Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

Vreau sa cumpar anvelope de iarna pentru Tico si am gasit 2 tipuri: Hankook Icebear W604 (145 70 r12) - 150 lei/bucata si Debita Frigo (135 80 r12)- 125 lei/bucata. Ce sa aleg dintre aceste doua tipuri?

Share this post


Link to post

In primul rand pui anvelope cu dimensiunile inscrise in talon. Intre cele doua, de departe Hankook!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca ar fi sa ma iau dupa ce scrie in talon ar trebui sa pun fie de 155 fie de 135. Problema este ca modelele din postul de mai sus sunt singurele pe care le-am gasit. Daca are altcineva cunostinta de alte modele ce pot fi gasite in Iasi il rog sa ma anunte. Multimesc anticipat.

Share this post


Link to post

Am gasit pe net urmatoarele anvelope:

 

Hanhkook http://www.anvelopeiarna.com/display_produs.php?id=3172

Hanhkook http://www.autodaewoo.ro/anvelope.php#

Brigestone http://209.85.129.132/search?q=cache:Z35mko8uaJQJ:www.vanzarianvelope.eu/%3Fl%3D%26t%3D%26d%3D12%26m%3D%26s%3Dvara+135+r12+iarna&cd=11&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Toyo http://www.autostorm.ro/shop/product.php?id_product=33

 

Am o intrebare: cauciucurile Toyo 135/80/12 sunt o problema daca le montez pe Tico? Spun asta in ideea ca: fiind de 135 sunt mai bune pe zapada fiind mai inguste dar ar putea fi o problema inaltimea balonului de 80?

 

Ce parere aveti de anvelopele enumerate mai sus?

Share this post


Link to post

135/80/12 am si eu de iarna, sunt standard la Tico (trecute si in talon).

  • Like 1

Share this post


Link to post

135/80/12 am si eu de iarna, sunt standard la Tico (trecute si in talon).

+1. Nu au cum sa se cunoasca cei 5,5 mm in plus la inaltimea talonului ,insa cei 10 in minus la latimea benzii de rulare vor fi foarte bine "resimtiti" pe zapada, in sensul bun al cuvantului.

Dar Toyo, care ar fi cele mai indicate, vad din link-ul dat de tine, ca nu mai au decat o bucata disponibila.De unde cumperi "restul"?

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Speram sa sun si sa-mi comand 4 bucati. Le trimit astazi un mail, probabil imi vor raspunde Luni. Daca nu si nu, incerc Brigestone-ul.

Edited by raskala

Share this post


Link to post

M-am hotarat. Fac comanda la Nicu Barbu la Iasi. Vreau sa comand 4 anvelope de iarna Hankook. Spune-mi va rog care este diferenta dintre I*cept W605 si Icebear W604.

 

http://www.autodaewoo.ro/anvelope.php

Share this post


Link to post

A primit?

Cand am dat eu comanda, mi s-a spus ca nu mai au pe stoc si nici nu stiu cand mai aduc asa ca mi-am luat Kumho.

Share this post


Link to post

desi e cam alb pe-afara si se discuta de cauciucuri de iarna, acum vreo luna mi-am luat 2 cauciucuri Barum de vara 155/70/12, cu trecere de la Montana... Desi nu am citit pe aici despre ele, cumnatul mi-a spus ca stie de marca de la dacia veche... si rugat sa-i cumpar 2 buc (el fiind din provincie). Am cautat mai intai pe google si am vazut ca Barum este de fapt cumparata de Continental... si nu cred ca fac lucruri proaste. Oricum, pana la zapada am facut peste 500 km si am constatat un progres vizibil. Am avut si vreo 3 iesiri pe zapada cu ele( nu prea il mai scot la plimbare pe Tico), si s-au comportat destul de bine (evident, cu 2 exceptii, cand am impins-o in zapada mai afanata.. nu aveau cum sa prinda). Atasez si sursa (sper ca nu se considera publicitate, dar au preturi fff bune - le-am luat cu 71 lei iar pe la altii le-am vazut de la 90 in sus...e adevarat, sunt saptamana 47/2007, dar tinute in depozit ok, ridicate personal)

http://www.nico-tyre...q=155%2F70%2F12

Edited by gabip30

Share this post


Link to post

Barum Brillantis sunt anvelope de vara. Le-am cumparat acum 3 saptamani ca "all season". Cand a venit zapada, datorita comportamentului ciudat al masinii, am verificat pe internet si am constatat ca sunt de vara. In consecinta, mi-am cumparat anvelope de iarma: 4 * Debica Frigo 135/80/R12. 4 * 110 RON = 440 RON. Diferenta este enorma!!!!. Nu exista zapada suficient de afanata sa nu ies cu masina. Trage ca un tractor. Am trecut si peste gramezi de zapada adunata cu lama. E incredibil.

Share this post


Link to post

A primit?

Cand am dat eu comanda, mi s-a spus ca nu mai au pe stoc si nici nu stiu cand mai aduc asa ca mi-am luat Kumho.

Pai am trimis comnada Duminica si am sunat la ei azi (Marti). Mi-au spus ca nu mai erau pe stoc :wallbanger: si ca nici pretul nu este cel afisat pe site, ci un pic mai mare (10-20 lei). Sunt suparat pe ei din cauza ca nu m-au anuntat si ca nu-si actualizeaza site-ul. E greu cu vanzarile on-line. Acum nah... m-am ars, a doua oara nu se mai intampla, cel putin nu la ei. Pacat ca lumea avea o parere bune despre magazinul lu' Nicu, sau poate doar am fost eu mai ghinionist.

