Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

145/75 r12 e masura corecta...

 

135/80 , 145/75, 155/70.

 

 

Share this post


Link to post

e foarte greu sa gasesti anvelope la dimensiunea de 12 toli. pentru ei e de vanzare... asta au, asta vand... il poti pune , merge masina , dar marimea corecta e 145/75. la marimea de 145/70 o sa indice eronat vitezometrul pana la 5 km/h,si o sa fie putin mai rigid suspensia.

 

 

Share this post


Link to post

Asa e, dar tinand cont ca vine iarna vreau neaparat ceva de iarna si nu prea avem din ce alege. Ar fi debica frigo si hankook. Criar daca cele din urma prezinta un dezavantaj datorita dimensiunilor, ma intereseaza in primul rand o buna aderenta pe zapada. Voi ce ati alege dintre cele doua? Debica am vazut ca sunt in jur de 130 lei.

Share this post


Link to post

Eu am fost si am ramas un contestatar inrait al marcii debica. Insa am cumparat pana la urma, altceva n-am gasit pe dimensiunile specificate in CIV. X( N-am chef sa tremur atunci cand trec pe langa vreun punct de control sau chiar la ITP...

Share this post


Link to post

N'ai de ce sa tremuri, eu am la toate masinile diferite, la Espero si jante mai mari cu gume mai joase si mai late, si nu s-a legat absolut nimeni pe drum, nici macar la ITP.

Share this post


Link to post

eu am hankook de vara. h 706.(155/70) e ok insa cand incepe ploaia aluneca la franare. in curbe nu, numai la franare. cand asfaltul devine ud complect ,iarasi se comporta bine. de iarna am debica frigo135/80 ... am avut retinere cand l- am luat dar iarna trecuta s a comportat excelent si era si frig si zapada. poti lua linistit. am plecat din mures in viscol noaptea cu 3 persoane in budapesta.(dus intors 1200 km) spre mirarea mea foarte putine autoturisme tineau pasul cu mine, desi nu riscam ,nu fortam deloc..fiind foarte subtire taie zapada ca patinele. anul trecut in mures era 1 mil/bucata(am luat 4) deci poti lua cu incredere. am mers 13.000 de kilometri cu ele si nu prea au inbatranit. insa cand vine caldura schimba le cu cele de vara altfel devine zgomotos,si se toceste repede.

 

ps. cand am cumparat masina aveam pe el all season hankook. l am vandut toate 4(mai putin rezerva) din motiv ca nici vara nu erau la fel de bune ca unul de vara si nici iarna nu erau bune.-comparativ cu unul de iarna.

Share this post


Link to post

Vlad, daca ai bani, ia Hankook, is mult mai bune ca Debica. Totusi mie mi se pare cam mult 180 lei pentru o anvelopa de iarna pentru Tico.

 

Eu am intrebat acum doua saptmani de anvelope de iarna pentru Tico la Autodaewoo si ziceau ca nu mai aduc, ma mir cum de s-au razgandit ... ziceau ca nici in depozite nu se mai gasesc ...

Share this post


Link to post

Eu ieri dimineata am intrebat. Sper ca vorbim de acelasi Autodaewoo, cel de pe Pacurari.

 

Intr-adevar e cam mare pretul...cred ca ajung sapt asta in Bucuresti si o sa caut acolo Debica.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Prietena mea are un tico si vrea sa-l incalte cu cauciucuri de iarna, tico-ul vine cu jante de 12" voi ce ziceti ii pot pune jante de 13" de matiz (am un prieten care dezmembreaza matiz-uri si le pot lua moka) si sa merg pe niste cauciucuri de iarna 155/65/R13 aveti idee de avantaje si dezavantaje daca ii pun R13 in loc de R12 iarna

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Se pot pune, dar pe langa aspectul legal(nustiu daca Tico are si de 13 in carte) sunt mai grele, si va creste si consumul, Matizul e cu 200 de kg mai greu ma Tico si are cu 10 cai mai mult.

Edited by argon

Share this post


Link to post

da trebuie sa ma uit in carte sa vad ce si cum , la consum nu ar fi problema , ma interesa mai mult daca ating pe sub aripi sau la etrier .

