed e mai ok cel subtire.am cumparat toate 8 noi, de vro 2 anii. debica a costat 100 lei/ buc hankook ul 110 si ceva /buc. am condus 40.000 km in cei 2 ani. debica arata ca si nou, pe hankookul din fata se vede uzura pe aia din spate nu prea.debica e mult mai zgomotos pe asfalt la viteze peste 80.

Share this post


Link to post

Dap in final m-am decis ... o sa incerc sa-mi caut 155 / 70 all season ... problema este ca tot ce " gasesc " pe net nu mai este pe stoc sau baietii nu isi updateaza site-ul ...asa ca probabil saptamana viitoare o sa dau o tura prin vitan ( ca nu sunt ok sa dau 2 mil / buc la magazin daewoo )

Share this post


Link to post

poti pune jenti de matiz. 145/70 r13 gaseti oriunde.

Share this post


Link to post

da dar va trebui sa cumpar 5 jenti ... n-as investii atat .. itp-ul ce-i drept acum l-am facut dar ... as prefera tot de 12 sa-i pun ... si nu iti schimba kilometrajul daca schimbi janta ?? ... gen iti arata cu X mai mult sau mai putin fata de realitate ?

Share this post


Link to post

daca folosesti marimea indicata de mine adica 145/70 atunci vei avea doar 2 km in minus, care nu conteaza ,ca oricum ceasul din bord indica in +. 135/70 r 13 ar fii fix egal dar nu prea am vazut anvelope de aceasta marime. 155/60 r13 ar fii tot ok dar nici marimea aceasta nu se fabrica doar 155/65 r13. acela o sa indice cu 4 km in plus, si inalta masina cu circa 1 cm. cu cat cumperi jenti de matiz din dezmembrari cu atata vinzi si jentile de tico... cauta suzuki swift de 1,3 ca si ala merge la fix. e de 13 si are distanta intre gauri 4x114,3 cum are tico damas matiz.

Share this post


Link to post

Am fost in Vitan : au baietii doar asa : Debita Navigator 135 / 80 all season .. 140 - 180 RON cica garantie 2 ani --> de-astea sunt cu carca pe stoc pt cei interesati

Sava ... 135 / 80 vara ... 125 ROn

 

Am luat de la un coleg de pe forum 2 Kumho de vara 155 / 70 ( ce mai , raman fidel brand-ului Kumho ) marimea de 155 / 70 ... si implicit daca are cineva SH de vanzare ( 2007 ++ ) as fi foarte incantat daca mi-ar da un PM . ( ale mele sunt din sapt 4 anul 1999 ---> deci arde la mine sa le schimb )

Share this post


Link to post

Da, Kumho de care zici sunt geniale atat iarna, cat si vara

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...