Share this post


Link to post

Caut sa cumpar 4 anvelope de iarna R12. Am reusit sa cumpar doua bucati de la nicubarbu dar imi mai trebuei inca doua si nu gasesc in toata tara. Stie cine ceva?

Daca sunt off-topic rog a se muta.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu 4 anvelope Barum Brillantis 155*70r12, cu 315 lei toate 4 :mrgreen:

Sper sa nu se considere reclama, dar sunt cei mai ieftini din cati am gasit: AICI

Share this post


Link to post

Salutare!

Cu greu dar si cu putin noroc, am gasit intr-un fnal ieri anvelope pt Ticolet (135/80/12). Am tot citit pe aici si am cautat la tate magazinele on-line (doar pe site, nu am sunat) si nu gaseam nimic, asa ca odata gasite nu am mai facut figuri ... Este vorba despre Kormoran Impulser. Am gasit pe un site ca ar fi poloneze (pe ele scrie Made in Poland) dar luate de prin 2000 de Michellin. Vad ca sunt fabricate de prin 08.2007.

Stie careva ceva despre aceste anvelope, sunt bune? Eu le-am pus pe fata (am luat doar 2). Nu mai este nimic de schimbat acum dar macar vroiam sa stiu pareri.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Ce mofturi sa mai faci,eu la mai toate magazinele online am sunat si nu aveau pe stoc desii afisau ca da.Asa ca tot asa,fara mofturi le iau si eu pe astea pe 80.La ce gropi sunt acuma..Sa le faci testul la franare pe sosea,praf si ploaie inainte de a te baza pe ele.Eu am avut surprize odata cu unele pe care scria start.Erau patine pe ploaie.Le-am aruncat sa nu le daruiesc la alt ticozaur si sa-i fac belea.Acum am ceva fabricate in germania(nu stiu anul) de la sprinter.Franeaza excelent.

Share this post


Link to post

Sunt foarte bune stai linistit ,se vor uza ceva mai repede ca sunt mai inguste dar masina se va comporta mai bine din punct de vedere al directiei !

Share this post


Link to post

 Vine vara si imi trebuie cauciucuri de vara,pe net am gasit doar BARUM BRILLANTIS cu specificatiile 155/70R12 73S  a mai folosit cineva?sunt bune? 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce mofturi sa mai faci,eu la mai toate magazinele online am sunat si nu aveau pe stoc desii afisau ca da.Asa ca tot asa,fara mofturi le iau si eu pe astea pe 80.La ce gropi sunt acuma..Sa le faci testul la franare pe sosea,praf si ploaie inainte de a te baza pe ele.Eu am avut surprize odata cu unele pe care scria start.Erau patine pe ploaie.Le-am aruncat sa nu le daruiesc la alt ticozaur si sa-i fac belea.Acum am ceva fabricate in germania(nu stiu anul) de la sprinter.Franeaza excelent.

 

 

Imediat ce le-am montat am si facut teste pe asfaltul ud cum a fost atunci si wooow ... face santuri in asfalt. Se simte diferenta. La demaraj patineaza un pic (am accelerat-o mai tare) dar se urneste masina mai repede decat cu cele vechi iar la franare, pur si simplu ingenucheaza masina. Din pacate avandu-le pe cele vechi Debica pe spate, la cateva probe de franare cu viteza mai marisoara, spatele are tendinta sa ma depaseasca. Este mult mai scazuta aderenta la Debica de pe spate (chiar daca au carne cam 2/3) decat la cele noi de pe fata. Din primele imprsii, le recomand insa nu stiu cum se vor comporta in mai multe medii si mai ales la uzura.

Toate cele bune!

Share this post


Link to post

@espn: mi-am luat eu si-s foarte multumit de ele.

Atat pe ploaie cat si pe uscat au aderenta foarte foarte buna.

Share this post


Link to post

Vine vara si imi trebuie cauciucuri de vara,pe net am gasit doar BARUM BRILLANTIS cu specificatiile 155/70R12 73S a mai folosit cineva?sunt bune?

 

Maine imi vin gumele pt. Tico (modelul de mai sus, 93 RON/buc) si revin cu impresii dupa cateva zile de rulaj. Gumele de vara actuale sunt UNYROYAL, destul de multumit de ele insa se apropie de limita de uzura...

Share this post


Link to post

Din pacate Uniroyal nu am mai vazut pe nicaieri, foarte bune, ultimele cumparate prin 2005, fabricate in Cehia. Barum am pe Logan si sunt multumit de ele in cei 7500km efectuati, au facut fata chiar si pe zapada.:>

Venise vorba si de Debica, nu o sa mai cumpar in veci asa ceva. Acum vreo 2 ani am cumparat o pereche, Passio, unul s-a tocit de tot , celalalt cam 50% in conditiile in care uzura a fost uniforma, deci fara probleme la directie.

Share this post


Link to post

Au in vitan Kumho 155/?/12 pe la 80 ron bucata

Share this post


Link to post

Vad ca sunt fabricate de prin 08.2007.

 

adica ai luat de noi niste anvelope de 3 ani vechime cand durata lor de viata e vreo 4 ani?!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...