Share this post


Link to post

daca citesti forumul integral gasesti raspunsul... in carte ai 2 marimi 135/80 r12 si 155/70 r12. poti pune roti de matiz insa :1; nu e legal 2; va fi mult mai rigid masina( mai multa jeanta, mai putin cauciuc) 3;eventuale abateri la kilometraj . de atins nu atinge(incercat)

Share this post


Link to post

Frati co-forumisti am citit ultimele 2 pagini dar nu prea am gasit deloc gume de iarna de tico, mi-ar trebui si mie doua, daca nu puteti pune link pe main pt ca se considera reclama, puteti sa imi dati si mie un link pe privat sau sa imi ziceti macar fix unde pot sa merg sa iau un set de incaltari de iarna.

Daca tot nu se gasesc pe 12 atunci ma gandesc si eu la un set de jante pe 13 de matiz, spuneti-mi daca se potrivesc prezoanele astea de la jantele normale de tico sau trebuie sa iau special de matiz si as mai vrea sa imi ziceti de unde as putea sa iau jante de matiz la un pret acceptabil si cam care ar fi acela, hai ca v-am stresat nitel dar va rog frumos pt ca eu fac tare multi km cu masina si sunt oarecum dependent de ea.

Sanatate si multa pace suftelteasca.

Share this post


Link to post

Gasesti in Vitan, debica Frigo, 135/80/12, dimensiune stipulata in CIV., costa in jur de 125 ron/ bucata.

Altceva nu gasesti, in niciun caz 155/70/12.

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Gasesti in Vitan, debica Frigo, 135/80/12, dimensiune stipulata in CIV., costa in jur de 125 ron/ bucata.

Altceva nu gasesti, in niciun caz 155/70/12.

mersi mult, raman dator!

Share this post


Link to post

Am luat pana la urma Debica Frigo cu 130 lei/buc din Vitan. Astept sa vad cum se comporta...deci hai cu ninsoarea!

Share this post


Link to post

cauciucuri KHUMO 155/70/R12 DE VARA 110 BUC UN MAGAZIN DE PIESE AUTO DAEWOO VAZUT IERI

Share this post


Link to post

E buna informatia. Insa lipseste cu desavarsire.

Share this post


Link to post

Am luat pana la urma Debica Frigo cu 130 lei/buc din Vitan. Astept sa vad cum se comporta...deci hai cu ninsoarea!

Sunt foarte bune ,vei fi surprins ,vei da clasa unor masini cu nume sonore !

Share this post


Link to post

Tocmai am comandat de aici ( http://www.magazinau...-debica--3.html ) un set de 4 cauciucuri Debica Frigo, si pretul mi sa parut foarte bun, 110.36 lei/buc  

Edited by b52jgp

Share this post


Link to post

Imi pare rau sa va anunt dar eu am fost ieri in vitan si nu am mai gasit nicio anvelopa de iarna de tico. Nici la o gramada de site-uri care ziceau ca au cauciucuri de iarna pe stoc, atunci cand am sunat au zis ca nu au, asa ca am luat doua Kumho noi all seazon si sunt multumit, cu toate astea daca aflati ceva noutati as vrea sa iau 2 gume de iarna asa ca postati aici daca ati mai gasit pe undeva.

 

Apropo, nici la site-ul de mai sus pe care l-a pus colegul b52jgp nu raspunde nimeni decat numai casuta vocala si pe site n-au nicio guma de 12"

 

Asa ca trebuie sa fim rabdatori, eu unul astept, chiar dar lanturi compatibile cu cauciucurile pe 12" gasim pe undeva? Sau deja cerem prea multe..

Share this post


Link to post

Aici este pagina lor de contact http://www.magazinauto.eu/article--contact--1763.html , pe site nu mai au dar aduc la comanda vezi ca sus este un buton "sunati ma voi" sau ai un link de messenger pe care poti intra sa vb cu ei, anvelopele le trimit prin curier sau le poti ridica de la ei dar sunt in Mgogsoaia (eu le am ridicat de acolo caci imi este in drum)

Share this post


Link to post

Lanturi trebuie sa aiba in Vitan. Daca nu, cu ceva straduinta, poti adapta unele pt roti pe 13

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...